Přejít na obsah

Tissot T-Touch Expert výměna baterie svépomocí


pavča

Doporučené příspěvky

Tak mi prakticky přesně na den po dvou letech od nákupu začaly hodinky signalizovat, že baterie je slabá (bliká nápis "battery"). Projel jsem si trochu internet a protože je k nalezení mnoho různých názorů od "nikdy ne doma, ale jen v servisu" až po "je to snadné stačí ostrý nožík", dal jsem se, maje doma novou baterii typu CR2032, chutě do díla. Třeba následující poznámky o postupu někomu příjdou vhod.

 

Tak začínáme:

 

1. Preventivní opatření: nemáme na sobě umělé oblečení, nešoupeme se zadkem po židli, před zahájením prací si sahneme třeba na ústřední topení nebo na ochranný kolík síťové zásuvky (na kolík ne do dutinek !!!!!!!), prostě se snažíme odstranit elektrický náboj, který můžeme na sobě mít a který by mohl hodinky třeba poškodit. Kdo má antistatickou podložku, tak ji použije a uzemní se. Obvykle to není tak kritické, ale jistota je jistota.

 

2. Pokud máme kovový tah, tak si rozpojíme stěžejku u spony, aby se nám rozdělil a při práci nepřekážel, je to důležité.

 

3. Kartáčkem dobře očistíme víčko hodinek a vyfoukneme nečistoty ze štěrbin víčka, abychom co možná nejvíce omezili možnost vniknutí nečistot do hodinek.

 

4. Šroubováčkem povolíme při současném držení víčka přimáčknutého čtyři šroubky držící víčko. Na internetu je i postup, kde se píše, že šroubky jsou jen kamufláž a že víčko vypáčíme ostrým nožíkem. Možná, že to platí u starších T-Touch, ale u Expert jsou šroubky funkční a musí ven. Pozor, víčka jsou dvě, horní s nápisy a pod ním je druhé s okénkem, asi je to sonda některého ze snímačů, to jsem, jsa rozrušen, blíže nezkoumal, někdy to bývá k paměti EPROM, ale to je vcelku jedno. Pokud jsou všechny šroubky povolené, jemnou pinzetou je vyndáme a uvolníme víčka. Víčka odpruží, jsou odtlačena jemnou pružinkou. Vnější víčko odendáme, spodní opět přitlačíme (přes gumový O-kroužek utěsňuje hodinky) a opět očistíme všechy nečistoty, kterých je na vnitřním víčku dost.

 

5. Vnitřní víčko uvolníme a opatrně sejmeme směrem nahoru ne dostrany (!) , je na něm piezoměnič (zvuky pípání hodinek a buzení) a dále mini plošný spoj s integrovanými obvody, spojení se základní deskou hodinek je přes pozlacené minipružinky, ty nevypadnou, netřeba se báti. Víčko opatrně odložíme stranou elektronikou nahoru, na nic nesahat rukou ani nástroji !!!!

 

6. Hodinky máme otevřené a vidíme baterii. Velmi jemným a ostrým hodinářským šroubováčkem povolíme (!) šroubeček držící třmínek baterie a třmínek odkloníme stranou, aby se baterie uvolnila, baterii třeba pinzetou vyšťouchneme ven z uložení.

 

7. Novou baterii typu CR2032 otřeme hadříkem (saháme na ni pokud možno jen zboku) a vložíme a zamačkneme ji na místo, plus (nápisy) musí být nahoře (směrem k nám). Přiklopíme zpět třmínek a s citem dotahneme šroubek.

 

8. Zkontrolujeme, zda se nám nehnul gumový těsnicí O-kroužek. Opatrně z boku vezmeme vnitřní víčko a dáme je na hodinky. Nejde otočit, má velký naváděcí kolík, který musí zapadnout do příslušné velké dírky u obvodu hodinek. Tím je jednoznačně dána poloha vůči kontaktům základní desky hodinek.

 

9. Přes vnitřní víčko (můžeme si ho přidržet třeba z boku pinzetou) položíme horní víčko a zkontrolujeme, zda je správně orientováno, když je 12 ciferníku nahoře, musí být nápisy víčka čitelné.

