Přejít na obsah

Co vydrží G-Shock


CzechJoker

Doporučené příspěvky

Pridavam odkaz na test GX-56 test prodelaly v laboratori v UK, ktera je oficialnim "testerem" pro armadni vystroj. A ty hodinky vlastne prodelaly to samy jako na predeslem prispevku. Obstaly bez ztraty kyticky :smile_anim:

 

http://mygshock.com/...ade-tough-test/

 

Super odkaz! :notworthy:

 

Konečně zase někdo otestoval hodinky profesionálně a publikoval seznam všech zkušebních parametrů. :speak_cool:

 

Použili nejmodernější americkou vojenskou normu MIL-STD-810G "DEPARTMENT OF DEFENSE TEST METHOD STANDARD: ENVIRONMENTAL ENGINEERING CONSIDERATIONS AND LABORATORY TESTS (31 OCT 2008)", která se skutečně použivá k testování klimatické odonosti západní vojenské techniky (pozemní i letecké).

 

Mám jen jednu drobnou horologickou připomínku. Norma MIL-STD-810 není navržená k testování hodinek, ale je mnohem obecnější, a proto neobsahuje nic ohledně měření přesnosti hodinek, které byly vystaveny testům. To je klíčový parametr, který je základem jak civilních norem na odolnost hodinek (NIHS, ISO, DIN,...), tak i těch vojenských, jako je americká MIL-PRF-46374G.

 

P.S. Garwood Laboratories nejsou v UK ale v Kalifornii, USA.

 

Ja si porad rikam, jak to ty hodinky muzou vydrzet vzdyt konstrukce je hlavne delana aby vydrzela otresy a pady. Nevim jestli konstrukteri napr. planovaly odlosnost proti nizkejm teplotam a vysokejm teplotam? A jak toho dosahly? Konstrukci pouzdra? Nebo je to proste jen diky odolnosti plastu?

 

Nevim.....

 

Jenom pouzdrem to není. Stejně odolný musí být také elektronický modul (displej, hodinový strojek a zdroj elektrické energie). O designu Casio G-Shock je známo, že pouzdro je navrženo na tlumení šokových nárazů a některých vibrací. Přesto ale teploty, vibrace a rázy částečně nebo úplně proniknou k modulu.

 

Docela by mě zajímalo, jak je na tom u GX-56 LCD displej a baterie za extrémních teplot. Zpravidla tyto komonenty hodně trpí a rychle se jim krátí celková životnost.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 166
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Omlouvam se a dekuju za opravu mista, kde je ta laborator :rolleyes: Jestli jsem to dobre pochopil tak nepouzily stejnou normou jakou splnujou treba moje Marathony JSAR :worried_anim: Ale i tak toho opravdu vydrzi hodne, to je bez diskuse.

 

S tim pouzdrem mas urcite pravdu a pronikam k modulu taky. A to me prave zajimalo jak je to udelany. Ale treba na modelu G-7900 je na displeji napsano LOW TEMPERATURE LCD, tak ze s timhlem displejem si v Japonsku asi pohraly a pripravily ho na nizke teploty.

 

Ja jsem mel GX-56 v saune a hned chladil ve studene vode, v parni saune, a hned ledova voda, skoky do vody apod. A to vsechno v rozmezi asi 1hodiny, a obstaly se cti. Ale nejaky dlouhodoby "test" to nebyl. Zatim sleduji svoje DW-6900 tri mesice za oknem, uvidime jak dlouho vydrzi baterka apod.

Upraveno uživatelem A10
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jestli jsem to dobre pochopil tak nepouzily stejnou normou jakou splnujou treba moje Marathony JSAR :worried_anim: Ale i tak toho opravdu vydrzi hodne, to je bez diskuse.

 

Pravda je taková, že norma MIL-STD-810G má blíže ke stíhačce F-16 nebo tanku M1 Abrams (či něco podobného) než k ISO 6425, podle které jsou kvalifikovány tvoje Marathon JSAR.

 

ISO 6425 je testovací norma na profi potápěčské hodinky a řeší spíše praktické věci pro případné profesionální potápěče jako je například voděodolnost, zamlžování skla, pevnost řemenu/tahu než extrémy typu teplota -20°C (či ještě méně), které jsou v praxi nedosažitelné pro hodinky, které jsou na něčí živé ruce.

 

S tim pouzdrem mas urcite pravdu a pronikam k modulu taky. A to me prave zajimalo jak je to udelany. Ale treba na modelu G-7900 je na displeji napsano LOW TEMPERATURE LCD, tak ze s timhlem displejem si v Japonsku asi pohraly a pripravily ho na nizke teploty.

 

Ja jsem mel GX-56 v saune a hned chladil ve studene vode, v parni saune, a hned ledova voda, skoky do vody apod. A to vsechno v rozmezi asi 1hodiny, a obstaly se cti. Ale nejaky dlouhodoby "test" to nebyl. Zatim sleduji svoje DW-6900 tri mesice za oknem, uvidime jak dlouho vydrzi baterka apod.

