Přejít na obsah

Rolex Cosmograph Daytona


romulada

Doporučené příspěvky

Ahoj všem hodinko-maniakům!!!

 

Slíbil jsem postupné recenze hodinek, které vlastním - tady je pokus o popis modelu Rolex Cosmograph Daytona.

Nejdřív malý pohled do historie chronografů firmy Rolex.

Spolu s rostoucí výkonností a zdokonalováním automobilů vznikl na začátku dvacátých letech minulého století také nový fenomén  - automobilové závodění. Toto nové sportovní odvětví si postupně získávalo čím dál větší okruhy příznivců.

Navštěvování automobilových závodů a soutěží začalo patřit k dobrému "tónu" lidí z "lepší" společnosti. Byli to právě tito automobiloví nadšenci, na jejichž zápěstích se začali objevovat první náramkové chronografy, které si v krátké době získaly skutečně nevídanou popularitu. Poptávka po náramkových "stopkách" najednou přesáhla hranice sportovního světa - už je nepoužívali jen lidé z prostředí automobilových závodů nebo koňských dostihů, ale stávali se velice praktickým doplňkem a pracovním nástrojem pro všechny profese, u kterých bylo nutností odměřování přesných časových úseků - výstupní kontroloři v továrnách jimi odměřovali jednotlivé pracovní úkony a tím hlídali "produktivitu" práce, fotografové měřili dobu potřebnou k exponování snímků. Pro hodinářský průmysl byla tak nečekaně rychlá a masová popularita náramkových chronografů velkým překvapením, kterého se samozřejmě snažily renomované, ale i nově vznikající značky využít ve svůj prospěch. Rolex nebyl kupodivu v segmentu chronografů rozhodně mezi prvními-možná proto, že se jeho "vývojáři" zcela vyčerpali soustředěním se na projekty "Oyster" (první zcela vodotěsné pouzdro náramkových hodinek a "Perpetual"(patent prvního automatického nátahu s rotorem otáčejícím se o celých 360°). Ještě v roce 1934, kdy ostatní firmy již nabízely náramkové chronografy, neměl Rolex ve svém katalogu ani jeden. Firma však velice rychle pochopila nutnost vyrovnat se s dobovým trendem a o tři roky později už nabízela pět modelů chronografů. Rolex se rozhodl, stejně jako mnoho dalších výrobců používat již vyvinutý "strojek", čímž ušetřil spoustu drahocenného času potřebného k vývoji vlastního kalibru a jistě také značné finanční prostředky. Volba padla na strojek od renomované firmy "Valjoux" - "pohon"  od této značky používal Rolex u svých chronografů téměř 50 let. Jedním z nejznámějších modelů z konce třicátých let je určitě "Zerograph" - model 3462, vyrobený ve velmi omezené sérii, byl prvním chronografem vybaveným šroubovací korunkou "Oyster". Patrně nejcennějším chronografem Rolex je tzv. "split -second" model, referenční č. 4113 s průměrem pouzdra 44mm, který byl vyroben v počtu pouhých 15. kusů pro italský trh v roce 1942. Do dnešní doby "přežil" pouze jeden chronograf - Cosmograph "Daytona". Poprvé byl představen v roce 1960 - model 6239 (Rolex již předtím vyráběl hodinky s označením Cosmograph, ale jednalo se o model s ukazatelem měsíčních fází). Model 6239 byl opatřen upraveným kalibrem 72B Valjoux, který byl později nahrazen kalibrem 722/1, na ocelové lunetě byla tachometrická stupnice, kalibrovaná na 300 jednotek za hodinu(po roce se kalibrace změnila na 200 jednotek/hod.) Krátce po svém uvedení na trh se tento model stal opravdovou senzací na severoamerickém trhu - Rolex občas přidával na číselník nápis Daytona-odvozený od názvu jedné z nejznámějších pláží na Floridě, kde se pořádají automobilové závody. V roce 1965 byl poprvé představen model 6240 se šroubovacími tlačítky, které zajišťovaly vodotěsnost do 50m(165 stop) - u tohoto modelu "Cosmographu" byl poprvé přidán na číselník nápis "Oyster". Od poloviny - do konce šedesátých let vysílala americká agentura NASA tajně své agenty do klenotnických obchodů  v Houstonu, aby za "hotové" nakoupili chronografy od pěti předem vybraných výrobců - jedním z nich byl také Rolex. Celá tato akce byla přísně tajná, protože NASA nechtěla, aby se vědělo, že se rozhlíží po hodinkách, které budou možná první "na Měsíci". Všech pět značek bylo podrobeno sérii přísných testů a naneštěstí pro Rolex a Cosmograph - jediná značka, která vyhověla požadavkům testů - byla Omega. (Rolexu se dostalo zadostiučinění, když si několik astronautů z lodí Apollo a Mercury zvolilo pro cestu do vesmíru model GMT Master namísto hodinek Omega Speedmaster-protože bylo prakticky nemožné natahovat jej a využívat funkcí chronografu v tlustých "pracovních" rukavicích). V roce 1971 byly modely 6263 a 6265 poprvé opatřeny velkou "Triplock" korunkou, oba tyto modely nabízel Rolex až do roku 1987. V roce 1988 byl představen nový model 16520 s kalibrem 4030, což byl modifikovaný strojek Zenith El Primero. První verze hodinek byly kalibrovány na 200 jednotek/hod., ale zanedlouho byla kalibrace lunety navýšena na 400 jednotek/hod. 1992 byl představen opět nový model - 16518, tentokrát nabízený pouze ve verzi ze žlutého osmnáctikarátového zlata a poprvé také s koženým řemínkem se zlatou překlápěcí sponou. V roce 1997 přibyla verze z bílého zlata - model 16519.

