Přejít na obsah

Seiko Grand Quartz 9943-8010


Doporučené příspěvky

Mám pocit, že můj příběh je vždy stejný. Nic vlastně nehledám, nic nepotřebuji a najednou úplnou náhodou na něco narazím. Tentokrát to bylo Seiko. Navíc na baterku. Na WUS fóru jsem potkal inzerát označený jako Grand Seiko 4843 Quartz. Byl to moc pěkný vintage kousek na originál tahu se stříbrným ciferníkem, nabízejícím kromě data (pro mě) zajímavou komplikaci dne v týdnu.

 

post-65782-0-12573900-1578492063_thumb.jpg
 
?Obyčejné? Seiko mi nikdy nic moc neříkalo. Velmi ho respektuji za jeho přínosy hodinařině a za cenově dostupné legendárně spolehlivé kousky. Ale to je vše. Naopak ?neobyčejné? Grand Seiko má pro mě jakousi tajemnou auru něčeho tak sofistikovaného, co běžný člověk ani snad nemá šanci pochopit. Když vidím u někoho na ruce GS, automaticky u mě spadá do kategorie fajnšmekr. Vždyť za podobné peníze by mohl mít třeba Rolex, který zná každý, jako symbol luxusu. Začal jsem si tedy více zjišťovat, co jsou tyto kousky zač. Ukázalo se, že se jedná o Seiko Grand Quartz ref. 4843. Potomek quartzové krize. Nejpřesnější hodinky, které Seiko v té době dělalo. Nástupce zaniklé řady Grand Seiko. To vše relativně za pár peněž.
 
Jako intermezzo v mém příběhu bych si pro lehkou ilustraci historie těchto modelů dovolil překlad článku z Molle Watch s příznačným názvem

Seiko Grand & King Quartz ? Skrytý poklad ze 70. let

Na konci šedesátých let mělo Seiko dvě nejvyšší řady hodinek, a to Grand Seiko a King Seiko. Představení prvních hodinek s quartz pohonem v roce 1969 znamenalo ohrožení nejen pro mechanické hodinky ze Švýcarska, ale i pro ty původem z Japonska.


Každý chtěl nejnovější a nejlepší quartz! Díky přesnosti, která byla výrazně lepší než u mechanických hodinek a cool faktoru něčeho moderního a elektronického, Seiko přestalo na přelomu roku 1973 a 1974 vyrábět hodinky pod značkou Grand Seiko (značka GS se znovu objevila až v roce 1988 jako quartz a o 10 let později jako mechanické hodinky s kalibrem 9S) i King Seiko.
Místo toho řady GS a KS byly nahrazeny Grand Quartz a King Quartz. Mezi roky 1974 a 1981 bylo v těchto řadách představeno velké množství zajímavých hodinek. Quartz pohon byla nová technologie a zažíval velmi rychlý vývoj. První strojky měly přesnost +/- 15 sekund za měsíc. Postupně se dostali až na +/- 10 sekund za rok. Navíc mezi roky 1978-79 byla představena řada Superior, která dosahovala přesnosti +/- 5 sekund za rok. Seiko vyvinulo přibližně 25 různých strojků za méně než 10 let.


V tabulce níže můžete najít informace o nejčastějších kalibrech využívaných v řadách KQ a GQ:
post-65782-0-12105100-1578491602_thumb.jpg


Nicméně v době svého vzniku se rozhodně nejednalo o levné hodinky. King Quartz kalibr 4822 stál 51,000 Yen (?76/$170). Pro porovnání Rolex Datejust 1603 se daly v tomto období a regionu pořídit za ?160. Zdroj blog a Rolex Price Evolution. V roce 1979 dokonce stál Grand Quartz model 99xx 75,000 Yen. Zdroj.


Osobně si myslím (pozn. názor autora blogu), že tyto hodinky mohou být skvělou součástí sbírky. Jsou pořád relativně levné, a hlavně dostupné v neuvěřitelném množství variací s různými ciferníky, pouzdry a strojky. Myslím, že designéři Seiko se jimi inspirovali, když vytvářeli moderní Grand Seiko. Zejména 484X a 48SX mají ?GS feeling? za zlomek ceny, díky tomu, že mají větší průměr a výšku pouzdra. Pokud si je rozhodnete pořídit, je určitě potřeba zkontrolovat a případně vyměnit těsnění dýnka.


P.S. Symbol na ciferníku na 6. hodině je quartz krystal, nic jiného v tom nehledejte. Twin Quartz verze ho mají dvojitý.
 
