Přejít na obsah


Fotka
* * * * - 2 Hlasů

Základní typologie kupujících


 • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
104 odpovědí na toto téma

#1 Kid_A

Kid_A

  MegaXXLzávislák

 • Member_50
 • 11 628 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Praha

Publikováno 26.listopad.2018 - 00:19

Základní typologie kupujících v sekci Prodám

 

Kolegové, dovolím si zde odložit pár poznámek k typologii kupujících v sekci „Prodám“, které jsem sesbíral za těch pár let, co se na fóru pohybuji.

 

Nemá to být kritika a nerad bych se kohokoli konkrétního dotknul. Navíc – s rukou na srdci – v řadě kategorií se dokážu sám velmi dobře rozpoznat a nemyslím si, že by to nutně muselo být úplně špatně.

 

Jsme tu (až na výjimky těch pár kleptomanů z pražských srazů, jejichž identita však již byla předána PČR) komunita hodně zapálených hodinkových nadšenců a řadu našich reakcí (zejména těch impulzivních) přičítám právě tomuto našemu mimořádnému zápalu pro společnou hodinkovou věc. Protože kdybychom mohli při procházení prodejní sekce vzájemně využívat telepatii, jistě bychom tak činili a neztráceli náš drahocenný čas posíláním SZ.  

 

Nechť jsou tedy následující řádky spíš předvánoční anketou, jestli vnímáte některé věci stejně jako já a jestli máte se sekcí „Prodám“ podobně zajímavé zkušenosti jako já.

 

A budu rád za doplnění jakýchkoli dalších kategorií, se kterými jste se v sekci "Prodám" setkali :-)

 

Střelci

 

Představuji si Střelce jako vesmírný koráb plující po galaxii prodejní sekce, který bez varování hrdinně vystřeluje své paprsky nabídek vstříc i těm největším výzvám, tedy těm nejnedostupnějším kouskům.

 

A je zcela nepodstatné, že při takto hrdinném výstřelu Střelec nemusí vždy důkladně uvážit rozměry cíle (Nabízené hodinky skutečně nemají rozměr 44mm, ale jen 38mm?) nebo tržní hodnotu cíle (Proč by někdo neměl chtít prodat hodinky za řádově nižší částku, než požaduje, a to včetně pojištěné pošty?), anebo že Střelec nestihne dostatečně jasně identifikovat svůj paprsek (tedy opatřit zprávu alespoň základními iniciály).

 

V galaxii prodejní sekce je především důležité střílet rychle a bez váhání!

 

Pořaďáci a rezervátoři

 

Ano, rychlost je v prodejní sekci důležitější než cokoli jiného. A Pořaďáci asi nebudou úplně samostatná kategorie, ale budou se prolínat napříč všemi kategoriemi, a to především tam, kde je více zájemců a kde si každý zájemce naprosto správně myslí, že on byl ten nejrychlejší ze všech ostatních zájemců – zvlášť když tuto svou rychlost jako první označkoval magickým SZ v prodejním vlákně. A nezáleží na tom, že tomu tak není.

 

Taky se mnou souhlasíte, že by se mělo stát součástí pravidel sekce Prodám, že je prodávající povinen doložit print screen ze svých zpráv prokazující, že kupující je vždy jen a pouze první zájemce v pořadí? 

 

A když už se podaří být první v pořadí, je potřeba zájem rychle stvrdit nezbytnou rezervací. Ať už je jen do 22.35 téhož dne nebo do konce příštího …. každý si doplní dle potřeby. Rezervátoři jsou a budou skalním jádrem Prodejní sekce (tedy alespoň ti, kteří umí své rezervace jak vytvořit, tak i zrušit).

 

Směnaři a Multisměnaři

 

Být Směnař především znamená být kreativní. Nemít předsudky. Nenechat se svázat omezeností řeči čísel. Hledat řešení ve světě té nejvyšší kombinatoriky. Právě díky Směnařům nabízí prodejní sekce tolik nečekaných překvapení. A nemyslím tím zrovna překvapení v podobě černého Petra á la nutného servisu zaručeně „odservisovaných“ hodinek.

