Přejít na obsah

velké pouzdro x malý strojek


noname

Doporučené příspěvky

Přiznám se, že jsem byl také vždy příznivcem XL a XXL hodinek (jako např. Odklízeč). K úžasu mě vždy přiváděl třeba IWC Big Pilot. Před dvěma lety jsem si koupil hodně velké Festiny s průměrem asi 46mm a za nějakou dobu mi začalo vadit, že je v nich velmi malý automatický strojek. Nyní si toho u každých hodinek všímám a opravdu v celé řady relativně velkých "leteckých" hodinek se motá malý strojek a kolem je spousta železa. Mě to při pohledu zezadu přes průhledné dýnko vadí.

Teď se ptám. Není to náhodou tak, že pro každý typ strojku existuje určitá ideální velikost pouzdra a zručný hodinář nebo chcete-li konstruktér hodinek by se měl snažit je udělat co možná nejmenší? A pokud chce z důvodu designu vyrobit velké hodinky, měl by pro ně použít také větší strojek?

Měl jsem kdysi Renault Nevada 2,2 (podélně uložený motor) a můj kamarád to samé auto s motorem 1,8(příčně uložený menší motor). V autě mého kamaráda bylo před motorem asi 20 cm volného místa, motorový prostor byl obrovsky nevyužitý a vůbec to vypadalo příšerně. Prostě se zvolilo konstrukčně špatné řešení, protože to trh a ekonomika firmy tak chtěly.

My zde na fóru určitě umíme ocenit esteticky krásné hodinky, ale asi by u toho neměla chybět také technická stránka věci. Pokud někdo do velkých hodinek nacpe malý strojek, tak se neubráním dojmu, že to dělá kvůli ceně a celé hodinky jsou potom takové pozlátko.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To přirovnání s auty je IMHO dost divné. Auto se prostě vyrobí tak, aby nějak vypadalo a vešly se tam všechny zvažované motory. Zrovna Laguna s malou přídí by vypadala dosti směšně.

 

Co se týče hodinek, tak jen velmi málo hodinek (a to velmi drahých) má strojky, vyvinuté pouze pro ně. Takže konstruktér větších hodinek také nemusí mít větší strojek vůbec k disposici (leda by použil stroje z kapesních hodinek). Opravdu to je kvůli ceně, ale zase to berme tak, že kdyby se pro každé velké hodinky vyráběl vlastní velký strojek, spousta z nás by si je prostě nemohla dovolit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...