 

Osobně si myslím, že dosud je při laických testech hodně podcenován právě ten modul uvnitř pouzdra. Není G-schock jako G-shock, při testech a rezencích by chtělo jít trochu hlouběji po modulech, jejich řešení a příbuznosti s jinými moduly.:guitar:

 

Jsem docela zvědavý, co všechny tvoje experimenty za oknem a v sauně s hodinkami udělají. O sauně už jsem se na Chronomagu rozepisoval - nikdo, ani vojáci, netestují vybavení na prostředí v sauně (česká parní nebo suchá finská). Hodinky fungovat budou, to ano. Ale co se stane s těsněními, jak se jim zkrátí životnost a kdy povolí? Nedojde k postupné kondenzaci vodních par uvnitř vodotěsných hodinek? Zda a kdy se projeví koroze na elektronice, kontaktech baterie, atd? Jak extrémní teploty zkrátí životnost/kapacitu baterie? Stejné otázky si lze položit i u hodinek, které jsou dlouhodobě za oknem.

 

Až se svými G-shocky vyřádíš, nech si například v hodinářství udělat suchou zkoušku těsnosti, zda kromě toho, že elektronika funguje, bude pouzdro stále těsnit i na maximálním tlaku. Pak je otevři a podívej se po přítomnosti koroze, degradace materiálu, atd. ... Zajímalo by mě, zda se něco najdeš nebo ne. :whistle:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 4 týdnech...

Malá aktualizace mého pokusu, tak hodinky jsou za oknem již

 

133dní!! :boxing: :boxing:

 

a stav je vynikající, asi bude dost mrznout ale hodinky zůstanou venku i tak. Mám v plánu nechat je venku ještě tak měsíc. Pak je rozebrat a uvidíme jak to vypadá vevnitř? Myslím, že vyměním preventivně baterku, a těsnění pod dýnkem. A projdou očistou :smile_anim:

 

Můžu říct, že hodinky mají můj obrovský respekt!!

 

Pokud byste někdo měl to těsnění pod dýnko, a nový řemen s kovovou přeskou rád koupim.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Ukončení testu "za oknem" Casio G-shock DW-6900

 

Dnes jsem v brzkých ranních hodinách hodinky vzal do "tepla", a ukončil jejich pobyt za oknem, kde byly přesně 165 dní, nepřetržitě. Rozhodnul jsem se je rozebrat v kanceláři, a aby jejich cesta na rozborku nebyla tak fádní. Připevnil jsem je na ližinu nastřeše auta, tak že se hezky projely na ranním vzduchu.

 

Musím, poznamenat a možná je to i na fotce vidět že při přidělání na ližinu se za displejem objevilo malé okénko vlhkosti?

 

Hodinky jsem rozebral, strojek dokonale čistý, naprosto žádný náznak vlhkosti apod. To samé v celém pouzdře. Nevím, jestli to nebyl jen můj subjektivní dojem ale měl jsem pocit, že těsnění pod dýnkem je stále "naolejované" bylo takové mastné??

 

Stav hodinek ve vnitř jedním slovem dokonalý, prostě jako byste právě otevřely nové hodinky. Vše dokumentují fotografie. Pouzdro a řemínek jsem za pomocí saponátu vyčistil a koupil novou baterii, ale podle hodináře byla "dobrá" ale vyměnil jsem ji pouze preventivně. Hodinky jsem složil dohromady. A vypadají naprosto parádně!

 

Hodinky, získaly i jednu něčekanou vlastnost, protože můj soused je člověk, který ve svém kotli zatápí opravdu vším co hoří, tak se z jeho komína line opravdu "voňavý" a velmi často hutný kouř. A dost často ten kouř, vítr stočí k mým oknům. A proto hodinky voní kouřem!

 

Tyto hodinky jsou pro mě takové testovací, tady na fóru jsem to neprezentoval ale před testem "za oknem" byly hodinky asi 2 měsíce v akváriu na mém pracovním stole!

 

Pro mne jsou a zůstanou DW-6900 opravdové "coll" odolné digi, ze staré školy žádná pozlátka a zbytečnosti jen to potřebné v jednoduchosti je krása.

