Přejít na obsah

mate nekdo nove PRIMky?


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 83
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

No ona ta pietnost u modelu Orlík je jen o něco lepší než proklamovaná pietnost u nového VW Brouka, do kterého nacpali vodou chlazený řadový motor dopředu...

 

Tak nějak pochybuju o tom, že na původních hodinkách bylo nové logo "Prim manufacture 1949" a nápis "Czech made" přímo na ciferníku, o automatickém strojku nemluvě. V porovnání s tímhle se mi nějaké označení "6ATM" nebo "10ATM" jeví podstatně méně důležité.

 

Nové Orlíky rozhodně nejsou dobře obalená běžná konfekce, ale já bych si prostě remake v té limited edici představoval ještě trochu historicky věrnější (např. alespoň jako u Spartaku, kde si Elton odpustil ono nové logo).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jsem zvedav na nazor pana prokopa.ja mam mlhave zdani jestli znak na orliku byl ale byl to tvar jako obrys diamantu na horni plosce napis PRIM a vo vnutry bol ten vtak a konce kridel mu precuhovali z toho diamantu.ak by som si ojednal orlika tenremake so stredovou rucickou tak je pravda ze ten znak by som tam nechcel radsej napisane tych 6 atm ten znak orlika by som chcel na tu zadnu stranu vygravirovat a pod to do polkruhu napis czechoslovakia a podto cislo serie.ze ked tie hodinky otocis tak to ma punc znacky.ono to maju vsetky znackove hodinky.jako rolec breitling ...atd...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pro Viktora: Pokud si někdo bude přát modré šroubky, nevidím důvod mu nevyjít vstříc. Všechny tyto strojky se dělají individuálně. Co se týče grafického broušení, přiznám se, že nepatřím mezi lidi, kterým by se to líbilo, ale pokud si to bude zákazník přát, poradíme si.:)

 

Pro montze: Je zajímavé, že všichni naši zákazníci měli vzhledové úpravy a dekorování strojků v nabídce a přesto si je nikdo nevybral. Myslím, že to o něčem svědčí. Rozhodně to nebyla otázka peněz. Myslím, že prostě nechtějí dělat z hodinek pouťové zboží a já v tom s nimi souhlasím.

 

Pro gustava.lolo: Gravírování jména je u obou Orlíků zahrnuto v ceně s tím rozdílem, že ta limitovaná verze má jméno gravírované přímo na rotoru strojku. Levnější varianta má jméno na dýnku hodinek. Pokud některý model nemá individualizaci zahrnutou v ceně, počítáme si 150,-Kč za variantu na dýnku a 500,-Kč za variantu na rotoru. Na něm je uveden název kalibru a počet kamenů. Slovní spojení Czech Made by na strojku nebylo korektní, protože sériově montované strojky pochází od švýcarské firmy ETA a jsou námi pouze upravovány a laděny. Nápis Czechoslovakia by byl hezký, ale už by neodpovídal současné situaci. Nesmíme zapomínat na to, že obě řady hodinek Orlík nejsou 100% replikami, ale retrospektivně designovanými remaky. Pokud si někdo bude přát grafiku s nápisem Czechoslovakia, může ji mít, ale standardní výbavou to není. Krom toho, původní grafika nesla označení ČSSR, a to nevím, jestli by se Vám tak líbilo.:)

 

puvodni_orlik.jpg

 

Fotka mimo jiné prozrazuje i našeho "redakčního šotka", na kterého gustav.lolo upozornil. Na původním číselníku není nikde označení ohledně vodotěsnosti. Údaj 6ATM je dán tím, že na takovýto tlak byly hodinky testovány, nicméně na číselníku tento údaj nikdy nebyl. Za zmatek se omlouvám. Současná verze Orlíku má konstrukci na 10ATM, ale garantováno je 50m. Hodinky jsme testovali při potápění v hloubce maximálně 65m a bez problémů vydržely opakované ponory (2-3 denně, po dobu jednoho měsíce), kdy průměrná hloubka se pohybovala okolo 35-40m.

