Přejít na obsah

Základní typologie kupujících


Kid_A

Doporučené příspěvky

Základní typologie kupujících v sekci Prodám

 

Kolegové, dovolím si zde odložit pár poznámek k typologii kupujících v sekci ?Prodám?, které jsem sesbíral za těch pár let, co se na fóru pohybuji.

 

Nemá to být kritika a nerad bych se kohokoli konkrétního dotknul. Navíc ? s rukou na srdci ? v řadě kategorií se dokážu sám velmi dobře rozpoznat a nemyslím si, že by to nutně muselo být úplně špatně.

 

Jsme tu (až na výjimky těch pár kleptomanů z pražských srazů, jejichž identita však již byla předána PČR) komunita hodně zapálených hodinkových nadšenců a řadu našich reakcí (zejména těch impulzivních) přičítám právě tomuto našemu mimořádnému zápalu pro společnou hodinkovou věc. Protože kdybychom mohli při procházení prodejní sekce vzájemně využívat telepatii, jistě bychom tak činili a neztráceli náš drahocenný čas posíláním SZ.  

 

Nechť jsou tedy následující řádky spíš předvánoční anketou, jestli vnímáte některé věci stejně jako já a jestli máte se sekcí ?Prodám? podobně zajímavé zkušenosti jako já.

 

A budu rád za doplnění jakýchkoli dalších kategorií, se kterými jste se v sekci "Prodám" setkali :-)

 

Střelci

 

Představuji si Střelce jako vesmírný koráb plující po galaxii prodejní sekce, který bez varování hrdinně vystřeluje své paprsky nabídek vstříc i těm největším výzvám, tedy těm nejnedostupnějším kouskům.

 

A je zcela nepodstatné, že při takto hrdinném výstřelu Střelec nemusí vždy důkladně uvážit rozměry cíle (Nabízené hodinky skutečně nemají rozměr 44mm, ale jen 38mm?) nebo tržní hodnotu cíle (Proč by někdo neměl chtít prodat hodinky za řádově nižší částku, než požaduje, a to včetně pojištěné pošty?), anebo že Střelec nestihne dostatečně jasně identifikovat svůj paprsek (tedy opatřit zprávu alespoň základními iniciály).

 

V galaxii prodejní sekce je především důležité střílet rychle a bez váhání!

 

Pořaďáci a rezervátoři

 

Ano, rychlost je v prodejní sekci důležitější než cokoli jiného. A Pořaďáci asi nebudou úplně samostatná kategorie, ale budou se prolínat napříč všemi kategoriemi, a to především tam, kde je více zájemců a kde si každý zájemce naprosto správně myslí, že on byl ten nejrychlejší ze všech ostatních zájemců ? zvlášť když tuto svou rychlost jako první označkoval magickým SZ v prodejním vlákně. A nezáleží na tom, že tomu tak není.

 

Taky se mnou souhlasíte, že by se mělo stát součástí pravidel sekce Prodám, že je prodávající povinen doložit print screen ze svých zpráv prokazující, že kupující je vždy jen a pouze první zájemce v pořadí? 

 

A když už se podaří být první v pořadí, je potřeba zájem rychle stvrdit nezbytnou rezervací. Ať už je jen do 22.35 téhož dne nebo do konce příštího ?. každý si doplní dle potřeby. Rezervátoři jsou a budou skalním jádrem Prodejní sekce (tedy alespoň ti, kteří umí své rezervace jak vytvořit, tak i zrušit).

 

Směnaři a Multisměnaři

 

Být Směnař především znamená být kreativní. Nemít předsudky. Nenechat se svázat omezeností řeči čísel. Hledat řešení ve světě té nejvyšší kombinatoriky. Právě díky Směnařům nabízí prodejní sekce tolik nečekaných překvapení. A nemyslím tím zrovna překvapení v podobě černého Petra á la nutného servisu zaručeně ?odservisovaných? hodinek.

 

Důležitou subkategorií Směnařů jsou pak Multisměnaři, kteří dokáží v různých směnných kurzech nabídnout za jeden kus hned několik dalších kusů (častokrát ve velmi zajímavých kombinacích typu Seiko 5 na tahu + limitka G-Shock Mudman pro japonský trh + Fortis Flieger bez papírů = keramické Omega Seamaster v záruce od Provazníka).

 

Sběrači munice

 

Detektiv John Hartigan to řekl v Sin City jasně: ?Starej chlap umře, mladá holka bude žít. Férovej obchod.?

 

Se Sběrači munice je to podobné, tedy aby mohl nový kousek zaparkovat ve vrtiči, jeden nebo více starých kousků musí (z vrtiče) odejít. V kombinaci s nezbytnou rezervací případně nabídkou výměny tak dokáže Sběrač munice vytvořit v prodejním vlákně zcela nečekané obchodní situace?. které však jen málokdy vedou k úspěšnému dokončení transakce.

