Přejít na obsah

Paradigma hodinkové sbírky


AdaMoss

Doporučené příspěvky

Přemýšlel jsem, co je u mě spouštěcí mechanismus, který mi velí začít se poohlížet po nových hodinkách. No na nic objemného jsem nepřišel a zatím se zdá, že je to stochastický jev, ale všiml jsem si jiné věci a totiž, že neustále vyhodnocuji svoji hodinkovou sbírku nebo chcete-li portfolio a snažím se v něm definovat nějaký řád. Je to vlastně jedna z mých mnoha charakterových vad - totiž že lpím na přílišné uspořádanosti a systematičnosti...přístup k hodinkám nevyjímaje. 

 

Abych to trošku přiblížil. Ve chvíli, kdy jsem objevil chronomag, jsem byl celkem spokojený nosič klasických Longines Conquest, nicméně pak nastalo prozření, že svět hodinek je neuvěřitelně rozmanitý a já prakticky ihned poté definoval svojí první hodinkovou strategii - rozuměj systematický postup, kterým vytvořit nějakou smysluplnou hodinkovou kolekci. 

 

Vytvořil jsem si excel sheet a v něm následující kategorie:

- Každodenní nošení

- Potápky

- Chronograf

- Pilotky

- Oblekovky

 

A do každé kategorie jsem pak vnášel kandidáty spolu s cenovkou a popisem funkcí, materiálů, vlastností atd., které jsem v tu dobu považoval za důležité. Z nich jsem následně vybíral jednoho reprezentanta do finálního wishlistu. Řekl jsem si, že z každé kategorie jednoduše vyberu nějakého dosažitelného ikonickéo / legendárního / typického zástupce a výsledkem bude dokonalá sestava. Cílem bylo mít 5 hodinek aby dohromady pokrývaly mně v tu chvíli celou známou škálu příležitostí.   

 

V tu dobu jsem ale ještě nevěděl dvě zásadní věci:

1) Kritéria, podle kterých jsem vybíral kandidáty do jednotlivých kategorií se mění v čase.

2) Výčet kategorií, které jsem na začátku definoval není zdaleka kompletní. Respektive dá se na ně nahlížet z mnoha úhlů pohledu a navíc se častokrát různě překrývají.

 

Když se pak vrátím na začátek celé úvahy, možná, že právě změna kritérií v bodě 1) a různé pohledy na kategorie v bodě 2) jsou moje spouštěče pro nákup nových hodinek :-).

 

Důvod, proč jsem založil tohle vlákno je částečně nějaká sebereflexe a taky možná inspirace pro podobně postižené, jako jsem já. V dalším postu se pokusím nastínit mé aktuálně platné paradigma hodinkové sbírky.  :frusty:

 

Má to někdo podobně jako já? Řešíte smysl a řád vaší sbírky? Nebo zkrátka impulzivně a bez velkého plánovaní nakupujete, prodáváte, měníte co se vám zrovna líbí? 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 59
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Já jsem nejdřív sbíral ty, který se mně líbily a koukal jsem i na různorodost strojků, materiálů pouzdra, apod. Podobný hodinky se stejnou etou jsem pak už třeba nekupoval. To trvalo do určitýho bodu, kdy jsem usoudil, že jich mám moc a začal jsem rozprodávat. Dvakrát jsem měl modrý suma, dvakrát oranž monstra, který jsem zkoušel potřetí od kolegy co je ode mě koupil vysomrovat neúspěšně zpět :) Teď sleduju, že koukám, který hodinky mně do aktuální sbírky subjektivně pasujou a který ne (ty pak opět zkouším prodat). Tzv. definitivní jsem chtěl vybrat jedny, který bych trvale nosil a ostatní měl jen pro potěchu. Touhle fází jsem prošel za uplynulej asi rok a půl dvakrát, ale nefunguje to. Vždycky po určitý době nošení nastává jakýsi nepopsatelný pocit neuspokojení s těmi, co jsou na ruce a já hledám, který by to napravily (ideálně ze sbírky). Poslední tejdny ale "přežívám" na quartzkách. Ty co jsem předchozí měsíce nosil mě nevím proč na ruku momentálně netáhnou a graduje to teď do situace, že tenhle tejden chci zrealizovat jedny levnější Seika pro uklidnění, o kterejch si teď myslím, že mě uspokojí. Co bude dál nevím :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Než se vůbec do něčeho pustím, chci zdůraznit, že tohle je hodně subjektivní záležitost. I když to tak možná bude vyznívat, neprohlašuju zde svá tvrzení za neměnnou pravdu ? jsou to pouze mé osobní preference a dojmy. Význam tohoto vlákna je tyto preference navzájem sdílet, nikoliv polemizovat nebo snad vést spory o jejich relevantnosti.

