Přejít na obsah

Prim - oprava


Doporučené příspěvky

Zdravím,

 

historicky první post na chronomagu tak na mě prosím buďte hodní. :] Pokusil jsem se v tomhle ohledu prohledat fórum ale nebyl jsem úspěšný. 

 

Na úvod vězte, že vládnu pouze povrchní znalostí původních typů Primek. Doma syslím dvoje sportky druhé generace po tátovi, kterým jsem nevěnoval doteď žádnou velkou pozornost. Nicméně potom co jsem pořídil Seika Flightmastery (který soudružka nesnáší), tak mě ty hodinky nějak začaly zajímat...

 

Začal jsem počumovat tady na všechny fotky poladěných a zrenovovaných Primek.

 

U vetešníka jsem za nějaký peníz pořídil několikery funkční, nicméně již jim čas dal nějakou bídu -> chtěl bych je popravit. Jedná se většinou o rozšířenější typy -> oblekovky, diplomaty, "polodiplomaty" etc. 

 

1) Má někdo ponětí zda se v okolí Brna nachází nějakej hodinář, kterej dokáže Primky za rozumnou cenu opravdu dobře poladit tj. udělat generálku?

 

2) V jakých případech má cenu to poladit přímo v Eltonu resp. mohl bych někoho poprosit v jakých cenách se renovace v Eltonu pohybuje? Vím, že to trvá dlouho ale aktuální ceny se mi nikde nepodařilo zjistit.

 

Teď trochu mimo mísu. Docela mě zaráží v jakých hladinách se tady pohybují při prodeji ceny Igenů. V některých transkackcích které tu proběhly dva měsíce zpět se velice hezké Igeny prodavaly okolo 5 - 6k a začátkem září se velice hezká sbírka očividně (jednotlivě) rozprodala po cca 15k/kus. Jak je to možný? :]

 

Díky za reakce.

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za reakci.

 

Ty ceny v průběhu let stoupají, za 1. byla cena už snad někde nad 12, 2. byly levnější, někde tu o tom bude zahrabaný vlákno..

 

Prostřední části věty moc nerozumím. 

Jinak teda pokud tomu rozumím správně, tak pokud to Eltonu pošlu stary Igeny přejetý tankem a budou z toho poznat ty správný střeva tak mi za desítku udělaj za rok nový? :]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prim sport 1 byly před nějakým časem za12tis,

Prim sport 2 byly levnější..

Cena se odvíjí podle toho, co vše je potřeba renovovat, příp. co je potřeba nové, pokud máš zachovalé ručky a cifr, stojí to míň.

Tzn. pokud s tím tankem i zacouváš, cena se šplhá do astrovýšin..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ne tak docela, strojek by měl být více-méně OK.

A určitě ne za 10 ale spíš za těch 15...

 

 

 

.... Ty ceny v průběhu let stoupají, za 1. byla cena už snad někde nad 12, 2. byly levnější, někde tu o tom bude zahrabaný vlákno..

 

čti: ceny stoupají ... za Prim Sport první generace byla cena .... a Prim Sport druhé generace ....

 

 

V Brně máš hodináře Strnada, který své práci rozumí...

 

Edit:

No vida a překlad už netřeba.

že já se tu s něčím píšu

Upraveno uživatelem orol
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ceny 2016:

