Přejít na obsah

Squale 1521 50 Atmos


neumann

Doporučené příspěvky

Se skromnou znalostí historie jsem si impulzivně k vánocům 2019 pořídil hodinky Squale 1521 50 Atmos, okamžitě si mě získaly a poměrně rychle bylo jasné že si zaslouží pár slov. Nosím je ty dva měsíce téměř denně takže na malou recenzi to bude stačit. 

Historie značky se žralokem i výrobce von Büren S.A./Montres

post-17689-0-00190200-1583943574.jpg

je natolik zajímavá a sympatická že ji sem stručně, volně přejatou z internetů přidávám. Založeno v r. 1946 v Neuchatel ve Švýcarsku panem Charlesem von Büren. 

post-17689-0-22163600-1583943616_thumb.jpg

Do hodinářského světa se zapsala výrobou skvělých potápěčských pouzder a součástek pro ostatní výrobce, kteří pak logo Squale (slovo zřejmě z italského squalo - žralok) občas používali na svých produktech jako symbol kvality. 

Mimo jiné Blancpain, Tag Heuer, Doxa, Zeno. Každý asi známe legendu Blancpain Fifty Fathoms, ale asi méně z nás ví že v tomhle příběhu měl žralůček Squale zaseklý zoubek. 

post-17689-0-37471300-1583943649_thumb.jpg

Od roku 1950 produkuje Squale také vlastní potápěčské hodinky určené primárně profesionálům. Squale nosil i fenomenální freediver Jacques Mayol

post-17689-0-01932000-1583943685_thumb.jpg

jenž byl nejen přítelem rodiny von Buren ale i inspirací známého filmu Magická hlubina Luca Bessona. Úspěšnou freediverkou byla i Charlesova dcera Monique, která se později stala mořskou bioložkou.

post-17689-0-30359500-1583943727_thumb.jpg

(Zde spolu s otcem a pochybným italským playboyem v pozadí)

 

Své Squale používali i báječní bezejmenní muži z Aeronautica a Marina Militare Italiana, kterým von Buren dodával.

post-17689-0-85011700-1583943771_thumb.jpg

Squale voní dobrodružstvím, Středozemním mořem, Itálií, krásnými ženami a muži z časů filmů s Belmondem.

Po křemíkové krizi během níž značka vyprodukovala hodinky s kompasem jménem Rambo

post-17689-0-25932200-1583943887_thumb.jpg

a odchodu zakladatele Charlese von Büren do penze chřadnoucí značce vdechují novy život přátelé a bývalí distributoři Sqale v Italii Familia Maggi. Značka zůstává rodinným podnikem, od roku 2010 sídlí v Miláně a produkuje v Grenchen ve Švýcarsku.

post-17689-0-52440100-1583943949_thumb.jpg

 

Tolik krásný příběh, nyní hodinky samotné. 

 

Squale 50 Atmos black Blasted

Nejsou žádné leštěnky, pouzdro je pískované o průměru 42 tloušťce 13 a rozteči nožek 20 mm. Díky perfektnímu tvaru sedí výborně na ruce a působí daleko menším dojmem. Na profesionální 500m potápky jsou to velice subtilní hodinky.

post-17689-0-52760400-1583943993_thumb.jpg

Vynikající ergonomii pouzdra bych přirovnal k tomu nejlepšímu od Seika, trochu mi přijdou jako taková swiss made uber SKXa. 

Korunka je na 4, signovaná von Buren korunkou, zapuštěná tak ze o ni vlastně nevíte, zároveň manipulace s ní při seřizovaní nepředstavuje žádný problém. Pouzdro je malou designérskou chuťovkou, je zde znát význam historie a zkušeností. Při pohledu shora vypadá naprosto symetricky, při bližším zkoumaní zespodu

post-17689-0-97489900-1583944033_thumb.jpg

vychází najevo, že zřejmě z důvodů zapuštění a ochrany korunky je jeho pravá část o něco (cca 1 mm) širší, což by při zachovaní kruhového tvaru omezilo optimální manipulaci s lunetou, pouzdro je tedy na třetí hodině sečně redukováno, což vytváří krásný charakteristicky detail.

post-17689-0-10460100-1583944074_thumb.jpg

Pro pohled majitele je na levém boku pouzdra vygravírovaný pěkný nápis SQUALE.

post-17689-0-44532500-1583944122_thumb.jpg

Dýnko je klasické, šroubovací, leštěné, vypouklé, díky vynikajícímu tvaru pouzdra netlačí hodinky od ruky. Na plošce uprostřed je vygravírované logo žraloka a čtení o stainless, sapphire, swiss, professional a automatic.

