Přejít na obsah

BĚŽKY


Doporučené příspěvky

Zdravím všechny.

 

Jsou mezi členy vyznavači "bílé stopy"? Už několik let se chystám na tuto klasiku, ale vůbec se nevyzná ve značkách/zpracování. Můžete mi poradit, na jaké firmy se zaměřit při výběru? Jde mi především o pohodlnost obuvi a dlouhou životnost výrobků. Rozpočet mám cca 10.000,- CZK. Myslím, že na start by to mohlo stačit. Děkuji za případné rady.

 

PhoeniX

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 214
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

No já jezdím na Sportenech, přecejen český výrobce se má podporovat, pokud nezměnili názvy, tak nástupce těch mých (starých cca 2 roky) jsou tyhle. Jsem na nich docela spokojenej, stejně si člověk musí dát práci s mazáním u všech běžek. Vázání Salomon a boty Botas-akorát v červené. Všechno funguje jak má, ale na druhou stranu nejsem zase až tak náročnej běžkař.

Upraveno uživatelem Trňák
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hlavne neudelaj chybu jako ja... Nalakan nizkou cenou jsem kdysi poridil Fischer Atomic. Jenze z neznalosti ty uzke, co jsou idealni na "brusleni". Ted co na Lipne udelali cca 10km drahu pro bezky je to bomba, ale kdyz dam na zada bagl s kukurici a jedu a tchanem po krmelcich tak se spolehlive ve stope propadam a nadru se jako kun:-(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím všechny.

 

Jsou mezi členy vyznavači "bílé stopy"? Už několik let se chystám na tuto klasiku, ale vůbec se nevyzná ve značkách/zpracování. Můžete mi poradit, na jaké firmy se zaměřit při výběru? Jde mi především o pohodlnost obuvi a dlouhou životnost výrobků. Rozpočet mám cca 10.000,- CZK. Myslím, že na start by to mohlo stačit. Děkuji za případné rady.

 

PhoeniX

 

Nejdriv se rohodni co od bezek ocekavas, jestli budes bruslit, jezdit klasiku.Případne se dají pořídit tzv. combi bezky (neco mezi).

Nebál bych se bezek od Sportenu, bot od Botasu (tam bys to pořídil do 5tis) Pokud chces neco značkovejsího, atomic, mathus, fisher, boty salomon, adidas.

S výberem, delkou lyží, holí ti urcite poradí v kazdem slusném obchode.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejdriv se rohodni co od bezek ocekavas, jestli budes bruslit, jezdit klasiku.Případne se dají pořídit tzv. combi bezky (neco mezi).

Nebál bych se bezek od Sportenu, bot od Botasu (tam bys to pořídil do 5tis) Pokud chces neco značkovejsího, atomic, mathus, fisher, boty salomon, adidas.

S výberem, delkou lyží, holí ti urcite poradí v kazdem slusném obchode.

Hmmm... Rád bych něco mezi. Vypadá to, že si často budu cestu lese razit sám. Ale zároveň se těším do upravené cesty. Co jsem slyšel... Nerad bych dal do běžek "ranec", abych je potom v lese třeba nakřápl. Nejvíc bych chtěl investovat do obuvi. Používá se goretex? Případně jaké firmy? Dá se nějak obecně říct, která firma - pro obuv - je "nejlepší"? Madshus, Salomon, Atomic (atd...)?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hmmm... Rád bych něco mezi. Vypadá to, že si často budu cestu lese razit sám. Ale zároveň se těším do upravené cesty. Co jsem slyšel... Nerad bych dal do běžek "ranec", abych je potom v lese třeba nakřápl. Nejvíc bych chtěl investovat do obuvi. Používá se goretex? Případně jaké firmy? Dá se nějak obecně říct, která firma - pro obuv - je "nejlepší"? Madshus, Salomon, Atomic (atd...)?