Nové tisíciletí znamenalo pro vývojovou řadu Cosmograph největší změnu v historii - byl představen první "in-house" kalibr: 4130.

Svoje "Daytony" jsem vyměnil asi před půl rokem za několik jiných hodinek ze svojí sbírky - a nelituji toho! Musím říct, že stojí opravdu na "vrcholu" mojí hodinkové rodinky. Mám model s černým číselníkem, z roku 2005 a jsem druhý majitel. Původní vlastník hodinky opatroval celkem starostlivě - jediné, co jsem musel nechat vyměnit - byla ocelová luneta, která měla na sobě lehké známky po ošoupání, ale stejněl jsem se s nimi nemoh smířit - jsem na tyhle věci puntičkář. (jen pro info - luneta dorazila ze Švýcarska do autorizovaného servisu asi po měsíci od objednání a i s výměnou vše stálo 4000,-).

post-2985-1236617292.jpg

post-2985-1236617336.jpg

Daytony jsou v pouzdře o velikosti 40mm- stejně jako všechny ostatní sportovní modely Rolex, s výjimkou modelu Explorer. Jak už jsem psal, luneta je "vyvedena" ve vysokém lesku, tlačítka chronografu jsou šroubovací a hodinky jsou opatřeny vodotěsnou korunkou "Triplock". Hodinky jsou vodotěsné do hloubky 100metrů, což samozřejmě tak jako u jiných modelů nikdy nevyužiju, ale mám rád, když třeba v létě při koupání nemusím hodinky odkládat. Hodinky vypadají na ruce celkem nenápadně a velikost pouzdra je spolu s jeho tloušťkou pro nošení naprosto komfortní.

post-2985-1236617369.jpg

Vzhled číselníku se nese v tradičním "Daytonovském" duchu - oproti modelu s kalibrem El Primero se změnila konfigurace - 12-ti hodinový sčítač a vteřinovka si vyměnili pozice. 12-ti hodinový "podčíselník"je nyní na pozici "9", vteřinovka na pozici čísla "6" - u "El Primera" to bylo obráceně. Indexy, logo firmy i všechny ručky jsou vyrobeny z bílého zlata, okraje s natištěnými indexy okolo malých "číselníků" mají stříbrnou barvu, jako luminiscenční materiál byla použita SuperLuminova - sklo je samozřejmě safírové. Zadní víčko hodinek je šroubovací - bez jakéhokoliv nápisu (výjimkou jsou modely Sea Dweller a Millgauss).

