Přejít na obsah

Seiko Lord Matic


Beladona

Doporučené příspěvky

Občas narazím na vintážní Seiko Lord Matic a jedny mám nyní možnost koupit. Doufám, že neplevelím, ale příliš jsem toho o nich zde nenašel.

Jak si stály v rámci doby, stejná úroveň kalibru jako pětky či výše? Do kdy se vyráběly?

Děkuji za každou informaci.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Takhle těžko srovnat, protože ve své době byly "pětky" třeba i Speedtimer chronografy :) Hodně taky záleží na modelu LM, některé byly hezké a takové trochu ála KS a pak taky v produkci byly až obskurní záležitosti, které se blížily Advanům nebo Vanacům...

 

A podle toho, jaký model hledáš si můžeš dohledat i dobu produkce. Třeba kalibr 5606 se dělal do nějakého roku 68 do 78, ale LM měly kalibrů víc...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak píše Vojta: LM měly kalibrů více, ale nejčastěji se objevují s kalibrem 5606. Pokud na tyto narazíš, pak si dej velký bacha, aby hlavně bez problémů fungoval date/day. I když budou vizuálně perfektní a prodejce Ti bude tvrdit, že je to lehce opravitelná prkotina, nevěř mu a raději pryč. Seiko u tohoto kalibru začalo experimentovat s plastovými součástkami a z plastu jsou i ozubená kolečka u datového věnce. Nejčastější závadou je tedy prasklý plast, který se obtížně nahrazuje - a i kdyby si sehnal origo, tak si moc nepomůžeš, protože ten plast za ty roky zkřehnul a láme se. To, že se často do hodinek leze přes sklo a ne přes dýnko, je už jen drobný detail :D 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Občas narazím na vintážní Seiko Lord Matic a jedny mám nyní možnost koupit. Doufám, že neplevelím, ale příliš jsem toho o nich zde nenašel.

Jak si stály v rámci doby, stejná úroveň kalibru jako pětky či výše? Do kdy se vyráběly?

Děkuji za každou informaci.

 

Kalibre sú zaujímavé a vyššie na nejakej pomyslenej stupnici kvality ako to čo išlo do "5". Poradi je  Lordmatic, Lordmatic Special, King Seiko. Problém sú plastové diely v mechanizme dátumu pri 56xx kalibroch.  Dá sa to opraviť, jeden australský nadšenec predáva kovovú repliku pôvodného kolečka plastového (quickset rocker) čo sa láme, lacné to nie je (diel plus práca.). Keď kúpiš LM alebo iné Seiko s kalibrom z rodiny 5600 a quickset tam funguje tak to zvykne držať kým sa nenastavuje dátum v noci vtedy sa to láme. 

 

Problémy s týmto plastovým dielom nemajú LM Special hi-beat kalibre tie majú diely kovové pri 5206 nie je tiež bezpečné prestavovať dátum v noci lebo to neumerne zaťaží mechanizmus, eventuálne ho zničí.  Pri 5216 už to ošetrili.

 

Takže ak kupuješ hocijaké Seiko s 56xx čo má dátum, treba sa vždy pýtať či funguje quickset.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Ahoj, koupil jsem jedny krásky Lord Matic, měly by to být 5206-5060 - tyto: http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/122955-seiko-lord-matic-5206-5060/?hl=%2Blord+%2Bmatic

Když jsem je kupoval, tak byly ok, týden jsem je nosil a v pohodě. Teď, po půl roce jsem je chtěl natáhnout a nastavit a korunka nějak stávkovala - napřed přetočila jen Day a Date byl šprajclý a pak už ani Day se nechtěl hnout. Nenásilnil jsem je a chystám se k hodináři. 

Dotaz: nevíte někdo, jestli se výše popisované plastové kolečko týká i mého kalibru nebo se jedná jen o špatné (staré) namazání a ta páka s kolečkem neklouže, jak by měla? 

A dají se tyto automaty normálně natáhnout, nebo jen v winderu? 

díky

t. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Tak na můj dotaz nikdo neodpověděl, tak si odpovím sám :clap:

Od té doby, co jsem se ptal, tak jsem zjistil a mám potvrzeno, že v tom mém kalibru 5206-5060 opravdu je to kolečko klouzající při nastavování data opravdu kovové. 

Další poznatek, že při vytažení korunky do první polohy se točením dolů nastavuje Day, který jde lehce. Při točení korunkou nahoru se nastavuje Date (což není nic překvapivého), ale při tom se neodlučuje nátah. Takže když cvakáte datum nahoru, tak i zároveň natahujete hodinky. Když už je máte natažené, jde to sakra ztuha, původně jsem si myslel, že je tam něco šprajclé, tak jsem je dal k hodináři. Teď už vím, že nastavovat Date je potřeba, když jsou hodinky vyběhlé, aby se zbytečně nenamáhal strojek při přemáhání péra. 

Takže pro začínající Seikaře - nebuďte překvapeni, že Day jde lehounce, Date jde výrazně hůř a není to porucha.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...