Přejít na obsah

Katalogizace Primek


Doporučené příspěvky

Přátelé, už to tak vypadá, že se mi práce nevyhne, nebo já se nevyhnu práci, nebo tak nějak. Sbírka nečekaně nabobtanala, takže přišel čas na metodicky správnou katalogizaci. Dovolím si Vás požádat o rady a názory.

 

V ČEM?

Za mne vyhrává Excel. Samé výhody: v každé domácnosti, dobře obsluhovatelný, v poho i export, či zamknutí do pdf. Jde do něj dát i hypertextový odkaz na fotku i malá fotka samotná.

 

CO?

Accutron ve své Prim Bibli sleduje následující položky:

 

Typové označení

Původní typové označení

Rok vzniku

Velikost pouzdra

Poznámka

 

Pro potřeby Prim Bible je to asi tak maximum, co se tam dalo dát. Pro osobní katalogizaci je to IMHO málo, a nebo mi to vyvraťte. Já si myslím, že by to mohlo být například takto:

 

Pořadové číslo

Typové označení

Původní typové označení

Rok vzniku

Velikost pouzdra

Materiál pouzdra

Barva pouzdra

Rozteč nožek

Barva číselníku č. 1

Barva číselníku č. 2

Indexy (tištěné, plastické)

Umístění datumovky

Ručky (rovné, šípové, cibulka)

Dýnko (šroubovací, naklapávací, prachotěsné)

Luneta

Poznámka

 

záměrně zde nepopisuji strojek, protože ten bude popsán samostatně a lze jej na základě Typového označení přiřadit.

 

Tak co Vy na to? Nějaké další nápady či připomínky? Vítám i názory směřující k extenzi databáze, ale i k jejímu zúžení.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 77
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Asi to budeš řešit poznámkou, ale dal bych samostatný sloupec pro stav/funkčnost/poslední servis a odchylku od originálního stavu (dobové opravy, jiné ručičky atd. - u Primek se hodí).

 

Edit:

Ještě se koukám do své šablony, když jsem si před nějakou dobou říkal, že si udělám taky katalog pro svých pár kousků vintážek. Měl jsem kolonku, kde jsem chtěl psát typ hodinek (chrono, mechanické, automaty, quartz), ale u Primek to asi postrádá smysl.

Upraveno uživatelem jonyyy
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak bude propojená databáze s reálnými hodinkami? Číslo hodinek odpovídající číslu ve sbírce? Něco takového budeš potřebovat. Co cena? Alespoň rámcově. Na co chceš katalog používat? To je důležitý si ujasnit. Jinak excel je volba trochu z nouze. Nicméně na zadání asi OK a pokud budeš chtít časem vytvořit seriozní databázi, tak převod už nebude problém. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dal bych tam hlavně foto a tím pádem půlku věcí promazal:) Ale já jsem strašně línej, na mě se nekoukej:)

 

Stenly, tohle právě ne, protože pokud si budu chtí z nějakého důvodu vysvítit všechny červené číselníky (a nebudu je mít popsané) tak jsem v hajzlu. Ano, jsi líný, ale věřím že společná práce na projeku Weichert Tě z lennosti vyléčí! :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já bych místo klasického Excelu od Microsoft zvážil Google Sheets. Myslím, že už to snad umí vše, co Excel a ohromně to usnadní jakékoliv sdílení, zálohování, zpětné procházení úprav atd.

 

Zvážím, díky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prischero, díky, odpovídám zatím takto:

 

Jak bude propojená databáze s reálnými hodinkami? Číslo hodinek odpovídající číslu ve sbírce?  - ANO

Co cena? - JAKÁ? POŘIZOVACÍ?

Na co chceš katalog používat? - KATALOGIZACE A PODPORA SMĚNY ČI PRODEJE

 

Nyní snad i strochou nadsázky. Když už existuje Prim Bible, nezbývá mi, jako dobrému židovi nic jiného, než zařídit, aby se objevila PRIM TÓRA ... :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prischero, díky, odpovídám zatím takto:

 

Jak bude propojená databáze s reálnými hodinkami? Číslo hodinek odpovídající číslu ve sbírce?  - ANO

Co cena? - JAKÁ? POŘIZOVACÍ?

Na co chceš katalog používat? - KATALOGIZACE A PODPORA SMĚNY ČI PRODEJE

 

Nyní snad i strochou nadsázky. Když už existuje Prim Bible, nezbývá mi, jako dobrému židovi nic jiného, než zařídit, aby se objevila PRIM TÓRA ... :-)

 

jeste cislo krabice, kde jsou...to jsem neudelal a ted trosku trabl neco najit

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Stenly, tohle právě ne, protože pokud si budu chtí z nějakého důvodu vysvítit všechny červené číselníky (a nebudu je mít popsané) tak jsem v hajzlu. Ano, jsi líný, ale věřím že společná práce na projeku Weichert Tě z lennosti vyléčí! :-)

To mi připomíná to manažerské makéééj:) to se mám na co těšit :lol2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jeste cislo krabice, kde jsou...to jsem neudelal a ted trosku trabl neco najit

 

Jasan, to určitě ano. Jenom pro úplnost dodávám, že každé hodinky budou muset být opatřeny přívěškem s pořadovým číslem (viz první sloupec katalogu). Nic se mi na ně lepit nechce, takže staromódní přívěšek dostane zelenou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Asi to budeš řešit poznámkou, ale dal bych samostatný sloupec pro stav/funkčnost/poslední servis a odchylku od originálního stavu (dobové opravy, jiné ručičky atd. - u Primek se hodí).