 

Upraveno uživatelem Kid_A
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 104
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Tohle jsi měl nechat až na advent :D

 

Rozhodně ti tam chybí početná kategorie gentlemanů, která prostě napíše, že bere a domluva se drží. Takhle to vypadá jen negativně...

 

No a ne že bych se v prvních 2 občas nenašel, hlavně v minulosti....jen teda u kategorie střelec vnímám ještě jednu výraznou podkategorii desperádů, kteří svůj výstřel s patřičně utaženou cenovkou okoření hláškou, že na aukru/ebay šly nedávno takhle a beztak se ví, že všichni místní jsou šmelináři. Co na plat, že srovnává haluz nebo šrot s hodinkama po servisu...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Skvělé komentáře. Díky. Doplňuji typologii: 

 

Džentlmeni

 

Srdce a plíce (někdo by řekl játra) chronomagu. Bez nich by sekce "Prodám" zhasla jako Hvězda smrti po útoku rebelského X-wingu. Frajeři a frajerky, co napíší SZ, domluví se na detailech, zaplatí (často spolu se super kvalitním pokecem o hodinkách) a ještě napíší referenci.  Díky za ně.  

 

Střelci desperáti

 

Výrazná podkategorie Střelců. Renegáti a divoši, kteří svůj výstřel s patřičně utaženou cenovkou okoření hláškou, že na aukru/ebay šly nedávno takhle a beztak se ví, že všichni místní jsou šmelináři. Co na plat, že srovnávají haluz nebo šrot s hodinkami po servisu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kide, že ty máš rýmičku a ležíš v posteli? Jinak si tuhle esej obsahujicí vic než jednu větu neumím vysvětlit! :D

 

Ale jinak dobrý - sice se většinou snažím být mezi džentlmeny, ale v připadě dvou poptávek, kdy byla touha silnější než rozum, jsem se našel i mezi střelci...

 

Zapomněl jsi na kategorii kupců, kteří se ozvou první, mají největši a nejserióznější zájem na světě, nic neni problém; člověk jim odepíše, ze hodinky jsou teda jejich, a kupec se odmlčí navždy... tím se dá prodej solidně zabít...

 

Edit: typo

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

EURoskeptici

 

Jedna sa o kolegov postihnutych bakteriou Valutofobia Vulgaris v jej najcastejsej stredoeuropskej mutacii. Postihuje jedincov s oslabenou financnou imunitou alebo vrodenou predispoziciou (ludovo tzv. derave koleno). Postihnutie sa prejavuje odporom k cudzim valutam, casto spojenym s iracionalnymi mentalnymi reakciami. Bakteria odolava vsetkym znamym liecbam, pri dlhodobej expozicii su nasledky trvale. Vzhladom na castu frekvenciu vyskytu v strednej Europe sa tato choroba marginalizuje. Hoci nejde o fatalne ochorenie, v odbornych kruhoch sa ma za to, ze u postihnuteho dochadza k trvalemu znizeniu kvality zivota. Liecba spociva vo vyhybani sa spustacom neziaducich reakcii a umiernenom nakladani s financiami vseobecne. 

 

Najcastejsim spustacom EURoskeptickej reakcie je cena hodiniek stanovena iba v EUR, kde chcu EURoskeptici zasadne platit ceskymi korunami v (pre nich najvyhodnejsom, ale inac uplne nerelevantnom) najnizsom devizovom kurze predaj. Ked im predavajuci oznami svoju volu prijat akukolvek volne zamenitelnu menu prepocitanu vzorcom obsahujucim kurz valuta nakup (takym aky mu realne naparia v banke pri prepazke), nastava prudka implozia mikrosveta kupujuceho, nezriedka sprevadzana dystropickymi obrazmi kolapsu jeho osobnych financii a fantazijnym bluznenim. V 8 pripadoch z 10 nasleduje uzavretie sa do seba spojene s prejavmi ako "pres to vlak nejede" alebo "jsi opravdu zlej". V pokrocilejsom stadiu moze byt spustacom aj bezny bankovy poplatok za prevod. Odbornikmi odporucana prevencia v podobe multimenovych cenoviek v predajnych vlaknach pomerne ucinne znizuje vyskyt neziaducich reakcii (az o cca 80%). 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S nějakým print screenem ohledně SZ teda nesouhlasím. Známé heslo: "always buy the seller" se dá použít i obráceně, a to: Že prodávající si vybírá kupujícího, to jest upřednostní známého prověřeného člena či také osobní předání před poštou... 