Specifikační tabulka - obchodní část Fáze Objednávka Číslo objednávky: Datum: Číslo listu: Identifikace obchodníka: Nabídka 1/1 Elton hodinářská a.s. Základní provedení Název Typové označení renovace, Sport I, kal. 68, kulaté pouzdro Model Strojek Výrobní číslo / pořadové číslo v sérii Výchozí cena Typové označení Celková cena bez DPH (Kč) Celková cena s DPH (Kč) Počet kusů 0,00 0,00 Individuální úpravy hodinek popis Stroj-vyčištění,seřízení,bez výměny součástek - tolerance strojku za den -30+60s za den dle směrnice níže ano -(jinak není uznána případná reklamace ohledně chodu hodinek) 1 416,67 1 700,00 Montážní práce ( s výměnou součástek strojku) ano (může být i víc, záleží na stavu strojku) (jinak není uznána případná reklamace ohledně chodu hodinek) 583,33 700,00 Vyčištění a oživení pouzdra ano 250,- nedostatky zůstanou - větší rýhy a místa bez pochromování (nebo nové nerezové pouzdro níže) 0,00 0,00 Nové nerezové pouzdro (součástí je: plastové sklo, korunka, černá luneta - bílé indexy, plné víko - popis laserem, otočný kroužek,zpruha kroužku, trubka pouzdra, armovací kroužek, těsnění) ano - (bílá luneta - černé indexy za příplatek 150kč a jiné barvy za příplatek 300,-, nebo nové nerezové pouzdro s průhledným víkem 8 900,-) černá duralová luneta 1200,-Kč 6 166,67 7 400,00 Nové sklo plast za 300,- (když nechcete nové pouzdro) 0,00 0,00 Vyčištění číselníku ano 150,- (poškozené indexy zůstanou, škrábance a odlouplá barva také) nebo nový 0,00 0,00 Nový číselník ano - černý s bílou, žlutou nebo zelenou luminiscencí jiná barva či odstín za příplatek 500,-Kč, použití původní matrice (užší indexy) za příplatek 500,- Kč a jiný odstín luminiscece za příplatek 300,-Kč) 1 416,67 1 700,00 Nové ručky ano - bílé nebo niklované se zelenou, bílou luminiscencí nebo žlutou lum., jiný odstít za přípatek 200,- Kč, pokud bombírované tak 1700,- 750,00 900,00 Čištění ruček za 150,- (není uznána případná reklamace ohledně funkčnosti nebo jiného problému (např. opadání barvy, ...) nebo nový 0,00 0,00 Nová korunka za 500,- (když nechcete nové pouzdro) 0,00 0,00 monogram na korunku - ruční rytí 1200,- Kč Nová luneta za 300,- černý bílé indexy pokud není nové pouzdro pokud bude poškozený kovový kroužek tak bude příplatek 1100,-Kč za úpravu aby se tam luneta vešla 0,00 0,00 individuální popis můstku tisk 1400,- Kč 0,00 0,00 individuální popis víka laserem 1260,-Kč , rytím 960,- Kč a frézováním 2800,- Kč 0,00 0,00 Dekorace / zušlechtění strojku (pokud je průhledné víko) modření šroubků (2000,- nebo leštění šroubků 1600,-) 0,00 0,00 Povrchová úprava strojku (pokud je průhledné víko) perlováním 2500,- a následné zlacení 3500,- nebo niklování strojku 0,00 0,00 Nové příchytky ano 33,33 40,00 armovací kroužek pokud je potřeba 500,- 0,00 0,00 datumový věnec pokud je potřeba 590,- 0,00 0,00 Vložka strojku pokud je potřeba 780,- 0,00 0,00 Nové těsnění pokud je potřeba 70,- 0,00 0,00 Náramek (materiál a provedení) hovězí kožený za 960,- kaučukový viz. foto dole 1 000,00 1 200,00 Spona s logem PRIM za 550,- 0,00 0,00 Balení popis bez DPH s DPH Plechová krabička zdarma 0,00 0,00 Celkem k úhradě za kus 11 366,67 13 640,00 Komentář: hotové hodinky zasíláme PPL na dobírku či českou poštou nebo na prodejnu, také je možná platba předem, Dle Směrnice pro výstupní kontrolu náramkových hodinek SM-5 , která platila v Eltonu do roku 1995 byla předepsaná přesnost chodu nových hodinek -30 s/d až +60 s/d.Tato přesnost platila pro následující strojky Prim kal. 50,66,68,91a 96. I přes maximální péči, kterou věnujeme renovacím, není možné garantovat našim zákazníkům lepší přesnost chodu než tu dle SM-5.

 

Pokud nad nimi přemýšlíš, cena 15 za zrenovované je super, na vlastní pěst (koupě+renovace) tě to bude stát víc..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 5 týdnech...

Téma:  Inca-blok

 

nechci zakládat další vlákno, tak to šoupnu sem.

