Přejít na obsah

Letecké náramkové hodinky Vzdušných sil AČR


Petr_P

Doporučené příspěvky

  • po 3 týdnech...
  • po měsících...

Některé fotografie, aby se mohly dostat na veřejnost, potřebují trochu času:

 

Rok 2010, mise ISAF v Afghánistánu a hodinky PRIM HIPPO Q45 (věnovalo se jim toto vlákno v sekci PRIM a můj blogový seriál).

 

Fotografie zachycují vrtulníky Mi-171ŠM od tehdejší 231. vrtulníkové letky, která je od ledna 2011 rozdělena na dvě letky - 231. a 232. vrtulníkovou letku.

 

04_Mi-171_Flying_Hippos_01.jpg

 

04_Mi-171_Flying_Hippos_02.jpg

 

? několik tematických fotografií:

 

04_Mi-171_Flying_Hippos_03.jpg

 

04_Mi-171_Flying_Hippos_04.jpg

 

04_Mi-171_Flying_Hippos_05.jpg

 

04_Mi-171_Flying_Hippos_06.jpg

 

04_Mi-171_Flying_Hippos_07.jpg

 

04_Mi-171_Flying_Hippos_08.jpg

 

04_Mi-171_Flying_Hippos_09.jpg

 

? a ještě jiné hodinky:

 

04_Mi-171_Flying_Hippos_10.jpg

 

Zdroj všech fotografií: The Flying Hippos

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ty hodinky PRIM HIPPO Q45 mi nějak úplně unikly, ale líbí se mi. Jsou opravdu vojensky strohé a účelné. Vynikající příklad vojenských hodinek. Jen bych se rád zeptal? Proč výrobce použil quartz strojek? A ne třeba něco levnějšího z mechanické řady např. Miyota?

 

Že by cena??

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

je mi jasný, že quartz strojek by měl být odolnější a vůči některým kalibrům i přesnější. Ale najdou se opravdu military hodinky např. značka Marathon, nebo třeba Traser která do některých svých modelů dává mechaniku i když. ETA.

 

Tak, že jen nárazech to asi nebude? A nechápu jednu věc, hodinky pro vojenské piloty tedy military. Odolné apod. a vodotěsnost jen 50m, proč ne aspoň 100m?

 

Někdo může říct, že jsou pro piloty a ty se pohybují ve vzduchu:-) ale co pak se piloti nechodí zaběhat? a neskočí pak pod sprchu, v rámci relaxace si nezajdou do bazénu??

 

Asi už do toho moc šťourám.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

... Jen bych se rád zeptal? Proč výrobce použil quartz strojek? A ne třeba něco levnějšího z mechanické řady např. Miyota?

 

Že by cena??

 

Je to tak :smile_anim: ? quartz byl zvolen z důvodů 1) cena pořízení, 2) cena pořízení,? 10) odolnost, 11) cena pravidelného servisu a oprav.

 

je mi jasný, že quartz strojek by měl být odolnější a vůči některým kalibrům i přesnější. Ale najdou se opravdu military hodinky např. značka Marathon, nebo třeba Traser která do některých svých modelů dává mechaniku i když. ETA.

 

Tak, že jen nárazech to asi nebude? A nechápu jednu věc, hodinky pro vojenské piloty tedy military. Odolné apod. a vodotěsnost jen 50m, proč ne aspoň 100m?

 

Někdo může říct, že jsou pro piloty a ty se pohybují ve vzduchu:-) ale co pak se piloti nechodí zaběhat? a neskočí pak pod sprchu, v rámci relaxace si nezajdou do bazénu??

 

Asi už do toho moc šťourám.

 

S voděodolností je to vždy těžké. :tired:  :weird:  :grrr:

 

Po internetu šířené tabulky o vztahu mezi hodnotou voděodolnosti (WR) a skutečnou vodotěsností hodinek jsou z velké části matoucí, nepravdivé a na Chronomagu nemají podle mého názoru co dělat. Ostatně vytvořili je prodejci hodinek na Novém Zélandu jako velmi hrubou interpretaci starších technických standardů a z nějakého důvodu je různí kopírovači rozšířili natolik, že jsou z toho lidi akorát zblbnutí. Tyto tabulky selhávají právě na produkci PRIM ? Orlíky, ES/PS1, PS2 sloužily u armádních potápěčů nebo s nimi naši dálkoví plavci (František Venclovský, Jan Novák) plavali extrémní dálkové trasy včetně kanálu La Manche.

 

Voděodolnost 50 m, neboli 5 atmosfér na HIPPO Q45 je teoreticky hodnota více než dostatečná.  I když nebylo by na škodu zeptat se výrobce, jak se k tomu staví. U Elton Sport 2012, zase tak odvážný nebyl (více zde) ?Povolil? jen plavání na hladině, tedy v souladu s těmi nejkonzervativnější přístup. Místní členové ale ES 2012 vzali pod vodu a pochopitelně to hodinky vydržely.

 

To samé bude platit i pro HIPPO Q45. Jestliže tlaková nádoba pouzdra hodinek vydrží při zkoušce na konci výroby zkoušku přetlakem 50/5 atm, tak pokud například během provozu neodejde nějaké těsnění (to se dá pohlídat při (ne)pravidelných servisních kontrolách těsnosti), je vysoce pravděpodobné že pod vodou vydrží stejný přetlak. Tedy pro vodní radovánky na hladině a několik metrů pod hladinou tu zůstává obrovská rezerva.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Petr_P , díky za vyčerpávající informace. Myslel jsem si, že ta hodnota 50m je "orientační" a hodinky vydrží mnohem víc. Ale stejně se pořád nemůžu zbavit dojmu, že za peníze které za ně chce výrobce nabízejí  např.Traser mnohem víc muziky.