Pokračování mého příběhu
Prodejci jsem tedy napsal, vyměnili jsme si pár zpráv, dozvěděl jsem se mimo jiné, že se občas zadrhává ukazatel dne. Zkusil jsem vyjednávat o ceně, prodejce napsal, že má někoho lokálního a že se ozve? od té doby už se i přes připomínku neozval. Nicméně potřeba tohoto kusu historie už ve mně zůstala. A to byl trochu problém. Zde na fóru se snad žádné nikdy neprodaly. Na německém i WUS fóru se sice velmi zřídka nějaké objeví, ale většinou v dokonalém stavu za patřičně tučnou cenovku. Tak jsem musel přímo do Japonska. Na místním nejoblíbenějším online aukčním portálu Yahoo! Auctions už byla situace trochu jiná. Těchto modelů se tu prodávaly snad desítky, nepřeberné množství barev a druhů ciferníků, tvarů pouzder a různé stavy od nefunkčních za pár Yenů po dokonalé NOS za obrovské sumy. Přidávám jen pár fotek toho, na co jsem narazil.

 

 

post-65782-0-67016000-1578491747_thumb.pngpost-65782-0-52216500-1578491761_thumb.pngpost-65782-0-95652600-1578491769_thumb.pngpost-65782-0-49883600-1578491776_thumb.jpgpost-65782-0-57684800-1578491782_thumb.jpgpost-65782-0-57012200-1578491802_thumb.png

 


Já měl celkem jasnou představu. Grand Quartz ref. 9943. Zařídil jsem si účet u zprostředkovatele Zenmarket.jp ? na japonských aukcích nelze nakupovat bez místní platební karty (a většinou i adresy). A začal přihazovat na různé aukce. Nakonec to vyšlo u tohoto kousku, který byl podle popisu po čerstvé výměně baterie, funkční, a navíc s originál trnovou sponou (ta je celkem vzácná). Nicméně v horším vizuálním stavu. Poštovné do ČR vyšlo na necelých 10 USD, provize zprostředkovatele je 300 Yen (necelé 3 USD) + 3,5 % z celé částky poplatek za platbu. Balíček dorazil za 16 dní (viz vtipná vsuvka na závěr). Objednal jsem nový řemínek a provedl lehčí čištění. Do budoucna bych jim rád pořídil nové sklíčko, kdyby se někomu doma válelo, rád se ho ujmu.
 
post-65782-0-72911800-1578492267_thumb.jpegpost-65782-0-89704800-1578492275_thumb.jpegpost-65782-0-19749000-1578492283_thumb.jpegpost-65782-0-70229700-1578492289_thumb.jpegpost-65782-0-96950300-1578492302_thumb.jpegpost-65782-0-59409800-1578492309_thumb.jpegpost-65782-0-00590400-1578492539_thumb.jpeg

 

Ohledně zpracování. Mám Tudor Prince Oysterdate ze stejného období (z roku 1981) a musím říct, že Seiko působí minimálně stejně kvalitně. Některé detaily jsou i lepší. Například korunka je neuvěřitelně přesně a detailně zpracovaná. To samé platí pro indexy. Drobný text na pozici 6 je bezchybný. Naproti tomu Tudor i přes menší průměr působí více masivně.
 
Technické údaje:

  • Reference: 9943-8010
  • Sériové číslo: 840xxx
  • Rok výroby: duben 1978 (http://www.watchsleuth.com/seikodatefinder/)
  • Velikost pouzdra: 36x42x10mm
  • Rozteč nožek: 18 mm
  • Materiál pouzdra: nerezová ocel
  • Korunka: se symbolem Twin Quartz
  • Sklíčko: minerál
  • Strojek: Seiko 9943 Twin Quartz, přesnost 10 s za rok, jeden quartz krystal slouží pro řízení času a druhý pro teplotní kompenzaci

 

Na závěr vtipná vsuvka
Balíček byl z Japonska v ČR už za 3 dny. Následně strávil 2 dny na celnici a pak týden nic. Tak jsem volal na infolinku ČP, kde mi řekli, že se tyto balíčky po ČR nesledují a že případnou reklamaci musí zadat odesílatel v Japonsku. Velmi slušně jsem zeptal na jejich duševní zdraví. Nicméně asi hodinu po hovoru se ve sledování magicky objevila informace, že balíček je přepravován k dodací poště.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Gratulace k super hodinkám a vítej v Seiko vintage quartz klubu, moc nás tady není. Ale třeba to tu zpopularizujeme :)

 

Dovolím si jen několik drobných upřesnění k historii: 

- potomek quartzové krize to úplně nebude, řekl bych že quartz krize zrovna vrcholila

- nebyly to nejpřesnější hodinky co Seiko dělalo, měli ještě 9983 Superior s přesností +-5s/rok, Superior začali dělat už v roce 1974 (se strojkem 3883)

- v té době to byly dost drahé hodinky Grand quartz stal cca 80tis - 150tis JPY (Seiko Quartz Superior byly dokonce v roce 1978 za 230tis Yen).  Automatické chrona 6138 byly v porovnání s tímto Hi-end quartzem za pár "kaček"  cc 19-24tis JPY.