 

Ještě zhruba dva roky nazpět jsem k tvorbě sbírky přistupoval mnohem víc živelně.

 

Nadefinoval kandidáta -> koupil -> zjistil, že v některém ohledu nevyhovuje -> prodal. A celý proces se opakoval, nejednou dokonce s jedněmi a tytéž hodinkami. Bylo to stejné ve všech kategoriích a například k oblekovkám jsem se kvůli tomu vůbec nedopracoval.

 

Zhruba před dvěma lety jsem se rozhodl, že je nutná změna přístupu. Model: kategorie a jeden zástupce z každé prostě nefungoval. Nutno dodat, že v té době už byl můj prvotní model značně narušen. Byly tam Primky, vintage Omegy, šrot na hraní a bastlení, kapsáče a tak podobně.

 

Shledal jsem za vhodné nějak omezit celkovou množinu hodinek, ze které vybírám a první velké omezení bylo v podobně vyloučení hodinek bez in-house, chcete-li manufakturního kalibru. Ponechme pro nyní stranou, co to vlastně in-house je a jak velká modifikace ETA už je in-house a která ještě ne. Jak a proč jsem k tomu došel? No potřeboval jsem nějak zúžit výběr. Uvědomil jsem si, že hodinky jsou u mě hlavně o emocích a subjektivním vnímání. Došlo mi, že přístup obalování jedné a té samé ETA2824 různým pouzdrem se mi vlastně nelíbí. Srdce hodinek je strojek a vše ostatní je prostě obal ? i když samozřejmě důležitý a kolikrát i velmi sofistikovaný. Tím jsem vyřadil z výběru celou řadu sympatických značek, které zkrátka svůj vlastní kalibr nemají. Hold když se kácí les, lítaj třísky :-D.

 

Další, co jsem vyřadil je celá kategorie Vintage. To bylo z čistě praktických důvodů ? zjistil jsem, že k tomu aby se člověk ve Vintage vodách neutopil je třeba spoustu znalostí a hodně dobré oko na detail. Vintage svět je plný skládaček, fejků, více či méně povedených renovací?prostě příliš mnoho rizik. Ačkoliv se mi mnoho vintážek líbí, několikrát jsem se na nich spálil a to mi za to nestojí. Další omezení je tedy na řekněme moderní produkci.

 

Pak tu máme požadavek na příběh. To je vcelku jednoduchá věc. K hodinkám, které by se chtěly dostat do mé krabice se musí pojit nějaký zajímavý příběh. Ať už je to téma pokořování výšek / hloubek, dobývání vesmíru, válečné konflikty, významná osobnosti, okolnosti vzniku, unikátní technologické řešení?tady nejsem tak striktní. Zkrátka něco, o co se může člověk dál zajímat a co se dá zmínit pro pobavení v hospodě. Ono když si s tím dá člověk trošku práce, něco zajímavého se dá najít na všech hodinkách?Teda kromě Steinhartů (Joke :lol2: ).

 

Poté jsem zrušil cílový počet hodinek 5. Místo toho jsem zavedl maximální budget v hodinkách dohromady. Stanovil jsem si zkrátka, že v hodinkách nechci mít víc než X peněz. To pro mě funguje naprosto parádně jako samoregulace. Když chci koupit dražší kousek, musím redukovat celkový počet, pokud se nevejdu do limitu. Navíc limit se dá případně snadno měnit, ale to zatím neřeším. Počáteční limit jsem si nastavil dostatečně daleko od tehdy platného stavu a dodnes mám rezervu.

 

Po těchto omezeních jsem předefinoval také kategorie. Zjistil jsem totiž, že členění na základě typu hodinek (Pilotky, Chrona, Divers, ?) je sice platné a názorné, ale pro můj mozek nepoužitelné. Oblekovky k obleku, potápky do vody?OK, to by šlo. Ale co chrona? Do auta? A co když se pojedu autem koupat? Pilotky do letadla? Na cestování letadlem se přeci hodí mnohem víc GMT! No prostě to nefungovalo?Nové kategorie definuju podle toho, při jaké příležitosti si ty dané hodinky nejčastěji beru na ruku.

 

Nemám to ještě dotažené do konce, ale cítím, že by to mohlo fungovat. Je to každopádně stále pracovní verze.

 

Kategorie ?Prach, špína, kamení, válení se po zemi? asi nepotřebuje komentář. Jediný zástupce zde je G-shock.

