Přejít na obsah

Kvalita hodinkových baterii


undertaker

Doporučené příspěvky

Zajímavé, já myslel že zima bateriím škodí. Jako akumulátorům viz třeba v autě.

Nelze přímo srovnávat jednorázové baterie do hodinek s výkonnými nabíjecími autobateriemi (správněji akumulátory). Ty mají úplně jiný chemický systém. Standardní autobaterie je olověný akumulátor naplněný roztokem kyseliny sírové.

 

Tento chemický systém je navržen tak, že nejlépe pracuje pokud je nabit a je často opakovaně nabíjen. Pokud je tento akumulátor v činnosti, tak pokles teploty vede k poklesu kapacity. Ale ani extrémně vysoké teploty autobaterii nesvědčí, například se urychlují korozní jevy na elektrodách.

 

I skladované (odpojené nebo vyndané) plně nabité autobaterie se samovybíjejí. A to pěkně rychle. Obecně se uvádí, že je to 5% (novější modely) až 20 % (klasika) původní kapacity, ale měsíčně! :eek: Opět platí, čím vyšší je teplota, tím se olověný akumulátor vybije rychleji. Nejsem expert, ale někde jsem četl, že při 10°C se musí dobíjet jednou za měsíc, ale v horkém prostředí jednou za 14 dní.

 

Extrémní zima je ale pro akumulátory nebezpečná. Čím více je vybitá, tím je v elektrolytu více destilované vody a ta může zmrznout. Naopak u zdravé, plně nabité autobaterie se uvádí, že elektrolyt nezamrzne ani při -40° (nezkoušel jsem :rolleyes: ).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

:nuke: První nukleární baterie jsou v prodeji! :nuke:

 

Proud budou dávat 20 let! :eek:

 

Baterie NanoTritium? na iDNES a na stránkách výrobce City Labs.

 

Jen dodávaný proud je přiliš malý a hodnota radiace příliš vysoká, aby to šlo v této konfiguraci použít na nármakové hodinky.:crybaby:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Koupil jsem za 100,- konvolut pár pásků a jako bonus jsem v tom dostal pár kvarcek. Samý no name, ale jedny, údajně titanové, bych možná zprovoznil. Nechci do toho ale cpát nějakou dražší baterku za 50Kč :smile_anim: , kde se dá sehnat nějaká levnější? Asi u vietnamců, ne?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ono je to trochu i o tom, že cca od r. 1990 se nepoužívají (nevyrábějí, na skladě občas ještě byly i později) rtuťové baterky, které měly životnost kolem 10 let.

 

A běžně v hodinkách vydžely 5 let. Stříbrozinkové vydrží mnohem kratší dobu. Ač mají podobnou kapacitu, mají větší samovybíjení. Největší tragédie jsou baterky alkalické, čož jsou všechnu od vietnamců (označení začíná LR). Ty vydrží naprosto minimálně.

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 4 týdnech...

My jsme při výměně do hodinek používali výhradně Energizer (plus jeden typ od Renaty - Energizer nedělal). Z výroby Švýcaři dávali Renaty, výjimečně Energizer. Nikdy se nám nestalo, že by baterka vytekla, což se o Maxell, GP, Varta a dalších říct, bohužel, nedá :(.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak na toto musím reagovat přesně opačně. Znám pár hodinářů co ihned po dodání hodinek SWISS s baterii RENATA tak jí vyndají a dají ihned do prodeje. Protože RENATA se po vybití začne docela rychle rozkládat. A pak nadělá docela paseku. A ENERGIZER se vytahuje kvalitou a taky vytečou. Co se týká 10 let tak docela často vysvětluji jak to že po 4-6 letech hodinky nejdou. Po konzultaci v CASIO kde hlavně uvádějí 10 let jsem dostal vysvětlení že se jedná pouze o teoretické výpočty, kapacita baterie a spotřeba která se každým rokem stoupá. A další věc je že vodotěsné hodinky je potřeba aspoň jednou za rok nebo před sezonou překontrolovat. Takže pak zákazník nechápe proč jsou hodinky poškozené když nechávají baterie několik let a do totálního vycucání.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak na toto musím reagovat přesně opačně. Znám pár hodinářů co ihned po dodání hodinek SWISS s baterii RENATA tak jí vyndají a dají ihned do prodeje. Protože RENATA se po vybití začne docela rychle rozkládat. A pak nadělá docela paseku. A ENERGIZER se vytahuje kvalitou a taky vytečou. Co se týká 10 let tak docela často vysvětluji jak to že po 4-6 letech hodinky nejdou. Po konzultaci v CASIO kde hlavně uvádějí 10 let jsem dostal vysvětlení že se jedná pouze o teoretické výpočty, kapacita baterie a spotřeba která se každým rokem stoupá. A další věc je že vodotěsné hodinky je potřeba aspoň jednou za rok nebo před sezonou překontrolovat. Takže pak zákazník nechápe proč jsou hodinky poškozené když nechávají baterie několik let a do totálního vycucání.

