Přejít na obsah

Péče o kožený řemínek


Doporučené příspěvky

No vono asi kdyz se tam vsakne nejdriv ten vosk, tak tam uz pak nevsakne ten pot, takze to pak dyl vydrzi tak nejak intakni rekneme... jak tady nekdo psal, jestli se s tim pak da koupat, no tak to je sci-fi, kuzi bych dobrovolne ve vode nikdy nemacel, jedna se o zvyseni ochrany pred potem/nehodou, ale rozhodne to neni waterproof.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 61
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Seamaster: teplý vosk byl bez vazelíny. Ale to je jedno. Dík za popis. Možná vyzkouším, zní to zajímavě.

Přikládám fotky 2 roky starého řemenu jak jsem psal výše.8934d7f64d2f76b57409c5484cd9cb0d.jpgc45d451c179035878725511cc62f6cb3.jpg4e1914227dfec9a986b35083f8677565.jpg

 

Odesláno z mého S2 pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Seaman: ten alkohol jako nosič jsem zvažoval, měl jsem strach, že ten vosk po vyprchání alkoholu ztvrdne. A taky nevím jak by alkohol snášelo lepidlo nebo barvy na kůži. Tak jsem to vzdal.

 

Odesláno z mého S2 pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Seaman: ten alkohol jako nosič jsem zvažoval, měl jsem strach, že ten vosk po vyprchání alkoholu ztvrdne. A taky nevím jak by alkohol snášelo lepidlo nebo barvy na kůži. Tak jsem to vzdal.

 

Odesláno z mého S2 pomocí Tapatalk

Pokial sa vsiakne do porov hlboko, nemal by stvrdnut, ale co sa tyka lepidiel a farby, mohol by to byt problem, aj ked realne asi nie, ale jeden nikdy nevie. Upraveno uživatelem seaman
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak už vypadá jako slušně "jetý" ,jakou péči mu dáváš  /i pro Ty co nemajů ty sociální sítě/ . Co nějaký ten smrad ,už začíná být cítit ? 

díky :D

je to takový můj experiment, který chci zkusit vydržet celý rok. je to třísločiněná italská hovězí kůže bez barvení či povrchových úprav - chtěl vidět kolik patiny dokáže za rok nachytat.

 

péči dostává pořádnou - krev pot a slzy - třeba černění zespod dostal když jsem v létě řezal flexou a ty odletující kousky se dostaly pod něj, kde se solí z potu pěkně zoxidovaly a vytvořily přirozené černé barvivo (oficiálně známé jako ocet + rezavé hřebíky).

jinak každý den na stavbě schytal prach i stavební hmoty (dostávat z toho zbytky PUR pěny bylo za trest, beton šel dolů snadno) a večer poctivě vykoupat. možná díky tomu zatím nějak nesmrdí (klasický odér parfému a potu tam samozřejmě je)

po prázdninách se mi zdál pořád málo tmavý, tak jsem to trochu podpořil nějakým bezbarvým balzámem na koňská sedla. jak se kůže trochu zamastí, mnohem lépe patinuje (čti chytá bordel).

 

to byla jediná péče, ve smyslu tohoto vlákna

 

sám jsem zvědavý, jestli to řemen do května vydrží. až to bude celé, udělám z toho návodné vlákno :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Nepracuje nijak. Jak jsem psal, po koupeli jsem odsal prebytky vosku ubroskem, za podpory fenu, jelikoz ten vosk rychle tuhne. Tazke zatepla odsal vse co rosilo, ted co to cca 14 dni vkuse nocim zadny zmeny, ani na mrazu, ani kdyz prikladam do krbu :) Nelepi to, nic, pohoda. Vono to taky bude kuzi na vystelce, ktera je hladka.
Chce to proste experimentovat, jen sdilim mou jednu konkretni zkusenost.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nepracuje nijak. Jak jsem psal, po koupeli jsem odsal prebytky vosku ubroskem, za podpory fenu, jelikoz ten vosk rychle tuhne. Tazke zatepla odsal vse co rosilo, ted co to cca 14 dni vkuse nocim zadny zmeny, ani na mrazu, ani kdyz prikladam do krbu :) Nelepi to, nic, pohoda. Vono to taky bude kuzi na vystelce, ktera je hladka.

Chce to proste experimentovat, jen sdilim mou jednu konkretni zkusenost.

To je moc zajímavý! Díky!
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Přečetl jsem celé vlákno a spoustu dalších webů, kde je něco o oštření koženého řemínku. A pořád nevím kudy se mám vydat. Především nevím jestli mastit i tu spodní stranu. Zatím jsem zkusil z horní strany nanést přípravek Lederbalsam Jaroslav Marcel. Řemínek je Certina s imitací krokodýla v černé barvě a předtím byl takový lehce jakoby našedlý a teď to hezky ztmavlo a vypadá to docela úspěšně. Ze spodu by případně nebylo vidět nějaké nedokonalosti, ale spíše mám strach z nějakého lepení se nepořádku a tak. Na druhou stranu tento přípravěk je určený i na sedací soupravy, ale zase na třetí stranu výrobce uvádí, že je jen na hladkou kůži.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Uplnou nahodou jsem narazil tady na to vlakno.

