Přejít na obsah

Titan vs. ocel (souboj titánů)


pokr

Doporučené příspěvky

Byl jsem u synovce, kterému jsem daroval mé bývalé titanové Festiny a rád postnu fotky několik let starých Festin, kde opravdu je jen vyleštěný pásek, ale jinak jsou velmi zachovalé. Jen co mi to pošle fotky s foťáku, je to tady. Počkejte. :-)

 

Edit: nerozumíme si !! Neříkám, že ocel smrdí, ale proti titanu je cí*** železo jako třeba klíče, titan je bez čehokoliv. Necháme to být, je to jedno. :-)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 66
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Návštěvník Snow
Nekoukejte na poškrábané sklíčko, po 8 letech není divu, ale jak jsem psal, pouze vyleštěný pásek. Při nákupu hodinek byl titan matný, teď je časem vyleštěný, ale ne poškrábaný. :-)

 

Zajímavé, ale pouzdro dostalo zabrat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hm, to jsme dva. Já už půjdu do hajan:-) tak snad zítra to omrknu. Co znamená tvoje zkratka? Připomíná mi to franzouzské hodinky BRM. Dělají je pro motorkáře, většinou s průhledným ciferníkem, skeletonové. Vůbec to není můj vkus, ale proti gustu... a mít doma jedny by mi nevadilo, vyměnil bych je za Fortisy a ještě by zbylo třeba na Omegy:-) ceny začínají tuším někde kolem půl mega...

 

Pokud jsi nehrál DOOM tak těžko říci. Každopádně s hodinkami moc společného nemá.

 

Pro všechny: Titan, ze kterého jsou hodinky, je taky slitina. :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jsem teda v materialech laik, ale vim ze v praxi neni titan jako titan a neni ocel jako ocel. Oboji na hodinkach jsou slitiny a poskrabes oboji. Spis si myslim,ze vic dulezita je povrchova uprava. Myslim ze nejvic poskrabani vzdorna je ocel s kartacovym povrchem. Tot muj nazor.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jsem teda v materialech laik, ale vim ze v praxi neni titan jako titan a neni ocel jako ocel. Oboji na hodinkach jsou slitiny a poskrabes oboji. Spis si myslim,ze vic dulezita je povrchova uprava. Myslim ze nejvic poskrabani vzdorna je ocel s kartacovym povrchem. Tot muj nazor.

 

Nemíň jdou poškrábat hodinky vyrobeného ze syntetického monokrystalu diamantu. Akorát jsem je ještě neviděl :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pro všechny: Titan, ze kterého jsou hodinky, je taky slitina. :)

 

Jak kdy. Co jsem zjistil tak hodinky se vetsinou delaji z titanu "Grade 2", coz je v podstate cisty titan (vsechny primesi jsou tam jenom coby necistoty, nikoliv umyslne pridavane legury). Slitina je treba "Grade 5", jenze ten se ponekud hur obrabi (asi jako pruzinova ocel v kalenem stavu :-)) a nerek bych, ze se do toho vyrobci hodinek pohrnou.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já jsem spíše zvyklý na označování např. Ti6Al4V - pokud tam nejsou legury tak je obrábění ještě horší a hlavně náchylnost na křehký lom a nutnost dělat technologické ústupky při dizajnování (ostré hrany, přechody atp.)

 

Všechny legury jsou vždy používány jako nějaká "dotace" původní matrice materiálu a skoro vždy jsou zastoupeny v minimálním procentu. Přesto se jedná o slitiny. To jen tak na okraj.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já jsem spíše zvyklý na označování např. Ti6Al4V - pokud tam nejsou legury tak je obrábění ještě horší a hlavně náchylnost na křehký lom a nutnost dělat technologické ústupky při dizajnování (ostré hrany, přechody atp.)

 

Všechny legury jsou vždy používány jako nějaká "dotace" původní matrice materiálu a skoro vždy jsou zastoupeny v minimálním procentu. Přesto se jedná o slitiny. To jen tak na okraj.

