Přejít na obsah

Fotka
- - - - -

Záhada červené vteřinovky

vteřinovka 664643 664631

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 Gobers

Gobers

Začátečník

• Members
  • 2 příspěvků(y)
  • Fanoušek značky:Prim, Nomos, Meistersinger

Publikováno 11.únor.2019 - 09:28

Zdravím vespolek,

mám tu takovou drobnou záhadu u jedněch primek, ke kterým jsem nedávno přišel.

Je to model 66 464 3, nicméně v té podobě, jak je mám, má červenou vteřinovku.

U Hovorky v knížce je vteřinovka černá a zdá se i trochu delší. Tentýž model se stříbřitým pouzdrem (66 463 1) má vteřinovku té samé délky jako mám já, ale zase oranžovou.

Moje otázky by byly:
a ) Je možné, že se u toho 66 464 3 krom černé vteřinovky, jak je u Hovorky, dávala i červená už z výroby? Nebo je to dodatečná výměna?
b ) Pokud ne, odkud může ta červená být - z toho stříbrného "sesterského modelu" ne, ten má oranžovou? Zběžný pohled na ostatní hodinky v knize kolem roku 1982 ukazuje, že jsou vteřinovky různých barev včetně červené, ale vesměs všechny stejného nebo podobného tvaru - je tedy monžné, že byl jen jeden společný model vteřinovky v různých barvách, který se ve výrobě dával do různých hodinek, tj. pokud si chtěl někdo "customizovat" ten původní, mohl snadno prohodit červenou za černou?
c ) Jak je to s délkou vteřinovky? Je ta černá u 66 464 3, jak je v knize, opravdu delší než ostatní, nebo je to jenom nějaká iluze?

Díky. :-)

Přiložený soubor (y)

Tento příspěvek byl upraven od Gobers: 11.únor.2019 - 09:29

#2 Honza.manta

Honza.manta

Chronopacient

• Member_50
  • 17 058 příspěvků(y)
  • Pohlaví:Muž
  • Bydlí:Praha

Publikováno 11.únor.2019 - 10:05

Vteřinovky se dělaly v různých délkách a ve všech možných barvách. Prostě ji hodinář nebo bastlíř prohodil.

Prim sport automat - a co je víc?
Tajemství úspěchu je slušnost a upřímnost.

Jakmile se jich zbavíte – dosáhnete všeho.

Email: Honza.mantazavináčseznam.cz

#3 straspol

straspol

MegaXXLzávislák

• Member_50
  • 11 604 příspěvků(y)

Publikováno 11.únor.2019 - 10:44

Myslím, že na těchto detailech bych nelpěl- to stejně nevyřešíme.

#4 feltharg

feltharg

Závislák

• Member_50
  • 908 příspěvků(y)

Publikováno 11.únor.2019 - 14:29

Musis se smirit s tim, ze vyrobni dokumentace (teda... ona vetsina informaci v primbibli z vyrobni dokumentace vychazi) neodpovida uplne realite. 

Nejnznamejsim prikladem necht jsou oficialni varianty Prim Sport versus to, co pak skutecne z fabriky chodilo.

Tzn, je to uplne klidne mozne, ze je ta rucicka z vyroby. Stejne tak je mozne, ze je vymenena pri servisu hodinarem a dal bych nad tim, jak pise Strasa, nebadal

Končím, rozprodávám sbírku:

Tudor Grantour, JeanRichard CarbonSinn 103,

Hamilton Pioneer chronoSejka, Hamilton pilotky, Edox Les Vauberts

Omega tah 1186, Omega trilogy řemen, Omega Schumacher box,

Řemeny: 18mm, 19mm, 20, 20 NATO, 21, 22, 22 NATO, 24-26, 12

Filipova anamnéza / Reference

Sháním: Casio WV-300, Omega 5200.50

SOTC: IWC Portuguese Panda, Omega Moonwatch 3592.50, Sinn 104, Prim Orlík 38, Hamilton Khaki FieldPioneer, Bulova A-15 LE 63A119,

