Přejít na obsah

Zahradní traktor


Doporučené příspěvky

Dovolím si založit téma o zahradních traktůrcích. Máme pozemek 2100 qm (100x21 metrů), sekáme 1500 metrů. 500 metrů je "obytná" část a udržujeme ji průběžně ruční vřetenovou sekačkou, kupodivu to jde dobře i rychle, nicméně pouze při pravidelné údržbě a navíc vřetenovka nevezme silnější stvoly, pampelišky atd. Zadní část zahrady, 1000 metrů, jsme donedávna sekali sekačkou, vždy tak 3x ročně, byla to pakárna ale dalo se to vydržet. Pozemek je na rovině, ale zadní část zahrady je díky méně častému sečení nerovná díky mraveništím či krtincům, při častějším sekání se to ale srovná. Sekačka nás opustila a uvažuji o traktůrku. Sloužil by primárně k sečení celých 1500 metrů, z čehož 500 bude nižší tráva udržovaná jinak vřetenovkou, v zadní části bude tráva vyšší. Žádné tahání vozíků, žádná radlice ani fréza.  Investovat do vlastního traktoru bych chtěl kolem 50 tisíc + navíc bych chtěl přikoupit zahradní "garáž", bednu, ve které by na traktůrek nepršelo. Můžete mi něco jednoduchého, ale relativně kvalitního doporučit na základě osobních zkušeností, traktůrek i garáž? Nedaleko třeba prodávají značku Vari, o kousek dál Stiga, je to Made in China, ale to je dnes v téhle cenové třídě nejspíš skoro všechno. Děkuji.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 74
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Měli jsme traktor bohužel už si nevzpomenu co to bylo, ale teď máme na chalupě druhým rokem stiga park 220 a to ke Vám hoši parádní věc. Od té doby se sečení stalo radostí. Nevím jestli to ke čína nebo co, ale co mohu posoudit - je to naprosto skvělé. Pozemek na sečení cca 5000m2

post-21215-0-11311000-1559501475_thumb.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Traktúrek na takovém povrchu za chvíli zničíš. Kup bubnovou (český výrobce Dakr třeba - cenové cca 20k) nebo cepovou sekačku (cca 50-60k).

Pokud budeš chtít poradit, pošlu ti v SZ číslo a můžeme hodit řeč. Dělám v oboru...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jde i o to, kolikrát sekat a traktůrek (sekačka) je taky relativní pojem. Měl jsem 2válec Cubcadet a kdyby neshořel, jezdí pořád. A šmelcnul 5tis.m. 2 krát do roka plus 2 tis. co týden. A tu velkou plochu v podstatě srovnával. Teď mám Stigu a jako sekačka dobrý, ale do velkých akcí bych nešel...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Traktůrek je pohodlný, ale za pár let tu louku úplně zničíš a poroste Ti tam jenom plevel (vlastní zkušenost).

Taková plocha je předpokládám se stromy a neslouží jako dětské hřiště. V takovém případě bych na to pořídil nějakou malou bubnovku s pojezdem a na dosekání k plotu, v rozích a kolem stromů nějakou klidně bateriovou strunovku. Udržoval bych to sečením 2x až 3x za rok a seno bych zkusil vnutit myslivcům nebo nějakému chovateli domácího zvířectva (mně to odvážejí z místního zemědělského družstva, ale já mám cca 4 500 metrů čtverečních, takže je toho slušná vlečka nebo dvě). Na zahradě budeš mít krásnou louku se spoustou lučních květin, plocha bude vsakovat vodu při děšti a nevyschne, když měsíc neprší.

Já budu séct a sušit asi v příštím týdnu, pak ještě jednou a nakonec na podzim, když spadne listí, to traktorkem přejedu a přitom povysávám suché listí a dám to do kompostu, i když pro přírodu by bylo lepší tam to listí nechat a když tak na jaře vyhrabat, ale na to jsem již moc pohodlný.

Pokud se nedokážeš zbavit sena, tak potom ten traktůrek a séct maximálně 3x ročně, ale to bude takový objem trávy, že se bude ucpávat výhoz do koše, a dusit motor. Potom to chce nějaký dvouválec a relativně malý záběr. Nevím ale, kdo takovou sekačku se slušným motorem momentálně dělá. Já mám něco od Husqvarny s dvouválcovým motorem Kawasaki a se záběrem sekání necelý 1 m, ale to se již dávno nedělá. Do stejné kategorie cpou jednoválce Brigs a tvrdí, jak je to bezvadné.

