Přejít na obsah

Compressor, Super-Compressor


Tikal

Doporučené příspěvky

Mám rád staré potápěčské hodinky a zejména ty s pouzdry compressor a supercompressor z dílny Ervin Piquerez S.A. (EPSA).

Tato společnost v roce 1955 podala patent na dvě revoluční konstrukce pouzder  Monobloc a Compressor. Oba návrhy se setkaly s úspěchem a Compressor, který používal vnější tlak ke zvýšení vodotěsnosti, kterou poskytují těsnění umístěná mezi korunkou, zadní částí a pouzdrem, byl hojně využíván spoustou firem, např. Benrus, Enicar, Hamilton, Jaeger leCoultre, Longines, Milus, Olma, Technos, Girard-Perregaux, Tissot,Universal Geneve,Lip, IWC, Droz, Blancpain, Vetta a mnohé další.

 

epsa-ad.jpg1 OuTupLG9A2PGwMcMd3GrEg.png

 

zde příklad víčka se značením EPSA vč. patentů.

dcl.jpg

 

 

Sběratelská oblíbenost pravých Compressor hodinek je veliká, proč pravých? Protože ne všechno, co má dvě korunky má i compressor pouzdro.

Drobným poznávacím znamením /nedá se na něj 100% spolehnout/ jsou šrafované korunky.

Na tento zájem reaguje i současná hodinářská produkce, která jede na retrovlně a ke dvoum korunkám se vrátila, ale to je jiný příběh, s kterým už f. Piquerez nesouvisí.

 

Jak jsem psal na začátku, miluji tento typ hodinek a jediné, co mi neumožnilo nosit tyto staré hodinky je to, že jsou na mou medvědí tlapu malé, tak jsem byl nucen nosit novodobé remake od f.Longines a Alpina.

To se změnilo tento týden, protože se mi povedlo na Aukru vydražit neobrandované Supercompressor hodinky o velikosti 43mm. Těch velkých je obecně málo a chodí kolikrát za nesmysly, takže jsem rád, že jsem jedny dobové, navíc ve velmi slušném stavu sehnal.

 

20190314_075600.jpg20190314_075624.jpg

20190314_075649.jpg20190314_075701.jpg

 

 

Indigo ciferník je bez chyby, stejně tak i lumi. Uvnitř zřejmě tepe ETA 2481, ale to zjistím, až je hodináž otevře, protože mají na dýnku 12ti hran a nechci je zbytečně poškodit

 

Stejné hodinky, ale už pod svým logem prodávalo v té době několik firem

 

6.JPGts.jpgb205f2f0c79260f858e81aa14d70fa56.jpg

i firma Lanco, ale s jiným strojkem

lanco.jpglanco-super-compressor-automatic--d52c666f.jpg

 

Zajímavé je, že většina, které jsem dopátral jsou vyrobeny v březnu 1972, podle značení na dýnku, jsem zvědavý, jestli to mám také tak.

dcl.jpgc4.JPGdekl.jpg

 

Na fóru je dost nádherných starých Compressorů, tak budu rád, když tohle téma bude žít a uvítám jakékoli doplňující informace, myslím, že si to tyto zajímavá pouzdra zaslouží.

 

 

Zde stránky, které se těmito pouzdry zabývají, krásně to shrnují a ze kterých /krom mnoha dalších/ jsem sbíral informace https://wornandwound.com/guide-super-compressors/

 

a http://scubawatch.org/EPSA_SC_FAQ.html

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Compressor, Super-Compressor

 

scubawatch.org, wikipedia,gearpatrol,watchuseek


Všichni jsme už slyšeli o hodinkách, kterým se říká kompresory a umíme si je i představit. Hodinky s vnitřní lunetou, které mají dvě korunky. Jednu na ovládání strojku, druhou na ovládání vnitřní lunety. Ale je to opravdu všechno? A musí mít kompresory dvě korunky? Co má vlastně vnitřní luneta společného s kompresorem? Je vidět, že je zde pro začátečníka mnoho otázek k této konstrukci hodinek, pojďme se na ně podívat podrobněji.