 

Edit:

Ještě se koukám do své šablony, když jsem si před nějakou dobou říkal, že si udělám taky katalog pro svých pár kousků vintážek. Měl jsem kolonku, kde jsem chtěl psát typ hodinek (chrono, mechanické, automaty, quartz), ale u Primek to asi postrádá smysl.

 

Stav a funkčnost jako 2 velečiny super! Stav bych dal na škálu třeba 1- 10, funkčnost ano/ne. Servis nevím, nevím, ...... Strojek vyřešen, viz můj první příspěvek.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já jsem si držel katalog v Excelu, ale nemělo to dlouhé trvání - ano měl jsem tam vloženo vše co zmiňuje Bert, vloženy obrázky hodinek, obrázek z katalogu (prim Bible, atd)  v komentářích buněk, t.j. vyskakovaly po najetí na buňky, nebyly vložené natvrdo - fungovalo to obstojně. Jenže s počtem řádků a počtem vložených obrázků soubor bobtnal a když dosáhl na nějaký 80MB tak začal být nestabilní, dlouho se otevíral atd... současně jsem občas měl chuť pokochat se sbírkou kdykoliv (večer u piva se klasicky někdo z obeznámených s postižením konverzačně zeptá jestli mám něco nového, tak šup tady ji máš....)... Nakonec jsem Excel zavrhnul a vydal se cestou webového katalogu - viz. můj podpis... je to surová verze, časem možná použiji šablony pro eshop, abych mohl filtrovat hodinky podle materiálu pouzdra, velikosti, výrobce atd... ale obecně vzato je to náročnější na startu - jakmile to je jednou ošablované tak je to stejná doplňovačka jako do excelu... ale mnohem lépe se s tím pracuje... z vlastní zkušenosti doporučuji jít touto cestou....

 

EDIT: pravopis

Upraveno uživatelem Snekofon
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Určitě bych k hodinkám dával i informaci o stroji. Vyčítat to z typového označení nemusí vždy vést ke správnému výsledku.

A ještě bych u strojů měl i popis.  (Jako: 66.3 rovný brus incablock)

 

A měl bych v datbázi kolonku "název" (traktor, elegant, pyžamo ...)

 

Excel, jako výchozí, není špatný, bude se to dát exportovat i do něčeho výkonnějšího.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Orole, zrovna jsem chtěl po příchodu z oběda napsat kolonku: vžitý název .... takže tady díky za postřeh. Strojek pokud ano, tak určitě jeden parametr pouze číselný, například Tebou postované 66.3. U popisu si nejsem s ohledem na xls, jist, jak to uchopit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Osobně by mi tam chybělo:

 

Datum uvedení na trh (vim že tam máš rok vzniku, ale ne vždy to zřejmě bude odpovídat reálnému prodeji)

Datum pořízení

Datum prodeje (čistě pro evidenci že Ti to někdy prošlo rukama)

Cena RSP (původní při uvedení)

Cena RSP dnešní(původní při uvedení přepočtená na dnešní peníze)

Cena pořizovací

Cena tržní (čistě za účelem evidence hodnoty sbírky, nepředpokládám prodej a bude Tě to občas nutit se v tom hrabat)

 

(tohle lze pojmout stejně jako strojek v extra databázi a přiřazovat na základě ID) - nicméně si neodpustím poznámku že bych to nedělal, protože originální kombinace některých modelů budou zřejmě vzácnější než jiné

Typ řemenu / tahu

Materiál řemenu / tahu

Barva řemenu / tahu

Rozměr řemenu / tahu

Sériové číslo řemenu / tahu

Typové označení řemenu / tahu

 

Vodotěsnost

 

 

Zvážil bych i seznam toho původního cos napsal, katalog MUSÍ mít standardizovaný formát, tedy všechny možnosti musí být totožné pro všechny modely pro výběr. Jediná vyjímka jsou textová pole poznámek.

Upraveno uživatelem JoyStick
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Osobně by mi tam chybělo:

 

Datum uvedení na trh (vim že tam máš rok vzniku, ale ne vždy to zřejmě bude odpovídat reálnému prodeji)

Datum pořízení

Datum prodeje (čistě pro evidenci že Ti to někdy prošlo rukama)

Cena RSP (původní při uvedení)

Cena RSP dnešní(původní při uvedení přepočtená na dnešní peníze)

Cena pořizovací

Cena tržní (čistě za účelem evidence hodnoty sbírky, nepředpokládám prodej a bude Tě to občas nutit se v tom hrabat)

 

(tohle lze pojmout stejně jako strojek v extra databázi a přiřazovat na základě ID) - nicméně si neodpustím poznámku že bych to nedělal, protože originální kombinace některých modelů budou zřejmě vzácnější než jiné

Typ řemenu / tahu

Materiál řemenu / tahu

Barva řemenu / tahu

Rozměr řemenu / tahu

Sériové číslo řemenu / tahu

Typové označení řemenu / tahu

 

Vodotěsnost

 

 

Zvážil bych i seznam toho původního cos napsal, katalog MUSÍ mít standardizovaný formát, tedy všechny možnosti musí být totožné pro všechny modely pro výběr. Jediná vyjímka jsou textová pole poznámek.

 

 

To uz je Infa spise na duchod a zimni vecery, ale bylo by to celkem uplne. 

 

Jinak vyhoda u Primek je, ze znas vetsinu hodnot, takze si muzes u nekterych hodnot udelat rolovaci seznamy a jen z nich vybirat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...