Přejít na obsah

Péče o kožený řemínek


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 61
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

P. S. Řemen bych fénem nenahříval. Mohl by popraskat. Nejlepší je přirozené schnutí.

Debata mě vedla k dalšímu hledání na netu. Přidávám zajímavý článek.

https://www.hodinky-365.cz/blog/kozene-reminky-jak-je-cistit-a-jak-o-ne-pecovat-x31904

Nemyslim nahrievanie kvoli schnutiu, ale niektori odporucanu remen navoskovat, fenom jemne nahriat, aby sa vosk lepsie rozpustil a vsiakol a potom prebytok utriet. Ale myslim, ze pri izbovej teplote to nieje nutnost.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nemyslim nahrievanie kvoli schnutiu, ale niektori odporucanu remen navoskovat, fenom jemne nahriat, aby sa vosk lepsie rozpustil a vsiakol a potom prebytok utriet. Ale myslim, ze pri izbovej teplote to nieje nutnost.

Jo, to zní dobře a logicky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Necet jsem cely vlakno, moje zkusenost je, ze pokud ma byt vnitrni vystelka skutecne jak ´s taks vode/potu odolna, je treba to vyvarit ve vosku. Fen jako dobry, ale koupel je koupel. Pouzivam smes prirodniho vceliho vosku a carnauba.

Remen vyrazne ztmavne, ale funguje to. Kremy na boty jsou vetsinou na lakovanou kuzi, tedy pro smyslupnou impregnaci nelakovane kuze nevhodne., stejne jako vsemozne tuky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Necet jsem cely vlakno, moje zkusenost je, ze pokud ma byt vnitrni vystelka skutecne jak ´s taks vode/potu odolna, je treba to vyvarit ve vosku. Fen jako dobry, ale koupel je koupel. Pouzivam smes prirodniho vceliho vosku a carnauba.

Remen vyrazne ztmavne, ale funguje to. Kremy na boty jsou vetsinou na lakovanou kuzi, tedy pro smyslupnou impregnaci nelakovane kuze nevhodne., stejne jako vsemozne tuky.

To je zajímavý! Umím si představit, že jako komplexní konzervant bude Tvůj postup dobrej. Po zaschnutí vosk nepracuje, tzn při zapocení neleze mastnota na ruku? Jaký má po koupeli vnější strana povrch?
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak se pomalu někam dostáváme.

Krémy na "živou" kůži nejsou vhodné na "mrtvou" kůži. S tím souhlasím, i s tím hydratačním efektem těchto krémů.

 

Kůže, aby byla ohebná, potřebuje "mazivo". To mazivo může být cokoliv - i voda. Aby to ta kůže vydržela dlouhodobě musí to "mazivo" být stabilní,

nevysychat, neragovat, negeradovat ... a to jsou právě ty oleje a vosky.

 

Seaman dával odkaz na přípravek Philadelphia. Mám, znám, léta používám. Mohu doporučit. 

Já to pužívám tak, že na  nový řemínek štědře nanesu balzam a vtírám prstama do kůže. Aspoň 10 minut. 

Potom přebytek balzámu setřu a nechám řemínek "schnout" - obvykle přes noc do druhého dne. A klidně u zdroje tepla, který ovšem nemá moc přes 50 stupňů. Ono to není schnutí, ale spíš vsakování a čím déle, tím lépe.

Po nanesení balzámu kůže ztmavne, po vsáknutí opět zesvětlá - ne vždy do původní barvy. Broušenou kůži v návodu nedoporučují ošetřovat.

Já to zkusil, kůže sice po aplikaci vypadá úplně jinak, ale fuguje pořád ;)

 

Na tom balzamu je úžasná jedna věc - minimální doba spotřeby: neomezená.

Mám doma asi třetí krabici toho přípravku, kupuju tu největší a vydrží mi asi 6 let.

A i po těch šesti letech je ten přípravek pořád stejný - nic se neodděluje, na vrchu se netvoří žádná loužička, nevysychá ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Naprosty suhlas, takto to moze fungovat, nie len ?postrasit? voskom na povrchu ale mam k tomu jednu otazku. Kedze remen toho asi nasiakne dost a nieje to ?ziva? koza, ktora nieco spracuje, ako sa to sprava v lete, ked je teplo a teplota sa dostava k bodu topenia, pre ceskych bratov tani toho vosku, nepusta to remen zase vonku?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já vám nevím, kluci. Beru, že cokoliv, co namočím do konzervačního přípravku, bude konzervované. A zřejmě se i hodně prodlouží životnost. Ale řekl bych, že ta vnitřní strana už nikdy nebude mít svou přirozenou barvu a "lepivost" na nečistoty a pachy bude taky vyšší.

