Přejít na obsah

Optimální režim natahování hodinek


31682

Doporučené příspěvky

Nejprve bych si jako nováček dovolil pozdravit členy. Omlouvám se za větvení fóra, ale jaksi jsem nenalezl dost vhodný chlíveček pro toto téma.

 

Dejme tomu, že mechanické hodinky mají rezervu chodu 42 hodin, ale všeobecně se doporučuje hodinky natahovat každodenně ve stejný čas, tedy 1x za 24 hodin. A nyní se dostávám k jádru pudla. Pro pružinu je nejlepší režim když se maximálně rozvine a teprve potom stáhne. Omezuje se tak efekt mechanické paměti. Nevím, jestli jsem to popsal dost výstižně, zkrátka, máte-li zbraň a chcete ulevit zásobníku, jednoduše ho vypáskujete. Přítlačná pružina se opět natáhne a získá patřičná tlak. Takže nebylo by lepší hodinky natahovat např. jednou za 36 hodin? Hodinkám jako takovým je to absolutně jedno a pružině to jenom prospěje. Dotaz míním zcela technicky, pochopitelně je pohodlnější ráno otevřít oko a než si dám hodinky na ruku tak je rovnou natáhnout.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejsem hodinář, ale co jsem vyčetl a zjistil, tak ono je nejlepší pro přesnost hodinek, aby byly trvale nataženy na maximum. U automatických hodinek to tak vlastně funguje. pokud se nosí na ruce, tak rotor natáhne pružinu na maximum a zbytek natahování při dalším pohybu ruky se nikam neukládá a vhodným zpřevodováním vlastně mizí. Mechanické hodinky se ráno natáhnou na maximum a potom třeba zase za 24 hodin, ale pero po tu dobu nemá stejnou sílu - tak dochází k nepřesnoti chodu - například.

 

To je vysvětleno hodně amatérsky, jsou tady borci, kteří jistě dají vyčerpávající odpověď.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Nevydržel jsem a začal experimentovat s nátahem. U mých hodinek dává výrobce záruku 42 hodin chodu na jedno natažení bez spuštěného chronografu. Nedalo mi to a rozhodl jsem se tento údaj ověřit. Provedl jsem dva testy a překvapení bylo velké. Hodinky pokaždé vydržely v chodu více než 65 hodin v režimu běžného nošení, tedy s odložením na noc. Naposledy 65 hodin a 37 minut.

 

K přesnosti asi toto. Hodinky do 48 hodin nabraly své standardní zpoždění, které mají do 24 hodin, pochopitelně násobeno 2x. Po 50. hodině se zpoždění začalo zvětšovat a v 65. hodině činilo přibližně čtyřnásobek standardní denní odchylky.

 

Jako strojař stále věřím tomu, že pružina si pro lepší učinnost musí odpočinout a začal jsem natahovat hodinky každý druhý den. Přesnost zůstáva v normě, ale podotýkám, že chronograf využívám jen na pár minut denně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To s tím postupným zpožďováním zní logicky, ale my jsme s hodinkama na toto téma také laborovali a zjištění je následovné :

Hodinky se za den spozdí při pravidělném každodenním ranním natahování o stejnou dobu každý den. Pokud se ale jeden den nenatáhnou, tak se odchylka v den, kdy ráno nebyli nataženy výrazně změnší. Jinak řečeno, v den kdy ráno nejsou nataženy se paradoxně zrychlí. Ověřeno několika pokusy. Momentálně jsou u hodináře na seřízení. Každodenní odchylka je -30s a v den bez natažení je to pouze -15. Jsou měsíc v provozu a každodenně -25 až -30 a oba pokus s nenatažením končí svorně výsledkem -15s ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...