 

10. Dáme otvory pro šroubečky víčka přesně na sebe a vložíme a posléze s citem ale pevně dotáhneme 4 šroubečky.

 

11. Hodinky nedělají nic (alespoň moje zcela mlčely), po stisknutí středního ovládacího tlačítka se aktivovaly. Hodinky pochopitelně ukazují špatný čas a datum, ale i funkce jsou zcela zmatené, ručky ve funkčních polohách (kompas, teploměr, stopky, atd.) jezdí zcela chaoticky a ukazují nesmysly - hodinky se musí synchronizovat. Dle návodu k hodinkám na 1 sec stiskneme střední tlačítko, opakovaným dotykem na sklíčko v ose ruček navolíme režim "opt", stiskneme střední tlačítko (zobrazí se zvolené jednotky 24h, °c, m), stiskneme na 5 sec střední tlačítko, až se objeví nápis "synchro". Pomocí horního tlačítka nastavíme velkou ručku přesně na 12, pak po chvíli spodním tlačítkem malou ručku přesně do zákrytu s ní a středním tlačítkem nastavení potvrdíme. Tím je hotovo, nastavíme hodiny, datum a je vymalováno.

 

12. Popis je poměrně podrobný, celá operace mi trvala cca 10 minut. Myslím si, že se výměny baterie, pokud máte šroubováčky, pinzetu, nějaký kartáček a trochu zručnosti, není třeba bát. Ale, samozřejmě, stát se může všelicos, jisté riziko v tom být může, kdo si není jist tak šup do značkového servisu.

 

Tak přeji hodně zdaru a úspěchu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vida, díky, super. Tyhle hoďky sice nemám a nevím jestli někdy mít budu (vadí mi ta WR 30m, ale to už má ten nejnovější model snad vyřešený..?), ale ve světle Tada a Carpaccio a podobnejch vláken je mi fakt sympatický že si někdo dá práci s takovym pěknym podrobnym návodem.

Úplně jsem dostal chuť taky si něco cvičně vyměnitPosted Image

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj, fotky jsem nedělal, nějak mě to nenapadlo, chyba. Pokud jde o vodotěsnost, tak ta mě tak moc netrápí, protože hodinky vlhkosti příliš nevystavují (maximálně tak zmoknou). Trochu jsem byl překvapen, čekal bych proti vodě lepší ochranu, ale asi ti tak stačí. To vnitřní víčko je dosti mohutné a tak když se víčka dotahnou, tak je ten O-kroužek dost přimáčknut a tím pádem to hodinky asi dostatečně zatěsní. V servisu by to jinak stejně neudělali, samozřejmě v dobrém servisu by měli dát O-kroužek nový, ale já jsem v tomto, třeba neprávem, pesimista. Teď mě napadá, že jsem mohl O-kroužek vyndat a dát ho zpět ošetřený silikonovou vazelínou, dokonce ji mám a nenapadlo mě to. Tak až příště, rozhodně to udělám. Hodinky šlapou jako divé, vše funguje, tak je to OK.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Super návod...konečne sa tu na to niekto odvážil... :thumbsup_anim:

Na fóre watchuseek.com je tiež návod aj s foto na výmenu batérie v starších T-Touch-och: link.

PS: Na tom druhom viečku bude asi snímač atmosférického tlaku.

 

 

edit:info

Upraveno uživatelem sharz
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Super návod...konečne sa tu na to niekto odvážil... Posted Image

Na fóre watchuseek.com je tiež návod aj s foto na výmenu batérie v starších T-Touch-och: link.

PS: Na tom druhom viečku bude asi snímač atmosférického tlaku.

 

 

edit:info

 

 

Díky za pochvalu (i předchozí od milhauszn a Micey), u T-Touch Expert je to konstrukčně řešeno opravdu zcela jinak, ta sonda (okénko) vypadá řekl bych podobně. Baterie je větší (CR2032, což jsem rád, dá se očekávat větší výdrž, protože funkce jsou obdobné).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Opravdu pěkně napsané a věř tomu, že ani v odborném servise by tomu nedali takovou péči, jako jsi tomu dal ty" Tohle bych si ovšem asi netroufl, když vidím kolik tam je blbostí. Jednou jsem měnil u Tagu Professional mé přítelkyně a to jen pro to, že mi tenkrát řekli 2500Kč a prej plus mínus :-) Mě stála baterie 60,-Kč a test vodotěsnosti 150,-Kč.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Potvrzdujem, ze vymena baterky je jednoducha a relativne bezpecna. Je potrebne si zadovazit male hodinarske srubovaciky a davat bacha, aby ste si nepotratili skrutky od dynka.