 

V podstatě souhlas, baterie Renata nemám rád, jednou jsem s nimi experimentoval a rychle jsem je přestal používat. Stalo se mi, že jsem vracel třeba celé balení zpět dodavateli, protože byly špatné. To, že po delší době v hodinkách vytékaji je známá věc. S Japonskými bateriemi jsem měl dobré zkušenosti, nejlepší byly originál Seiko, ale tady to prohrály kvuli ceně a dostupnosti. Dlohou dobu jsem používal baterie Maxell, ale tady jsem narazil na problém s dodavateli. Jednak byl problém v tom, že někteří dodavatelé, aby snížili své náklady, nakoupili velké množství baterii a pak je prodávali několik let a vzhledem k né zcela dobrému skladování ty baterky neměli následně tu kapacitu co měli mít. Další negatívní skušenost byla ta, že někteří dodavatelé vozili levnější rádoby japonské baterie ( Maxell, Sony) v balení označeném jako ,,JAPAN BATTERIES,, a vydávali je za stejně kvalitní jako orig. těchto značek. Nechci někomu dělat reklamu, ale v součastnosti používám Energizer už asi 10 let a jsem spokojen. Reklamace na baterie jsou naprosto minimální, za celou tu dobu jsem měl jednu vyteklou baterii v hodinkách, tak my dodavatel uhradil vyměnu stroje a zákazník byl spokojen.

Nicméně, jak už to psal nahoře Valjoux problém životnosti baterii v hodinkách je především o spotřebě hodinkového stroje, o používání přídavných funkcí( světlo, alarm, stopky, atd. ) o prostřední v jakém jsou hodinky používány, ( nadměrný chlad a přílišné teplo ) a další né nepodstanou věcí je samotné vložení baterie do hodinek.

Je bohužel zvykem tuto činnost zlehčovat, každej trouba co má dvě ruce a udrží v nich nůž se do toho montuje. Nepíšu tu jen o různých nákupních centrech, kde každý prodavač po hodinovém školení je zaručený odborník, o firmách kde podráží boty, vyrábí klíče a zároveň mění baterie v hodinkách taky né. Kdo si zde néchá měnit baterii, s tím že se domnívá, že vyhledal odborný servis, by se měl zamyslet nad svým rozumem. Bohužel, viděl jsem na vlastní oči u některých kolegů vážné pochybení při této jednoduché činnosti. Používaní kovové pinzety, uchopení baterie do prstů. To ,že při výměně baterie, je nejprve potřeba změřit starou baterii, protože né vždy, když hodinky zlobí to je baterkou a to že je potřeba změřit odběr proudu stroje, považují za zbytečné. Často se taky setkávám s tím, že je do hodinek vložena jiná beterie než tam patří, vyšší nebo nižší a to že existují baterie HD a LD a jaký je mezi ními rozdíl a jaký je rozdíl v jejich použítí, to je také pro spoustu lidí španělská vesnice.

Prostě a krátce shrnuto, tato diskuse o kvalitě hodinkových baterii je poněkud zavadějící. Pokud si laik, bez jakýchkoliv znalostí vyzbrojený kuchyňským nožem nacpe spocenými prsty do svých 15 let starých optřebovaných hodinek i tu nejlepší a nejčerstvější baterii tak mu tam prostě nevydrží. Jenomže místo sebekritiky se většinou dostaví kritika výrobce baterii, popř prodejce nebo dokonce výrobce hodinek a nedej bože, když mu hodinář řekne, že si ty hodinky zničil vlastně sám a chce po něm peníze za následnou opravu.

Každá i sebejednodušší činnost vyžaduje základní znalosti o teto činnosti a základní vybavení k této činnosti potřebné.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
  • Po letech...
Návštěvník Chilliluk

Budu muset oživit tohle téma, které jsem náhodou našel...třeba se přidá někdo další..

