Přejít na obsah

Co mě právě naštvalo


Doporučené příspěvky

Někde jsem před pár dny viděl titulek, že Zeman v Lánech Kuberu majznul holí přes hlavu... tak snad to nesouvisí.

 

Edit: tady... https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jaroslav-kubera-predseda-senatu-navsteva-tchaj-wan-zeman-cina.A200114_175338_domaci_chtl

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Naopak nedat jim řidičák - jízda bez řidičského oprávnění - přestupek, který nijak neokecáš.

 

 

Ciste ze zvedavosti a prosim neber to spatne - ty jsi pravnik? Me tohle totiz neni jasne. Je jizdou bez ridicskeho opravneni v zakone mysleno to, ze sis zapomnel ridicak doma, nebo to ze nemas ridicak vubec? Mne by totiz davala smysl pouze ta druha moznost.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já nic nijak neberu, v klidu :)

 

Právník nejsem, jen jsem četl třeba zákon o provozu na veřejných komunikacích nebo zákon o policii.

 

Nevyjádřil jsem se zřejmě přesně, protože u toho dělám i jiný věci.. Já měl na mysli to, že když u sebe při řízení auta nemáš řidičský průkaz, je to přestupek (narozdíl od toho, když s sebou nemáš občanku). Něco jiného pak je samozřejmě, když nemáš řidičák vůbec, resp. máš ho sebranej. To je samozřejmě ještě daleko větší průser - je to totiž trestný čin. Když nemáš u sebe řidičák (ačkoliv ho normálně máš platný), jde to při troše dobré vůle s policajtem ukecat - on si ho totiž ve svém autě na dva kliky najde. Nicméně je to pořád přestupek a můžeš dostat pokutu a těžko se proti tomu můžeš bránit. Nemáš u sebe doklady potřebné k řízení vozu - zákon 361/200 Sb, paragraf 6, odstavec 7, písmeno a)

 


Ciste ze zvedavosti a prosim neber to spatne - ty jsi pravnik? Me tohle totiz neni jasne. Je jizdou bez ridicskeho opravneni v zakone mysleno to, ze sis zapomnel ridicak doma, nebo to ze nemas ridicak vubec? Mne by totiz davala smysl pouze ta druha moznost.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ale to je jen taková buzerace pro buzeraci, podobně jako malej techničák. Je k hovnu, fízlové o mně i autě vědí všechno hned jak naskenujou RZ, ale flastr za zapomenutej malej ti dát furt můžou.

 

To máš samozřejmě pravdu. Taky neříkám, že je to tak správně, jen říkám, jak to je :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já nic nijak neberu, v klidu :)

 

Právník nejsem, jen jsem četl třeba zákon o provozu na veřejných komunikacích nebo zákon o policii.

 

Nevyjádřil jsem se zřejmě přesně, protože u toho dělám i jiný věci..

Vypadá to, že jen rejpu, ale chci to uvést na pravou míru :-). Pokud nemáš řidičák vůbec (nevlastníš oprávnění pro řízení), dopouštíš se taky přestupku, akorát za něj můžeš dostat zákaz řízení. Trestnej čin to není. Až dostaneš zákaz řízení a pak tě chytí, budeš se dopouštět trestného činu.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to pozůstatek z doby, kdy policisté si na silnici nemohli jinak než podle řidičáku ověřit oprávnění pro řízení motorových vozidel. Třeba za pár let nás za to nebudou buzerovat. Na školení nám školitel říkal, že pokud vás třeba zastaví k večeru kdy se mění služby a vy víte že máte průser, tak se teoreticky můžete zachránit tím, že budete hledat řidičák, hodinu, dvě nebo i víc. V zákoně nemáte napsáno do kdy musíte řidičák předložit. Nezkusil jsem to, zkoušet to nehodlám a je to spíš pro někoho kdo se cejti být na koni.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám za to, že zákon nerozlišuje, jestli řidičák máš nebo ne (si dělal autoškolu, nebo ne). Že postih za řízení vozidla bez řidičáku - tj. přestupku (jak v případě, že si nikdy nebyl v autoškole, tak v případě, že máš sebranej řidičák - zákaz řízení), je stejnej. Trestnej čin že je maření výkonu úředního rozhodnutí a sice zákazu řízení.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vypadá to, že jen rejpu, ale chci to uvést na pravou míru :-). Pokud nemáš řidičák vůbec (nevlastníš oprávnění pro řízení), dopouštíš se taky přestupku, akorát za něj můžeš dostat zákaz řízení. Trestnej čin to není. Až dostaneš zákaz řízení a pak tě chytí, budeš se dopouštět trestného činu.