Prosím poraďte, jak dáváte dohromady inca-blok? Ano, teorii znám, ale já se s ním pral včera asi hodinu. Jak poznáte, že máte krycí kámen položený správně, vypouklou částí nahoru? Přejetím po vypouklině pinzetou? Nebo podle odlesku světla? A to, že by oba kameny měly držet k sobě slepené olejem při vkládání zpět jsem viděl také jen na videu, ale v reálu to bylo něco úplně jiného. Přidržujete si něčím levou rukou pružinku uprostřed, když ji pravou rukou zastrkuji postupně packy do osazení? No prostě jsem si včera zažil malé peklo, když mi ještě pružinka asi 5x vystřelila někam pryč a já ji pak hledal v tom bordelu na stole. Už jsem to chtěl vzdát, ale nakonec se vše v dobré obrátilo a teď už jsou kameny ve správné poloze a pořadí pevně schovány pod pružinou  :-)

 

Prosím jen o konstruktivní rady a ne, abych zašel k hodináři atp. Mě to baví a chci se něco naučit, ale určitě se nemusíte nikdo bát, že bych se tím chtěl začít živit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když si vezmeš lupu, tak to je vidět, z kreré strany je kamen vypouklý.

Tak hlavně, že jsi všechno našel.

Jinak, když to mažeš, tak tam nesmí být oleje moc, to pak plave  a naopak málo, znamená nedrží.

 

Chce to cvik . Každý občas něco stratí. Hlavní je to najít, nebo mít kde vzít nový díl :hannibal:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Beru krycí kámen podle odlesku, pinzetou ho přidržím a nakápnu mazáčkem kapičku oleje  (je-li moc velká dá se kámen do benzínu, pokud malá tak se přimázne), pak ho vložím do šatonu. Ten nechávám v můstku setrvačky. Někteří kolegové dávkovali olej do šatonu, podle mě ale pak není moc velká kontrola nad jeho množstvím. Perka Incabloku nebo Kifu se jen vyklápí, tak vystřelení moc nehrozí. Ukazováčkem nebo Rodicem (taková zelená plastelína) se dá perko pojistit. Větší sranda je s tříramenným Elast-Blokem a jeho variantama.

Chce to trénovat, držím palce.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za praktické rady. ještě bych se zeptal - to šaton nevyndaváš vůbec? Ani na čištění? Nebo ho napřed vrátíš do můstku a pak přikryješ? Já jsem to viděl tak, že se kápne olej do šatonu, venku se kameny slepí a pak jako celek dávají do můstku. Ale ten tvůj postup se zdá logičtější - v šatonu nepoznáš, kolik oleje jsi tam nalil, ale na krycím kameni to vidíš a můžeš ho znovu otřít, jak píšeš. Ale nesmí ti cestou z pinzety vypadnout :-) 

Když rozebíráte inca-blok ze strany setrvačky, nasazujete ho zpátky asi na čep setrvačky. Ale co na druhé straně pod číselníkem? kdy je lepší to rozebírat a vracet zpět? Když tam setrvačku nemám, nebo mám a stojící nebo mám a setrvačku běžící?

 

U jedněch hodinek mi nešlo vytáhnout minutové kolo ze čtvrťového kola - až po troše násilí se mi to podařilo. Ale stejně to neběhá hladce. Poradíte mi, jak ty trubky kol vyčistit zevnitř? Ultrazvukovou myčku nemám. napadlo mě to protáhnout nějakou nití, drátkem... a hřídel minutového kola naopak zvenku "obrousit" pěnovým leštítkem na nehty. nebo kola s trubkami naložit do WD nebo jiného "rozpouštědla"? 

 

A ještě poslední dotaz dnes - používáte na broušení pilníků ten váleček na ložiscích, nebo to děláte z ruky? Já jsem ten přípravek považoval za rozmařilost do té doby, než jsem si šroubovák brousil a pak se s ním snažil jít do hodinek. To pak člověk pod lupou vidí, co broušením napáchal.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já vyndavám určitě celý šaton venku rozeberu (někdy to nechce jít od sebe)    mažu šaton a pak spojím . I když krycí kamen nejdřív a pak spojit, je fakt, že by jsi lépe dávkoval ten olej ale když si vezmeš lupu, uvidíš to jako ten kamen, kde je vypouklý. Rutina je rutina.

Dávám to tam se setrvačkou. je jedno, jestli běží nebo ne. Ale i bez ní to jde je to jedno.  Nejhůř se nandavají inkaperka u Orientú co se musí zmáčknout všechny tři nožičky najednou . I když, u některých typů, je to po jedné. To pak stojí za to, když na to nemáš přípravek.