Pri postupnem procitani mne opakovane pokousely infarktovy stavy :D Ale kazdemu soudruhovi po chuti no... Nejhorsi je, ze velka cast uvadenych rad a faktu zde se zaklada na pravde, ale bohuzel se michaj ruzny teoreticky uvahy a hlavne pak prakticka aplikace...

Z mych "zkusenosti a vedomosti" si zde dovolim odlozit par poznamek:

 

0. (po sepsani a precteni 4 bodu nize, prikladam jeste nulty/paty body na zacatek). Kozeny reminek na ruce je naprosto jedinecna a "specialni" aplikace/scenar pouziti kuze, takze bohuzel vsemozny rady, poznatky i produkty z ostatnich situaci "pece o kuzi" je treba bud brat s rezervou, nebo uplne zavrhnout. 

1. U reminku jde uplne predevsim a predne o to, z jake kuze je vyrobeny. Uplne jinak se bude chovat skladany reminek ze tri vrstev (taky otazka co je vevnitr), s porezni veprovici nebo tenkou teletinou na spodku. Nejlepsi co do trvanlivosti a "prirozeneho chovani" je trislocinena kuze (nejcasteji se takto vyrabi kvalitni hovezina). 

Vetsina komercnich reminku se podklada prave tou veprovici, v lepsim pripade nejakou brousenou teletinou nebo proste necim tenkym a mekkym, aby to bylo "na omak mekoucky". Bohuzel plati pravidlo, ze cim "prijemnejsi" je novy reminek, tim min vydrzi.

Jinak se taky chovaj ruzny exoticky kuze jako ruzny krokodyli, pstrosi, jesterci a hadi zalezitosti. To je kapitola sama pro sebe.

V podstate jde o nekolik zakladnich principu u tohodle materialu - jakou ma strukturu a jak je "porezni", tzn. jak v beznych podminkach pracuje (dycha, prijma vlhkost, necistoty a mastnotu atd), jakym zpusobem byl vyrobeny (vycineny), tzn. jake jsou zakladni chemicke slozky ktere tu kuzi "vydelaji" (trislo je zpravidla oproti chromocineni tuzsi, ale ne vzdy) a na to se vaze taky souvisle "mazadlo" uvnitr kuze. Pripadne muzou byt v procesu pouzity nejaky dalsi slozky, ktery maj prirozeny antisepticky vlastnosti.

Clanku o druhu a "jakosti" kuze je plnej internet, ale v podstate za "nejtrvanlivejsi" se da povazovat full grain (proste - cela kuze :D ) ktera ma celou puvodni strukturu a funkci. Pak se do da ruzne brousit, aby se odstranily nejaky defekty, ale uz sahas do ty prirozeny vrchni vrstvy. Uplnej "spodek", a to doslova, je pak "geniunie" leather, coz je cesky stipenka - hodne porezni, hodne volne lozeny vlakna (ruzny druhy semise... nubuk je o level vejs brousena kuze).

Vlastne kecam, jeste existuje horsi zlo - bonded leather. Bohuzel se to oznacuje slovem leather, ale je to proste zbytek, co se zamete pod tema ruznejma stipacima a brousicima masinama (kozenej prach), smicha se to s lepidlem a nanese se to ve velmi tenky vrstve na nejakej podklad. Pouziva se to na ruzny napr. diare, nabytek a pod...

Kapitolou samou pro sebe je pak shell cordovan. To je kuze z konskyho zadku (no joke), ktera se brousi a holi - ale brousi se z VNITRNI strany, takze se odstrani ta nejmekci vrstva a opatrne se dostane az na specialni blanu (shell), ktera je uplne nejhustsi a nejtrvanlivejsi na celym konikovi. Takze shell cordovan je vlastne kuze na ruby - na "svrchni strane" ma vyholenou vnitrni stranu a na rubu je pak top grain. Navic specialni (a dost dlouhej) zpusob cineni z ty kuze dela v podstate "plastovou hmotu stredoveku". S konskou prdeli se daj delat fakt psi kusy, ruzny mokry formovani (napr. krunyre brneni a pod). No a reminky jsou z shellu naprosto famozni prave proto, ze maj tak nahusto ty vlakna, ze tam tech bubaku nema sanci moc se dostat.