 

Fotku nových Orlíků zezadu kupodivu nemáme vůbec udělanou, při příštím focení se pokusím je vložit do programu dne.:-)

 

Pro JJ: Co k tomu říci? Abych byl upřímný, jako motoristický novinář a publicista novou variantu Brouka také odmítám, ale nejspíše z úplně jiných důvodů, než Vy hodinky Orlík. Už v době kdy byl New Beatle představen jsem se velmi kriticky vyjadřoval k jeho designu. Z původního konceptu malého, dvoumístného vozidla, které okouzlilo svět na Detroitském autosalónu v roce 1994 toho totiž moc nezbylo. Auto narostlo ve všech směrech a totálně ztratilo své kouzlo. Dnes se po silnicích prohání něco, čemu říkám ošklivý chrobák a co jen parazituje na pověsti původního automobilu a špičkově provedené designérské studie.

 

V případě hodinek Orlík je to však trochu necitlivé srovnání, protože vnější vzhled, konstrukce a materiál pouzdra zůstaly zachovány. To že jsme použili nový strojek myslím modelu Orlík dává nový impulz. Jak vidno z fotky, kteroujsem v tomto příspěvku přiložil, na ciferníku není logo PRIM v původní podobě, ale v podobě, která je mezinárodně registrovanou obchodní známkou. Původní označení PRIM ještě nemůžeme využít, protože stále neskončily soudní pře o její vlastnictví a užívací práva. Je pravděpodobné, že v původní podobě už logo nikdy neuvidíme a není to naše volba. Musíme se podřídit právnímu stavu ČR v současnosti, jakkoliv nás netěší, že díky němu se nemůžeme domoci svých práv. To je ale na jinou diskuzi.

 

Víte co mi příjde zajímavé, že právě vy vyzdvihujete model Spartak. Ano má původní logo a grafiku číselníku, ale jinak se jedná o dramaticky odlišné hodinky od originálu. Ten byl vyveden z mosazi (versus nerez u remaku), s mechanickým manuálně natahovaným 15 kamenovým strojkem bez datumky (27 kamenový automat s datovým věncem), měl akrylátové cylindrické sklo (konkávní safírové), naklapávací dýnko (šroubované nerezové s průhledem), ale hlavně 3/4 rozměry oproti remaku. Přesto všechno jsem i já přesvědčen, že Spartak je velmi zdařilý retrospektivně laděný model, který má plné právo se honosit logem Spartak, protože i ten současný znamená obrovský přelom ve vývoji naší firmy.

 

Výhoda však je v tom, že logo Spartak nám nezpochybnitelně patří!

 

Mrzí mě takováto diskuze, protože udělat věrnou kopii nebylo cílem tohoto projektu. Samozřejmě máte právo se mnou nesouhlasit. Spousta přání se dá realizovat individuálně a nebo problém vyřešit nákupem jiných hodinek, ale v rámci současných standardů, našich možností a právního stavu věci jsme v případě modelu Orlík přichystali co nejvěrnější a co nejhodnotnější hodinky. O tom jsem přesvědčen.

 

Téma hodinek Orlík určitě není do budoucna vyčerpáno, takže v budoucnu určitě připravíme modelu Orlík další hodnotný vývoj. Zaslouží si to už jen proto, že je naší legendou.

 

Přiznám se teď, že přesně nevím, jaké hodinky gustav.lolo popisuje, ale myslím, že se jedná asi o typ, který byl dodáván letectvu ČR v roce 1982. Naše nabídka na individualizace číselníku, ale i ostatních částí je stále stejná - platí!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V případě hodinek Orlík je to však trochu necitlivé srovnání, protože vnější vzhled, konstrukce a materiál pouzdra zůstaly zachovány.

Však jsem také psal, že nové Orlíky nejsou (na rozdíl od toho Brouka) žádná běžná konfekce.

 

Je pravděpodobné, že v původní podobě už logo nikdy neuvidíme a není to naše volba. Musíme se podřídit právnímu stavu ČR v současnosti, jakkoliv nás netěší, že díky němu se nemůžeme domoci svých práv. To je ale na jinou diskuzi.

Aha, díky za vysvětlení. Už nějakou dobu mi vrtalo hlavou, že si z některých starých primek pamatuju jiné logo, ale nebyl jsem si jistý, zda se nepoužívalo jen na nástěnných hodinách atd.

 

Víte co mi příjde zajímavé, že právě vy vyzdvihujete model Spartak. Ano má původní logo a grafiku číselníku, ale jinak se jedná o dramaticky odlišné hodinky od originálu.

Spartak jsem zmínil pouze v souvislosti s ciferníkem a jeho grafikou.