 

Ne, v pohodě.. :) Já to samozřejmě celý zkracuju, už takhle tu vypisuju romány. Psal jsem "když nemáš řidičák vůbec, resp. máš ho sebranej", čímž jsem myslel to, že ho nemáš nejen u sebe, ani doma, protože ti ho za něco sebrali. Když to po sobě čtu, je to zavádějící. Každopádně ano, pokud řídíš auto a nikdy si žádnej řidičák neměl, je to přestupek + automaticky správní řízení a pokuta 25 - 50 tis.+ zákaz řízení na 1-2 roky. Pokud si řidičák někdy měl a za něco ti ho sebrali, pak řízení = trestný čin. Zajímavé je, že dříve (10 let zpátky?) byl trestný čin i to první. Pak to bylo nějakou novelou změněno, protože druhý případ byl vyhodnocen jako více společensky nebezpečný.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám za to, že zákon nerozlišuje, jestli řidičák máš nebo ne (si dělal autoškolu, nebo ne). Že postih za řízení vozidla bez řidičáku - tj. přestupku (jak v případě, že si nikdy nebyl v autoškole, tak v případě, že máš sebranej řidičák - zákaz řízení), je stejnej. Trestnej čin že je maření výkonu úředního rozhodnutí a sice zákazu řízení.

 

Maření úředního rozhodnutí je to logicky pouze tehdy, pokud si dostal zákaz řízení. Pokud si ho nedostal, protože si nikdy ani žádnej řidičák neměl, je to skutečně nyní "pouze" přestupek.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Asi ti nerozumím. Psal jsi prve, že máš za to, že zákon nerozlišuje, jestli nemáš řidičák, nebo si ho měl si a sebrali ti ho. Rozlišuje. Pokud tě přistihnou při řízení a ty nemáš řidičák, protože si nikdy neudělal autoškolu, je to přestupek. Pokud tě přistihnou při řízení v době, kdy máš sebranej řidičák (za cokoliv) - je to maření úředního rozhodnutí = trestný čin. Nemůžeš dostat  přestupek  i trestný čin, resp. nemůžeš dostat dva různé tresty za jednu věc.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

dawe, to nejsou dva různé tresty za jednu věc, ne? Jeden trest je za přestupek řízení bez řidičáku podle zákona o provozu na pozemních komunikacích (a tady je jedno, jestli ho nemáš, protože si nedělal nikdy autoškolu nebo jestli ho nemáš, protože ti ho sebrali) a jeden trest za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí podle trestního zákoníku. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

dawe, to nejsou dva různé tresty za jednu věc, ne? Jeden trest je za přestupek řízení bez řidičáku podle zákona o provozu na pozemních komunikacích (a tady je jedno, jestli ho nemáš, protože si nedělal nikdy autoškolu nebo jestli ho nemáš, protože ti ho sebrali) a jeden trest za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí podle trestního zákoníku. 

 

Při společensky škodlivém jednání se můžeš dopustit přestupku (menší závažnost) nebo trestného činu (větší závažnost). Řízení bez řidičáku, kterej nemáš, protože sis neudělal autoškolu, je přestupek. Řízení bez řidičáku, protože ti ho sebrali za chlast a drogy, je trestný čin (společensky více škodlivé jednání než první případ). Nemůžeš se dopustit zároveň přestupku i trestného činu. Pokud čin naplňuje znaky trestného činu, které se překrývají se znaky přestupku, posuzuje se jako trestný čin. Líp už to asi neumím, sorry.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

OK, rozumím, jasný. Já jsem si o tom kdysi četl (zajímalo mě to, jeden zákazník takhle vyfasoval trest, hlupák řídil, když měl sebraný papíry a chlap z vedlejší to do něj šoupnul, na místě se nedohodli, páč ten chlap měl služebku), ale už si to právě uplně přesně nevybavuju a nechtělo se mi to hledat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník
Toto téma je nyní uzavřeno, a proto není možné odpovídat.
×
×
  • Vytvořit...