Přejít na obsah

Kalibry Prim včetně subverzí (do r. 1995)


Doporučené příspěvky

Taky bych řekl, že kalibr 64 má regulační zařízení s nezávisle otočnou regulační pákou a nezávisle otočný držák vlásku se špalíkem a tak se dá jednoduše a přesně odstranit "kulhání" setrvačky, tedy přesněji seřídit strojek, což také není k zahození.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky ještě má kalibr 64 trochu jiný vlásek Nivarox 2 s dodatkem - CGS 1,12 což nevím co to znamená, ale předpokládám, že ten vlásek bude novější a snad tedy kvalitnější.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dotaz zněl jaké jsou výhody kalibru 64 oproti kalibru 68. Jestli ještě spojené můstky soukolí a pérovníku kalibru 64 mají nějakou technickou výhodu (na tohle si myslím potrpěli například v slavnějším Glashütte - ti snad věděli proč - snad přesnější záběr ozubených kol, ale tohle si cucám z prstu), nebo je to jen kvůli výrobní shodě s kalibrem 69, to už nedokážu posoudit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Malá odbočka na vysvětlenou. Již dávno u kapesních hodinek, v slavném městě hodinářů Glashütte, k precisnímu provedení s mikroregulací, šroubovanými vložkami s kameny přidali spojený můstek soukolí a pérovníku. Dnes, ani v nedávné minulosti, tedy "nic nového pod Sluncem".

post-19465-0-19485500-1462051628_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Zajímavý dotaz na životnost hodinek. Jako NEhodinář mohu jen citovat z "Primbible". Konkrétně ke kalibrům Prim 66 a 68 je na straně 49 napsáno: " ... Díky své robustní a poměrně jednoduché konstrukci je to velmi spolehlivý strojek bez zjevných slabin, který při běžné údržbě má takřka neomezenou životnost. " To se mi zdá dosti optimistické vzhledem k tomu, že ocelové čepy pérovníku se otáčejí jen v mosazných deskách (při dosti značných silách z hlediska hodinářství). Zdejší hodináři na Fóru by nám mohli říci asi více, ze svých konkrétních zkušeností.

 

Edit: Upřesnění textu.

Upraveno uživatelem Mipa
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Mám takovou zajímavou zkušenost, možná náhoda. Ale většinou když se mi dostane do ruky něco s padesátkovým kalibrem tak jsou hodinky jdoucí. Šedesátkový jsou často přetažené či s jinými závadami. Nemá to asi žádnou logiku a nechci z toho vyvozovat závěry o starší poctivější hodinařině, ale tak to většinou potkávám.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám takovou zajímavou zkušenost, možná náhoda. Ale většinou když se mi dostane do ruky něco s padesátkovým kalibrem tak jsou hodinky jdoucí. Šedesátkový jsou často přetažené či s jinými závadami. Nemá to asi žádnou logiku a nechci z toho vyvozovat závěry o starší poctivější hodinařině, ale tak to většinou potkávám.

Na padesátkové řadě se zase třeba často potkávám se zlomenou setrvačkou. Ale asi bych negeneralizoval. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na padesátkové řadě se zase třeba často potkávám se zlomenou setrvačkou. Ale asi bych negeneralizoval. 

Přisuzuju to spíše tomu že padesátkový většinou leží už někde v šuplíku a málokdo je nosí, šedesátkový byly a leckdy jsou u starších ročníku v plném provozu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
  • Po roku...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...