Přejít na obsah

Kalibry Prim včetně subverzí (do r. 1995)


Doporučené příspěvky

No 68.3 je ještě zdobený a tudíž hezký, 68.4 je takový pohledově odfláknutý šmudla. Na funkci to vliv nemá, jde jen o pocit. A po servisu jsou oba naprosto srovnatelné - a stáří - 68.3 je datovaný od roku 1969 a 68.4 od roku 1976, takže stáří je buď 46 nebo 39 let, takže je to asi jedno.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslím, že porovnání strojků 68.3 a 68.4 je v detailech trochu složitější. Strojek 68.3 má pohledově lepší broušené můstky a pohledově atraktivní ražení na západkovém kole - PRIM CZECHOSLOVAKIA (toto je ale z funkčního hlediska nepodstatné) ale má funkčně horší krokové kolo z barevně stříbřité oceli SANDVIK 14P (viz první obrázek dole) o tlouštce 0,22 mm s funkčními plochami jen broušenými a leštěnými. Strojek 68.4 je pohledově horší - můstky jsou jen hromadně omílané a pasivované a západková kola nemají ražení což je ale funkčně nepodstatné. 68.4 má ale od jisté doby (podle mého čučení do strojků asi ne od počátku) kvalitnější krokové kolo bronzového vzhledu (viz druhý obrázek dole) z beryliového bronzu BERYLCO 25H o tlouštce jen 0,15 mm, navíc s funkčními plochami mnohem kvalitněji opracovanými diamantem (což je podstatně lepší pro kvalitu funkčních ploch) a nakonec kola vytvrzena v ochranné atmosféře a omíláním přeleštěna. Krokové kolo je jednou z nejdůležitějších součástí hodinového strojku a tak se mi zdá správný předpoklad Hardslimera, že novější strojek je funkčně dokonalejší , bohužel paradoxně jen pohledově horší. Pan Jaroslav Vajsar ve své knize "Technologie náramkových hodinek PRIM" píše že: "Kvalita náramkových hodinek PRIM se zavedením této technologie dostala na úroveň předních výrobců hodinek v zahraničí" (strana 183). Je škoda, že v nové "Prim Bibli" se o tom nepíše.

post-19465-0-05604900-1447632871_thumb.jpg

post-19465-0-28870000-1447632887_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky :notworthy:  toho jsem si nevšiml a je to zajímavý detail. Takže vybrakováním strojku 68:4 a použitím dílů do 68.3 lze při zachování lepšího vzhledu dosáhnout pocitu, že mám na ruce vytuněné extraPrimky. No- to je dobrý vědět !! Rovnou si to šoupnu do hodinek co teď připravuju.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pro ujasnění pohledové kvality přikládám foto těsně vedle sebe položených strojků - vlevo 68.3 a vpravo méně pohledově atraktivní strojek 68.4 (jeho jednolité omílané plochy jsou více náchylné k viditelnosti škrábanců a jiných vad) s lepším krokovým kolem z beryliového bronzu (ale pozor, bylo asi zavedeno až v průběhu výroby strojků 68.4, tak že není v každém strojku s takovým označením do kterých jsem čučel). Vhodnost použití jednotlivých variant těchto strojků je podle kladených požadavků a vkusu "každého soudruha" :)

post-19465-0-22484400-1447712451_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Omlouvám se za OT, ale při pohledu na fotky kalibrů 68.x mě vyvstala před očina jiná fotka, která se objevila na stránkách známého prodejce japonských hodinek. Jestli je to náhoda, tak tedy pořádná  :)

 

 

post-40489-0-41527300-1452692053_thumb.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejsem si jist zda je možné to jednoduše označit za kopii. Já bych to spíš nazval inspiraci. Orlík se oproti těmto Seamasterů liší grafikou číselníku, tvarem ruček, používá mimostředku místo centrálky, stupnice na otočné lunetě je sestupná, nikoliv vzestupná.

Není. Všechno je to kopírka. Stačí se podívat na Orlík a jeho předlohu Omega Seamaster

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co se týče Prim Orlíků a jejich inspirací u Omeg, tak nevím jestli to není "rouhání" proti slavné světové značce, ale třeba tvar ruček u Orlíků se mi daleko víc líbí než u těch Omeg. :thumbsup_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak inspirace i kopírování se dělo a děje, s tím asi nic neuděláme. Zbývá asi jen konstatovat, že když už v Eltonu vymysleli (byť s inspirací) povedený model, jako byl Orlík a Igen, tak ho poměrně rychle opustili a nahradili modelem jednoznačně horším. Mám na mysli PS II. Ten kvalitativně ani dizajnově žádný pokrok neznamenal. Nejspíš v tom hrála roli tehdejší situace, v níž se podnik nacházel.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslím, že úkolem Eltonu v šedesátých a sedmdesátých letech nebylo vyrábět luxusní hodinky v malých sériích.

Vyráběli pod heslem "Hodinky do každé rodiny!", tedy masově vyráběné a cenově dostupné hodinky pro všechny.

Něco jako VW brouk ve třicátých letech...   :o

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Nejsem si jist zda je možné to jednoduše označit za kopii. Já bych to spíš nazval inspiraci. Orlík se oproti těmto Seamasterů liší grafikou číselníku, tvarem ruček, používá mimostředku místo centrálky, stupnice na otočné lunetě je sestupná, nikoliv vzestupná.

Já bych to nazval kopií v rámci možností grafika číselníku a tvar ruček byly určitě omezeny prostředky v té době dostupnými. Mimostředka je bez debaty,

páč v té době jiný kalibr nebyl a sestupná luneta na Omega Seamaster byla.

post-22564-0-64256400-1453594266_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...