 

Důležitou subkategorií Směnařů jsou pak Multisměnaři, kteří dokáží v různých směnných kurzech nabídnout za jeden kus hned několik dalších kusů (častokrát ve velmi zajímavých kombinacích typu Seiko 5 na tahu + limitka G-Shock Mudman pro japonský trh + Fortis Flieger bez papírů = keramické Omega Seamaster v záruce od Provazníka).

 

Sběrači munice

 

Detektiv John Hartigan to řekl v Sin City jasně: „Starej chlap umře, mladá holka bude žít. Férovej obchod.“

 

Se Sběrači munice je to podobné, tedy aby mohl nový kousek zaparkovat ve vrtiči, jeden nebo více starých kousků musí (z vrtiče) odejít. V kombinaci s nezbytnou rezervací případně nabídkou výměny tak dokáže Sběrač munice vytvořit v prodejním vlákně zcela nečekané obchodní situace…. které však jen málokdy vedou k úspěšnému dokončení transakce.

 


Tento příspěvek byl upraven od Kid_A: 26.listopad.2018 - 00:25


#2 Vladar91

Vladar91

  Závislák

 • Member_50
 • 595 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Přaha
 • Fanoušek značky:Seiko

Publikováno 26.listopad.2018 - 00:29

Jeste je kategorie: cekam az mi vrati penize z dani atd. atd.#3 Kid_A

Kid_A

  MegaXXLzávislák

 • Member_50
 • 11 628 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Praha

Publikováno 26.listopad.2018 - 00:39

Ano, to dokáže být v kombinaci s rezervací hodně nebezpečné :lol2:#4 Ondra

Ondra

  Závislák

 • Member_50
 • 785 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Neuvedeno

Publikováno 26.listopad.2018 - 00:52

A kde jsou uvedeni normalni slusni kupujici, kteri poslou SZ, domluvi se, zaplati, potvrdi prevzeti zbozi?
Proste vse, tak jak ma byt :)

#5 Lamiczka

Lamiczka

  Chronosysel

 • Member_50
 • 4 158 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž

Publikováno 26.listopad.2018 - 01:03

Tohle jsi měl nechat až na advent :D

 

Rozhodně ti tam chybí početná kategorie gentlemanů, která prostě napíše, že bere a domluva se drží. Takhle to vypadá jen negativně...

 

No a ne že bych se v prvních 2 občas nenašel, hlavně v minulosti....jen teda u kategorie střelec vnímám ještě jednu výraznou podkategorii desperádů, kteří svůj výstřel s patřičně utaženou cenovkou okoření hláškou, že na aukru/ebay šly nedávno takhle a beztak se ví, že všichni místní jsou šmelináři. Co na plat, že srovnává haluz nebo šrot s hodinkama po servisu...#6 villain83

villain83

  MegaXXLzávislák

 • Member_50
 • 8 707 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Hradec Králové

Publikováno 26.listopad.2018 - 01:38

Galaxie, paprsky, koraby...hm.
Pokud to neni tajny, prozradis jmeno svyho dealera:-)?

#7 Kid_A

Kid_A

  MegaXXLzávislák

 • Member_50
 • 11 628 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Praha

Publikováno 26.listopad.2018 - 01:50

Skvělé komentáře. Díky. Doplňuji typologii: 

 

Džentlmeni

 

Srdce a plíce (někdo by řekl játra) chronomagu. Bez nich by sekce "Prodám" zhasla jako Hvězda smrti po útoku rebelského X-wingu. Frajeři a frajerky, co napíší SZ, domluví se na detailech, zaplatí (často spolu se super kvalitním pokecem o hodinkách) a ještě napíší referenci.  Díky za ně.  

 

Střelci desperáti

 

Výrazná podkategorie Střelců. Renegáti a divoši, kteří svůj výstřel s patřičně utaženou cenovkou okoření hláškou, že na aukru/ebay šly nedávno takhle a beztak se ví, že všichni místní jsou šmelináři. Co na plat, že srovnávají haluz nebo šrot s hodinkami po servisu.#8 martar

martar

  freshwater explorer

 • Member_50
 • 6 186 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Praha-venkov

Publikováno 26.listopad.2018 - 06:56

Kide, že ty máš rýmičku a ležíš v posteli? Jinak si tuhle esej obsahujicí vic než jednu větu neumím vysvětlit! :D

Ale jinak dobrý - sice se většinou snažím být mezi džentlmeny, ale v připadě dvou poptávek, kdy byla touha silnější než rozum, jsem se našel i mezi střelci...

