Přejít na obsah

Hodinky ORIENT - zkušenosti?


babaq

Doporučené příspěvky

Jaké jsou zkušenosti s hodinkama ORIENT? Někde tady ve fóru si na ně někdo stěžoval (nepřesnost chodu strojku u automatu, tuším), ale slyšel jsem i pochvalný hlas. Jak to tedy je? Když tak prosím doprovodit zkušenost konkrétním modelem, ať si můžu udělat trošku obrázek... Díky moc, snad se najde někdo, kdo je má a podělí se o zkušenosti.

Já to chápu zatím tak, že na našem trhu jsou k dostání hlavně jejich nižší třída (asi často v normálních hodinářstvích) a sem tam i střed (viděl jsem jenom na internetu v AZ Watch). S tou nejvyšší se tu asi člověk neshledá, vyjma individuálních dovozů a podobně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Orient Watch Co. Japan byla založena v roce 1950 a dlouho to byla japonská trojka za značkami Citizen a Seiko, teď je před Orientem i Casio. Vyrábí hodinky hlavně pro japonský trh, zavedení jsou se základními levnými modely i v Rusku a v Brazílii. Ačkoliv Seiko prostřednictvím divize Epson vlastní kontrolní podíl v Orient Watch, jsou firmy ve vývoji, výrobě i prodeji nezávislé. Se Seikem mají velmi podobný nejrozšířenější automatický strojek, který se nedá natáhnout ručně a kterému se při vytažené korunce nezastavuje vteřinovka.

 

Hodinky vyrábějí ve třech kvalitativních úrovních: základ s názvem Orient a logem, které se mi vůbec nelíbí a připomíná logo cigaret Philip Morris. V této třídě dělají quartzky i automaty, k dostání celkem běžně i u nás. Vyšší třída je Orient Star s mírně gotickým logem a mnoha zajímavými automaty často s ukazatelem rezervy chodu a vteřinovými subciferníčky. Podle mého je tato střední třída na úrovni švýcarských značek typu Mido, Raymond Weil, Frederique Constant atd. Nejvyšší třída je Orient Star Royal, které jsou obdobou třídy Grand Seiko s precizním provedením, často ručním nátahem a na úrovni (i cenově) lepších švýcarských hodinek. Orient Star a Orient Star Royal se dělají především pro japonský a částečně asijský trh.

 

Mám jedny Orient Stary, typ Power Reserve z roku 2004, koupené na netu v Japonsku. Jsou to velmi milé hodinky střední třídy s krásně klenutým sklíčkem, které jim spolu s krémově žlutým ciferníkem dává trochu vintage charakter. Nedají se natahovat, ale stačí s nima párkrát hýbnout a ručička rezervy chodu už začně nabíhat. V průběhu dne je milé pozorovat, jak rezerva roste... Hodně se mi taky líbí jejich "dauphine" ručičky.

 

OrientStar.jpg

 

Koupil jsem je na solidním (v obou významech) kovovém tahu s hezkou sponou, ale IMHO vypadají mnohem líp na koženém řemínku.

 

Zdraví Viktor

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Znám tři lidi s Orientkami, ale všichni si stěžují na nepřesný chod a to pro ně nějaká ta minuta nehraje roli. A jestli ty strojky dělá Miyota tak se ani nedivím. Měl jsem dvoje hodinky se strojkem od této firmy a obě letěly. Po zkušenostech co mám s japoncama, to vidím, že je to pro naprosto nenáročné lidi. U sebe to vidím jako vyhozené peníze. Navíc co jsem měl v ruce Orientky, tak žádné nešly ručně natáhnout, což se někdy může hodit. Teď mám tikadla s ETA 2834-2 a to je jiný kafe, ještě nejsou seřízené a už teď mají vlastnosti vyhovující COSC (štěstí na kus?) :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Znám tři lidi s Orientkami, ale všichni si stěžují na nepřesný chod a to pro ně nějaká ta minuta nehraje roli. A jestli ty strojky dělá Miyota tak se ani nedivím. Měl jsem dvoje hodinky se strojkem od této firmy a obě letěly. Po zkušenostech co mám s japoncama, to vidím, že je to pro naprosto nenáročné lidi. U sebe to vidím jako vyhozené peníze. Navíc co jsem měl v ruce Orientky, tak žádné nešly ručně natáhnout, což se někdy může hodit. Teď mám tikadla s ETA 2834-2 a to je jiný kafe, ještě nejsou seřízené a už teď mají vlastnosti vyhovující COSC (štěstí na kus?)  :-)

Moje zkušenost s přesností je vcelku dobrá, okolo +10 vteřin za 24 hodin, a to konzistentně bez zaznamenatelného vlivu pozice či stavu rezervy chodu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Moje zkušenost s přesností je vcelku dobrá, okolo +10 vteřin za 24 hodin, a to konzistentně bez zaznamenatelného vlivu pozice či stavu rezervy chodu.

