Přejít na obsah

Nová šance pro PS II?


Doporučené příspěvky

Velice děkuji. Můj věčný boj je v tom že jsem hodinář a řadu věcí jsem se ve škole neučil a nebylo ani potřeba to znát. A tím že řeším strojařské věci a chci něco o čem řada lidí nemá potuchy je docela prekérka. A hlavně pokud budu potřebovat udělat hlavu na traktor tak to není problém. Maximálně se zeptají kdy to chci.

Nemáš vůbec za co.  Řekni jim, že se musí koupit speciální vrták. Dřík má průměr 2-3mm a konec vrtáku má pouze průměr 1mm a délku 2mm. Šikovný strojař, si takový vrták vyrobí sám z malého a většího vrtáku. Já taky nejsem hodinář a o hodinářství mám tucha jen okrajově (ovšem z pohledu technologie mě to fascinuje víc a víc). Zaplať pánbůh(Bert) za toto forum, krásný zdroj informací. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 192
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Podle publikovaného výkresu pouzdra Prim se s tím "soudruzi" nepárali a vrtali dírky pod úhlem 10 až 13 stupňů (a mohli asi použít silnější základ vrtáčku) a nikdo si nestěžoval - viz obr.

post-19465-0-23401400-1570216557_thumb.jpg

post-19465-0-49134100-1570216580_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo jo jde to narýsovat ručně úplně stejně jak se to tenkrát dělalo.  Rohové razítko bych měl úplně stejné ještě ze střední, centrograf a rýsovací prkno sice dlouho nepožité, ale taky bych ho někde vyškrábl. Kde vzít ale to odhodlání jako před lety když nebyla jiná možnost než to dělat ručně. V době počítačové jsem tak zlenivěl, že už bych to asi nedal. Kde ty loňské sněhy jsou, kdy se dělala převodovka na pauzák:)

Upraveno uživatelem stenly
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo jo jde to narýsovat ručně úplně stejně jak se to tenkrát dělalo.  Rohové razítko bych měl úplně stejné ještě ze střední, centrograf a rýsovací prkno sice dlouho nepožité, ale taky bych ho někde vyškrábl. Kde vzít ale to odhodlání jako před lety když nebyla jiná možnost než to dělat ručně. V době počítačové jsem tak zlenivěl, že už bych to asi nedal. Kde ty loňské sněhy jsou, kdy se dělala převodovka na pauzák:)

Stenly, na tom prvním ilustračním obrázku, cos dával, je vrtáček milimetrovej v celý dýlce. Pokud v reálu doporučuješ použití 2-3x silnějšího dříku vrtáčku, bude se muset (kvůli zavazející druhý nožce) vrtat s větším vyosením než původně uvažovanejch 5?... nebo ne?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Stenly, na tom prvním ilustračním obrázku, cos dával, je vrtáček milimetrovej v celý dýlce. Pokud v reálu doporučuješ použití 2-3x silnějšího dříku vrtáčku, bude se muset (kvůli zavazející druhý nožce) vrtat s větším vyosením než původně uvažovanejch 5?... nebo ne?

Přesně tak. Je to pouze ilustrativní. Při stopce 3-4mm bude úhel okolo 10°, ale to je pořád ok a normálně se to tak dělá. Úhel 5° je nedosažitelný ideální stav. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky, jsem rád, že jsem to pochopil správně. Jako technická lama jsem doteď myslel, že existuje něco jako zubařskej vrták, jehož hlava se mezi nožky vejde :D

 

Každopádně je zajímavý, že se v Chronotechně vrtalo s vyosením směrem vzhůru, tj. nad druhou nožkou. Nesouvisí to se zakřivením nožek směrem dolů, obě jsou zakřivené stejně, spíš byl asi důvodem bezpečnější směr úhlu vrtání z hlediska potenciálního rizika vyrvání stěžejek.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mylím si, že dírky "ve starém Primu" vrtali pod úhlem "od dýnka nahoru" nad protější nožku, protože (viz obrázek) červená šipka rozměru je menší než ta modrá a taky, jak bylo řečeno, proti hlavnímu směru tažení (modrému) nevzniká žádný "náběhový úhel" pro vytržení stěžejky - viz obr.

 

Edit: Slovosled

post-19465-0-05617700-1570803265_thumb.jpg

Upraveno uživatelem Mipa
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...