Zapomněl jsi na kategorii kupců, kteří se ozvou první, mají největši a nejserióznější zájem na světě, nic neni problém; člověk jim odepíše, ze hodinky jsou teda jejich, a kupec se odmlčí navždy... tím se dá prodej solidně zabít...

Edit: typo

Tento příspěvek byl upraven od martar: 26.listopad.2018 - 07:03


#9 instant

instant

  Grand Seiko Snob

 • Member_50
 • 13 607 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž

Publikováno 26.listopad.2018 - 07:11

EURoskeptici

 

Jedna sa o kolegov postihnutych bakteriou Valutofobia Vulgaris v jej najcastejsej stredoeuropskej mutacii. Postihuje jedincov s oslabenou financnou imunitou alebo vrodenou predispoziciou (ludovo tzv. derave koleno). Postihnutie sa prejavuje odporom k cudzim valutam, casto spojenym s iracionalnymi mentalnymi reakciami. Bakteria odolava vsetkym znamym liecbam, pri dlhodobej expozicii su nasledky trvale. Vzhladom na castu frekvenciu vyskytu v strednej Europe sa tato choroba marginalizuje. Hoci nejde o fatalne ochorenie, v odbornych kruhoch sa ma za to, ze u postihnuteho dochadza k trvalemu znizeniu kvality zivota. Liecba spociva vo vyhybani sa spustacom neziaducich reakcii a umiernenom nakladani s financiami vseobecne. 

 

Najcastejsim spustacom EURoskeptickej reakcie je cena hodiniek stanovena iba v EUR, kde chcu EURoskeptici zasadne platit ceskymi korunami v (pre nich najvyhodnejsom, ale inac uplne nerelevantnom) najnizsom devizovom kurze predaj. Ked im predavajuci oznami svoju volu prijat akukolvek volne zamenitelnu menu prepocitanu vzorcom obsahujucim kurz valuta nakup (takym aky mu realne naparia v banke pri prepazke), nastava prudka implozia mikrosveta kupujuceho, nezriedka sprevadzana dystropickymi obrazmi kolapsu jeho osobnych financii a fantazijnym bluznenim. V 8 pripadoch z 10 nasleduje uzavretie sa do seba spojene s prejavmi ako "pres to vlak nejede" alebo "jsi opravdu zlej". V pokrocilejsom stadiu moze byt spustacom aj bezny bankovy poplatok za prevod. Odbornikmi odporucana prevencia v podobe multimenovych cenoviek v predajnych vlaknach pomerne ucinne znizuje vyskyt neziaducich reakcii (az o cca 80%). 


"If you think you are too old to rock'n'roll, then you are." Lemmy Kilmister
"Life is hard. It's harder if you are stupid." John M. Stryker
"AC/DC a Pribináček má rád KAŽDÝ." instant

 

Grand Seiko SBGC011 l.e. */20
Grand Seiko SBGA031 Air Divers Titanium 200m
Grand Seiko SBGR079 Antimagnetic 100m
Glycine Airman 17 Ref. 3865.19-LB9B 200m
Glycine Airman SST-06 
Citizen Promaster JP3020 Titanium Diver 200m

#10 VintageLover

VintageLover

  HEUER Addicted

 • Member_50
 • 7 971 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž

Publikováno 26.listopad.2018 - 07:22

S nějakým print screenem ohledně SZ teda nesouhlasím. Známé heslo: "always buy the seller" se dá použít i obráceně, a to: Že prodávající si vybírá kupujícího, to jest upřednostní známého prověřeného člena či také osobní předání před poštou... 


Tento příspěvek byl upraven od VintageLover: 26.listopad.2018 - 07:24

"Výzvy jsou tím, co činí život zajímavým. Jejich překonávání je tím, co dává životu smysl..."