post-2985-1236617304.jpg

post-2985-1236617312.jpg

Ocelový tah má plné nejen "koncové" dílky, které jej pomocí stěžejek přichycují k samotnému pouzdru, ale plné jsou také všechny ostatní dílky tahu, což působí velice "solidně" oproti starším modelům tahů Rolex. Prostřední dílky v tahu jsou leštěné, čímž celý tah dostává celkem příjemný vzhled(jediné, co mi vadí je fakt, že se člověk ani při největší opatrnosti nevyhne drobným "oděrkům" - zejména na sponě). Spona "Flip lock" je vybavena systémem, který umožňuje jednoduchým způsobem prodloužit délku tahu cca o pět milimetrů, což je skvělé třeba v létě, kdy zápěstí vlivem tepla svůj objem. Spona působí opět velice solidním a "pevným" dojmem - vystouplé logo značky je "třešničkou" na velmi zdařilém dortu.

post-2985-1236617360.jpg

Největší "zázrak" se samozřejmě skrývá uvnitř - automatický kalibr 4130, 44 kamenů, 28 800 vibrací/hod., unikátní rezerva nátahu: 72 hodin(66 hodin při používání stopek), cerifikát COSC. Tento stroj je některými hodináři označován jako "blbuvzdorný" pro jeho geniálně jednoduchou, robustní konstrukci, která umožňuje jeho snadnější "opravitelnost" oproti dřívějšímu sofistikovanějšímu řešení kalibru El Primero, ale i chronografovým kalibrům ostatních výrobců(nejsem hodinář, ale dočetl jsem se, že natahovací i stopovací mechanizmus má každý svůj vlastní můstek, což prý velice usnadňuje orientaci v celkovém mechanizmu. Tento strojek je označován za jeden z deseti nejlepších hodinových strojků, které byly kdy vyrobeny.

post-2985-1236618000.jpg

Daytona jsou hodinky u kterých jsem si jistý, že jsou jedy z těch mých "definitivních", které nikdy za nic nevyměním - ani neprodám (jen přes mojí mrtvolu nebo totální kolaps peněženky).

Pokud jste vydrželi číst až sem - jste stejně "úchylní" jako já!

Díky za pozornost!!!

post-2985-1236617350.jpg

P.S.: fotky jsem dělal v sobotu na zahradě, když začlo trochu krápat, takže jsou občas vidět kapky, ale myslím, že to hodinkám neubírá nic na "kráse". :)

 

post-2985-1236617320.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Daytony prostě každý, kdo to myslí vážně, musí mít.. (speedy už máš také?)

a tyhle jsou nádherné, gratuluji! Stejně tak foto:)

 

(a pásek se dá rozleštit, v rámci standardního servisu a budou jako nové)

 

Prostě klasika, přeji příjemné nošení:)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prostě klasika. Nový modely se skvělým strojkem Rolex mají oproti předchozímu "Zenith" modelu subciferníky malinko nad středovou osou 3--9. U jiných hodinkek by mi to asi vadilo, ale Rolexu to snadno projde. Myslím si, myslím, na model s bílým/stříbrným ciferníkem. Jediná překážka - cena :(.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Opravdu luxusní. Skvělá recence, zase jsem chytřejí. A bezva fotky. Daytony se hlavně musí vidět. Kdo je viděl pouze na fotkách internetových prodejců, neuvěří, jak jsou krásné.

 

Když tak koukám na Tvou sbírku, začínám mít pocit, že dělám někde něco špatně. Tak ať se daří a sbírka se rozrůstá..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Tada

Velice pěkné, takhle v oceli bych si je dovedl jako sportovní hodinky představit. Jen si myslím, že nosit je na sport by jejich leštěné kráse udělalo rychlou přítrž. Každopádně pro mě je to plnohodnotný konkurent právě pro Omega Speedmaster Profesional, i když nemám moc přehled o poměru cen.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...