Přejít na obsah

Kalibry Prim včetně subverzí (do r. 1995)


Doporučené příspěvky

Pánové, potřebuju se zeptat:

 

Jsou čísla verzí kalibrů 66 ( 66.1, 66.3....) vyražena pod setrvačkou, nebo je vyraženo vždy jen 66 ? Konkrétně mám strojek s vyraženým pouze 66, ale má setrvačku hladkou tříramennouz a KIF. Vyměnil někdo v průběhu času díly?

 

Cigi, jak už psal kolega, čísla indexů (pokud existují) jsou vždy vyražena přímo pod setrvačkou.

 

Hodinky se strojkem 66 byly vůbec první s incabloc (počátek výroby od v r. 1965 ) , použita byla dvouramenná hladká setrvačka. Jiná varianta je pozdější oprava.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

kdyby mel nekdo cas a chut, zajimal by me rozdil mezi kal. 69 a 96.Oci neslouzi, ruka se trese nez abych vyndaval mustky a koukal na rozdily. Ptam se tedy odborniku, prosim neukamenujte mne :worried_anim:

Upraveno uživatelem kerob
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kalibry 69 a 69 jsou s automatickým nátahem a je mezi nimi asi 10 let rozdíl.Jinak se liší v rozměrech , někde na foru v sekci české hodinky je popsán rozměr.Dále se liší v uchycení ciferníku. Na kal 96 jsou upevňovací nožky symetricky rozmístěny a na kal. 69 jsou shodné s kal.66 a 68. Jinak mají oba shodnou frekvenci kmitu a až na základnu jsou díly zaměnitelné.Kal. 96 se používal v hodinkách televize , bauhaus , větších hranatých název nevím a taky v Leteckých sportech ,tam ale byl použit jiný vymezovací kroužek do pouzdra.Kal 69 byl použit ve sporovních pouzdrech ,ale vzhledem aplikaci samonátahu bylo montováno hlubší dýnko stejně jako u leteckých.Vymezovací kroužek byl ,a to si nejsem jist stejný jako u běžných sportů.Vyráběli se až po revoluci. Moje informace ber s rezervou.Jsem amatér a ostatní znalejší mě jistě rádi opraví.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kalibr 96 byl vyvinut v letech 77 - 78 a vyráběl se v letech 78 - 89, kalibr 69 se vyráběl v letech 93 - 95. Kalibr 96 se osazoval do všech hodinek Prim v automatu a do leteckých automatů, kalibr 69 se dával pouze do sportů 2. Průměr obou strojků je 25,6mm, zatímco manuální strojky měly průměr 25mm, takže rámeček strojku je odlišný. Oba strojky jsou vyšší o mechanismus samonátahu, proto je na automatických primkách vyšší dýnko. Frekvence(3 Hz) a strojek jsou v obou kalibrech defakto stejné, liší se otvory na upevnění ciferníku(69 uvnitř a 96 vně datového věnce) a mechanismem překlápění data. 96 překlápí datum zhruba dvě a půl hodiny a 69 cca čtvrt hodiny(stejně jako kalibr 68).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kalibr 96 byl vyvinut v letech 77 - 78 a vyráběl se v letech 78 - 89, kalibr 69 se vyráběl v letech 93 - 95. Kalibr 96 se osazoval do všech hodinek Prim v automatu a do leteckých automatů, kalibr 69 se dával pouze do sportů 2. Průměr obou strojků je 25,6mm, zatímco manuální strojky měly průměr 25mm, takže rámeček strojku je odlišný. Oba strojky jsou vyšší o mechanismus samonátahu, proto je na automatických primkách vyšší dýnko. Frekvence(3 Hz) a strojek jsou v obou kalibrech defakto stejné, liší se otvory na upevnění ciferníku(69 uvnitř a 96 vně datového věnce) a mechanismem překlápění data. 96 překlápí datum zhruba dvě a půl hodiny a 69 cca čtvrt hodiny(stejně jako kalibr 68).

