Přejít na obsah

BONSAJ, jak na to


kulix

Doporučené příspěvky

Vítův příspěvek mě donutil vytvořit nové vlákno pro Bansajisty..Viděl jsem plno příspěvků k tomuto..

Já jsem amatér začátečník, vlastním jednu asi 2 roky a ještě jsem s ní nic nedělal..

Tak bych se rád dověděl nějaké informace jak na to..Jak správně pěstovat, umístění, zalévání, stříhání, hnojení, přesazování atd..

Knih a informací je plno, ale já bych rád slyšel vaše osobní rady a zkušenosti..

Dík

post-1422-1228217904.jpg

Upraveno uživatelem kulix
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 198
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Vítův příspěvek mě donutil vytvořit nové vlákno pro Bansajisty..Viděl jsem plno příspěvků k tomuto..

Já jsem amatér začátečník, vlastním jednu asi 2 roky a ještě jsem s ní nic nedělal..

Tak bych se rád dověděl nějaké informace jak na to..Jak správně pěstovat, umístění, zalévání, stříhání, hnojení, přesazování atd..

Knih a informací je plno, ale já bych rád slyšel vaše osobní rady a zkušenosti..

Dík

 

Pěkný kousek, Ficus Retusa?

 

EDIT: některé moje fotky mých bonsají naleznete zde: http://forum.chronomag.cz/index.php?showtopic=15417&hl=

Upraveno uživatelem Vit
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vítův příspěvek mě donutil vytvořit nové vlákno pro Bansajisty..Viděl jsem plno příspěvků k tomuto..

Já jsem amatér začátečník, vlastním jednu asi 2 roky a ještě jsem s ní nic nedělal..

Tak bych se rád dověděl nějaké informace jak na to..Jak správně pěstovat, umístění, zalévání, stříhání, hnojení, přesazování atd..

Knih a informací je plno, ale já bych rád slyšel vaše osobní rady a zkušenosti..

Dík

 

Nejsem sice žádný odborník, ale několik bonsají mám a lecos jsem pochytil.

Jestli je to ficus, tak se mi zdá, že má moc velké listy (tzn, má málo světla), chtělo by to dát ho někam blíž k oknu (hlavně teď v zimě).

Ficusy jsou vcelku nenáročné, ale mě se u jednoho málem vymstila přehnaná zálivka - nejlepší indikace vlhkosti je použití hlíky Akadama. Jsou to takové malé hrudky a hezky mění barvu podle obsahu vlhkosti.

Jinak by sis měl zvolit styl bonsaje (strom ve větru, koště, atd. ....) a podle tohoto stylu ji začít stříhat a drátovat.

Pokud jde o pokojovou bonsaj, úpravy můžeš dělat téměř kdykoliv, pokud je strom v dobré kondici (možná jen přesazování bych dělal na jaro).

 

Edit: přidal jsem foto mého Ficusu retusa (nahoře v misce je vidět mokrá Akadama)

post-1538-1228219954.jpg

Upraveno uživatelem Vit
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja teda mel doma vzdy jen kaktusy, ale pritelkyne do naseho hnizda prinesla i svoji bonsai a je to parada. Jen jsem ji koupil uz dve k vyrocim (prodej rezanych kvetin mi nevoni...) a obe v nasem byte posli za cca mesic. Podle letaku co mi dal prodavac to bylo oboji neco nenarocneho, ale stejne posli. Svetla meli dost, ta puvodni bonsai se drzi. Jedine co me napadlo je problem pri prechodu do jineho prostredi - vlhkost vzduchu. Muze to byt pricina?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přesně tak, je to ficus a má větší listy..to jsem právě nevěděl, čím to je..Je pořád u okna na parapetu, ale žaluzie jsou nasměrovány tak, aby na ní nesvítílo příme světlo..Může svítit sluníčko přímo? Někde jsem právě četl, že nemá být přímo na slunci..

Je pokojová tak se pokusím nějak sestříhat a nadrátovat..Jen zatím, nevím jak přesně stříhat aby z toho pak nebyl nějaký oškubaný stromek..

