Přejít na obsah

Jak poznat fake (ověřit originalitu atp.)


Matthew

Doporučené příspěvky

Vím, že se to tu už párkrát řešilo, ale když jsem se prohrabával starými vlákny tak jsou to desítky stránek a téměř nic konkrétního a použitelného :wallbash: tak to zkusim jednou od nova.

Máte někdo nějaký univerzální postup, jak poznat fake, napodobeninu... ověřit originalitu, můžeme to nazvat různě. Co děláte, když máte divný pocit? Googlujete? Šroubujete a zkoumáte strojek? Nebo pádíte do prvního hodinářství v okolí? Nebo se spoléháte na počet pozitivních komentářů (eBay), design krabičky (ať jsou hodinky odkudkoliv) nebo na cit a intuici (to se hodí často i v antikvariátu)?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vetsinou staci si hodinky nebo fotky (pokud jsou dostatecne kvalitni) poradne prohlednout. Az Ti rukama par lepsich modelu projde, naucis se vnimat detaily automaticky. Zaroven muze hodne napovedet nepatricne nizka cena ("there's no such as a free lunch").

 

Jeste bych chtel zareagovat na to, ze dotycny ma za zalozeni vlakna uz nekolik minusu. Podle me je to legitimni dotaz a nevidim duvod za nej autora vlakna perzekuovat (i kdyz je ten dotaz na to, ze je Matthew zde uz pres rok, docela detinsky).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já nesouhlasím, tohle se tu fakt už řešilo několikrát. Dotyčný je líný si to najít.

 

Já nejsem línej, procházel jsem stará vlákna, ale nic ve smyslu konkrétních a univerzálních pravidel jsem tam nenašel. Když si to vyhledáš, zjistíš, že jsou to obrovské a nic neříkající diskuse.

Taky si myslim, že mám sám hodně zkušeností a můžu se k tomu nějak vyjádřit. Prostě mi přijde, že tu nějaká konstruktivní diskuse na tohle téma chybí. Víme, že faky jsou špatné a všudypřítomné, ale dál už toho moc neni.

 

Vetsinou staci si hodinky nebo fotky (pokud jsou dostatecne kvalitni) poradne prohlednout. Az Ti rukama par lepsich modelu projde, naucis se vnimat detaily automaticky. Zaroven muze hodne napovedet nepatricne nizka cena ("there's no such as a free lunch").

 

S tím souhlasím, dám hodně na intuici a detail... to se naučíš, ale nezískáš jistotu. Mimochodem mě překvapilo, že se dělají faky opravdu úplně na všechno. To že jsou faky i na levné hodinky je známé dlouho ale netušil jsem že opravdu skoro na všechny, na každé hodinky co mají na ciferníku Swiss Made existuje napodobený kolega :sad01_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak za tenhle blabol bys tech minusu zaslouzil aspon deset.

 

Víš co zajímavý je, že teď se tváříte jakože se to tu už tisíckrát řešilo a všichni už to bezpečně poznal a přitom jsem už zažil, že byl v prodejním fóru fake a o tom prodejním vlákně se mluvilo úplně v jiný sekci a pár lidí se divilo, že je o to takovej zájem... protože to dal za dobrou cenu... tak to asi tak úplně zřejmý neni

Já jsem si starý vlákna prošel, až to uděláš i ty zjistíš, že tam opravdu dohromady nic moc neni, když to shrnu tak 1. dej si pozor na prodejce, ale jistotu mít stejně nebudeš 2. když to bude fake tak to poznáš, ale možná taky ne 3. můžeš si zajít do hodinářství s tim, že jsou tak možná 2 nebo 3, kde se s tebou vůbec nebudou zabývat a nakonec se tady ani neshodnete, kde to je... tak na tyhle postřehy narážíš, že sem si je nepřečetl?

já měl v ruce hodinek hodně a myslim si, že v rámci možnosti dokážu nakupovat s jistotou, ale při každym nášlapu tady na foru vidim, že spousta lidí se toho bojí, bojí se nakupovat na eBay, na eshopech atd. protože nemají jistotu, že je to bezpečné... a přitom je tady spousta lidí, kteří tyhle možnosti využívají tak, že se nikdy nespálí, proto mi přišlo zajíamvé nějakým způsobem dát dohromady pravidla, kterými se řídit...

Upraveno uživatelem Matthew
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mnohdy ani není třeba mít k ruce fotku nebo originál. Stačí si všímat identičnosti stejných prvků, kterých je pár a víc, jako jsou indexy, ručky, tlačítka, články tahu... Fake se většinou prozradí tím, že tyto prvky nejsou precizně identické. Takže dodávám bod č.5 Mít kritické oko.