 

 

Jasně, díky za vysvětlení. Tušil jsem že to tak nějak je. Ocel je železo s příměsí uhlíku a případných dalších legujících prvků. Podle toho jaké další prvky přidáme dostaneme rozdílné vlastnosti, to už pak může být třeba i černěná ocel která se používá na výrobu hlavní u zbraní a titan jestli se nepletu je chemický prvek jako železo, může být s velmi nepatrnou příměsí železa. Takže to vysvětluje rozdílné vlastnosti použitých materiálů na hodinkách u oceli a titanu. Tedy z toho všeho plyne, jak řečeno výše, že není ocel jako ocel a titan jako titan.

Také může být skutečně pouzdro, či tah vyrobeno z oceli a být jen potaženo titanem, to pak vysvětluje těžké hodinky deklarované jako "titanové". U nás potitanování je schopná provést firma HVM Plazma v Praze. Pokud by jste někdo chtěl potitanovat tah, můžu se na to zeptat, nebo předat kontakt:-) Proto také zřejmě ty rozdílné zkušenosti s poškrábáním a nepoškrábáním titanových časoměřičů. Určitě také záleží na tom jak agresívní má pot nositel a jak těžkým podmíkám hodinky vystavuje. Někdo je třeba nosí jen v neděli do kostela:-).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nevím zda máš na mysli povlakování titanem, nebo spíše povlakování nitridem titanu. To je pak něco úplně jiného.

 

 

za B / 42:-) / je správně, povlakování nitridem titanu jsem myslel. No to bude něco jiného, hodinky vypadají na první pohled jako titanové ale ve skutečnosti jsou ocelové... tohle jsi myslel?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

všichni jste nějak pomýlení. Jedna moje kolegyně pravila že titan je černej a těžkej protože ona má z předváděčky titanovej kastról a ten je černej a těžkej. A v tom kastrólu se musí používat jen dřevěný nebo umělohmotný nářadí aby se tomu neublížilo.

A můj názor je takový že se mi titan moc nelíbí, dělá to dojem že to snad ani není kov.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nemíň jdou poškrábat hodinky vyrobeného ze syntetického monokrystalu diamantu. Akorát jsem je ještě neviděl :)

To verim. Ja jsem se drzel toho dotazu ocel X titan

 

Nevím zda máš na mysli povlakování titanem, nebo spíše povlakování nitridem titanu. To je pak něco úplně jiného.

Souhlas. Nic z toho co mi proslo v zivote rukamane nevydrzelo tak skvele jako tohle. Nehrozi podrapani jako u PVD. Ale osoupe (nebo spis vylesti) se to v ohybech taky. Nepusobi to nijak rusive.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...
Nemíň jdou poškrábat hodinky vyrobeného ze syntetického monokrystalu diamantu. Akorát jsem je ještě neviděl :)

 

 

Máš na mysli Rado? O těch jsem tak před rokem-dvěma četl, že je z něčeho takového vyrábí a že jsou prakticky nezničitelné. Snad mají i nějakou speciální úpravu skla, pouzdro a tah jsou vyrobeny v nějaké kombinaci z keramiky a diamantového spečeného prášku. Takže takové hodinky jsou po 10 letech nošení pořád jako právě koupené:-) to by byl sen každého chronomaniaka...tedy aspoň tak nějak si to představuju, ale realita zřejmě nebude tak dokonalá...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

s tym zapachom oceli ste si isti?

 

nerezova ocel by nemala zapachat a myslim si to (okrem toho ze vsetky moje hodinky su nerezove a vsetky som ich ocuchal) aj pre to, ze laska k zapachu karbonovej oceli je u nozomilov jeden z poslednych argumentov jej milovnikov proti stale zlepsujucim sa nerezom, ktore karbonovku inak na celej ciare prekonavaju (okrem ceny ovsem) tito ludia svorne tvrdia ze im nerez bez vone nevyhovuje.