Upraveno uživatelem VintageLover
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Ondra

EURoskeptici

 

Jedna sa o kolegov postihnutych bakteriou Valutofobia Vulgaris v jej najcastejsej stredoeuropskej mutacii. Postihuje jedincov s oslabenou financnou imunitou alebo vrodenou predispoziciou (ludovo tzv. derave koleno). Postihnutie sa prejavuje odporom k cudzim valutam, casto spojenym s iracionalnymi mentalnymi reakciami. Bakteria odolava vsetkym znamym liecbam, pri dlhodobej expozicii su nasledky trvale. Vzhladom na castu frekvenciu vyskytu v strednej Europe sa tato choroba marginalizuje. Hoci nejde o fatalne ochorenie, v odbornych kruhoch sa ma za to, ze u postihnuteho dochadza k trvalemu znizeniu kvality zivota. Liecba spociva vo vyhybani sa spustacom neziaducich reakcii a umiernenom nakladani s financiami vseobecne.

 

Najcastejsim spustacom EURoskeptickej reakcie je cena hodiniek stanovena iba v EUR, kde chcu EURoskeptici zasadne platit ceskymi korunami v (pre nich najvyhodnejsom, ale inac uplne nerelevantnom) najnizsom devizovom kurze predaj. Ked im predavajuci oznami svoju volu prijat akukolvek volne zamenitelnu menu prepocitanu vzorcom obsahujucim kurz valuta nakup (takym aky mu realne naparia v banke pri prepazke), nastava prudka implozia mikrosveta kupujuceho, nezriedka sprevadzana dystropickymi obrazmi kolapsu jeho osobnych financii a fantazijnym bluznenim. V 8 pripadoch z 10 nasleduje uzavretie sa do seba spojene s prejavmi ako "pres to vlak nejede" alebo "jsi opravdu zlej". V pokrocilejsom stadiu moze byt spustacom aj bezny bankovy poplatok za prevod. Odbornikmi odporucana prevencia v podobe multimenovych cenoviek v predajnych vlaknach pomerne ucinne znizuje vyskyt neziaducich reakcii (az o cca 80%).

Tak to jsem presne ja, jak vidim cenu jen v Eurech, jdu dal a ani nereaguji, i kdyby nabidka byla supervyhodna. Na eshopech samo v cizich menach platim - ale kartou. Ale resit mezinarodni prevody, naklady na ne, kurz, to me nebavi. Jednou jsem vyhovel clenovi a poslal mu hodinky na SK dobirkou. Samozrejme mi posta spocitala jinej kurz, takze jsem nakonec v CZK inkasoval mene, nez jsem chtel, a na penize cekal snad dva tydny. Takze never more. Hosi, pokud chcete prodavat/nakupovat na CZ foru, zalozte si cesky ucet! :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to jsem presne ja, jak vidim cenu jen v Eurech, jdu dal a ani nereaguji, i kdyby nabidka byla supervyhodna. Na eshopech samo v cizich menach platim - ale kartou. Ale resit mezinarodni prevody, naklady na ne, kurz, to me nebavi. Jednou jsem vyhovel clenovi a poslal mu hodinky na SK dobirkou. Samozrejme mi posta spocitala jinej kurz, takze jsem nakonec v CZK inkasoval mene, nez jsem chtel, a na penize cekal snad dva tydny. Takze never more. Hosi, pokud chcete prodavat/nakupovat na CZ foru, zalozte si cesky ucet! :)

 

ono by uplne stacilo, keby si pochopil, o com je moj prispevok.. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S nějakým print screenem ohledně SZ teda nesouhlasím. Známé heslo: "always buy the seller" se dá použít i obráceně, a to: Že prodávající si vybírá kupujícího, to jest upřednostní známého prověřeného člena či také osobní předání před poštou... 

Kidovo výzva ohledně printscreenů byla myslím ta... ironyje :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Ondra

 

ono by uplne stacilo, keby si pochopil, o com je moj prispevok..

Co se tyce plateb za hodinky na chronomagu, trpim, jak pises, "EURoskeptismem". Jestli jsi psal o necem jinem, tak "sorry jako", ale asi fakt nerozumim. Upraveno uživatelem Ondra
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kidovo výzva ohledně printscreenů byla myslím ta... ironyje :)

Aha, sem si seděl na vedení.  :lol2: Já měl za to, že je to myšleno vážně. To je tak, když člověka nevidím tváří v tvář, což mě většinou trkne... Nepoznám občas z textu, jak to dotyčný myslí. Chybí tam totiž emotikony... 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co se tyce plateb za hodinky na chronomagu, trpim, jak pises, "EURoskeptismem". Jestli jsi psal o necem jinem, tak "sorry jako", ale asi fakt nerozumim.

 

neslo o platbu v eurach, ale o kurz akym sa to z tych eur na ceske koruny /dolare, zlote,../ prepocita. a co to s dospelym clovekom urobi. proste klasicky mindfuck

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...