 

combi bezky a boty je asi nejlepsi volba. V neprojetem terenu budou stejne dobry jako v upravene stope. Boty chce urcite poradne zkusit, ja mam skate model od alpina, na to moje ježdení postacujicí. Goretexový se asi delají, zkusenosti s tím ale nemám.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

combi bezky a boty je asi nejlepsi volba. V neprojetem terenu budou stejne dobry jako v upravene stope. Boty chce urcite poradne zkusit, ja mam skate model od alpina, na to moje ježdení postacujicí. Goretexový se asi delají, zkusenosti s tím ale nemám.

kolik toho za sezónu nalítáš?

 

do lesa je nesmysl kupovat závodní běžky

do stopy - pokud Ti jde o výkon - potřebuješ něco se slušnou skluznicí (tj. sporten nee - navíc špatný poměr cena/výkon)

 

boty jsou teď hodně podobné, vybírej podle toho, jak Ti který model sedne na nohu

 

kombi lyže nedoporučuju, neužiješ si je ani na bruslení, ani na klasiku

u bot je to podobné, i když rozdíl není tak výrazný - na bruslení rozhodně bruslicí speciál, kvůli pevnější podrážce

 

v praze doporučuji navštívit www.lbs-sport.cz - prober s nimi, kolik chceš investovat, co potřebuješ, je to rodinný podnik a chovají se férově

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Deklasovat Sporten na základě použité skluznice mi příjde nefér, nejsem znalec jejich produkce běžek ale pokud používají to samé co pro jejich top modely sjezdových lyží pak používají naprosto totožné materiály jako ostatní výrobci. Mimochodem Sporten cca 80% produkce pro tyto značky vyrábí. A pokud jde o skluzové vlastnosti jde primárně o vosk ne o skluznici.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Deklasovat Sporten na základě použité skluznice mi příjde nefér, nejsem znalec jejich produkce běžek ale pokud používají to samé co pro jejich top modely sjezdových lyží pak používají naprosto totožné materiály jako ostatní výrobci. Mimochodem Sporten cca 80% produkce pro tyto značky vyrábí. A pokud jde o skluzové vlastnosti jde primárně o vosk ne o skluznici.

 

 

Beky jsou hlavne o technice, kdyz to clovek umí, sveze se téměř na čemkoliv. V opačném případe nepomůže ani top model :-)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Beky jsou hlavne o technice, kdyz to clovek umí, sveze se téměř na čemkoliv. V opačném případe nepomůže ani top model :-)

 

To je divný v TV vždycky řikaj že nebejt toho že promazal nebo měl špatný lyže tak vyhrál. A ty tady tvrdíš že je to o technice, to už můžeš řikat že je to o fyzičce a to už bych se musel smát..........

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je divný v TV vždycky řikaj že nebejt toho že promazal nebo měl špatný lyže tak vyhrál. A ty tady tvrdíš že je to o technice, to už můžeš řikat že je to o fyzičce a to už bych se musel smát..........

 

vedes debatu jinym smerem. Nebavime se o profi sportovcích ktere vidime v TV, ale o nas rekreačních bežkařích, kteří si chtejí den užít.

Tady si dovolim tvrdit, ze zalezí víc na tom jakou mam techniku, nez na tom ze mam na nohach to nejdrazsi co meli v krame, elastickou kombinezu a team servisaku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Spat k teme.

Dobri vyrobcovia beziek:

Fischer

Atomic

Madshus

Salomon

Peltonen

 

Viazania a topanky robi luxusne napriklad Salomon. Kedysi som vozil Botasky a boli celkom pouzitelne, uplne by som ich nezvrhoval.

Bezky si vyber podla stylu, ktory chces a mas kde jazdit. V zasade su tri typy - klasika, skate a kombi. Novinkou potom je typ backcountry, co su akesi "freeridove" klasiky(maju hranu na zjazd a su celkovo viac do terenu). Imho najvacsia zabava je korculovanie, no nato potrebujes upravenu trat. Na zaciatok je zas urcite lahsia klasika. A existuje este jedna podtrieda turistickych beziek na klasiku - so supinovou sklznicou - nie su sice take rychle, ale v podstate nie je potrebne mazat.

