Přejít na obsah

Synchronizace vteřinové a minutové ručičky


SOZ

Doporučené příspěvky

Je u mechanických hodinek vzájemně spřažený chod vteřinové a minutové ručičky? Resp. je možné, aby (u funkčních hodinek) každá ručička běžela jinak přesně? Jde mi o to, jestli když jednou seřídím hodinky tak, že když je vteřinovka na 12, tak je minutová ručička přesně na nějakém indexu, tak tomu tak bude už vždycky, ať už se hodinky zpoždují, anebo zrychlují? Je jasné, že takto je to u hodinové a minutové ručičky. Ale co ta vteřinová? Díky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je u mechanických hodinek vzájemně spřažený chod vteřinové a minutové ručičky? Resp. je možné, aby (u funkčních hodinek) každá ručička běžela jinak přesně? Jde mi o to, jestli když jednou seřídím hodinky tak, že když je vteřinovka na 12, tak je minutová ručička přesně na nějakém indexu, tak tomu tak bude už vždycky, ať už se hodinky zpoždují, anebo zrychlují? Je jasné, že takto je to u hodinové a minutové ručičky. Ale co ta vteřinová? Díky.

 

Sprazeni rucek je dano prevodovym pomerem v soukoli (=poctem zubu jednotlivych kol). Tyto pomery musi respektovat pomery casovych jednotek (60 sekund za minutu, 60 minut za hodinu, 12 hodin dokola). To, jestli se hodinky zpozduji, nebo jdou napred, je dano pouze delkou (a jeji odchylkou od reference) nejkratsiho odmerovaneho casoveho zlomku (kmit setrvacky).
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kolečka se točí pořád stejně. Ale ručky jsou (většinou) nasazeny na hřídelky s kruhovým průřezem, takže je možné je tam dát pod libovolným úhlem a jejich vzájemná poloha zavisí na tom, jak je tam hodinář nasadí. Při souvislém chodu by tedy ten poměr měl být zachován, ale mohou občas třeba trošku proklouznout, pokud někde drhnou, to je ale závada.

 

Vyjímečně mají hodinky čtvercový průřez hřidelek a pak je poloha ruček absolutní.

 

(!) Ale hlavně, aby bylo možno hodinky nařídit, je třeba oddělit jicí soukolí od ručkového, tj. v okamžiku kdy posouváš ručky, nemůžou být současně v záběru. K tomu tam slouží třecí spojka. Pastorek co zabírá do ručkového soukolí prostě při nastavování prokluzuje. Vteřinová ručka je ale přímo na vteřinovém kole jicího soukolí, ta se nenastavuje, je tedy před tou spojkou (obrazně řečeno). Takže ano, při seřizování se ti minutová ručička rozejde se sekundovou. Ta totiž buďto běží dál, nebo se soukolí zastaví pokud mají hodinky hacking, ale ta vzájemná poloha se stejně rozhodí. Při hackingu si ale můžeš vteřinovku zastavit na 12 a pak si seřídit minutovku přesně na index. Nebo existuje i hacking, který ti sám zastaví tu vteřinovku na 12 (Dornblueth třeba).

 

U kvarcek to můžeš většinou doštelovat pomocí zvláštní kombinace tlačítek tu vzájemnou polohu ruček.

 

Existuje ale mechanismus podle Volkera Vyskocila, který toto řeší, každou ručku je možno nastavovat samostatně a vzájemná poloha zůstává zachována. Dělá to ale jen Volker a moc jich zatím neudělal.

Upraveno uživatelem dknespl
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Díky. Tak nějak bych si to představoval. Nicméně přesto mám s přesnou synchronizací vteřinovky problém a to ze dvou důvodů. Za prvé - když chci nastavit velkou ručičku přesně na index, tak zřejmě záleží na tom, jestli s ní při nastavení točím po směru anebo proti směru chodu. Korunka má zřejmě nějakou vůli a když s ní v určitém rozsahu točím tam a zpět, tak se ručičky nehýbou. Velká ručička se pak rozjede tahem strojku až po určité chvíli. A za druhé - i když se mi podaří dosáhnout toho, že bezprostředně po nastavení času je velká ručička na indexu přesně ve chvíli, kdy je vteřinovka na 12, tak během dne tomu pak už vždycky není. Někdy je velká ručička trochu napřed a někdy trochu pozadu (rozpětí je cca +-10 vteřin). Zdá se mi, že je to dáno tím, že strojek není v pouzdře naprosto pevně uchycen (snad kvůli odpružení?) a osička ruček se pak mírně naklání, což se pak projeví nepřesností v tom, kam ukazuje velká ručička. Aspoň tak si to vysvětluji - nic jiného mě pro zdůvodnění takového chování velké ručičky nenapadlo. Je tohle běžné/normální?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jeste by nemusely mit indexy na ciferniku naprosto stejnou roztec.

 

Jde o vzájemnou polohu indexů a hřídelů ruček. Ta může být narušena jednak nepřesným posazením či natisknutím indexů nebo nepřesným připájením nožek číselníku. Extrémní případ je níže na fotkách. Ještě mě napadá možnost, kdy je nepřímý náhon minutového kola, čili není zařazeno v přímém kinematickém směru od pérovníku ke krokovému

ústrojí(např. eta 2824).

 

 

post-2877-099203700 1283200332.jpg

 

post-2877-067435100 1283200353.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 4 týdnech...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...