 

GS má na stránkách k histori pěkné srovnání těch nejlepších modelu (bohužel až od roku 1974)

post-17216-0-22492800-1578496429_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Gratulace k super hodinkám a vítej v Seiko vintage quartz klubu, moc nás tady není. Ale třeba to tu zpopularizujeme :)

 

Dovolím si jen několik drobných upřesnění k historii:

- potomek quartzové krize to úplně nebude, řekl bych že quartz krize zrovna vrcholila

- nebyly to nejpřesnější hodinky co Seiko dělalo, měli ještě 9983 Superior s přesností +-5s/rok, Superior začali dělat už v roce 1974 (se strojkem 3883)

- v té době to byly dost drahé hodinky Grand quartz stal cca 80tis - 150tis JPY (Seiko Quartz Superior byly dokonce v roce 1978 za 230tis Yen). Automatické chrona 6138 byly v porovnání s tímto Hi-end quartzem za pár "kaček" cc 19-24tis JPY.

 

GS má na stránkách k histori pěkné srovnání těch nejlepších modelu (bohužel až od roku 1974)

attachicon.gifSQGQKQ.JPG

Díky! Rozhodně jsou to super hodinky, hlavně kvalita zpracování mě hodně překvapila. Rozhodně doufám, že se nás tady najde víc.

 

A díky za upřesnění. O Seiko Superior jsem na stránkách GS četl, ale asi jsem je špatně časově zařadil. Mimochodem Seiko Superior Quartz i dneska stojí klidně víc než 5 násobek toho, co Grand Quartz

Upraveno uživatelem 8ballcz
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 4 týdnech...
  • po měsíci...

Ahoj gratulace k super hodinkám přemýšlím o něčem podobném, jak je to se CLEM a DPH z Japonka ? Hledal jsem informace ale na nic konkrétního jsem nenarazil. 

 

Nějak mi nevyskočilo upozornění na novou odpověď. Díky!

 

Japonsko je země mimo EU, takže jak psal xbraj, platí se clo a hlavně DPH. Nicméně záleží jak moc se bojíš, můžeš samozřejmě cenu udat pod limit - 22 EUR pro DPH a 150 EUR pro clo. A když to alespoň trochu vypadá, projde to bez cla. Dělám to takhle s levnými věcmi. Niméně problém je, že pokud by se zásilka ztratila dostaneš jenom tu udanou hodnotu, tedy těch 22 EUR.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Musím se pochlubit.

Mé hledání přineslo ovoce a zrovna jsem zaplatil Quartz model.

Jsem plný očekávání jaké budou v reálu.

Měly by dorazit cca do 10. dubna. Uf, to bude dlouhá doba. :)

Přikládám fotografii co pořídil prodejce.

 

post-69255-0-96350000-1585734056_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Musím se pochlubit.

Mé hledání přineslo ovoce a zrovna jsem zaplatil Quartz model.

Jsem plný očekávání jaké budou v reálu.

Měly by dorazit cca do 10. dubna. Uf, to bude dlouhá doba. :)

Přikládám fotografii co pořídil prodejce.

 

attachicon.gifGrand Quartz.jpg

 

Přesně tenhle ciferník jsem taky hledal :-) ale moje priorita byla reference 9943 a v kombinaci s tímhle cifrem jich bylo na prodej úplné minimum.

Jsou to krásné hodinky, pak jim určitě založ chlubící vlákno.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Přesně tenhle ciferník jsem taky hledal :-) ale moje priorita byla reference 9943 a v kombinaci s tímhle cifrem jich bylo na prodej úplné minimum.

Jsou to krásné hodinky, pak jim určitě založ chlubící vlákno.

 

Taky jsem hledal dva krystaly, ale buď mě úplně nenadchly, nebo cena převyšovala můj rozpočet.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Musím se pochlubit.

Mé hledání přineslo ovoce a zrovna jsem zaplatil Quartz model.

Jsem plný očekávání jaké budou v reálu.

Měly by dorazit cca do 10. dubna. Uf, to bude dlouhá doba. :)

Přikládám fotografii co pořídil prodejce.

 

attachicon.gifGrand Quartz.jpg

Nechci ti kazit radost, ale mám podezření, že to bude skládačka. S tímto pouzdrem jsem tento ciferník nikde neviděl (ani v katalogu). A je škoda, že to nemá správný tah k pouzdru.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...