Luneta je plechová ani lesklá ani matná, číslovaná po 10 minutách s minutovými indexy po celém obvodu, chodí industriálně přesně, žádné medové šolíchání pro hipstery, s minimální až neznatelnou vůlí a jistým úchopem v jakékoli pozici.

Sklíčko je plochý safírový krystal přesně slícovaný s rovinou lunety. Je opatřeno krásnou, namodralou stále upatlanou antireflexní úpravou. 

Ciferník u tohoto modelu je skromný a jednoduchý, šedočerný s tištenými nečíselnými indexy, lumi není špatná nikoli vsak oslnivá. Hlavní logo Sqale s von Buren korunkou je fajn, ikonické logo se žralokem na 6 hodině je prostě boží, mimo odkazu na slavnou historii vyzařuje, podobně jako smiley Rotor na Tudorech, dobrou náladu. Datum nenadchne ani neurazí, nijak neruší.

Ručky tvarově klasika, barevně vévodí reflexně oranžová minutová ručka. Sekundová, vzoru plácačka na mouchy, zase bezvadně zařezává se sekundovými indexy na ciferníku, oáza pro neurotiky závislé na detailu. 

Vzhled hodinek silně připomíná výše uvedené Fifty Fathoms Orange Hand, nejedná se ovšem o homage ale přímou příbuzenskou vazbu.

K mým hodinkám je kvalitní tropic guma s moc pěknou originální sponou a možností dokoupení originálního mesh či koženého náramku.

V neposlední radě strojek, srdcem hodinek je ETA 2824-2 Top Grade, znamenitá to a ušlechtilá tažná klisna švýcarského hodinářského průmyslu o které nemá valného smyslu se zde rozepisovat. V mém i v dalších 99,8% případů chodí naprosto uspokojivě. Subjektivně hodnotím tyto hodinky jako vynikající, značka mi sedla skvělou historií, puristickým ale nerigidním názorem, velice kvalitním zpracováním, originalitou a přes ty neuvěřitelné roky jistou svěžestí. Objektivně lze konstatovat že za stejné peníze lze možná pořídit více lesku, možná známější značku, jistě ale ne druhé Squale s tak sympatickou historii!

 

 

 

 

 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano. Presne tohle me inspirovalo k porizeni. To piskovane pouzdro ultratool. Hlinikova luneta historicka klasika. Lumi bidna. Seiko je ovsem v tomhle ohledu jiny level

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Lukáši, díky! Všimnout si na Chmagu nový recenze je dost o náhodě, jsem rád, že mi neutekla :)

 

Rád jsem si početl hlavně o historii značky. Samotný diverky Squale jsou ohromně funkční a osvěživě jiný, ale já je asi nikdy nezkusím kvůli tomu žralokovi na cifru, kterýmu říkám Lordóza. Což je čistě můj osobní problém, protože mi to připomíná jatka, který jsem v mládí způsobil blbě nastaveným zařízením na elektrolov ryb...

 

Parádní recenze, pane!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Dik chlapi! Ty hodinky si to zaslouzi.

@Micey bohuzel Velrybu uz nenavstevuju, mladi v hajzlu fotr vod rodiny ;)

@Lukyn77 presne jak rikas supertooly, hodne nad SKX nekde kolem Precist +/- ale s vyraznejsim pribehem.

@Martar, velmi dobre vim jak to mas s tim zralokem, jen jsem nevedel proc. Je to velka skoda, pro tebe i pro Squale ;)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...