 

 

Nedivil jsem se a teď už se vůbec nedivím proč je model 6900 a 6600 tak oblíben mezi vojáky za cca.70USD (a i méně) je to dokonale odolný časoměřič.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...
Návštěvník Chilliluk

Taky mám rád takové testy, obdivuji opravdu kvalitní věci tím spíš, když vím, že se jich vyrábí dnes čím dál méně...v tomto případě by mě ale zajímalo, když dám za okno na stejnou dobu nějaké obyčejné digi řekněme s WR 30M, tak jestli to nepřežijou zrovna tak dobře jako GéčkaPosted Image

Upraveno uživatelem Chilliluk
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když koukám na ty fotky DW-6900 a vidím tu velkou 3V lithivou baterii typ CR2016, tak si říkám, že jsi tu baterku ani měnit nemusel. :sad01_anim:

 

Ta je na to stavěná, :smile_anim: viz. tento můj příspěvek - aneb důležitost typu baterie pro klimatickou odolnost hodinek.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Baterii jsem menil i kdyz dle hodinare byla dobra. A taky jsem si to chtel vyzkouset. Hodinky ted nosim na behani a jsou na ruce pres termotricko abych videl na stopky, kdyz jsem se ted naposledy vecer vracel tak jsem si vsimnul asi 5mm kolecka vlhkosti uvnitr na stredu displeje? Co to zpusobuje? A je potreba to nejak resit?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Baterii jsem menil i kdyz dle hodinare byla dobra. A taky jsem si to chtel vyzkouset. Hodinky ted nosim na behani a jsou na ruce pres termotricko abych videl na stopky, kdyz jsem se ted naposledy vecer vracel tak jsem si vsimnul asi 5mm kolecka vlhkosti uvnitr na stredu displeje? Co to zpusobuje? A je potreba to nejak resit?

 

Ano, řešit to je potřeba :smile_anim:, jinak by experiment popisovaný v tomto vlákně něměl smysl. :whistle:

 

Pokud tam ta vlkost kondenzuje (a nezmizí sama do 1 minuty od prvního ochlazení), tak je to špatně. Voda se tam mohla dostat, když byly rozmontované na stole. Mohla to být vysoká vlhkost v té místnosti, nebo na nějakém díle zůstala ještě voda od čištění (?), která po montáži zůstala uvnitř vodotěsného prostoru.

 

Nebo ty hodinky (nejpravděpodobnější) po zpětném smontování nejsou těsné a vlhkost se tam dostala až poté.

 

Máš asi několik možností - zase rozebrat, vysušit, smontovat a sledovat, jestli jev nastane znovu. Nebo aby se vyloučila prostá mechanická netěsnost, dát je na test těsnosti na suchém testeru.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dekuji za reakci. Abych to trochu upresnil. Tak ta vlhkost zmizi do minuty, a nijak se neusazuje po delsi dobu to mam vysledovano. Vlhkost v mistnosti pri montazi nemuzu vyloucit, ale mylsim ze naprosto minimalni, muj pocit. A kdyz jsem pouzdro a ostatni dily cistil tak jsem je nechal vysusit na topeni a pak desli domu jen tak lezet na stole. Prave abych vyloucil vlhkost. S hodinkama jsem se po smontovani uz nekolikrat koupal a schvalne na ne poustel teplou a studenou vodu apod. A dispej byl stale cisty.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud ti to do jedné minuty samo mizí, tak bych to normálně nechal být. Ale toto je experimentální vlákno, a proto testovat a sledovat::D

 

Protože se nám venku otepluje, tak můžeš na sklo hodinek o pokojové teplotě přikládat kostku ledu, sundat a po minutě utřít. Pak uvidíš, zda zkondenzuješ vlhkost na vnitřní straně skla.

 

Stopky ty hodinky mají, tak to můžeš snadno a řízeně kontrolovat, jestli se to nějak lepší nebo horší.

 

Je dobré vědět, že těsní při koupání i pod prodem vody, alespoň můžeme vyloučit velký průnik. Já mám spíše podezření na netěsnost tak malou, že voda s malým přetlakem neprojde, ale vlhký vzduch ano. Proto jsem doporučil suchý testr. Ten je "profoukne" i pod větším tlakem (u nás do 10barů/atm/100m) a tam se spíše pozná, jestli tam není něco špatně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem vyzkoušel na základě tvojí rady, malý test s kostkou ledu. Po přiložení a přidržení kostky ledu na hodinkách cca. 2 minuty se pod sklíčkem objeví ono zmiňované kondenzační kolečko a kostku ledu jsem dal pryč a otřel a kolečko zmizelo cca. za 40 sekund. Musím přiznat, že mne trochu znepokojuje, přeci pokud jsou hodinky vodotěsné neměli by se přece pod sklíčkem nic objevovat? A bohužel u nás ve městě máme sice hodinářství co dělá testy vodotěsnosti, ale nemám s nimi dobré zkušenosti a panuje tam lehká neochota, tak tam nechodim. Tak bohužel ten suchý test nemám kde provést.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Chilliluk

Já myslím, že je stačí poslat přímo do Fastu, servisního střediska Casio CZ do Prahy poštou a oni test provedou, případně přetěsní a pošlou hodinky zpátky i s protokolem o zkoušce a myslím, že za max. 14 dní je máš zpátky doma, ale osobní zkušenost s tím nemám. Tady je e-mail na nějakého člověka ze servisu Fast, dvakrát jsem mu už kvůli něčemu psal a vždycky ochotně odpověděl, tak stačí napsat a uvidíš.

 

jiri.bayer@fastcr.cz

Upraveno uživatelem Chilliluk
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...