 

Jinak mi je jasné, že remake není 100% replika a rozhodně Orlíky neodmítám. Jen mi právě v tom kontextu přišla řekněme zvláštní ta poznámka o pietnosti u jednoho detailu, když jste neváhali změnit (nepochybuji, že k lepšímu) věci daleko podstatnější a viditelnější.

 

Nevím zda to bylo tady nebo v nějakém interview, ale někde jste popisoval nějaké technicky velice zajímavé detaily (tuším konstrukci otočné lunety?). Proč tyhle zajímavé technické věci nejsou na Vašem webu? Exploded view standardního ETA strojku by na Vašem webu asi působil divně, ale popisy Vašich vlastních řešení (nota bene částí, které jsou po kompletaci hodinek skryty) by od věci nebyly. Pochopitelně nevím, co všechno spadá pod obchodní tajemství, ale osobně by mě třeba zajímalo, jakými úpravami prochází standardní ETA strojky před použitím v PRIM hodinkách.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

nepochopil jsem asi to dynko hodinek.to je na ty levnejsi variante sklenene standartne nebo nerezove standartne? ,a laserem vypalujete teda na dynko to kovove asi že? nie sklenene.prepacte ze sa pytam jak uplny " total". ale na vebe to skutocne nemate napisane.mozno som to prehliadol. a dam na vas nazor. ohladne tych modrych sroubkov na orlik.aky mate nazor, moj je ten ze tie modre srobky ozivia ten strojek a ked to otocim a dynko bude zo skla tak v kombinacií z tymy cervenymi rubínmy to asi bude zaujímavý pohlad.trocha to ozivy nie? stym oznacenim na ciferniku mate asi pravdu. to CSSR skutocne vyzera ako pest na bradu.ale opytam sa teda este nejaky napis na okraji hodiniek ked je stred piehladny... typu stainless stell 6 atm water resisstant. alebo nieco take ... je to tam? ked ich otocim aby tam nieco bolo? ono ked tam nic neni aby sa ma niekto nepytal ze " ty vole je to aspon vodotesne? " víte co myslim? a tie modre srobky su za priplatok? zase sa pytam ako " total" ale pomaly a velmi vazne uvazujem o orliku tak sa len chcem iformovat. diky.g.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

este ma napadlo ci ta vodotesnost plati u orliku s sklenenym dynkem alebo s celým len nerezovym. a mozno by bolo estetickejsie upravit cifernik tak ze pod cislom 12 by bolo napisane len PRIM pod tym 1949 pod tym O R L I K,a namiesto znaku dole napisane automatic /vodorovne/ a pod tym 25 rubinů.tiez vodorovne.ten znak my moc nejede.dik g.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

... prostě nechtějí dělat z hodinek pouťové zboží a já v tom s nimi souhlasím

Je to jen jen asi můj osobní názor, ale "pouťovým zbožím" bych úpravy strojku nenazval, viz např. tady:

 

aprp2A11.jpg a po sražení hran a přebroušení: aprp2A12.jpg

 

(Pozn.: obrázky použity z webu watches-lexic.ch)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chvilku jsem tu nebyl, a tak doufám, že mě nikdo nebudete kamenovat, když bych náhodou nezodpověděl všechny otázky.

Pro JJ: Myslím, že v otázce názoru na míru autenticity už asi nejsme daleko od sebe. Beru to jako vyřešenou záležitost.:)

Za upozornění na absenci informace o aretačním mechanismu v textu popisujícím Orlík 55 l.e. děkuji. Už je to napraveno. Obrázek takového mechanismu na internet asi nedáme, přeci jen si chceme takovouto technickou raritu uchovat pokud možno co nejdéle jako unikátní.:-)

Co se týče úpravy strojků, tak ty jsou omezeny na úpravy směřující k vyladění strojku a chodových parametrů tak, abychom mohli garantovat lepší přesnost, než u originálních strojků. Snažíme se, aby takto vyladěný strojek dosahoval poloviční odchylky v přesnosti oproti oficiální dokumentaci ETA. Ta garantuje +-20 sekund za den (bohužel ne vždy se tak dodaný strojek chová). My se snažíme strojky pomocí drobných zákroků dostat na parametry +-10 sekund. V případě spolupráce zákazníka, jsme schopni i tuto hodnotu po cca měsíci užívání dále korigovat na 2-3 sekundy za den (prosím nezaměňovat s garantovanou přesností). Nejde tedy o náhradu některých dílů jinými. Ve většině případů upravujeme strojky i vizuálně (zušlechtění, dekorace a individualizace).