 

inak titanove hodinky mam len jedny (citizen) a nie je to zrovna klenot mojej zbierky takze nemozem porovnavat porovnatelne ale obecne si myslim ze jak ocel tak titan ide beznym pouzivanim docela jednoducho poskrabat a zalezi skor na tvare hodiniek aby bol taky ze se skrbance odnasa nejaka hrana ci vystupok a nie velka plocha kde je ich vidno

 

pokial zalezi na neposkrabatelnosti tak mozem doporucit SINN a jejich tegiment naozaj, je to skoro neposkrabatelne (ale je to za cenu farby lebo ten tegiment pripomina farbou titan)

 

inak k titanovkam som sa po zahr forach docital tolko ze obecne sa titanu v lepsich sperkoch urcenych na paradu snazime vyhnut je na omak taky synteticky, nestudi, je lahky a vdaka miernej povrchovej oxidacii ma sklony posobit lacnym dojmom..... titanove hodinky su proste pre machrov ktori chcu lahke odolne prijemne a antialergicke hodinky a estetiku az tak neriesia

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

tu som o tom nieco nasiel

 

Karbid titaničitý (TiC) angl. titancarbid

 

Karbid ***ánu, TiC, je extrémne tvrdý, žiaruvzdorný keramický materiál blízky karbidu volfrámum s nízkou hustotou. Vzhľadom je to čierny prášok typu NaCl s plošne centrovanou kubickou kryštálovou štruktúrou.

 

Technické poznámky

Prídavok 6-30 % karbidu ***ánu zvyšuje odolnost karbidu wolfrámu voči oteru, korózii a oxidácii. Pri tom sa však tvorí tuhý roztok, ktorý je krehkejší a citlivejší k zlomeniu ako pôvodný materiál.

 

 

Príklady použitia

Nano prášok TiC sa využíva ako oteruvzdorný material, ďalej na výrobu nožov, mlecích telies a výrobu taviacich téglikov. Transparentný TiC je veľmi dobrý optický materiál. Komerčne sa využíva na výrobu rezných nástrojov (rezné doštičky). Bežne sa používa na prípravu cermetov, ktoré sú často použité v strojoch s vysokými rýchlosťami rezania. Rezné doštičky bez obsahu volfrámu môžu byť vyrobené z cermetu z karbidu ***ánu v Ni-Co matrici, čím sa zvyšuje rýchlosť rezania, precíznosť a hladkosť obrobku. Tento materiál sa niekedy tiež nazýva ako high-tech keramika a používa sa ako ochranný štít proti teplu pri prechode raketoplánu do atmosféry. Vyleštený materiál sa môže použiť tiež pri výrobe hodiniek s odolnosťou proti poškrabaniu.

 

zdroj http://www.matnet.sav.sk/index.php?ID=847

Upraveno uživatelem Kosheen
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

za mna urcite ocel, pokial viem a mam skusenost titan sa rychlejsie poskriabe, na druhej strane skriabance tolko nevidno lebo casom zoxiduju. Titan je narocnejsi pri lesteni, musi nejaku chvilku odstat, aby na nom neboli cmuhy...okrem toho titanova verzia hodiniek byva vzdy drahsia...Seiko robi ten Bright Titan alebo ako sa to vola, mal by byt do istej miery odolny voci poskriabaniu nakolko je potiahnuty nejakou vrstvou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po roku...

ja som dilemu ocel versus titan vyriesil kupou hodiniek z wolfram karbidu.

 

Oproti oceli je 2x tazsi, s titanom radsej nezrovnavam. Tvrdost je ale ako safir. Krehkost je horsia ako pri oceli, ale nie az taka, ako pri keramike. Vraj.

Povrchova uprava je lestena a malo by to vydrzat take nalestene naveky. Snad.

Odtien farby je taky zvlastny tmavsi, ako keby do siva, ale len minimalne. Pri aj detailnom pohlade na tie hodinky ani znalec nemusi poznat, ze ide o nieco ine ako lestenu ocel (aj ked ta ma viac bieleho v sebe, kdezto odraz wolframu je taky skor zrkadlovy)

 

Inak sa ale nebranim ani titanu a ani oceli, oboje mam rad. Ocel je taka klasika... titan je asi najlepsi a najpraktickejsi pre cierne hodinky (uprava PVD).

 

Zaujimaju ma vsetky high tech hodinkove materialy, napr. aj karbon (AP royal oak offsh surv), alebo nejake zliatiny (su take hodinky?), alebo napr. panerai composite, pripadne ta ich panerai keramika letecka ci aka...

 

ocel je ale klasika v spojeni s hodinkami, nieco ako je drevo pri nabytku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...