Jeste poznamka ke cordovanu - nejznamejsim producentem je kozeluzna Horween z chicaga - dela prosluly Horween Shell Cordovan. Horweeni ale delaji taky mraky jiny dobry kuze a pracovavaji se i normalni konsky kuze (ne shell), takze horween nemusi vzdy znamenan shell cordovan, stejne tak jako "konka" nemusi byt vzdy shell. V nejakym rozhovoru jsem ale cetl, ze zpracovani konsky kuze uz neni rentabilni a soustredej se ciste na zadky. Ale japonci (napr. Shinki) delaj koninu v ruznych variantach a je to taky vsechno super matros.

2. Strasne dulezitej faktor je nositel reminku - a to nejen jakym zpusobem a jak casto hodinky (teda ten reminek, no) nosis, ale taky jak se potis a jak "agresivni" tvuj pot je. To ma bohuzel kazdej jinak a spusta chlapu, at dela co dela, tak po pul roce ma z kozenyho reminku biologickou zbran.

3. Az na treti pricku bych pak dal peci o remen. A tady se teprve dostavame ke zdejsi diskuzi. Spravnou peci se da zivostnost reminku znatelne prodlouzit, ale zalezi to pekelne na predhozich dvou bodech.

S bodem 1. souvisi ta lubrikace vlaken v kuzi. Ta se musi dodat nejakejma "mazadlama", zpravidla, ale neni mazadlo jako mazadlo. Za prve, mazadlo nemusi byt olej. Za druhy, vosk vetsinou neni mazadlo. Vceli vosk rozhodne neni mazadlo :).

ZASADNIM OMYLEM je uvadet VOSK jako spravnou PECI o kuzi. Prosim, ne. Vosk, cim je ho vic a cim je v kuzi hloubeji, kuzi urcite neprospeje a v extremnim pripade muze vest i k degradaci (popraskani) vlaken! Vosk slouzi primarne a nejlepe jako tvrda ochranna vrstva, nepropustna, ale castecne prodysna bariera. Pouziti vosku vychazi zpravidla ze zkusenosti na obuvi, kde se pouziva jako finalni a posledni vrstva, ktera odpuzuje vodu a CHRANI spodni vrstvy pred necistotou a vlivy prostredi (nebudu ted zachazet do spekulaci o UV zareni a pod... :D )

Tady je asi spravny misto k filosofickemu zamysleni, jestli bereme reminek podobne jako lakyrky, tedy chceme ho mit co nejvic zakonzervovany a tvranlivy, nebo jestli ho bereme jako meziclanek mezi hodinkama a nasi holou lidskou kuzi. Ja to mam primarne tak, ze reminek by mel byt co nejprirozenejsi a ze pripadna ochrana (voskovani) je na remen dana za ucelem trvanlivosti svrchni strany - jak uz materialovy, tak treba i barevny. Existuji stovky (nekde jsem cetl ze i tisice) druhu vosku a kazdej bude vhodnej na neco jinyho, ale nejaka spravna kombinace na svrchni stranu kozenyho remenu urcite pro kazdou situaci existuje. Prosim, neberte na svy reminky fen :) Pokud se teda nepokousite o nejaky tvarovy modelovani.

Vsuvka - balsam na kuzi je slusnej a univerzalni pripravek, kterej obsahuje ruzny oleje, rozpoustedla a vosky, takze se da v jednom kroku kuze slusne osetrit a clovek to nemusi resit. 

Ted k ty vnitri strane. Je to orisek. Zaprvy, je dulezity si rozhodnout, jeslti chci kozervovat, nebo jestli chci pruchodnost a prirozenost. Protoze ty brebery se do porezniho materialu dostanou vzdycky a budou se tam hezky mnozit, a ted je otazka, zda navoskovanim nebo jinou barierou situaci nezhorsim, nebo jestli jim mastnotou naopak nevytvorim vhodnou bazi. Taky je tam esteticky hledisko ty flekatosti a tmavnuti, ty vnitrni strany jsou proste z principu vzdycky delikatnejsi.

Trosku jsem krcil nos, kdyz jsem tady cetl strikani impregnaci na boty, nebo osetrenim pripravkem na bundu... Ale ted kdyz nad tim premyslim, asi je to ok. Dulezity je, jak na danej pripravek reaguje vase ruka - tzn jestli lidska pokozka nevykaze zadnou reakci, asi jde vo hovno a hura na impregnaci. Ale zas to chce vedet, co ta impregnace udela - primarne asi nejakou hydrofobni vrstvu, takze to muze klidne dost pomoc proti zachytavani bordelu. Ja osobne bych ale asi na reminek nenastrikal nic, co mi vylozene "smrdi". Kdyz uz jsme u ty chemie na boty - asi bych se zamyslel nad kombinaci antiodorovyho spreje (bude mit nejaky stribro nebo neco co zabiji bakterie) plus nejaky turbo hyper nanovrstvovy impregnace (neviditelna vrstva, co zabrani usazovani a pronikani necistot do hloubky).