 

Pro gustav.lolo: Všechny mechanické hodinky naší současné produkce mají dýnka s průhledem na strojek, včetně nejlevnějších variant hodinek Elegant Linea a Numera. Dýnko takovéto konstrukce pak vypadá jako nerezová obruč se vnějším závitem, na které jsou "zářezy" pro dotahovací klíč. Do ní je pak vsazeno tvrzené křemičité sklo. Obrázek takového konstrukčního řešení je například na stránce:

 

http://www.prim.cz/sluzby/

 

Takovéto dýnko se pak objevuje v rozměrových modifikacích na všech mechanických společenských i sportovních hodinkách.

Individualizace se pak provádí většinou na tu nerezovou obruč, mezi zářezy. Těch je 6, takže je obvod obruče rozčleněn na 6 menších segmentů. Z toho důvodu je potřeba volit znění individualizace. I tak však budete muset obětovat část univerzálního popisu. Ten zahrnuje standardně informaci o vodotěsnosti, materiálu pouzdra, sklíčka, použitém kalibru a počtu ložiskových kamenů. Pak už je tam jen údaj o pořadovém čísle v sérii (např. No.12/55).

 

Další alternativou (u Orlíku 55 l.e., Spartaku 50 l.e. a Tycho Brahe 50 l.e. - zdarma) je individualizace rotoru strojku (jménem, rodovým erbem, atd.).

 

S těmi modrými šroubky, souhlasím s Vámi, že by to mohlo vypadat decentně a zároveň efektně. Určitě bych to i já rád zkusil. To samé se týká názoru montze. Prezentované obrázky skutečně spadají do kategorie velmi vkusné formy zušlechtění. V okamžiku kdy si to bude některý ze zákazníků přát, budeme se tím zabývat. Abych se přiznal, teď docela nevíme kam dřív skočit. Tento týden jsme přijali další objednávku na celozlaté hodinky a vypadá to, že již příští týden padne další hranice na cestě primek směrem ke světové elitě. Chápu, že mnozí z Vás mé nadšení pro věc nesdílí, ale pokud to skutečně dopadne a vyrobíme první platinové hodinky v historii značky PRIM, bude na co být hrdý.

 

Samozřejmě se chci trošku pochlubit :) , ale píšu to především proto, že jsem mezi našimi zákazníky vypozoroval silnou tendenci se lišit od ostatních a zatím může být každý v něčem první. Pokud si někdo z Vás objedná hodinky s modrými šroubky, bude to jen další z výzev, které nás nesou stále výš.

 

Za důvěru těchto zákazníků tímto moc děkuji.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ale sdilime vase nadseni sdilime...clovek musi byt tak trochu blazen do svy prace a mozna i fanatik jinak neodvede dobrou praci. s praci se musi zit i kdyz usinate a vstavate.proste 24 hod. denne.podle vaseho zaniceni mam pocit ze kdyz vyrobite hodinky na zakazku tak mate co delat aby ste je pustil z ruky,penize u vas nehraji v tom momente roli.si myslim.jako kdyz odchazi kousek vas.NEMAM PRAVDU? :-)))))))).jeste k tem modrym sroubkum.myslite ze to zvedne cenu moc? ono jak jsem se dival na to ze spoda tak bych jich tam dal mezi 3 az 6-ti.MAXIMALNE.kdyz jich bude vic tak to nedela estetickou dorotu.bohuzel neni ta fotka orliku zezadu.aby som si to mohol rozostavit.az to budem mat premyslene poslem objednavku na ten orlik za 55.snad to vijde.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Máte pravdu, některé hodinky je těžké dát z ruky. A nejsou to ani zdaleka jen ty celozlaté. Už jen proto, že bych je měl rád ve firemním muzeu. Občas bych je opět rád viděl, a tak přemýšlím, jak by se naši zákazníci tvářili na nějakou společnou akci (něco jako PRIM klub), na které by se majitelé těch solitérních staveb sešli a mohli si je vzájemně ukázat a popovídat si. Často mi nezbyde ani mnoho času na jejich nafocení, a tak jsem vděčný, když mi je nedočkavý zákazník nechá alespoň na tuto dokumentační proceduru.