Proto do toho raději nezasahuji a nechávám zarůst..Ale to je asi špatně, že?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja teda mel doma vzdy jen kaktusy, ale pritelkyne do naseho hnizda prinesla i svoji bonsai a je to parada. Jen jsem ji koupil uz dve k vyrocim (prodej rezanych kvetin mi nevoni...) a obe v nasem byte posli za cca mesic. Podle letaku co mi dal prodavac to bylo oboji neco nenarocneho, ale stejne posli. Svetla meli dost, ta puvodni bonsai se drzi. Jedine co me napadlo je problem pri prechodu do jineho prostredi - vlhkost vzduchu. Muze to byt pricina?

 

Převoz od pěstitele k prodejci, špatná péče u prodejce, převoz domů (mráz, přelití).

Nedělám si iluze o převozu např fikusů (nesnášejí většinou teploty pod 10°C) v zimních obdobích - už vidím, jak jim v těch kamionech topí. :thumbsdown_anim:

Problém je, že bonsaj je vlastně malý strom a pokud mu někdo ublíží tak chcípá daleko déle než běžná květina.

To znamená, že si koupíte dobře vypadající přemrzlou rostlinu, která vám měsíc po nákupu chcípne kvůli špatné péči prodejce. To si dost lidí vyloží tak, že nezvládají péči a na bonsaje zanevřou. :crying_anim:

Proto nakupuju jen u prověřených prodejců.

 

Jinak, když jsi zmínil tu vlhkost, rosení mají bonsaje taky moc rády.

 

Všechny bonsaje je dobré (pokud je to možné) letnit (podle odrůdy, hned když už venku nezmrzne (u fikusů to dělám, když vím, že teplota venku neklesne pod 12°C.

Letnit = dát bonsaje přes léto ven (stín, polostín, přímé slunce - podle toho, co daný druh vyžaduje)

Při letnění se dostane bonsaj do úplně nové kondice a přírůstky jsou daleko lepší než, když je celý rok doma.

 

Třeba azalka je mrcha - vyžaduje zalévání dešťovkou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přesně tak, je to ficus a má větší listy..to jsem právě nevěděl, čím to je..Je pořád u okna na parapetu, ale žaluzie jsou nasměrovány tak, aby na ní nesvítílo příme světlo..Může svítit sluníčko přímo? Někde jsem právě četl, že nemá být přímo na slunci..

Je pokojová tak se pokusím nějak sestříhat a nadrátovat..Jen zatím, nevím jak přesně stříhat aby z toho pak nebyl nějaký oškubaný stromek..

Proto do toho raději nezasahuji a nechávám zarůst..Ale to je asi špatně, že?

 

Je to špatně, konkrétně u fikusů bych se nebál, pokud je v dobré kondici, tak ti znova obrazí.

V zimě je přímé světlo nutností.

U fikusů jsem už jednou aplikoval i zmenšení listů metodou úplného odlistění (pozor dělá se to na jaro). To znamená, že stromu ostříháš úplně všechny listy (stopku necháš) a mu potom narostou daleko menší listy.

Jinak postupuj takto: vystříhej uschlé větve, zvol si pohledovou stranu, ostříhej, co se ti tam nehodí, nadrátuj, kontroluj průběžně, zda se ti dráty nezařezávají tím jak stromek sílí.

 

Na drátování se používá speciální hliníkový drát na tvarování bonsají (vypadá jak měděný - je takový hnědý).

Na ten stromek ho není potřeba zas tak moc a bude se tiu s ním dělat lépe než s obyč drátem.

 

Pokud by někdo z vás chtěl navštěvovat náš bonsajářský klub pod záštitou firmy Isabelia, ( http://www.bonsaimuseum.cz ),tak ať mě kontaktuje, je to bezplatné a dostanete se i k práci na bonsajích, které si domů nikdy nepořídíte.

 

Že není třeba se bát střihu dokládá jedna moje malá bonsaj před střihem a po střihu.

post-1538-1228224227.jpg

post-1538-1228224249.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

...Problém je, že bonsaj je vlastně malý strom a pokud mu někdo ublíží tak chcípá daleko déle než běžná květina. To znamená, že si koupíte dobře vypadající přemrzlou rostlinu, která vám měsíc po nákupu chcípne kvůli špatné péči prodejce. To si dost lidí vyloží tak, že nezvládají péči a na bonsaje zanevřou...