 

post-17935-0-44933000-1558383564_thumb.jpg


Název hodinek Super-compressor, používaný i jako Compressor odkazuje na patentovanou těsnicí metodu vyvinutou výrobcem hodinkových pouzder Ervín Piquerez, Který měl v letech 1939 - 1979 kolem 200 patentů v oblasti konstrukce a těsnění hodinkových pouzder a korunek.První výrobní závod založil ve švýcarském kantonu Bassecourt, postupně ho rozšiřuje a v roce 1946 se mu daří sjednotit kompletní výrobu do jednoho areálu továrny, který dosahuje 2500 m2. Do tohoto roku značka EPSA navrhuje, konstruuje a vyrábí v pronajatých místech v Ženevě. V roce 1959 vedení firmy EPSA schvaluje výstavbu fungl nového výrobního závodu na adrese Rue St.-Hubert 38 v Bassecourtu, který má dokonce 7400m2.
Konstruktéři z EPSA se specializují na konstrukci pouzder hodinek odolných proti vniknutí vody. EPSA je v té době členem obchodní skupiny Union de Suisse FABRICANT boîtes (USFB) s obratem 260 mil. CHF a 8600 zaměstnanci. EPSA v této skupině produkuje nejvyšší částku, celých 7,3% a stává se největším švýcarským výrobcem hodinkových pouzder.

 

post-17935-0-66290000-1558383658_thumb.jpg

 

post-17935-0-58929200-1558383679_thumb.jpg

 

post-17935-0-58929200-1558383679_thumb.jpg

 

post-17935-0-61187900-1558383721_thumb.jpg


Vraťme se tedy k jednomu z jejich patentů, ke kompresoru.Jeho konstrukce je postavena na zvláštním o-kroužku, který je svírán tlakem vody. Čím větší je hloubka, je větší i tlak vody a tím více je o-kroužek sevřený. Máme dva základní typy konstrukce Compressor, první je pro hodinky s kulatým pouzdrem, další pro hranaté a ani jeden z nich není konstruován pro hlubinné potápění. To až Super-Compressor, se šroubovacím spodním víčkem, ale i zde existují výjimky, jako například hodinky značky Enicar s víčkem bajonetovým. Konstrukce Compressor i Super-Compressor je obecně považována za velmi důmyslnou, o čemž svědčí nejen fakt, kolik různých značek konstrukci kompresoru používá, ale i fakt, že je používána i v současnosti.

 

post-17935-0-29932900-1558383769_thumb.jpg


A jak souvisí vnitřní luneta nebo dvě korunky hodinek s názvem compressor? Je to jednoduché - nijak. V případě kompresoru a jeho variací se opravdu jedná o řešení voděodolného pouzdra. Pravdou zůstává, že hodinky s jednou korunkou a označením Compressor se objevují jen výjimečně.

 

post-17935-0-69979400-1558383798_thumb.jpg

 

post-17935-0-68799000-1558383830_thumb.jpg


Že se jedná o hodinky s použitou konstrukcí compressor nebo supercompressor můžeme ve většině případů ověřit na vnitřní, ale někdy i vnější straně pouzdra hodinek. Najdeme tam speciální označení v podobě potápěčské přilby.

 

post-17935-0-68799000-1558383830_thumb.jpg

Upraveno uživatelem Daemonultimate
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jestli to není jen pouhé označení řady hodinek, mělo by mít. Ale to nevím a teď se mi to ani v rychlosti nikde nepovedlo najít.

 

Jinak si myslím, že JLC system compressor opravdu používají i dnes, určitě v nějaké dokonalejší formě, ale to je jen domněnka.

Upraveno uživatelem Daemonultimate
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
  • po měsících...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...