Přejít na obsah

Remontoir


jorix

Doporučené příspěvky

Ahoj všem,

 

jelikož jsem tu nový, rád bych se podělil o několik zajímavostí.

 

Tou první je "rodinné zlato", a sice dámské kapesní hodinky Remontoir Graziosa. Dědí se u nás z generace na generaci, jsem již čtvrtým v pořadí. Mají seriové č. 36590, vyražené ze spodu víček. Podle mého jsou celozlaté. Strojek bohužel obsahuje pouze nápisy Avance - Retard.

 

Hodinky, ačkoliv jsou v hezkém stavu, jdou velmi sporadicky (chvilku ano, chvilku ne) a bohužel jim upadla ručka. Sklíčko chybí úplně, pokud kdy jím hodinky byly osazeny.

 

Mám několik málo dotazů pro fandy:

1. Na cenu se neptám, nezajímá mě, hodinky rozhodně nechci prodat!!

2. Nevíte někdo, kde by se dala vystopovat historie značky Remontoir? Co byl výrobce zač, kdy fungoval, jaké používal strojky atd.?

3. Nechali byste je zrenovovat, resp. opravit strojek, osadit sklíčkem, vyčistit? Já se do toho rozhodně pouštět nebudu, ale nemám s žádným hodinářem osobní zkušenosti. Jsem z Prahy - nemáte někdo zkušenost s hodinářem, který se zajímá o prehistorické hodinky?

 

Díky za jakýkoliv tip, rád bych se o hodinkách dozvěděl co nejvíce!

jx

post-4097-1225152051.jpg

post-4097-1225152068.jpg

post-4097-1225152079.jpg

post-4097-1225152088.jpg

post-4097-1225152095.jpg

post-4097-1225152100.jpg

post-4097-1225152109.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj všem,

 

jelikož jsem tu nový, rád bych se podělil o několik zajímavostí.

 

Tou první je "rodinné zlato", a sice dámské kapesní hodinky Remontoir Graziosa. Dědí se u nás z generace na generaci, jsem již čtvrtým v pořadí. Mají seriové č. 36590, vyražené ze spodu víček. Podle mého jsou celozlaté. Strojek bohužel obsahuje pouze nápisy Avance - Retard.

 

Hodinky, ačkoliv jsou v hezkém stavu, jdou velmi sporadicky (chvilku ano, chvilku ne) a bohužel jim upadla ručka. Sklíčko chybí úplně, pokud kdy jím hodinky byly osazeny.

 

Mám několik málo dotazů pro fandy:

1. Na cenu se neptám, nezajímá mě, hodinky rozhodně nechci prodat!!

2. Nevíte někdo, kde by se dala vystopovat historie značky Remontoir? Co byl výrobce zač, kdy fungoval, jaké používal strojky atd.?

3. Nechali byste je zrenovovat, resp. opravit strojek, osadit sklíčkem, vyčistit? Já se do toho rozhodně pouštět nebudu, ale nemám s žádným hodinářem osobní zkušenosti. Jsem z Prahy - nemáte někdo zkušenost s hodinářem, který se zajímá o prehistorické hodinky?

 

Díky za jakýkoliv tip, rád bych se o hodinkách dozvěděl co nejvíce!

jx

1. Cenu bys zjistil, až bys prodával.

2. Remontoir není značka hodinek, to se jen výrobce chlubí, že jeho hodinky už nejsou na klíček.

3. Jestli renovovat, záleží na tvojí šrajtofli. Rozhodně to nedělej sám.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Napiš Mechanovi a domluvte se... myslím, že ti určitě může pomoct.

 

Tyhle strojky jsou poměrně rozšířené, tedy žádná vzácnost. Pouzdro pokud je zlaté samozřejmě cenu má. Největší cena je vždyčky historická nebo spíš nostalgická a ta se penězi těžko zaplatí. Stroj je jednoduchý s kolíčkovým krokem, žádná závratná přesnost... Z toho co vidím tak je tam práce na vyčištění strojku, kontrola zda není poškozený nějaký kámen + případná výměna... Sklíčko taky není problém. Investici si musíš zvážit sám až ti hodinář ohledá konkrétní stav.

 

... teď ještě vidím, že někdo regulační ručku posunul úplně mimo rozsah ... asi myslel, že čím víc se to posune tím víc se oddálí návštěva hodináře.... nicméně pokud to nědělal opatrně tak mohl poškodit vlásek, ale i to je opravitelné.