U toho traktoru si dej pozor na rejd, některé mají tak malý se s nimi na zahradě pomalu neutočíš bez couvání. Dovedeš si představit, jak to zdržuje při sečení kolem stromů.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Traktůrek je fajn, už bych o jiným sekání ani neuvažoval. Sekám jednou tejdně dvůr 1200m2 a sad 1800m2. Dvůr na 6cm, sad 10cm. Trávu nikdy nesbírám, půdu neokradu. Lučního kvítí mám furt mraky, o plevelu nemluvě. Tráva ale převládá a za těch pár let se znatelně lepší. Jenom traktůrek jsem měl koupit novej. Z lakoty jsem pořídil desetiletej za pade, dvouvál 24hp sekání třínůž 122cm. Krásnej byl, na pohled jak novej, sekání  v novým komaxitu a naleštěnej, až oči přecházely. Po první sezoně jsem objednával všechny díly co se točej, no třicet tam spadlo jako prd. Spojka-ložiska-rolny-hřídele-řemeny-nože-čepy. Kámoš mi posvařoval potřebný, šrouboval jsem si sám. Cenu v "profi" servisu bych nechtěl znát. Koupit fungl kolem kila, ušetřil bych si dost času i práce a vzteku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak se nám to pomalu začíná rýsovat - buď nějaký "levný" kolem 50 tisíc (Vari, Stiga, slušné parametry má i jeden MTD..) a nebo si přidáme, protože se mi celkem líbí Seca Challenge AJ 92-16 nebo Husqvarna TC 139 T. Oba dvouválce, záběr necelý metr, velké koše, oba vypadají dost robustně, ceny něco přes 70 tisíc, tak si říkáme, jestli si nepřiplatit a oproti číně nemít něco, co vydrží o několik let déle. Nemáte s nimi někdo zkušenost?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak se nám to pomalu začíná rýsovat - buď nějaký "levný" kolem 50 tisíc (Vari, Stiga, slušné parametry má i jeden MTD..) a nebo si přidáme, protože se mi celkem líbí Seca Challenge AJ 92-16 nebo Husqvarna TC 139 T. Oba dvouválce, záběr necelý metr, velké koše, oba vypadají dost robustně, ceny něco přes 70 tisíc, tak si říkáme, jestli si nepřiplatit a oproti číně nemít něco, co vydrží o několik let déle. Nemáte s nimi někdo zkušenost?

Podívej se na to ještě v reálu u prodejce. Ta Husqvarna TC 139 T je hodně podobná mému traktoru, rozdíl je jenom motor (KawasakixBrigs) a spouštění sekání. Já tam mám elektromagnetickou spojku, což může být další zdroj problémů. Z tohoto pohledu je rozumnější, že ji do Tebou vybraného modelu nedávají. Husqvarnu jsem vybral taky podle nejmenšího poloměru otáčení z podobných traktůrků, které byly před těmi asi 15 lety na trhu. Mám dojem, že mne tehdy stál přes 80 tisíc. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

bedan - díky za zkušenost. Jo, je tam dvouválec B&S, 656 ccm, to ale asi nebude špatný motor. Líbí se mi i celkem malý poloměr otáčení, 320 l koš nebo nastavení výšky sečení 38-102 mm, vzadu na zahradě bychom asi využívali tu horní hranici. Výkon motoru někde uvádějí 11,1 kW, jinde 20 koní, což je špatný přepočet, tak věřím spíš těm kW, což je cca 15 koní. No, jestli Ti traktor slouží 15 let, je to slušná vizitka i když to neznamená, že stejně bude sloužit i "náš" model. Zítra zkusím zajet do Husqvarny a zjistit víc..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslím že uděláš dobře, že koupíš silnější (bytelnější) je to prostě znát. Vidím to u současné Stigy (za cca 50 tis 12 koní) vs mrtvý Cub Cadet s Kawasaki (tuším 22 koní), mimochodem můj vlhký sen Iseki, s tou bych posekal všem na vsi  :wub:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Z.Paul - ceny lepší, i když jak se to vezme. Třeba model M200-107TC má dokonce větší záběr než námi vybraná Husqvarna, stejně obrovský koš (320 l), podobný průměr otáčení, stejný rozsah výšky sečení, dokonce asi komfortnější sedačku i podobný dvouválcový motor, jen s nepatrně menším výkonem. Ale také stojí víc než ta Husqvarna. Když se kouknu na model o stupeň níž, M155-107TC, tak všechno ostatní je bezva, možná podobné až na rozsah výšky sečení, kde minimum i maximum je nižší, ale už je tam jednoválec s menším výkonem. A pak jsou ještě levnější modely, cenově srovnatelné s čínskými, tj. kolem 50 tisíc i míň, ale tam už nejsem přesvědčen, že bych si moc pomohl, ono to tam nejspíš bude vyráběné taky. 

 

Dnes jsem se stavoval v Husqvarně, traktor tam fyzicky mají a vypadá parádně. Vedle stál i vyšší model, stejně velký, ale s pohodlnější sedačkou, počitadlem motohodin, nějakou funkcí elektrickou místo mechanické atd., ale cena už byla přes 90 tisíc a to už určitě zaplatit nechceme. Tenhle se mi ale moc líbil, i když stále nejsme na 100% rozhodnuti, ve hře je taky ta česká Seca, ale ta Husqvarna má i servis relativně nedaleko, pro traktor si přijedou a zase ho přivezou, což je prima i když to asi nabízí i jiní prodejci. Domluvil jsem se, že pokud bychom se rozhodli, traktor nám přivezou domů, předvedou a zaučí.  

 

Ještě dotaz - jak čistíte nožové bubny? Stačí vodou po napojení zahradní hadice přes rychlospojku nebo traktor nějak nakloníte a čistíte manuálně?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tou vodou na rychlospojky je to na nic. Takže zvedák, špachtle a kompresor. Je pravdou, s novými noži mnohem lépe vyhazuje a skoro se nezanáší. Staré nože jsem brousil, vyvažoval i ty vyhazovací plochy jsem navařil větší, už byly fest omletý. Vše marno, až nový kudly zas učinily zázrak. Samozřejmě, že vysoká a mokrá tráva zalepí cokoliv...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...