 

Kategorie ?Volný čas, víkend, dovolená, hospody?. Sem patří hodinky u kterých mi tolik nevadí nějaký ten zásek, mají alespoň nějakou slušnější vodotěsnost, ale zároveň to jsou slušný hodinky, na který je radost se podívat. Momentálně třeba Seiko Alpinist SARB017.

 

Kategorie ?Práce, každodenní? má nejvíce členů. Jak název napovídá, převážně to jsou hodinky do práce (kanceláře) plus aktivity s podobnou mírou rizika úrazu hodinek. Jsou to hodinky, které nosím nejčastěji, takže vlásečnice neřeším, sem tam ťuk taky ne, ale zase dojebat bych je úplně nechtěl. Prostě něco mezi. Zástupce z této kategorie je třeba Rolex EXP I 36mm.

 

Kategorie ?Formálnější práce, oblek, opera, výjimečná příležitost? je myslím taky jasná. Hodinky z téhle skupiny se u mě až tak často na ruku nedostanou. Mohou být náchylnější na poškození, vodotěsnost nehraje roli, tenké, perfektně padnoucí, ideálně z ušlechtilého kovu. Zatím bez obsazení.

 

Kategorie ?Cibule, vrány, Primky, rodinné dědictví? jsou hodinky, které si nechám na vždy. Něco z toho občas i vyvenčím na ruce nebo alespoň natáhnu a poslechnu tikot. Například tátovy Prim Sport II.

 

Mým cílem je, aby v každý kategorii byly jen definitivní hodinky. Zatím si myslím, že to tak mám?tedy alespoň do té doby, než Paradigma mé hodinkové sbírky opět upravím :-D.

 

Těším se na vaše myšlenkový pochody!

Upraveno uživatelem AdaMoss
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám to hodně podobně. Akorát teda kombu hodinek na nošení neříkám sbírka, stejně jako košilím a kalhotům ve skříni neříkám sbírka šatů. Prostě kombo. Sbírku vnímám spíš jako ucelenej soubor hodinek v co nejlepším stavu, který nosím jen uplně vyjímečně a který chci podle nějakejch kritérií zcela zkompletovat. Třeba kapsáče nebo Primky nebo Pateky.

 

Aktuálně to mám tak, že se v kombu na nošení snažím mít co nejmenší počet kusů, který se ale vzájemně ideálně doplňujou. Světlej i tmavej cifr, různý značky, ikonický modely nebo modely s ikonickým strojkem, co nejvíc komplikací a přitom odolnost a relativně levnej servis. Svatej grál je pro mne dvojkombo, ale to vím, ze nedám. 3-4 ks jsou minimum...

 

No a moje představa dokonalýho trojkomba: divery s lunetou, GMT, vysokým WR a rezervou nátahu; hodobóžovky s budičkem a worldtimerem, a chronografy. Vsechno nejlíp s legendou :)

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Všechny sbírky, definitivky, vysněné kusy, užitečné a oblíbené hodinky........všechny systémy a řády jsem vždycky dokázal ve vteřině zlikvidovat a prodat, když se naskytlo ?neco jiného? :-) Takže je to marný a užívám si to, jak to chodí :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hodinky nesbiram, protože když jsem s tím začal, tak jsem usoudil, že hodinky musím nosit a ne se jimi kochat. Kategorie - pracovní, společenské,...mam též, ale stejně nakupují co se mi líbí a těch kategorii se nedržím.

Rád si ale přečtu jak to mají ostatní.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Moje kategorie:

 

1. EDC - Polárky, jsou pohodlné, univerzální, nenápadné, přesné, ladí mi k montérkám

2. Dary - Starý Primky, Swatchky a Casio, které jsem dostal darem, sice je vůbec nenosím, ale vážou se na ně vzpomínky

3. Škoda prodávat - Vintage Omega, Rlx, atd. to je asi deset kousků, které je mi líto prodat, protože bych je znovu už nesehnal a kdyby ano, tak by byly za nesmysl

4. Netřeba prodávat - Orienty, Seiko, Citizen...všechno hodinky za pár drobných, z prodeje byl káplo tak málo, že si je raději nechám

5. Čekající na výměnu - SMPc, Moony, Orlíky - hodinky, které jsem koupil, uvažuji o prodeji, ale primárně řeším výměnu

 

Poslední asi rok a půl jsem ve fázi, kdy něco pořídím, dám to na ruku a pak to týden nosím a zase se vrátím k polárkám. V horším případě to dám na ruku jednou, jiskra nepřeskočí a jde se do trezoru. Takže by se dalo říct, že hledám něco na střídání k polárkám, ale nemohu nic najít, jsou prostě bezkonkurenční.­

Upraveno uživatelem Liqid
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mate pravdu, ze sbirka neni mozna to nejvhodnejsi slovo. Nemyslel jsem to ve smyslu neco sbirat za ucelem hromadeni nebo dosazeni nejakeho uceleneho celku. Takovy hodinkovy satnik.