Měl jsem: Omega Seamaster 300 Trilogy 1957, Moonwatch 3573.50 a Reduced 3510.50, Prim Orlík Anthropoid, Elton 311. RAF, Nomos Tangente 35,
Chr. Ward GMT Trident, JeanRichard Neroscope, JR Aquascope Hokusai, Moto Koure MK1, Swiss Legend Commander, Glycine Combat Chrono, Combat Sub,
Edox Hydro Sub N Pole LE, 
Seiko SARG017, SRP775, SRPC07, SRPC93, SRPB51, SKX013, SKX007, SNK795, SNK809, 5-6119, Orient Bambino a Symphony,

Bulova Moonwatch, Accutron 262kHz, Accutron Chrono, A-15 65A107, Victorinox Classic Officer Auto a spoooousta dalsiho

#5 straspol

straspol

MegaXXLzávislák

• Member_50
  • 11 604 příspěvků(y)

Publikováno 11.únor.2019 - 15:09

V dnešní pohnuté době můžeme být rádi, že je tam origo ručka z Eltonu. Už to je skoro vzácnost.

#6 Gobers

Gobers

Začátečník

• Members
  • 2 příspěvků(y)
  • Fanoušek značky:Prim, Nomos, Meistersinger

Publikováno 11.únor.2019 - 15:39

Jasný, díky za odpovědi.

Mě to prostě zajímalo, jestli k tomu někdo něco nebude vědět bližšího, protože jsem si toho všiml a překvapilo mě to. Nejsem žádný purista a mám je na nošení, ne na ometání ve vitrínce. A musím říci, že se mi to s tou červenou líbí ještě víc, než s tou "předpisovou" černou, jak je to u Hovorky v knize.

#7 Honza.manta

Honza.manta

Chronopacient

• Member_50
  • 17 058 příspěvků(y)
  • Bydlí:Praha

Publikováno 11.únor.2019 - 19:22

V dnešní pohnuté době můžeme být rádi, že je tam origo ručka z Eltonu. Už to je skoro vzácnost.

Tak to mám doma v krabičkách mnohem víc vzácností, než jsem si myslel. :lol2:

Prim sport automat - a co je víc?
Tajemství úspěchu je slušnost a upřímnost.

Jakmile se jich zbavíte – dosáhnete všeho.

Email: Honza.mantazavináčseznam.cz

#8 straspol

straspol

MegaXXLzávislák

• Member_50
  • 11 604 příspěvků(y)

Publikováno 12.únor.2019 - 14:23

Tak to mám doma v krabičkách mnohem víc vzácností, než jsem si myslel. :lol2:

O tom jsem skálopevně přesvědče, proto Tě tak upřímně nenávidím  :cheers:

#9 LordSpar

LordSpar

Učedník

• Member_50
  • 169 příspěvků(y)
  • Bydlí:Praha Kbely
  • Fanoušek značky:Prim, Christopher Ward, Victorinox, Garmin, Omega...Extreme Flight RC, Mazda, Apple

Publikováno 12.únor.2019 - 14:39

Onehdy, když jsem z Eltonu obdržel renovované sporty co po natažení stály, jsem jako malou omluvu získal prohlídku závodu. To bylo moc zajímavé a doporučuji!!! Následovala exkurze do muzea osobně s Liborem Hovorkou. Debatovalo se o všem možném i nemožném. On v zásadě řekl, že dneska řešíme každou vteřinovku, barvy ruček, nesprávné korunky, ... nad vším bádáme a hloubáme. Primky jsou hodinky, které produkoval elton dlouhá desetiletí v různé kvalitě hlavně na denní nošení. Žádná vzácnost to nebyla a ani to tak myšleno nebylo. Když někdo přišel za hodinářem ať mu opraví PS1, že má ochozenou korunku, tak ten provedl servis strojku, výměnu komponent a pokud náhodou neměl správnou korunku na PS1, tak použil jinou, která pasovala. Pokud bylo potřeba vyměnit ručky, tak tam dal co bylo zrovna skladem. Ručky z Humbert, nebo i jiné... hlavně, ať hodinky dál slouží. Dnes díky retro boomu je z nich svátost a koukám, že hezké diplomaty už jdou za 10-15k. To je opravdu raketa... kam se to asi došplhá? 

Pro kontakt prosím - lordspar ačko gmail.com

Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:vteřinovka, 664643, 664631