Upraveno uživatelem koblih69
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj příteli,

 

nečekal jsem, že ty Tvé krásky uvidím nejdřív na chronomagu..:) Ale dobře si udělal, tady jsou ti praví odborníci. Já Ti samozřejmě moc neporadím, maximálně v tom, že nechat je dát dohromady, pokud to je tedy proveditelné, je Tvoje povinnost. Je to krásná rodinná památka a až je budeš jednou dávat svému synovi, určitě je nebudeš chtít vysypávat z obálky. Samozřejmě, že jejich tržní cena nebude asi závratná, ale to přece není důležité. Hlavní je, jakou cenu mají pro Tebe a já věřím, že vysokou. Byla by navíc škoda, nechat je spát..ten strojek toho jistě ještě spoustu natiká. Dle rady, určitě se obrať na mechana, za tu dobu co se tady pohybuji jsem už vytušil, že to bude velmi schopnej chlapík. Držím palec, měj se. d.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...
Návštěvník milosklikar

Měl bych taky dotaz ohledně hodinek "Remontoir" , našel jsem je při úklidu půdy, ani nevím komu patřily, takže k nim žádný citový ani jiný vztah nemám. Proto se ptám naprosto racionálně, vyplatí se je dávat vůbec opravovat? Nejdou. Jde mi spíš o to, aby oprava nestála víc než je jejich hodnota. A jelikož nejsem fanda takových "archiválií", vůbec nevím, co s nimi. Vyhazovat je mi je líto a nechat doma ležet nefunkční hodinky taky.

Druhý nález jsou dámské Primosa, možná pozlacené, funkční ale bez sklíčka. Mám s nimi stejný problém. Vyplatí se je dát dokupy a hlavně , dá se vůbec ještě sehnat sklíčko?

upřímně mi přijdou oboje v dost žalostném stavu, ale radši se zeptám, abych náhodou něco nevyhodil :suicide_anim:

děkuji za názory.

post-786-1228550006.jpg

post-786-1228550022.jpg

post-786-1228550035.jpg

post-786-1228550055.jpg

post-786-1228550080.jpg

post-786-1228550100.jpg

post-786-1228550116.jpg

Upraveno uživatelem milosklikar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Měl bych taky dotaz ohledně hodinek "Remontoir" , našel jsem je při úklidu půdy, ani nevím komu patřily, takže k nim žádný citový ani jiný vztah nemám. Proto se ptám naprosto racionálně, vyplatí se je dávat vůbec opravovat? Nejdou. Jde mi spíš o to, abych oprava nestála víc než je jejich hodnota. A jelikož nejsem fanda takových "archiválií", vůbec nevím, co s nimi. Vyhazovat je mi je líto a nechat doma ležet nefunkční hodinky taky.

Druhý nález jsou dámské Primosa, možná pozlacené, funkční ale bez sklíčka. Mám s nimi stejný problém. Vyplatí se je dát dokupy a hlavně , dá se vůbec ještě sehnat sklíčko?

upřímně mi přijdou oboje v dost žalostném stavu, ale radši se zeptám, abych náhodou něco nevyhodil :suicide_anim:

děkuji za názory.

K těm prvním - cena opravy přesáhne jejich hodnotu zcela určitě a odvažuji se tvrdit, že několikanásobně. Je to ten nejlacinější strojek, takže spíš někomu prodat/věnovat na náhradní díly.

Dámské Primosa - nedávno jsem nechával dělat sklíčko na podobné a v hodinářství si za výrobu nového řekli asi 120,- Kč. + tyhle volají po vyčištění atd.

Pro tvojí představu - já si takovéhle kupuji (Aukro a pod.) na náhradní díly a na hraní (za dlouhých zimních večerů) v průměrné ceně okolo 50,- Kč, ale já jsem magor - mě to baví :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník milosklikar
K těm prvním - cena opravy přesáhne jejich hodnotu zcela určitě a odvažuji se tvrdit, že několikanásobně. Je to ten nejlacinější strojek, takže spíš někomu prodat/věnovat na náhradní díly.

Dámské Primosa - nedávno jsem nechával dělat sklíčko na podobné a v hodinářství si za výrobu nového řekli asi 120,- Kč. + tyhle volají po vyčištění atd.