 

MŮJ INSTAGRAM

 


#11 Ondra

Ondra

  Závislák

 • Member_50
 • 785 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Neuvedeno

Publikováno 26.listopad.2018 - 07:29

EURoskeptici

Jedna sa o kolegov postihnutych bakteriou Valutofobia Vulgaris v jej najcastejsej stredoeuropskej mutacii. Postihuje jedincov s oslabenou financnou imunitou alebo vrodenou predispoziciou (ludovo tzv. derave koleno). Postihnutie sa prejavuje odporom k cudzim valutam, casto spojenym s iracionalnymi mentalnymi reakciami. Bakteria odolava vsetkym znamym liecbam, pri dlhodobej expozicii su nasledky trvale. Vzhladom na castu frekvenciu vyskytu v strednej Europe sa tato choroba marginalizuje. Hoci nejde o fatalne ochorenie, v odbornych kruhoch sa ma za to, ze u postihnuteho dochadza k trvalemu znizeniu kvality zivota. Liecba spociva vo vyhybani sa spustacom neziaducich reakcii a umiernenom nakladani s financiami vseobecne.

Najcastejsim spustacom EURoskeptickej reakcie je cena hodiniek stanovena iba v EUR, kde chcu EURoskeptici zasadne platit ceskymi korunami v (pre nich najvyhodnejsom, ale inac uplne nerelevantnom) najnizsom devizovom kurze predaj. Ked im predavajuci oznami svoju volu prijat akukolvek volne zamenitelnu menu prepocitanu vzorcom obsahujucim kurz valuta nakup (takym aky mu realne naparia v banke pri prepazke), nastava prudka implozia mikrosveta kupujuceho, nezriedka sprevadzana dystropickymi obrazmi kolapsu jeho osobnych financii a fantazijnym bluznenim. V 8 pripadoch z 10 nasleduje uzavretie sa do seba spojene s prejavmi ako "pres to vlak nejede" alebo "jsi opravdu zlej". V pokrocilejsom stadiu moze byt spustacom aj bezny bankovy poplatok za prevod. Odbornikmi odporucana prevencia v podobe multimenovych cenoviek v predajnych vlaknach pomerne ucinne znizuje vyskyt neziaducich reakcii (az o cca 80%).


Tak to jsem presne ja, jak vidim cenu jen v Eurech, jdu dal a ani nereaguji, i kdyby nabidka byla supervyhodna. Na eshopech samo v cizich menach platim - ale kartou. Ale resit mezinarodni prevody, naklady na ne, kurz, to me nebavi. Jednou jsem vyhovel clenovi a poslal mu hodinky na SK dobirkou. Samozrejme mi posta spocitala jinej kurz, takze jsem nakonec v CZK inkasoval mene, nez jsem chtel, a na penize cekal snad dva tydny. Takze never more. Hosi, pokud chcete prodavat/nakupovat na CZ foru, zalozte si cesky ucet! :)

#12 instant

instant

  Grand Seiko Snob

 • Member_50
 • 13 607 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž

Publikováno 26.listopad.2018 - 07:35

Tak to jsem presne ja, jak vidim cenu jen v Eurech, jdu dal a ani nereaguji, i kdyby nabidka byla supervyhodna. Na eshopech samo v cizich menach platim - ale kartou. Ale resit mezinarodni prevody, naklady na ne, kurz, to me nebavi. Jednou jsem vyhovel clenovi a poslal mu hodinky na SK dobirkou. Samozrejme mi posta spocitala jinej kurz, takze jsem nakonec v CZK inkasoval mene, nez jsem chtel, a na penize cekal snad dva tydny. Takze never more. Hosi, pokud chcete prodavat/nakupovat na CZ foru, zalozte si cesky ucet! :)

 

ono by uplne stacilo, keby si pochopil, o com je moj prispevok.. 


"If you think you are too old to rock'n'roll, then you are." Lemmy Kilmister
"Life is hard. It's harder if you are stupid." John M. Stryker
"AC/DC a Pribináček má rád KAŽDÝ." instant

 

Grand Seiko SBGC011 l.e. */20
Grand Seiko SBGA031 Air Divers Titanium 200m
Grand Seiko SBGR079 Antimagnetic 100m
Glycine Airman 17 Ref. 3865.19-LB9B 200m
Glycine Airman SST-06 
Citizen Promaster JP3020 Titanium Diver 200m

#13 martar

martar

  freshwater explorer

 • Member_50
 • 6 186 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Praha-venkov

Publikováno 26.listopad.2018 - 07:42

S nějakým print screenem ohledně SZ teda nesouhlasím. Známé heslo: "always buy the seller" se dá použít i obráceně, a to: Že prodávající si vybírá kupujícího, to jest upřednostní známého prověřeného člena či také osobní předání před poštou... 