 

Mít k ruce mobil s internetem a porovnávat s fotkou z prověřeného webu je ideální stav.

Upraveno uživatelem bandicoot
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kolikrát nemusíte ani vidět hodinky či fotky, stačí :

 

1. Nevěřit, že někde někdo něco našel (pláž, toalety, půda atd.) a teď to dává v nevědomosti pod cenou. Prodejce dělá ze sebe schválně neználka (např. hodinky mají nápis "automat", nejdou natáhnout a jdou jen chvíli po zatřepání) a čeká na kafku která si bude myslet, že udělá kauf života.

2. Nevěřit bajkám o darovaných hodinkách za x desítek tisíc - to už by si vás muselo okolí sakra vážit, většinou jen blízcí, a takové dárky se neprodávají.

3. K smíchu jsou i story o zaručeně pravých hodinkách, které ale měly malou závadu a tak je renomovaná firma prodává bez papírů pod cenou. Někdy se uvádí i story, že firma smí vyrobit jen x kusů a co je navíc, jde takhle "neoficiálně".

4. Dávat si vždy zvýšený pozor na prodej dražších hodinek bez původních krabic a dokladů. Jasně, ne každý je jako my a schovává si krabici i na quartzky za pár stokorun, navíc se můžou tyto věci zatoulat třeba při stěhování, ale zvýšená opatrnost je na místě.

 

Ale tohle tady na fóru už většina ví. A kdo neměl "běžné" fejky v ruce a bojí se, že by je nepoznal, není problém na sraz nějaké na ukázku přivézt. Pak tu jsou ovšem ještě tzv. AAA "repliky", které mají např, safír, ETA strojek, prodávají se v průměru za cca 7 - 10.000,- Kč, a tady už musíte být zkušeným sběratelem či fandou a zde bych při pochybách vždy doporučoval navštívit autorizovaného prodejce.

Upraveno uživatelem ricous
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

4. nakupovat prodávajícího víc, než zboží (zlaté TZ pravidlo "buy the seller")

 

Co přesně tim myslíš? Komunikovat s nim a zjišťovat, co je zač?

 

Já osobně téměř všechny trochu dražší hodinky odnesu do servisu a nechám si originalitu potvrdit.

Tady na foru to vynechávám...

 

Kam s tim chodíš? Jakou máš zkušenost, udělaj to všude? Já bydlim poblíž Chomutova, jediný lepší hodinářství je Provazník, čas od času tam zajdu tak se tam zkusim zeptat.

http://www.klenotyprovaznik.cz/

Můžu ho odzkoušet na Maurice Lacroix... mám k nim potvrzenou záruku tak nebudu nervózní :D veselá historka, koupil jsem je na eBay od prodejce ze Švýcarska, psal, že vyhrál v soutěži dvoje a jedny mu stačí :D

Podle čeho oni to zjistí, podle seriovýho čísla? Nebo hledaj detaily třeba na strojku. Můžou k tomu vydat potrvzení? Zaleží na tom jestli tu značku sami prodávaj? Třeba u toho Provazníka na Maurice Lacroix nenarazíš...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kolikrát nemusíte ani vidět hodinky či fotky, stačí :

 

1. Nevěřit, že někde někdo něco našel (pláž, toalety, půda atd.) a teď to dává v nevědomosti pod cenou. Prodejce dělá ze sebe schválně neználka (např. hodinky mají nápis "automat", nejdou natáhnout a jdou jen chvíli po zatřepání) a čeká na kafku která si bude myslet, že udělá kauf života.

2. Nevěřit bajkám o darovaných hodinkách za x desítek tisíc - to už by si vás muselo okolí sakra vážit, většinou jen blízcí, a takové dárky se neprodávají.

3. K smíchu jsou i story o zaručeně pravých hodinkách, které ale měly malou závadu a tak je renomovaná firma prodává bez papírů pod cenou. Někdy se uvádí i story, že firma smí vyrobit jen x kusů a co je navíc, jde takhle "neoficiálně".

4. Dávat si vždy zvýšený pozor na prodej dražších hodinek bez původních krabic a dokladů. Jasně, ne každý je jako my a schovává si krabici i na quartzky za pár stokorun, navíc se můžou tyto věci zatoulat třeba při stěhování, ale zvýšená opatrnost je na místě.