Pro tvojí představu - já si takovéhle kupuji (Aukro a pod.) na náhradní díly a na hraní (za dlouhých zimních večerů) v průměrné ceně okolo 50,- Kč, ale já jsem magor - mě to baví :)

Díky, jasně, nejsem za zelena utrženej, takže mi bylo jasný, že tenhle šrot nemá valnou hodnotu, ale do historie nevidím, tak se radši zeptám. :smile_anim:

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

1Lachtan - a co s tím děláš?

Se střídavými úspěchy se je ve svém volném čase (v poslední době minimálním) pokouším dávat do provozuschopného stavu :)

Ale většinou skončím na nedostatku ND, takže si pořídím další "šroty" a kolotoč pokračuje - alespoň se nenudím, aneb kdo si hraje - nezlobí :)

Podotýkám, že nejsem hodinář (a ani nevěřím, že by jsem této dokonalosti někdy dosáhl), ale pouze "hračička" co má rád mechanická hejblátka B)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po letech...

Spíš bych to tipoval, že někde spadly. Smalťák je poměrně křehká záležitost a stačí, aby byl jenom o trošku hůře vyhotoven a už to vypadá tak, jako na Tvých hodinkách. Máš dvě možnosti. Někde splašit stejně velký ciferník, který má nožky stejně, jako ten tvůj. Tzn. ebay atd. Pochybuji, že najdes. Nebo si nech vyhotovit celý nový ciferník - měl jsem kontakt na ženskou, co to doma v peci dělala za 2500-3000kč? Tuším... Jakýkoliv smalťák. Udělá přesnou kopii. Cena nového cifru tedy zřejmě přesahuje hodnotu Tvých hodinek.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nebo si můžeš ciferník vyspravit, odloupnuté místo znovu zalít smaltem, sice tam už nebude potisk, ale lepší, než tmavé místo které bije do očí :smile_anim:. Já to tak dělám často, když to nejsou hodinky za tisíce, nemá moc význam investovat do nového ciferníku. Přikládám foto opravovaných ciferníků.Taky jsem si všiml, že na hodinkách je ručička regulace kroku, mimo stupnici. Takže se předcházely, možná i předchází, je to tím, že nejsou promazané, osička setrvačky drhne a zrychluje se chod strojku.

post-12888-095288000 1307991309.jpg

Upraveno uživatelem kutilprim
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

QUOTE(budo @ 6.12.2008 - 11:11) 214513[/snapback]1Lachtan - a co s tím děláš?

Se střídavými úspěchy se je ve svém volném čase (v poslední době minimálním) pokouším dávat do provozuschopného stavu Posted Image

Ale většinou skončím na nedostatku ND, takže si pořídím další "šroty" a kolotoč pokračuje - alespoň se nenudím, aneb kdo si hraje - nezlobí Posted Image

Podotýkám, že nejsem hodinář (a ani nevěřím, že by jsem této dokonalosti někdy dosáhl), ale pouze "hračička" co má rád mechanická hejblátka Posted Image

 

 

 

Tak to jsme na tom stejně. Taky mám doma hromadu vraků a snažím se z toho něco zprovoznit. Hodinář nejsem, ale už provádím úkony , na který si ´´hodinář´´ u nás ani netroufnul. Například výměna hřídelky setrvačky. Ono ten hodinář ke kterému jsem dříve s úctou vzhlížel, je pěknej patlal a když už něco o hodinkách vím , tak bych si už u něj nenechal nic opravit. Spíš nadělá víc škody než užitku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

.. odloupnuté místo znovu zalít smaltem.Taky jsem si všiml, že na hodinkách je ručička regulace kroku, mimo stupnici. Takže se předcházely, možná i předchází, je to tím, že nejsou promazané, osička setrvačky drhne a zrychluje se chod strojku.

 

ASi to tak udělám, jak ji mám nastavit správně ?
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ASi to tak udělám, jak ji mám nastavit správně ?

 

 

 

Nejdříve je potřeba promazat, nejlepší by bylo vyčistit a promazat celej strojek. Jinak ručička bývá od výrobce nastavena na prostřední polohu +/- nějakej dílek na seřízení. Hřídelku setrvačky promazat jen hodinářským olejem na uložení ocel rubín je to olej číslo 1 ( lahvička 10 ml stojí 32 Kč) , jinej než hodinářskej nedoporučuji. Pokud s mazáním nemáš zkušenosti a nechceš něco pokazit , doporučuji svěřit šikovnému hodináři. Samozřejmě jsou i lepší oleje , tenhle je asi nejlacinější, ale dle mého názoru bude stačit. Před sto lety taky neměly nic lepšího a fungovalo to :smile_anim:.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...