 

Podle mě se vůbec nedá výdrž baterie předpovídat podle značky, protože nejdůležitější parametr je aktuální hodnota napětí baterie, kdy baterii do hodinek vkládám, a pak samozřejmě náročnost hodinek na energii a způsob používání. Osobně kupuji baterie na Ebay, kde koupíte balení např. 10ks za 25Kč včetně pošty, u místního prodejce byste dali za jednu baterii třeba 100Kč, což je sakra rozdíl, ale nikde nemáte napsáno, že ta drahá vydrží déle, spíš to bývá naopak - tam, kde je vysoký odběr, je i předpoklad čerstvosti baterií. Proto bych dnes nedal za řekněme CR2016 někde 100Kč, protože prostě nevěřím, že je cena adekvátní. Baterie si měním sám, nikdy jsem s vodotěsností neměl problém ani ve sprše nebo při plavání, potápěč nejsem...

 

A ještě jedna taková spíš perlička z dob, kdy jsem se výměny na vlastní pěst ještě bál - v místním hodinářství v Táboře, když si chcete nechat v hodinkách vyměnit baterii, se vás zeptají: "Chcete tu lepší baterii za 100,- Kč na dva roky nebo vám stačí ta za 50 Kč na jeden rok?" (ceny si nepamatuji přesně)... Když tohle slyším, vstávají mi hrůzou vlasy na hlavě...tato věta se opakuje, ať tam přijdu s kterýmikoli hodinkami, bez ohledu na využití nebo spotřebu jejich energie...prostě typicky dělají z lidí blbce a nic bych za to nedal, že tam ve výsledku dají baterii jednu a tu samou...

 

Takže podle mě, co se týče baterií nejen do hodinek, prostě neexistuje pravidlo, kterým by se dalo řídit...koupíte levnou baterii za 10Kč a vydrží vám pět let, nebo máte smůlu a koupíte za 100,-Kč a vydrží půl roku...baterie jsou obecně tak trochu sázkou do loterie, to si myslím....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já si baterie doma do všech Casií také měním sám a postupuji zcela stejně. Máme zde docela dobře zásobené domácí potřeby, vozí jim tam Camellion, Maxell a Panasonic všech možných modifikací a za slušné ceny (20-50 Kč dle typu). Tam nakupuji, když je nutno něco řešit náhle. Pokud vím přesně typ baterie (u Casií většinou ano, u ostatních kalibrů to také lze dohledat), tak objednávám na ebayi, ale neměl jsem to srdce objednat ty generic baterky a dát si je do hodinek. Držím se zavedených značek, preferuji opět Maxell, Varta, Energizer, Panasonic. Vodotěsnost zvládají všechny, po výměně baterie je samozřejmostí provedení a kompletní bezezbytkové splnění Frostie-testu, vč. ponoru, sauny a tobogánu. V hodinářství jsem s tím nikdy nebyl, takže nemohu sloužit. Do Fastu jsem to Jirkovi posílal dvakrát, jednou výměna aku v solárech, jednou přetěsnění a desetiletá baterie. Na to jsem si netroufl. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já většinou měním baterie celé rodině a i pár kamarádům. Kupuju levné z Číny a zatím jsem neměl žádný problém. A kratší životnost taky nepozoruju, co si pamatuju.

 

Potvrzuji, dělám to stejně, dokonce i ty blistry mám doma podobné :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já většinou měním baterie celé rodině a i pár kamarádům. Kupuju levné z Číny a zatím jsem neměl žádný problém. A kratší životnost taky nepozoruju, co si pamatuju.

tak to je pro mne důležitá a zajímavá informace, příště zkusím. Díky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já měním baterie sobě a blízké rodině. Kupuji většinou od levnější firmy GP kterou mají u nás v okolí (Datart,Euronics). CR 2016 za cca 20 až 30 kč.

Občas abych měl dobrej pocit a "užil" si ten obřad do lepších strojů tak hledám Panasonic. S nima to chodí od Casia z výroby a držej dobře. Levnou noname chinu (táta si ji přinesl sám) jsem dával jednou do PRT 50 a výdrží nepřesvědčila.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zrovna včera mě dotikaly jedny ana-digi casia, a baterku jsem měnil před cca rokem a půl rokem, takže není úplně na co jsem zvyklý. Se značkovou to bývalo víc.

Byla od místního Veitnamce, takže nevím, jestli mu mám znova dát důvěru. O cenu baterky nejde a zrovna tyhle hodinky se poměrně musejí rozebrat...

 

post-22024-0-40429400-1479936996_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...