 

Ale tohle všichni zde už vědí. A kdo neměl "běžné" fejky v ruce a bojí se, že by je nepoznal, není problém na sraz nějaké na ukázku přivézt. Pak tu jsou ovšem ještě tzv. AAA "repliky", které mají např, safír, ETA strojek, prodávají se v průměru za cca 7 - 10.000,- Kč, a tady už musíte být zkušeným sběratelem či fandou a zde bych při pochybách vždy doporučoval navštívit autorizovaného prodejce.

 

Když jsme u těch papírů a krabiček, na kolik může být tohle směrodatné? Když opět použiju svoje ML, dávaj k tomu svoje velký dárkový boxy od quartzek až po masterpiece samozřejmě s balíkem tiskovin. Vim, že třeba k Tissotům si v Číně udělaj i tu krabičku a natisknou nějaký prospekty...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když jsme u těch papírů a krabiček, na kolik může být tohle směrodatné? Když opět použiju svoje ML, dávaj k tomu svoje velký dárkový boxy od quartzek až po masterpiece samozřejmě s balíkem tiskovin. Vim, že třeba k Tissotům si v Číně udělaj i tu krabičku a natisknou nějaký prospekty...

 

Papíry myslím nejen účtenku (ta mnohdy skutečně nebývá), ale zejména karty, které se často od "nižší střední" třídy dodávají (např. seriové číslo + typ strojku, seriové číslo + razítko prodejce a datum prodeje, seriové číslo + COSC).

Jinak ty tvé ML Provazníka zajímat nebudou, jelikož není jejich oficiálním prodejcem. Ony ho nemusí zajímat ani ty značky, které zastupuje, ale většinou se ti na ně zavedený obchodník podívá a řekne svůj názor.

Upraveno uživatelem ricous
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Papíry myslím nejen účtenku (ta mnohdy skutečně nebývá), ale zejména karty, které se často od "nižší střední" třídy dodávají (např. seriové číslo + typ strojku, seriové číslo + razítko prodejce a datum prodeje, seriové číslo + COSC).

Jinak ty tvé ML Provazníka zajímat nebudou, jelikož není jejich oficiálním prodejcem. Ony ho nemusí zajímat ani ty značky, které zastupuje, ale většinou se ti na ně zavedený obchodník podívá a řekne svůj názor.

 

Jenomže to je fakt rarita když ti tu kartu vyplní... většina e-shopů to neděla, když jsem kamarádovi objednával automaty PRC200 z watchshopuk tak jsem jim specialně psal aby mi potvrdili záruku na kartu abych to mohl kdyžtak použít i v ČR a neudělali to... natož když kupuješ z eBay starý modely tak tam se s tim už vůbec nikdo nezabejvá :worried_anim: měl jsem na mysli komplet balení jestli to o něčem může vypovídat (tím myslim krabici, prospekty, manuály atd.) nebo jestli to žádnou vypovídací hodnotu nemá a vyráběj to i k fakům...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

měl jsem na mysli komplet balení jestli to o něčem může vypovídat (tím myslim krabici, prospekty, manuály atd.) nebo jestli to žádnou vypovídací hodnotu nemá a vyráběj to i k fakům...

 

To můžeš dostat i k fejkům a může to být (třeba krabice + manuál) origo. Variací jak dát do světa fejk je mnoho...

Až neuvěřitelný je případ, který jsem slyšel od kolegy z NDR (jestli je pravdivý nevím, mně se to moc nezdá):

Zakoupeny starší origo Omegy + AAA fejky. Do origo pouzdra dán ETA strojek, prodáno s origo krabicí a kartami. Do fake pouzdra dán origo strojek, prodáno pouze s origo krabicí (dokoupena) a účtenkou. Ale přijde mi to celkem složité, tak nevím.

Upraveno uživatelem ricous
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To můžeš dostat i k fejkům a může to být (třeba krabice + manuál) origo. Variací jak dát do světa fejk je mnoho...

Až neuvěřitelný je případ, který jsem slyšel od kolegy z NDR (jestli je pravdivý nevím, mně se to moc nezdá):

Zakoupeny starší origo Omegy + AAA fejky. Do origo pouzdra dán ETA strojek, prodáno s origo krabicí a kartami. Do fake pouzdra dán origo strojek, prodáno pouze s origo krabicí (dokoupena) a účtenkou. Ale přijde mi to celkem složité, tak nevím.

 

Důmyslný, ale asi nepraktický pro hromadný použití... Jinak neni možný domluvit se na ověření s oficiálním zastoupením případně napsat na stránky? Oni by měli mít možnost dohledat to podle seriovýho čísla, ne?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...