 

 

 

Děkuji Honzovi za doplnění a hlavně uřesnění.Dyk sem to říkal že su jen blbé zámečník z Brna :rolleyes: .Jezdím šalinó , glgám bahno a mám rád špicovó chálku. Sorry za plevelení

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím chci se zeptat je někde ještě někdo kdo by opravoval hodinky Prim našel zatím jedny asi bych měl mít ještě jedny děkuji za odpověď Michal

 

Taktéž zdravím. Tohle patří do jiného vlékna - je tu spousta vláken s různými dotazy, třeba i na hodináře. Stačí si to tady pročíst. :smile_anim:
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Koupil jsem hodinky s kalibrem 55, typ 0141, průměr pouzdra 29 mm. Všiml jsem si, že označení typu pod setrvačkou vzniklo přeražením typu 0111. Pro výrobu strojku tak byla nejspíš použitá součástka určená původně pro kalibr 50, typ 0111. Zdá se, že se pragmaticky bralo to, co bylo zrovna po ruce. Byly takové přeražby typů časté nebo je to nějaká zvláštní výjimka? Osobně bych dal přednost typově "čistému" strojku.

 

 

post-11943-097672300 1332230655.jpg

 

post-11943-071969100 1332230663.jpg

 

post-11943-096618300 1332230669.jpg

Upraveno uživatelem Sorbus
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Krásnej kousek. A asi dost atypicky přeraženej - já to ještě neviděl a ani o tom neslyšel. To je dotaz tak asi nejspíš na Accutrona.

Edit: Ještě, když o tom mluvíme, tenhle strojek jsem ještě nerozebíral a mám mezery - nevíš, k čemu tam slouží to, co jsem označil na fotce?

 

post-5320-090327500 1332232051.jpg

Upraveno uživatelem Honza.manta
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě, když o tom mluvíme, tenhle strojek jsem ještě nerozebíral a mám mezery - nevíš, k čemu tam slouží to, co jsem označil na fotce?

 

Ten drátek vede až k hřídelce pod centrálním kamenem. Je vidět i na fotkách v katalogu kalibrů Stanika73, ale jen u typů 013, 014 a 0141 (typy 0142, 0143 a 55 to mají podle fotek řešené jinak). Tipuji, že to je ta pružinka (nebo její součást), která u nepřímého náhonu centrální vteřinovky přidržuje čep vteřinového pastorku. Jsem v tom ale naprostý laik a v životě jsem nerozebral jediný strojek (tedy když nepočítám klukovská léta), tak mne možná povolanější opraví. Upraveno uživatelem Sorbus
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Za mě taky díky za ten seznam kalibrů, ale jako začátečníka, kterého taky posedla "zlatokopecká" touha :-) si někde v bazaru vyhrabat Orlíky za 500,- .-)) bych uvítal cosi jako katalog, kde by byly hlavně pouzdra vč. variant + orientační bazarová cena (něco jako je katalog známek).

 

Je někde něco takovýho? Kromě těch vzhledově atypických Orlíků, které asi sotva v bazaru potkám, mi ty oblekové primky dosti splývají... Něco v duchu - ano, tohle je Traktor; tenhle je tuctový, ale tohle je raritní kousek (protože má náhon i na přední a 2 rychlosti navíc... .-).

 

Snad jsem se vyjádřil pochopitelně...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nějaký seznam ti nepomůže, to chce prostě čas a spoustu znalostí a zkušeností. V bazarech se občas něco dá sehnat, ale většinou to mají dost předražené (alespoň v Praze). Můžeš zkusit ještě blešáky a Aukro. Ale zatím si přečti aspoň část sekce Prim, to je dobrý základ.

Jistě by se tu našlo dost lidí, kteří by dokázali hodinky ohodnotit, ale to by asi byli sami proti sobě, když by podobný seznam udělali. Já už se o hodinky zajímám rok a půl a pořád to je málo...

 

Dík, Sorbusi, budu se těšit :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...