Kidovo výzva ohledně printscreenů byla myslím ta... ironyje :)

#14 jankoxxx

jankoxxx

  Insane

 • Member_50
 • 8 123 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Kys Chewche

Publikováno 26.listopad.2018 - 07:44

ono by uplne stacilo, keby si pochopil, o com je moj prispevok.. 

podla mna by to aj tak nestacilo...


Omega Speedmaster PRO

Glycine Airman Vintage V

Glycine Airman Vintage One

Lanco do vrecka


Moje remene: www.watchstrapheaven.com

watchstrapheaven@gmail.com

 

Instagram
Chronomag foto
 

"If you're really going to kill yourself, can I have your watch?" ( – Psychologist Ernst Boyer to a patient threatening self-annihilation, session after session.)


#15 Ondra

Ondra

  Závislák

 • Member_50
 • 785 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Neuvedeno

Publikováno 26.listopad.2018 - 07:44


ono by uplne stacilo, keby si pochopil, o com je moj prispevok..

Co se tyce plateb za hodinky na chronomagu, trpim, jak pises, "EURoskeptismem". Jestli jsi psal o necem jinem, tak "sorry jako", ale asi fakt nerozumim.

Tento příspěvek byl upraven od Ondra: 26.listopad.2018 - 07:47


#16 martar

martar

  freshwater explorer

 • Member_50
 • 6 186 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Praha-venkov

Publikováno 26.listopad.2018 - 07:47

ono by uplne stacilo, keby si pochopil, o com je moj prispevok.. 


Mně teda přijde, že Ondra splňuje tebou popsané symptomy EUROskepticitidy, akorát je v latentní fázi :)

#17 Ondra

Ondra

  Závislák

 • Member_50
 • 785 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Neuvedeno

Publikováno 26.listopad.2018 - 07:49

Mně teda přijde, že Ondra splňuje tebou popsané symptomy EUROskepticitidy, akorát je v latentní fázi :)


mozna spis v ignore modu :D

#18 VintageLover

VintageLover

  HEUER Addicted

 • Member_50
 • 7 971 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž

Publikováno 26.listopad.2018 - 07:50

Kidovo výzva ohledně printscreenů byla myslím ta... ironyje :)

Aha, sem si seděl na vedení.  :lol2: Já měl za to, že je to myšleno vážně. To je tak, když člověka nevidím tváří v tvář, což mě většinou trkne... Nepoznám občas z textu, jak to dotyčný myslí. Chybí tam totiž emotikony... 


"Výzvy jsou tím, co činí život zajímavým. Jejich překonávání je tím, co dává životu smysl..."

 

MŮJ INSTAGRAM

 


#19 instant

instant

  Grand Seiko Snob

 • Member_50
 • 13 607 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž

Publikováno 26.listopad.2018 - 07:53

Co se tyce plateb za hodinky na chronomagu, trpim, jak pises, "EURoskeptismem". Jestli jsi psal o necem jinem, tak "sorry jako", ale asi fakt nerozumim.

 

neslo o platbu v eurach, ale o kurz akym sa to z tych eur na ceske koruny /dolare, zlote,../ prepocita. a co to s dospelym clovekom urobi. proste klasicky mindfuck


"If you think you are too old to rock'n'roll, then you are." Lemmy Kilmister
"Life is hard. It's harder if you are stupid." John M. Stryker
"AC/DC a Pribináček má rád KAŽDÝ." instant

 

Grand Seiko SBGC011 l.e. */20
Grand Seiko SBGA031 Air Divers Titanium 200m
Grand Seiko SBGR079 Antimagnetic 100m
Glycine Airman 17 Ref. 3865.19-LB9B 200m
Glycine Airman SST-06 
Citizen Promaster JP3020 Titanium Diver 200m

#20 kuncák7

kuncák7

  apac se skalpem

 • Member_50
 • 13 014 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Praha
 • Fanoušek značky:jídlo, sport, ženský-časem se pořádí koníčků mění

Publikováno 26.listopad.2018 - 08:01

Ty jp, skpro jsem se prolnil asi vsema kategoriema, i kdyz strelce jsem si predstavoval jinak :-).