 

Pastorek můžeš vyčistit brslenem nebo si udělej do špičky nějaké dřívko hlavně bez smůly.  Ale hřídel určitě ničím neobrušovat . to se v případě nutnosti mění. Tam není jiné řešení 

Spíš budeš mít problém, aby Ti ten pastorek nešel zlehka. To se pak musí opravdu s citem zmáčknout v místě k tomu určeném. když to přeřeneš , vezmeš výstružník a lehce projedeš. Ale nesmíš ho zlomit . Dala by se možná použít i jehla.

 

Pilníky se nebrousí, ale předpokládám, že jsi myslel šroubovák. Ano s  přípravkem je to lepší.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Šatony se rozebírají a čistí oba, je dobré mít setrvačku ve stroji. Na poloze stroje nezáleží. Jinak běžná praxe je, že pokud máš rotační čističku, necháš setrvačku v základně a vyndáš tlumiče nárazu. Výhodou je že se nezamotá vlásek (nepřeskočí poslední kolonka).

Pokud rotačka není, tak setrvačku vyndat a vyčistit v benzínu a pak čepy zapíchnou do "bezové duše"

Samotné tlumiče hodím do benzinky a rezendavám krycí kámen ze šatonu v benzínu. Výhodou je že "pod vodou" kamen nikam neuletí a zároveň pak štěčkem odstraním staré mazivo.

Jinak silně doporučuji lékarenský benzín před technickým, je dražší a rychleji se odpařuje, ale nezanechává mastny film.

 

Čtvrťový pastorek a hřídel min. kola funguje asi jako spojka u auta a dokunce se musí třecí místo lehce mazat.

Ostatní viz Jirka

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

rmx    Máš pravdu, pastorek se musí lehce namazat na to jsem v popisu zapoměl :wine: .  A musím přiznat , s těmi šatony, to má  u hodinek větší logiku, když máš díly .  Ale setrvačku nechat ve stroji v rotační čističce možná dobré, možná ne, u hodinek ke kterým nemám nádradní díly, vyloučeno, ale to nepíšu o primkách :hannibal:  .

Upraveno uživatelem Jiří9
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky přispěju svou troškou do mlýna ...

 

Při skládání stroje složím spodní tlumič (ten u ciferníku) a pak z druhé strany vložím setrvačku a skládám vrchní tlumič.

Vložím ložisko, na rodico si "přlepím" krycí kamen, který namažu a "plácnu" ho na ložisko.

 

Perka tlumičů si při každé operaci přidržuju brslenem, rodicem nebo příručkou :)

 

Při mytí v ultrazvuku nechávám setrvačku ve základně s můstkem setrvačky, ovšem s vyjmutými tlumiči.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

díky, díky. Tolik zkušeností na jednom místě - paráda!

Jen asi nemám jasno v té oblasti kolem trubek na ručky. Prosím opravte mne, pokud budu psát nesmysly:

na čtvrťové trubce je nasunuta minutová ručka. na hodinovém kole hodinová ručka. Uprostřed toho všeho je osička vteřinového kola, která prochází z druhé strany strojku a na ní je vteřinovka.

Předpokládám, že mezi všemi třemi musí být volno - místo pro lehký a snadný chod - žádné tření. A jak s mazáním? mazat uvnitř trubek nebo nemazat?

 

Když mluvíte o pastorku a mazání - máte namysli řídící pastorek na seřizování hodinek, ten co je hřídelce korunky? Větu od Jirky "spíš budeš mít problém, aby ti ten pastorek nešel zlehka". Tuhle část ještě nemám zmáknutou, prosím rozklíčovat pro neználky - co na čem má nebo nemá jít zlehka? 

 

To Orol: jak pak sundáš z rodica namazaný krycí kámen tak aby rovnou skočil tam, kam má?  :-) Nebo dáš kousek rodica na párátko?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mazat . a musí to jít lehce.

 

čtvrťová trubka = čtvrťový pastorek

 

Z rodica ho sundáš pinzetou(příručkou)

Upraveno uživatelem Jiří9
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Bych jen podotknul, že při manipulaci s incabloky a jejich pružinkami je dobrý mít jemnou a dobře upravenou pinzetu, jinak to z ní střílí na všechny strany a zbytečně pak lezeš pod stolem:-)

 

A taky bych ke studiu doporučil toto: https://www.antik-hovorka.cz/obchod/kniha-demontaz-a-montaz-hodinek-prim-kal-68-9836.html

 

Jako naprostej základ jsou to dobrý skripta..

Upraveno uživatelem xjr1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...