Kdyby koupel a masáž byla tak prokazatelně skvělá, nedoporučovali by to prodejci řemenů? Samozřejmě pokud nechtějí, abychom si za půlrok koupili řemínek nový :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podla mna tomu impregnacia neuskodi, skor pomoze, kedze po ?voskovani? bude remen aj z vnutornej strany menej nasiakavy a tak sa bude menej znecistovat, ked sa uz umaze, bude jednoducho necistotu zotriet, lebo nepojde dovnutra. Neosetrena koza bude nasiakat potom velmi a tak sa dostane pot do hlbky, stadial ho uz nedostanes.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím pánové.

taky jsem s tím svého času elaboroval, tak přidám několik poznatků:

Pozor na čistý vosk, zejména včelí!! Zkoušel jsem, jak už tady někdo říkal nahřívat a voskovat, bohužel samotný včelí vosk má tendenci tuhnout a kůže je pak pocitově tvrdší a dost nepříjemná v kontaktu s kůží. Odrovnal jsem tak jeden kožený řemínek.

Někdo mi poradil, že čistý vosk je nutné rozpustit v nějakém nosiči (použil jsem lékařskou bílou vazelínu) ve kterém jsem ve vodní lázni rozpustil menší množství včelího vosku ? cca 30-40%. Používat až po vychladnutí.

Tímto mažu svůj kožený řemen na pracovních hodinkách, které dostávají opravdu zabrat (veškeré víkendové práce na stavbě a okolo baráku, opravování motorky a auta, sprchování, motorkářské akce J apod.).

Je to řemen od Fluca s podložkou pod hodinkami v hnědé barvě z teletiny. Řemen po namazání ztmavne, ale to mi nevadilo.

Namažu to, včetně podložky chvíli nechám vsáknout a poté setřu suchým hadříkem. Vyčistím dírky od přebytečného maziva a nechám volně schnout při pokojové teplotě.

Řemen je po dvou letech stále velmi dobrý, nepraská a je velmi měkký. Tudíž ani u spony nejsou praskliny apod. Mám už druhý, předchozí právě z důvodu neošetření odešel velmi rychle.

Foto jsem si půjčil od watch-band-center.com, kde jsem ho kdysi kupoval.

Zkusím večer vyfotit aktuální stav.

Krémy na lidskou kůži bych nepoužíval, jsou tam složky, které po čase můžou zapáchat a už se jich nezbavíte.

 

post-38699-0-78771800-1578046193_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podla mna tomu impregnacia neuskodi, skor pomoze, kedze po ?voskovani? bude remen aj z vnutornej strany menej nasiakavy a tak sa bude menej znecistovat, ked sa uz umaze, bude jednoducho necistotu zotriet, lebo nepojde dovnutra. Neosetrena koza bude nasiakat potom velmi a tak sa dostane pot do hlbky, stadial ho uz nedostanes.

S tím naprosto souhlasím. Proto zmiňuji impregnaci ve spreji, která zabraňuje vniknutí vlhkosti do řemínku, nezamastí ho a nezabrání jeho dýchání. Je fakt, že jsem nelaboroval s různými preparáty na vnitřní stranu řemenu. Dal jsem na něj vosk a po tom, co kůže ztmavla a zleskla :-) jsem vosk opatrně smyl a řešil jinou alternativu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím pánové.

taky jsem s tím svého času elaboroval, tak přidám několik poznatků:

Pozor na čistý vosk, zejména včelí!! Zkoušel jsem, jak už tady někdo říkal nahřívat a voskovat, bohužel samotný včelí vosk má tendenci tuhnout a kůže je pak pocitově tvrdší a dost nepříjemná v kontaktu s kůží. Odrovnal jsem tak jeden kožený řemínek.

Někdo mi poradil, že čistý vosk je nutné rozpustit v nějakém nosiči (použil jsem lékařskou bílou vazelínu) ve kterém jsem ve vodní lázni rozpustil menší množství včelího vosku ? cca 30-40%. Používat až po vychladnutí.

Tímto mažu svůj kožený řemen na pracovních hodinkách, které dostávají opravdu zabrat (veškeré víkendové práce na stavbě a okolo baráku, opravování motorky a auta, sprchování, motorkářské akce J apod.).

