Přejít na obsah

Komu se v minulosti dodavaly strojky PRIM?


Doporučené příspěvky

Nasel jsem na jedne ebay aukci hodinky ARISTA, ktere udajne maji PRIM strojek. Docela by mne zajimalo, u koho se jeste muzu setkat s PRIM strojkem? Toto uz by vzhledem k dobe, kdy se PRIM strojky vyrabely a dodavaly nemusela byt tajna informace? ;) Predpokladam, ze vetsina sla do vychodniho bloku?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Po zběžné sondáži ve firmě (já jsem u vesla pouze 4 roky:-)) jsem se dopátral toho, že se strojky nikomu nedodávaly. Pouze se kompletovaly hodinky jako OEM pro jednu německou firmu, ale i tento způsob obchodování byl v dobách dávno minulých ojedinělý. Název firmy, pro kterou jsme OEM hodinky dělali mi ale nekoreluje s indikovaným názvem Arista, přestože jde o firmu shodně začínající na písmeno A. Vybavuji si, že existuje značka Aristo, ale ta co já vím, nikdy nepoužívala naše strojky.

 

Originální Prim kalibry nešly jako subdodávky ani do NDR ani do Ruska.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je skutecne zajimave. Muzete mi prozradit jmeno te nemecke firmy, nebo je to stale jeste "utajena skutecnost"? ;)

 

Tady jsou detaily co jsem nasel v te aukci, vcetne obrazku a cisla strojku:

arista.JPG

Zifferblatt:

das Zifferblatt ist signiert mit: ARISTA, 15 Rubis. Gemessen an Ihrem Alter hat das Ziffernblatt nur geringe Gebrauchsspuren oder optische Mängel (siehe Bild), Stundeneinteilung mit arabischen Zahlen und Strichen die sehr gut ablesbar sind.

 

Gehäuse:

ist rund und hat einen Durchmesser von 34 mm (ohne Krone), hat geringe altersbedingte Gebrauchsspuren und optische Mängel, der Bandanstoß ist 18 mm, Uhrboden ist gedrückt.

 

Werk:

Hochwertiges und perfekt erhaltenes Handaufzugswerk mit der Nr. 451708, signiert mit Czechoslovakia, Prim. Das Uhrwerk ist auf Rubinen gelagert und in einem guten Zustand, läuft super und wurde auch auf Ganggenauigkeit überprüft. Die Uhr war beim Uhrmacher wo sie gründlich überprüft wurde.

Nemcina teda neni muj kun, ale chapu to tak, ze tyto konkretni ARISTA hodinky maji PRIM strojek. Dal by se z toho obrazku, pripadne cisla identifikovat? Asi jsem udelal chybu, ze jsem si na ne neprihodil..zrejme nejaka rarita nebo "domaci prace" ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jednalo se o firmu Ancker.

 

K hodinkám Arista,... prověřím to s některými staršími kolegy, kteří už jsou na penzi. Tyto hodinky totiž skutečně mají Prim kalibr 50 a všechny znaky toho, že jsme mohly podobné hodinky vyrobit sami. Číselníky tohoto typu jsme myslím dělali, stejně jako ručky. V každém případě jde ale kousek, který může mít svou zběratelskou cenu. Jakou, to se dozvím až budu mít informace o vyrobeném počtu kusů.

 

Popravdě řečeno je možné i setkání se "samostatnou vývojovou a designérskou prací" našich bývalých zaměstnanců. Vím, že existují hodinky, které mají pouzdro vyrobené ze stříbra a hodinky s číselníkem posázeným kamínky, které rozhodně nebyly součástí standardní produkce. Česká povaha, spojená se zlatými českými ručičkami.:-)

 

To ale asi není tento případ. I tak je to ale zajímavost hodná pozornosti. Už jen fakt, že si to nepamatují ani padesátníci...:-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No ono bohuzel i PRIMky kdyz se na ebay vyskytujou, se jejich cena vetsinou neprehoupne pres 20EUR a i to je spis zazrak. Vyjimkou by si byl puvodni ORLIK, ale ten jsem tam jeste nevidel. A pokud se pamatuju, i RIDER se tam nekolikrat mihnul, ale nikdy se nakonec nevydrazil. Cena aukce pritom zacinala tusim na 200USD, takze oproti cene novych hodinek docela dobra sleva? ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Jojo, taky uz jsem dosel k tomu, ze to je nejaka skladacka ;) navic ta aukce byla krajne divna, protoze si to prehazovali dva prodejsi se skrytym fedbackem, takze se nejspis jednalo o jednoho a toho sameho cloveka, ktery se tak snazil co nejvic navysit cenu aukce tim, ze sam do aukce prihazoval pod jinym jmenem...jak podle..:)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Děkuji za takovouto zprávu. Oběma! V našich záznamech jsme nenašly žádnou zmínku, takže to nejspíš skutečně bude jen touha něco vydělat na neexistující raritě. Pokud by se však objevili hodinky značky Ancker, pak by to byl reálný produkt. Sice na něm není nic zběratelsky zajímavého, ale takové hodinky najít lze.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Mám ve sbírce jedny primky kal. 96 a jsou s ciferníkem signovaným tusím Ancre a logem, takovým kruhem s čárami. Dále je tam nápis Automatic, 21 jewels. Bez označení czechoslovakia. Je to tistene vcelku nekvalitne a dost hrubým písmem. Jedná se určitě o předrevoluční záležitost (usuzuji dle kalibru).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...