 

Liqid - ?Skoda prodavat? a ?Netreba prodavat? - super kategorie! Mozna ze je taky zavedu. Hledat partaka polarkam neni jednoduchy...soucitim s tebou :-).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Keď sa nad tým zamyslím, tak ja mám len dve kategórie:

- na fyzické aktivity - G-shock

- ostatné - tu hľadám "univerzálnosť" pri rôznych farbách ciferníku

 

Vyložene špecificky orientované hodinky nehľadám. Chroná nepotrebujem, GMT nevyužijem, oblekovky väčšinou nemajú ťah, pilotky sa mi nepáčia. Do budúcna by som chcel mať jedného univerzálneho zástupcu z každej základnej farby ciferniku (čierna, biela, modrá a možno krémová). 

Upraveno uživatelem Diablo1st
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pěkné téma kluci. Po počátečním blazneni, kdy jsem měl potřebu mít každou dostupnou komplikaci, druh i barvu jsem se začal snažit nacházet mezi jednotlivými typy společné pruniky. Teď jsem se ustálil na 4 kategoriích, obdobných, jak je uvedeno výše:

1. toolwatche odolne práci se sekerou i dětem

2. Každodenní hodinky, které neudělají ostudu v práci a nemusím si je sundavat, když si jdu zaplavat nebo na večůrek

3. Hodinky na parádu a pro čirou radost (muze jít o cistokrevne oblekovky nebo nějaké legendy)

4. Dary...

 

Bezpečne mám obsazene kategorie 1+2. Zástupce do kategorie 3 neúspěšně hledám.

 

Ideální by bylo spojit kategorie 2+3.

ještě ideálnejsi by bylo spojit kategorie 2+3+4, že.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tohleto hraní s Excelem, třídění, kategorizování a bodování kousků nejvíce se blížících ideálu podle sady kritérií jsem provozoval na škole a chvilku po ní, když jsem měl moc volnýho času  ^_^

Nejen v hodinkách, měl jsem to tak i s jinými kusy výbavy pro různé koníčky, na Chronomag jsem narazil až později.

Pak jsem přišel na to, že je lepší užívat si překvapení, náhodné nálezy a občasná škobrtnutí po cestě, než si každý krok té cesty sofistikovaně plánovat a snažit se šlapat na přesně vypočítaná místa... život mi do toho stejně většinou hodil vidle  :rolleyes: nebo to prostě nakonec nebylo takové, jaké jsem si to vypočítal  :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tady budu doma :) Dobrý téma!

 

Jako jednu ze specializací mám zavádění tzv. QMS ? quality management system. Což je v podstatě standardizace, škatulkování, apod. Hooodně zjednodušeně řečeno. A toto profesní postižení si chca-nechca přenáším i domu. Tudíž...

 

Jedu tak řekněme ty škatule, v kombinací kategorizování výše uvedených.

1. Potápky (resp. viz. níže). V obecném slova smyslu mé maličkosti design asi nejbližší. Kdyby jen jedny... bullshit!

2. Pilotky. Pracuji v leteckém průmyslu, a ta designová jednoduchost je přitažlivá.

3. Smart casual. Ty, který vezmu nejčastěji v pracovní týden ke košili, ale ani k džínům a triku to nebude působit blbě. Spíše decentní.

4. EDC/víkendovky. Podobně jako škatule č. 3, nicméně budou méně decentní ; na dny, kdy mam chuť ?vystřelit z davu?.

5. Bazénovky. Todle je kategorie pro jedny hodinky, které mám nejdéle. Oranžová monstra 1gen.

6. Otloukánky. Pokud opravdu ty, kde mi nebude vadit je případně rozflákat, pak jedině G-Shocky.

7. Nemá cenu prodávat. Todle je taková univerzální škatule, kam dle libosti přesouvám vše, čeho je mi líto se zbavit, rodinou kasu by to příliš neobohatilo, anebo... ?doplň libovolné zdůvodnění?

 

Jak vidno, nemám tam chrona. Je to komplikace, pro kterou nacházím jen těžko užitek a proto po nich cíleně spíše nejdu. Ačkoliv jsem jich měl plno, to zas ne, že ne. A i teď mám, ale jen proto, že mi jedny hodinky zaplácly dvě škatule ? Longines Master Collection chrono.