 

Tak to je pro me nova a dulezita informace. Diky. Tohle by me nenapadlo, doufam ze se vlakno pekne ujme a nikdo nas nezprdne ze tlachame o kytkach - teda vlastne o stromech.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jeeee, super, dalsia z aktivit o ktoru sa "tak okrajovo" zaujimam ... doma (v Blave) mam asi 6 rocne granatove jablka (vypestovane zo semienok), a tu v Prahe mi po narocnej polrocnej bitke chcipla serissa, mal som ju rad, bola v mojej drzbe 4 roky, doniesol som si ju z Holandska a odhadom mala tak 10 rokov pri kupe (mozno viac, nie som studovany), bol to typ hankan ...

tak ako nahradu som si zasadil zopar dubov, jeden uz ma zopar listov, dalsi akurat vyrazil smerom nahor a posledne dva sa zatial len vrtaju v zemi ... tak som zvedavy, co z nich bude :thumbsup_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Proto nakupuju jen u prověřených prodejců.

 

To by mě právě zajímalo... Neexistuje nějaká stránka, kde bych seznam takovýchto prodejců objevil?

Nad bonsajem přemýšlím již dlouho, v posledních týdnech stále intenzivněji...

 

PS: Případně bych uvítal reference na nějakou slušnou literaturu - na trhu je toho spousta a rád bych něco, co je ověřené...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Takže jak ostříhat už trošičku vím, pustím se do toho na jaře a pujde ven..

Ale co hlína a přesazování..Jak často by se to mělo provádět? Jestli vůbec? Také jsem četl o nějakých hnojivech, je to nutnost??

 

Přes léto používám kuličky ptačího trusu (nevyrábím, nakupuju) - v bytě to nedoporučuju - dost to smrdí.

V zimě používám dle návodu běžné tekuté hnojivo (např Wuxal) dle návodu pro zimní období.

Na četnost a způsob přesazování se mrkni do moudrých knih - záleží na druhu. Jinak je nutno přesadit pokaždé, když ti kořeny lezou ven z misky.

Je zajímavé, že u bonsají je to jinak než u hodinek, většinou platí - co je čínské to je dobré (misky, hnojiva....)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Skvělý téma, díky!!! Bonsaje miluju ale zatím jsem měl jen jeden asi půl roku než chcípnul, a to první měsíce vyloženě vzkvétal, nové listy atd. Teď se budu stěhovat do nového baráku a tam bych je chtěl mít, nejblíž mám Bonsai centrum v Libčanech a mám dotaz - prodávají tam bonsaje podle stáří, vyplatí se koupit začátečníkovi jako já radši starší, větší a dražší a nebo raději levný a malý, protože než se to naučím, stejně zase možná chcípne...?? Díky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Fikusy milují teplou zálivku cca 30 stupňů. Poreste ti jedna báseň. Jinak se neboj aplikovat úplné odlistění, jak někdo popisoval výše. Dej na plné slunce a hodně zalévej, ať neuschne, za dva měsíce ji nepoznáš.

 

Zdechání bonsají. Rozhhodně si pořiďte japonský přípravek Duha. Mají to ve specializovaných prodejnách. Je to neuvěřitelný životabudič, začneli bonsaj chcípat, nalejte to do květináče, v 95 procentech případů se uzdraví.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

To fakt funguje? Ze to tak dlouho strihas az ten strom tak zblbnes, ze vlastne zakrsne? Ja to zkusil jednou na tresni, chudak to nerozdejchala. Me se tomu proste nechce verit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Pokud někdo z bonsaistů má zájem a pokud příjde na sraz Chronomagu v Praze, tak mu mohu věnovat knížku Zimmer Bonsai (malá knížka v němčině, zásady pěstování, velmi pěkná obrazová příloha) a soubor fotografií mistrovských bonsají z celého světa (formát prodloužené pohlednice asi 20 fotek s popisem).

Třeba to někomu udělá radost. pavča.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...