TIP: pri prepnuti hodiniek do rezimu SLEEP a naslednej vymeny baterky sa strojcek neresetuje.S novou baterkou po prebudeni do normalneho modu funguju v povodnom nastaveni a synchronizaciou

 

Este jednoduchsia vymena je u T-touchov prvej generacie, dynko nie je srubovacie a baterkovy kompartment je hned pod dynkom a je na dve skrutky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po roku...

Sice pozdě, ale přece :) Informaci, že se Experty musí před výměnou baterie "uspat" jinak je 50% šance zničení elektroniky jsem tady nikde nenašel. Navíc se po její výměně musí, nebo spíš měl by, udělat test, který vám řekne, esli je elektronika OK, Esli displej zobrazuje všechny znaky atd. atd. a navíc se musí skalibrovat kompas. Ten si sice můžete skalibrovat manuálně v nastavení, ale není to ta správná a přesná kalibrace.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mne stačilo vždy po výmene batérie skalibrovať kompas manuálne. Potom fungoval tak, ako predtým (pri porovnaní s mechanickým kompasom).

Myslíš, že po výmene batérie v servise (Tissot) ti ešte nejak inak kalibrujú kompas? Hmmmmm... :mellow:

 

Sice pozdě, ale přece :) Informaci, že se Experty musí před výměnou baterie "uspat" jinak je 50% šance zničení elektroniky jsem tady nikde nenašel. Navíc se po její výměně musí, nebo spíš měl by, udělat test, který vám řekne, esli je elektronika OK, Esli displej zobrazuje všechny znaky atd. atd. a navíc se musí skalibrovat kompas. Ten si sice můžete skalibrovat manuálně v nastavení, ale není to ta správná a přesná kalibrace.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Rád by som vedel, ako ich testujú. Nemá niekto bližšie info?

 

Ten jistý proces, který je určen jen pro servisní střediska nikoli pro zákazníky, origo servis dělat musí, aby se zjistilo, zda je elektronika a jiné věci OK. Pokud se zjistí, že je něco KO, tak se o tom zákazník informuje.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po roku...

Tak dnes osobní zkušenost s tvým návodem Sharz, který opravdu nemá chybu :notworthy: Všechno šlo jak po másle a Experty šlapu jak nový, bráchovy v nich vydržela baterka při plném nasazení něco málo přes dva roky a hodinky jsou to opravdu parádní. Když si vezmu, že mě za ně dal asi třikrát dražší Tágy, který jsou furt v servise, a to on s Tissotkama dělá daleko větší bejkoviny (sauna mimochodem také :smile_anim: ), tak palec nahoru" Počkám si na ty Solary, už se těším. A ještě jednou velké díky za návod Sharz :cheers:

post-364-0-70995500-1370807852_thumb.jpg

post-364-0-30777200-1370807886_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
  • po měsících...

Ahoj,

 tak nevim do ktereho vlakna to napsat, zkusim sem.

Baterku jsem sice nemenil svepomoci ale u Bechyneho.

Problem nastal s kompasem. I po nekolika kalibracich, nastavenich zarovnani stejne ukazuje totalni blbosti. Chvilku se rucka drzi, a pak zas se otoci nekam uplne jinam, ale sever nikdy neukaze.

Nema nekdo z vas podobne zkusenosti?

Docetl jsem se na zahranich forech ze by to mohl byt problem s neorigo zmagnetovanyma stezejkama, nicmene ty se nemenily, a pak jsem i nasel neco o zmagnetovane baterce.

Odnesu to zpet do servisu, ale spis jsem se chtel poptat, zda uz nekdo nemel podobny problem.

Diky za info

Z.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...