 

Problém nastává, když je chuť koupit něco, kde je v dané škatuli místo obsazeno. O to víc, když je to hodinkové pouto časem prověřené. Jako příklad uvedu bílé Colt II, které mám teď přes rok. Plní mi fci zástupce potápek, ačkoliv já na ně nahlížím spíš jako na ?luneťáky?, tzn. hodinky s lunetou, protože vyloženě do vody se podívají minimálně. No a jelikož je (Colty) mám rád, a nosím často ? jednak hodně zvažuju nákup ze stejné stáje, protože když opadne prvnotní přirozené nadšení z nové akvizice, sáhnu ráno raději/častěji po Coltech ; druhak mi tam (do škatule) prostě nepasujou, protože bych měl dvoje relativně podobné hodinky a to mi nedává ekonomicko-pragmatický smysl. Příkladem jest doma často odpočívající černé quartz-bondovky, které dřív nebo později nevyhnutelně doplatí na výše uvedené a půjdou o dům dál.

 

Další příkladem jsou uvedené Londžiny. Nákup na slepo a po pár měsících to vypadá opět na trefu do černého. Jenže. Už v době jejich akvizice jsem měl v pilotkové škatuli Geckota K-01, a ty prodávat nechci. Jsou totiž zároveň ve škatuli č. 7 :D Katastrofa. Řešení jest ve skrze prozaické ? z winderu jsem je přesunul do záložní hodinkovnice ve skříni. A zapoměl na ně. Ehm, jakože zapoměl. Jistě.

 

Do všeho výše uvedeného vstupuje samozřejmě otázka budgetu. Po první několika letech, kdy jsem to tolik neřešil a měl někdy v hodinkách... no hodně, se snažím ti držet ?v rozumné míře?. Což je samožřejmě zceka účelově hodně subjektivní výklad, a využívám jej dle nálady. Na druhou stranu na stropě určitá cifra visí a proto i tímto faktorem jsou (a budou, než vyhraju Eurojackpot) moje škatule ovlivňeny.

 

Jako ideální, zcela jasně řečeno pouze pro tuto chvíli, mi přijde finální pětka.

Jednou bych se chtěl dopracovat na klasickou bednu, tzn. Top 3.

Upraveno uživatelem Maxel
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ja to mam podobne, ale po dlhsej dobe som sa dopracoval na tieto kategorie

 

1. na vikend, k vode - skx009, turtle, gshock a podobne

2. kazdodenne nosenie - bb58, smpc, oris diver a podobne

3. na paradu - moony, grand seiko, oblekovky a pod

4. rolex

 

casom som zrusil kategorie typu chrona, gmt, divery, fliegery a pod. podla pouzitia mi to prislo lepsie riesenie.

 

niekto dokaze spojit kategoriu 2 a 4 a ma vyhrane

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chtěl jsem napsat něco z teorie sběratelství..........

to by mě teda zajímalo, protože mám se slovem sbírka velkej problém ....... ve smyslu když vidím hromadu hodinek, nožů, chlastu apod. bez nějaké koncepce (a koncepcí nemyslím, že to jsou hodinky, chlast, nože) se slovy to je "moje sbírka" tak bych blil do vejšky ...... to není sbírka ..... to je vole chaotická hromada hodinek ...... né sbírka

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aaaano, každá sbírka je tvořena dle konkrétního sbírkotvorného záměru, na jehož základě má za cíl dokladovat určitý jev, vývoj apod. Tzn. třeba "hodinářská produkce 60-70. let", "hodinářská produkce závodu Chronotechna", "vývoj potápěčských hodinek do současnosti". Z předmětu, nebo artefaktu, se stává sbírkový předmět až po zařazení do sbírky/podsbírky pro jeho muzealitu, tj. dokladovost a informační kapacitu.

 

Docela zajímavý je jev tvz. dětské sbírky. Takovou změť blbostí měl v určitém věku každý. Zřejmě máme všichni geneticky zakódován křečkovací gen, související s vývojem komunikace. Tzv. teorie znakové a bezznakové komunikace a nebo z našich luhů a hájů je zajímavá teorie ostenze, dobře zpracoval Ivo Osolsobě. A ono to "ukazování" jako forma komunikace lze vztáhnout k historickému záměru k tvorbě sbírek obecně. Dokud byly sbírky v rukou jedince, tak vždy převažoval reprezentativní záměr. Je tedy vlastně přirozené hromadit co nejdražší reprezentativní krámy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...