Ak nechces hned zacat velmi intenzivne jazdit, nezavrhoval by som ani kombi bezky. Pokial budes jazdit skor kratsie trate tak to utahas aj proti ludom s dlhymi bezkami a jedna-dve sezony ti pomozu rozhodnut sa, ktorym stylom sa dalej vybrat. Nic vsak nepokazis, ak si pozicias jednotlive typy a odskusas ich, najlepsie s niekym, kto uz bezkuje a bude ti vediet poradit.

 

Topanky sa vyberaju opat podla stylu. Na dlhe trate/turistiku su zateplene, na beh zase nizsie, ktore umoznia lepsiu dynamiku. Ja mam Gore-texove, ale podla mna je to len marketingovy kalerab. Ak behas vykonovo, topanky si aj tak spotis :) Rozhodne by som to s investiciou do topanok neprehanal, lebo sucasne systemy viazania su spravene tak, aby sa ti uchyt na topanke po pomerne kratkej dobe odlomil. Dobry doplnok k topankam su urcite prerazacky, potom mozes mat aj nizsie topanky a sneh nenaberies.

 

 

Inak na bezkach je spravna technika behu naprosto klucova, mozes mat aj stokrat dobre namazane, ale pokial nemas tu spravnu techniku, bude to len trapenie a skor chodza so sneznicami nez beh. Mazanie je tiez dolezite, ale naucit sa "nesutazne" mazat je imho neporovnatelne lahsie ako spravne behat :)

Na mazanie je asi najjednoduchsie mat zakladnu sadu - modry, fialovy, cerveny.

http://www.swixsport.com/eway/default.aspx...=6117:0:24,2730

Upraveno uživatelem emte
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja mam sporteny a jsem s nimi naprosto spokojeny - bohuzel mam take spise zavodni typ, driv jsem se pohyboval vyhradne po upravenych tratich, a ted se spis dostanu na neupravenou lesni cestu, nebo primo na pole, tak uvazuju o zmene. Jeste jsem se nebyl nikde divat, jenom jsem se ptal v pribuznem vlakne zde: http://forum.chronomag.cz/index.php?showto...37&hl=bezky

 

Jinak kdyz jsem vzpominal, kde jsem v Brne narazil na odborniky na lyze, tak dobrou zkusenost mam s Helia Sport na Veveri, a taky MM Skicentrum na Lesné: http://www.mmskicentrum.cz/shop.php

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja bych spis volil univerzalni lyze - kdyby se mu casem zacalo chtit bruslit, tak pokud bude mit lyze ciste na klasiku, tak mu to pujde dost tezko.

Ohledne toho, jak se "spravne" pohybovat - nikde jsem nic rozkreslene nevidel, ale staci se ted obcas podivat na televizi - kazdou chvili tam je nejaky zavod :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Super, takže potřebuji lyže na klasiku. ;) Jak se "správně" pohybuje při klasice? Znáš nějaký odkaz, kde je to rozkreslené/popsané. Jdu se pokusit něco najít.

 

No na jutube toho najdes dost + tu na wiki su celkom utrafene zakladne "techniky":

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Cross_country_skiing#Classic

Uplne zakladny je diagonalny(opacna ruka ako noha), obojrucny odraz je namahavejsi ale aj rychlejsi, a to prve je stromcekovanie - ked ides do strmeho kopca.

 

Z tuby je celkom OK napriklad toto:

 

Dolezite je naucit sa dobre prechadzat z odrazu do klzu(nacasovanie odrazu palickou, kopnutia a svihu do klzu), potom si to clovek uziva :)

Netreba vobec zacat takym tempom ako vo videu, ale skusat trebars aj kopnutie s obojrucnym odrazom. Ten klz musi byt dobry nielen hrabanie. Ak prilis podklzuje alebo lepi sneh, treba namazat.

 

 

David: Na prilezitostne jazdenie by som kludne zobral kombi.

Upraveno uživatelem emte
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...