4. Na zaver bych snad pridal a zopakoval, co uz tu nekolikrat padlo. Kuze je kuze a proste od ni nelze cekat, ze po roce noseni na ruce to bude nejakej rajc. Kazdej ma prah zhnuseni postavenej jinde, ale neexistuje bohuzel zpusob, jak reminek na pochodu zachranit nebo zrekonstruovat a pod. Takze se nebojte obuti na hodinky obcas obmenit, pripadne casteji stridat, radost z noveho vzezreni casomiry je pak dalsi pridana hodnota :).

 

Toz tak. Zajimava diskuze, ale nedalo mi to, abych sem taky neco nevyblil. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 3. 1. 2020 v 16:35, Seamaster napsal:

hlavnim duvodem teda nebyla impregnace proti vode, ale zmena barevnosti remenu ktere jsm chtel dosahnout, takove umele stareni, kdy remen pusobi promocene a propocene, vodeodolnost pro me byla  jen side effect. Nekde vyhrabu fotky az se k tomu dostanu.

Nerikam ze je to vhodne pro kazdeho ci kazdy remen, jenom ze to jde. Neni to muj vynalez, kdysi jsem to studoval na netu, narazil na youtube video a pak overil v praxi.

 

Feltharg me svym teoretickym elaboratem s utokem na fen a vosk donutil k oponenture citaci sebe sama. Monty python.
Jinak remen samozrejme nepopraskal, jen po tom vice nez roce trochu vybledl, je na case to zopakovat :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 7. 3. 2021 v 16:21, Bert napsal:

.....Toz tak. Zajimava diskuze, ale nedalo mi to, abych sem taky neco nevyblil. .....

Za mne jediné. Vyblil jsi to dost dobře. Palec nahoru!

 

V 11. 3. 2021 v 15:50, Seamaster napsal:

Feltharg me svym teoretickym elaboratem s utokem na fen a vosk donutil k oponenture citaci sebe sama. Monty python.
Jinak remen samozrejme nepopraskal, jen po tom vice nez roce trochu vybledl, je na case to zopakovat :)

V 7. 3. 2021 v 16:18, shaggy napsal:

Zaujimave info a hlavne prinosne.

Aj tak pre mna najlepsi kozeny remienok = kovovy tah :)

Diky diky. 

Seamaster - sorry jestli to vyznelo jako utok :D Rozhodne to nebylo mysleno zle a naopak kvituji, ze se nekdo vubec do nejakyho experimentovani pousti! Vybledl jako ve smyslu barva kuze zesvetlala nebo ten vosk "vylezl" trosku a zacal malinko belat (kdyz pres to prejedes nehtem jako po svicce treba)?

Jeste k tomu popraskani - nemam s tim konkretni prokazatelnou zkusenost. S voskovanim kuze ano, s popraskanou kuzi taky, ale ze bych primo ja neco blbe osetril a ono mi to pak popraskalo, takze bych to na to mohl svest, nejlepe s kontrolnim kusem ze stejneho materialu bez osetreni... tak to ne (proto jsem to naznacil spis jako extremni priklad). Jo a teoreticky je taky mozny, ze ten fen ty kuzi ublizi vic nez ten vosk...

Dost si pohravam s tou myslenkou nejakyho toho nanocoatingu. Urcite by slo neco takovyho vymyslet, otazka je, jestli je to dira na trhu, nebo cypovina.

Ale kdyz uz sem zas neco cpu, tak prakticka rada:

Pokud pouzivate vceli vosk na kuzi (ja pouzivam napr. na voskovani hran), tak kdyz do vceliho vosku pridate cca 5-10 procent parafinu, bude vysledek min "lepivej" a bude vic lesklej, odolnejsi a trvanlivejsi. Doporucuju.

P.S. Kdyby mel nekdo doma k mani cistej parafin navic, rad par deka odkoupim. Od ty doby, co se zacla z obyc parafinu delat "maserska mantra" do ruznejch pochybnejch ezo salonu, sla cena nesmyslne nahoru...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V pohode. Jenom me prislo ze strasis jak lidi Babis :) Popisoval jsem konkretni zkusenosti s patinovanim, starenim.
Remen lehce vybledl,zesvetlal,  zadny vystupovani vosku na povrch, praskani nebo co se nedeje.
Asi to mastny v tom se vsaklo dal, nebo otrelo, co ja vim.  Proste probehne repete :)
Fen a vosk pouzival uz muj tata na pohorky pred 40 lety a mame je na chalupe dodnes - nepopraskany.
Uzavrel bych to - experimentujte! Zkousejte, objevujte, zijte!
Kdo nic nedela, nic nepodela...

edit: dik za tip s parafinem, vyzkousim pridat do smesi

Upraveno uživatelem Seamaster
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...