Je to řemen od Fluca s podložkou pod hodinkami v hnědé barvě z teletiny. Řemen po namazání ztmavne, ale to mi nevadilo.

Namažu to, včetně podložky chvíli nechám vsáknout a poté setřu suchým hadříkem. Vyčistím dírky od přebytečného maziva a nechám volně schnout při pokojové teplotě.

Řemen je po dvou letech stále velmi dobrý, nepraská a je velmi měkký. Tudíž ani u spony nejsou praskliny apod. Mám už druhý, předchozí právě z důvodu neošetření odešel velmi rychle.

Foto jsem si půjčil od watch-band-center.com, kde jsem ho kdysi kupoval.

Zkusím večer vyfotit aktuální stav.

Krémy na lidskou kůži bych nepoužíval, jsou tam složky, které po čase můžou zapáchat a už se jich nezbavíte.

 

attachicon.gifLB339SnowCalfLU-PANdbaun.jpg

Jo! To mi dává smysl! Pracovní hodinky, kde je nejdůležitějším faktorem výdrž materiálu, bych ošetřil stejně! Díky!
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Necet jsem cely vlakno, moje zkusenost je, ze pokud ma byt vnitrni vystelka skutecne jak ´s taks vode/potu odolna, je treba to vyvarit ve vosku. Fen jako dobry, ale koupel je koupel. Pouzivam smes prirodniho vceliho vosku a carnauba.

Remen vyrazne ztmavne, ale funguje to. Kremy na boty jsou vetsinou na lakovanou kuzi, tedy pro smyslupnou impregnaci nelakovane kuze nevhodne., stejne jako vsemozne tuky.

 

Seamaster Jestli můžeš, tak to rozveď podrobněji, protože takto jsem odpálil taky jeden (naštěstí zkušební) kožený řemen. Ponořil jsem ho do teplé lázně z včelího vosku a vazelíny a ta mastnota z toho nešla dolů, nehodilo se to ani na pracovní hodinky a dost to ztuhlo.

 Určitě bych to nedával do horké ani teplé lázně z vosků nebo olejů?. Když tak napiš jaký poměr vosků apod. Včelí vosk je při teplotách okolo 20°C dost tuhý a čím nižší teplota tím hůř.

Navíc, když to ponoříš do té lázně, tak tam toho masného bude moc?. To bych po předchozí zkušenosti nechtěl. Měl bych strach, že to bude pouštět dlouho masné fleky např. na košile apod.

Myslím, že namazání je lepší a šetrnější.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mě se ta péče zdá nějaká přehnaná.Pokud mám pracovní hodinky,tak tam dám spotřební řemínek /za cca do 200kč/ a jak se mi párkrát zpotí ruka  a začíná smrdět ,letí do koše,nebo použiju tah /správně náramek kovový/. Pokud si chci udržet originální řemínek /např.pro případný prodej/ ,je lépe jej nenosit a nahodit si nějaký aftermarket

Jinak pokud je řemínek "vycpaný" ,tak tato drť kůže /někdy to bývá i jen nějaký papír/ nasákne potem a začnou se množit bakterie,nepomůže nic.

Upraveno uživatelem bohus76
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já to mám tak rád.... řemínek s podložkou jsem si kupoval záměrně na pracovní/motorkové hodinky. Přijde mi, že stěžejky tolik netrpí při ohybu ruky v zápěstí. Ta podložka to tlumí. S předchozími řemeny nebo tahy jsem časem vždy vylomil stěžejky a teď mám klid. A nejlevnější nebyl, tak proč mu nedat co potřebuje...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

....

Kdyby koupel a masáž byla tak prokazatelně skvělá, nedoporučovali by to prodejci řemenů? Samozřejmě pokud nechtějí, abychom si za půlrok koupili řemínek nový :-)

To jako auto máš z výroby taky navoskovaný nebo ošetřený nějakou nanotechnologií? ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím pánové.

taky jsem s tím svého času elaboroval, tak přidám několik poznatků:

Pozor na čistý vosk, zejména včelí!! Zkoušel jsem, jak už tady někdo říkal nahřívat a voskovat, bohužel samotný včelí vosk má tendenci tuhnout a kůže je pak pocitově tvrdší a dost nepříjemná v kontaktu s kůží. Odrovnal jsem tak jeden kožený řemínek.

Někdo mi poradil, že čistý vosk je nutné rozpustit v nějakém nosiči (použil jsem lékařskou bílou vazelínu) ve kterém jsem ve vodní lázni rozpustil menší množství včelího vosku ? cca 30-40%. Používat až po vychladnutí.