Sem měl Miyoko a Citizen a hrůza. Přesnost +/- autobus a každý den ještě jiná odchylka, takže nebylo možné ani zjistit jak jdou. U mě japoni skončili.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Šarik: Never Say Never, jak říká James s Omegama (nebo měl tenkrát ještě Rolexky?), na základě špatných zkušeností s jedním kalibrem nejnižší japonské třídy bych všechno nezavrhoval, to by podle mě nebylo fér, navíc řadová ETA 2834-2 bez úprav a Seiko kalibr 7S26 jsou si kvalitativně velmi blízko, pro ETA mluví hacking a možnost natahování, Seiko je odolnější a méně náročné na servis. Obojí dělá robot...

 

Navíc, když šmahem zavrhneš Japonce, připravuješ se o tohle

http://www.coara.or.jp/~katsu/SBGM001-1.jpg

a to se snad musí líbit skoro každýmu.

Viktor

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ty Seika by šly-vzhledově-ale co uvnitř?

Šmahem nic nezavrhuji, to není můj styl. Podívej se na to tak, že jsi šéf a máš větší znalosti a zkušenosti než já, takže když si něco objednáš na netu, tak víš co dostaneš. Ale já jsem hodinkový BFU, a holt jsem pojal nedůvěru v jemnou mechaniku země vycházejícího slunce, kdežto moje "stodolový swiss made Lemansky :-)" splnili mé očekávání na první pokus. Tak to ber......

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Můj známý vlastní hodinky značky Orient s automatickým nátahem již přes 8 let a zatím jdou bez jediného servisního zásahu, přestože jsou nošené prakticky denně (mimo víkend). Mají vteřinovou ručičku a ukazatel data a dne v týdnu ve dvou jazycích (tuším anglicky a španělsky). Tehdy je kupoval za cca 5 tisíc Kč. Rezerva nátahu není dost dlouhá na to, aby vydržely bez nošení přes víkend a hodinky se trochu upřeďují (cca 20s/den). To jsou jediné dvě nevýhody, navíc ta odchylka by se jistě dala snížit, protože je konstantní. Takže asi tolik.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Orienty byly moje 1. automaty. Koupil jsem je tehdá jako kluk v bazaru za 400,-

Podle stavu už toho měly dost za sebou. Já je mám cca 10 let a jsou v pohodě. Dneska už je mám jen jako záložní na težké práce, na čundr a tak.

Když jsem je ještě nosil stabilně, tak jsem je měl seštelovaný na cca + 2 sec/den.

 

Dneska mám Seika, a předbíhají se víc. Má to i svůj přínos. Od té doby chodím všude včas. Odchylku od středoevropského času udržuji mezi +5 až +10 min. Jinak spokojenost.

Jejich kalibr 7S26 se používá v mnoha modelech. Dokonce myslím že i v Seiko Monster.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to Jerryl: O kolik se Ti předbíhají ta Seika? Docela by mě to zajímalo, obzvlášť je-li stejný strojek použit v Monsterech.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To ti teď přesně nepovím, ale dej mi tak 2 dny a já to změřím.

 

Vím jen, že když se víc hejbu, třeba při sportu a hodinky jsou tak ve stavu plného natažení (přetažení), tak se předbíhají víc, ale odhaduju, že průměrná denní odchylka bude cca 15 sec.

 

Změřím a napíšu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Už jsem zde jednou psal, že můj otec vlastní jedny orienty. Není žádný labužník v hodinařině, takže odolný automaty mu dělají velkou radost. Dokonce nedodržuje ani žádný pravidelný servis... Prošly s nim hodně slaný vody jak v San Fran tak i v Řecku dokonce s nima i svařoval a nikdy nic... Je pravda že hodinky v plným zatížení mají denní odchylku 20-25 vteřin ale to není žádná tragédie. Koupil je od kamaráda v práci asi za 70 dolárů takže výborná užitná hodnota. Já osobně bych se této značky vůbec nebál...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

2 Ondra ty hodinky jsou hodně hezký a vodotěsnost 200m je výborná. Jak říkám v této cennové kategorii orientkám věřím ale nezapomeň že monstery jsou monstery, které mimohodem taky na azwatchi mají... http://www.azwatch.cz/katalog/seiko

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To Tazatel i ostatní:

 

Jak jsem slíbil, tak jsem změřil odchylku na mých Seiko s kalibrem 7S26.

 

Dělá to všeho všudy +9s/den.

 

To zase není tak špatný. Na Japonce.

 

Je to za 1 den. Budu je sledovat tak týden a podám bližší zprávu.

 

Když jsem je měl nový, tak jsem to chvíli sledoval a odchylka se mi zdála stabilní.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Viktor: Posilal jsem ti mejlik, kdyz tak potom na nej prosim mrkni ;) Jinak s tim logem mas pravdu Orient Star nebo Royal Orient vypada mnohem lepe. Ve mne zase to jejich logo evokuje blizky vychod :)
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...