Přejít na obsah

Steinhart ODISEA LE


Heky

Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 51
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

hmm, tak si budem muset udelat svoje, kazdopadne tyhle mi prijdou takovy vyladeny a promysleny a to se mi na nich libi, trosku se bojim tech ostepu na vterinovkach a tak co maji byt v te nase limitce, tady se mi libi ten technicistni raz ktery maji.. Z jakejch hodinek jsou ty rucky, me to pripomina nejaky JLC nebo neco takovyho, jak maji ty korunky ze sipkama, ale mozna se pletu.. ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Tada
hmm, tak si budem muset udelat svoje, kazdopadne tyhle mi prijdou takovy vyladeny a promysleny a to se mi na nich libi, trosku se bojim tech ostepu na vterinovkach a tak co maji byt v te nase limitce, tady se mi libi ten technicistni raz ktery maji.. Z jakejch hodinek jsou ty rucky, me to pripomina nejaky JLC nebo neco takovyho, jak maji ty korunky ze sipkama, ale mozna se pletu.. ;)

 

Podle mě by nás Günter oštěpem možná tak bodnu do zadnice, než aby přemluvil dodavatele aby něco takového vyrobili, myslím si, že jsme normální lidé a něco normální a vyladěného vytvoříme :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

...tak mě limitka JC taky napadla, ale kdo ti vyrobí hodinky, které místo 60s mají 62s mají různé dvojité až trojité stupnice a otočené lunety? :D

 

:sad01_anim: :sad01_anim: :sad01_anim: nectes,nevis!!

 

...Jeho puvodni hodinky meli totiz tri stupnice. Hodinovou, minutovou a vterinovou. Ovsem ta vterinova nemela jak jsme zvykli dilku 60, ale 62. Jeho hodinky pocitali s tim, ze hodina ma 60 minut. Tuto skutecnost jak vime svetovi hodinari respektuji po vzoru Jary Cimrmana dodnes. Zajimavejsi vsak je, ze minuta na Cimrmanovych hodinkach mela 62 vterin. Ptate se proc? Duvod byl ten, ze astronom Cimrman dobre vedel, ze den nema presne 86400 vterin, jak se mnozi domnivaji, ale ze jednou za nekolik desitek let (hnidopichove odpusti nepresny udaj, ale podrobnosti se na Chronomagu jiz resili a tudiz si je lze dohledat ve starsich vlaknech) je nutno pocitat s tim, ze minuta ma o jednu vterinu navic. Cimrman dlouho a dlouho pocital a zkousel jak tento nesvar zapocitat do ciferniku svych hodinek. Nakonec diky slozitemu vzorci o 62 neznamych dosel k vysledku. A dle tohoto vzorce sestrojil sve hodinky, ktere jak jiz jsem zminil meli na ciferniku 62 vterin. Cimrman zavrhl reseni, kdy ma cifernik vterin 60 a za par desetileti se seridi tim, ze se prida jedna vterina. Vzdyt kdo by na to myslel a ve sve zaveti upozornil dedice hodinek kdy maji korekci provest? A navic, kdo by se serizoval s hodinkama po 50 az 60 letech kvuli jedne vterine, ze? Jeho hodinky bylo nutno seridit kazdy mesic a to rovnou o presne 24 hodin, coz uz i lenochum stalo za to. A pokud chteli presny cas, mohli si ho snadno a pravidelne a hlavne presne serizovat. Budto si kazdeho prvniho v mesici hodinky posunte o 24 hodin dozadu, nebo je neposunujte a na presnem zobrazeni casu to nic nemeni, protoze chytrejsi z Vas pochopili, ze 24 hodin je vlastne jeden den. Berte prosim v potaz fakt, ze v te dobe se o necem takovem jako je datumovka nebo vecny kalendar nesnilo ani Cimrmanovi, takze to bylo v podstate jedno.

tady muzes studovat http://forum.chronomag.cz/index.php?showtopic=12975&st=0

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...