Tímto mažu svůj kožený řemen na pracovních hodinkách, které dostávají opravdu zabrat (veškeré víkendové práce na stavbě a okolo baráku, opravování motorky a auta, sprchování, motorkářské akce J apod.).

Je to řemen od Fluca s podložkou pod hodinkami v hnědé barvě z teletiny. Řemen po namazání ztmavne, ale to mi nevadilo.

Namažu to, včetně podložky chvíli nechám vsáknout a poté setřu suchým hadříkem. Vyčistím dírky od přebytečného maziva a nechám volně schnout při pokojové teplotě.

Řemen je po dvou letech stále velmi dobrý, nepraská a je velmi měkký. Tudíž ani u spony nejsou praskliny apod. Mám už druhý, předchozí právě z důvodu neošetření odešel velmi rychle.

Foto jsem si půjčil od watch-band-center.com, kde jsem ho kdysi kupoval.

Zkusím večer vyfotit aktuální stav.

Krémy na lidskou kůži bych nepoužíval, jsou tam složky, které po čase můžou zapáchat a už se jich nezbavíte.

 

attachicon.gif LB339SnowCalfLU-PANdbaun.jpg

Ako mazivo moze byt kombinacia vazeliny a vcelieho vosku super, vazelina nedovoli vosku uplne stuhnut. Ako nosic ale nieje, ako nosic by som pouzil nejaky alkohol, ktory zmes rozriedi a lepsie sa vstreba, asi aj hlbsie a po odpareni alkoholu, co by malo byt relativne rychlo ostane mazivo vo vnutri.

 

Toto je cisto teoretizovanie z poznatkov z inych oblasti. Napriklad sprej na mazanie retaze na moto, velmi riedka zmes, ktora stuhne po vyprchani nosica, co je nejaky alkohol, alebo rozpustadlo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Seamaster Jestli můžeš, tak to rozveď podrobněji, protože takto jsem odpálil taky jeden (naštěstí zkušební) kožený řemen. Ponořil jsem ho do teplé lázně z včelího vosku a vazelíny a ta mastnota z toho nešla dolů, nehodilo se to ani na pracovní hodinky a dost to ztuhlo.

 Určitě bych to nedával do horké ani teplé lázně z vosků nebo olejů?. Když tak napiš jaký poměr vosků apod. Včelí vosk je při teplotách okolo 20°C dost tuhý a čím nižší teplota tím hůř.

Navíc, když to ponoříš do té lázně, tak tam toho masného bude moc?. To bych po předchozí zkušenosti nechtěl. Měl bych strach, že to bude pouštět dlouho masné fleky např. na košile apod.

Myslím, že namazání je lepší a šetrnější.

No rozpustim 100% vceli vosk a carnaubsky vosk cca 50/50 na sporaku ve sklince, ponorim do toho remen na chvili ( v ramci sekund, nevarim to jak gulas), vytahnu, otru co nejrychleji prebytky, pac to rychle tuhne, a doladim za pomoci fenu a ssavych ubrousku, rozlestim kartacem jak boty a je to. Vnitrni strana je mozna z pocatku jakoby vic lepiva, ale casem se to olesti a je to zcela v pohode.

Je potreba fakt dobre otrit vsechen prebytecny vosk, pak to je hned. Mastne to pocitove neni vubec.

Myslim ze hlavni rozdil s tvym nezdarem je ta vazelina, jak pisu, kremy a  vazeliny jsou nahovno, zmekne to, lepi to.

Delal jsem to 2x na origo Omega aligatorech, hlavnim duvodem teda nebyla impregnace proti vode, ale zmena barevnosti remenu ktere jsm chtel dosahnout, takove umele stareni, kdy remen pusobi promocene a propocene, vodeodolnost pro me byla  jen side effect. Nekde vyhrabu fotky az se k tomu dostanu.

Nerikam ze je to vhodne pro kazdeho ci kazdy remen, jenom ze to jde. Neni to muj vynalez, kdysi jsem to studoval na netu, narazil na youtube video a pak overil v praxi.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Karnaubský vosk je tvrdší,někteří jej dávají i na hlavičky dýmek,dá se vyleštit kotoučem na brusce,takže to spojení se včelím voskem by dávalo smysl. Uvažoval bych o tom jen při staření či změkčení kůže,páč stejně jak se řemen párkrát propotí,tak začne rej mikroorganismů a smrdět jak rasův pytel a to je obvykle konečná.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...