 

Co se týče šroubků, zadal jsem kolegům, ať o tom popřemýšlí a zkusí provést základní kalkulaci. Osobně si myslím, že nejdražší bude nejspíše aplikace.:)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Asi bude potřeba lepší specifikace:) Pokud máte namysli výběhové modely quartzových sportovních hodinek PRIM, tak ty půjdou na mechaniku těžko předělat. Cesta sériové produkce se bude ubírat přes nové designy nebo alespoň přes úplně novou konstrukci v designu retro. Co se týče barevných kombinací, které jste poslal, tak je možné to realizovat, jen si nejsem jistý výsledkem. Osobně se domnívám, že by se Vám výsledek nelíbil.

 

Většinou takovéhle speciality připravujeme na základě osobní (alespoň telefonické) konzultace. Většinou se nám daří vystihnout základ přání klienta a zrealizovat ho tak, aby byl výsledek esteticky hodnotný. Co se týče vizualizací, tak většinou připravujeme pouze ty jednodušší a snažíme se vyvarovat vyslovených šlápnutí vedle. Jinak ale připravíme vizualizaci čehokoliv.... když si to člověk zaplatí.:) Dá se udělat i fotorealistická vizualizace, ale to je potom velmi nákladná záležitost. Ve většině případů se to nevyplatí, protože už je levnější připravit maketu.:)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

vcera som bol v obch.dome kotva.tam som videl prim orlik za 28.no moc pekne,pekne.konecne som ich mal v ruke to priesvitne dno aby som sa mohol mrknut na strojek je moc cool.pekne vidiet jak to srdce tepe.skutocne hodinky ktore ziju.chcem sa spytat videl som tam aj ine primky.ako je to stym napisom : manufactured : niektore to mali niektore ne. niekde tu v debate som videl vas nazor ze pokial na ciferniku neni oznaceni manufactured tak je to falzum.asi to neplati pre vsetky modely.mozte dat blizsie vysvetlenie? dik.g

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vysvětlení je jednoduché. Novým logem jsme začali označovat všechny nové hodinky cca od roku 2002. Ostatní jsou doprodej starých modelů, které již nejsou v podporované kolekci. Určitou výjimku tvoří dámské hodinky, do kterých se zmíněné logo nevejde. Tam by to bylo jako pěst na oko.:) Pro pravost sledujte hlavně dokumentaci. Musí tam být uvedeno: výrobce: ELTON hodinářská, a.s. Nové Město nad Metují.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Mám otázku: Co znamená ten obrázek na hodinkách orlík, standartní verze s centrální vteřinovkou umístěný na 6 místo malé vteřinovky? Něco jako letadlo se zlomeným křídlem. Kde se to vzalo?

Další dotaz: Z toho obrázku původních orlíků na straně 2 se mi zdá, že jsou modré. Je to pravda nebo zkreslení?

Ještě jeden: Jde do seriové verze zabudovat kalibr prim s centrální vteřinovkou , např. 66?

A naposled: mají orlíky oboustrannou antireflexní úpravu sklíčka? Ta u takového typu hodinek naprostá nutnost.

 

 

Dík Cigi

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jde o stylizovaného Orla, ale především je hlavní funkcí tohoto grafického ornamentu opticky přiblížit tento model původnímu provedení, kde toto místo okupuje mimostředná vteřinová ručka. Důležité pro pochopení hodinek Orlík v celém rozsahu jejich příběhu je to, že hodinky nebyly určeny pro letectvo, ale pro speciální jednotky ČSLA. K letectvu se takovéto hodinky nikdy nedostaly a v tom tkví i jejich vyjímečnost.

Původní orlíky mají černý číselník, namodralý efekt může být dán použitým sklem s antireflexní úpravou.

Kalibr 66 do hodinek jsme do hodinek Orlík zatím nedávali, ale předpokládám, že by se to dalo konstrukčně uzpůsobit. Jednodušší je použití původního kalibru 50 nebo 55. V obou případech je ale nutné počítat, že kromě adaptování pouzdra se musí vyrobit i ručky, protože původní kalibry mají jiný průměr hřídele.

 

Novodobé Orlíky nemají oboustrannou antireflexní úpravu, a to z jediného praktického důvodu. Životnost svrchní vrstvy je velmi nízká a každé její narušení je velmi viditelné. Nám záleží především na dlouhodobé schopnosti hodinek si podržet svou hodnotu. Samozřejmě pro armádní použití by je hodinky dostat musely, ale pak by bylo také zajištěno, že hodinky dostanou každý půlrok odpovídající servisní podporu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...