 

Titan, safír, tritum, odolnost, spolehlivost. Chápu, že ČR výrobce chce udělat nějakou limitku po české letectvo ale........

 

Pokud se podívám na stránky Traser UK, ti jdou jinou cestou nabízejí individuální úpravu cifru dle jednotky, a nabízejí speciální cenu pro vojáky, záchranáře...

 

No říkám si, kdyby se 20 členů pilotního personálu domluvilo a jeden udělal grafickej návrh cifru a poslal to do Traseru...............

 

No je to jen myšlenka....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

...  Chápu, že ČR výrobce chce udělat nějakou limitku po české letectvo ale........

 

Ono je to spíše tak, že soukromá skupina (tvořená shodou okolností příslušníky letectva) chtěla pro sebe po Eltonu limitku. Nikoliv naopak. B)

 

Tomu bohužel odpovídá i tradiční Public Relation tohoto výrobce - existenci nějaké soukromé edice vůbec nepřiznává. Tedy nemůže jí použít v reklamě, což by si podle mého názoru zrovna tyto hodinky zasloužily. Jenže Elton se ani nezaměřuje na outdoor/military trh, takže je celý příběh o tom, kam se ty hodinky podívaly, nevyužije.

 

Pokud se podívám na stránky Traser UK, ti jdou jinou cestou nabízejí individuální úpravu cifru dle jednotky, a nabízejí speciální cenu pro vojáky, záchranáře...

 

Bohužel nelze srovnávat masově vyráběné hodinky řady P6xxx od Traseru a kusovou výrobu Eltonu. Elton skutečně sestaví hodinky podle přání a finančních možností zákazníka (no a také podle svých vlastních technologických omezení). Traser jen modifikuje část číselníků. To je po technické a organizační stránce o mnoho jednoduší a tedy opakovaně použitelné pro masovou výrobu a distribuci.

 

Speciálně Traser UK, přesněji britský distributor Traseru společnost Greens Watch  Services (GWS), má pro outddor/military/para-miltary segment zcela jinou velikost trhu než český Elton. Británie s populací 63 miliónů obyvatel dává na svoji obranu dlouhodobě 2.5% HDP a má k dispozici cca 205 tisíc vojáků, letců a námořníků hlavních sil plus cca 180 tisíc lidí v pravidelných zálohách. ČR s populací 10 miliónů obyvatel dává na svoji obranu už hen 1% HDP a její vojenské síly představuje jen 21 tisíc vojáků a letců pravidelných sil a pouhých cca 700 aktivních záložníků.

 

No říkám si, kdyby se 20 členů pilotního personálu domluvilo a jeden udělal grafickej návrh cifru a poslal to do Traseru...............

 

Obávám se, že něco velmi podobného se už v našem letectvu stalo. :rolleyes:  A to opakovaně a za mnohem vyšší peníze. Prakticky všechno, co se dnes v letectvu skupinově používá, jsou nějaká limitní nebo privátní edice v počtu maximálně několika desítek kusů. Jen někdy se to financovalo z  rozpočtu letecké základny (tedy z daní) někdy zase ze soukromého. Do první kategorie spadají PRIM Letecké Automatic (Miyota), ASKANIA Tempelhof a ASKANIA Taifun. Do druhé pak PRIM Hind, Prim Hippo a poslední v řadě  FORTIS Pilot Professional Chronograph.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po letech...

Následující řádky přinášejí některá zajímavá fakta o způsobu distribuce leteckých hodinek prim v ČSLA. Zakázka určená pro armádu byla vyrobena najednou a jejich převzetím od Eltonu byl pověřen zástupce vojenské správy, který garantoval, že splňují všechny náležitosti požadované při udělení zakázky MNO. Z Nového Města nad Metují putovaly hodinky do vojenského skladu při 2. výzbrojní základně (VÚ 1117) v Jaroměři, který zásoboval západní vojenský okruh (Čechy a Morava). Není vyloučeno, že část hodinek šla také na Slovensko.

 

Hodinky byly ze skladu vydávány podle pokynů shora, vypracovány byly tabulky počtů leteckého personálu (pilotů, navigátorů, příp. parašutistů). Co je zajímavé, že se s nimi počítalo i pro dělostřelce. Těm, na rozdíl od letců, však směly být vydány pouze v případě branné pohotovosti, jinak zůstávaly v jednotlivých útvarech v tzv. nedotknutelných zásobách. Lze odůvodněně předpokládat, že k jejich použití nikdy nedošlo. To myslím dobře vysvětluje fakt, proč se dochovalo relativně velké množství intaktních strojů. Poškozené strojky se opravovaly v Dobrušce, kde byla dislokována pobočka útvaru specializovaná na opravy hodinek náramkových, stopek i palubních hodin aj. Práci zde zvládaly dvě tři ženy.

 

Hodinky nebyly majetkem letce a ten je při odchodu z vojenské služby byl povinen vrátit; v případě jejich ztráty mu hrozil postih. Po roce 1989, když byly vojenské útvary rušeny a počty letců snižovány, se hodinky rovněž vracely do centrálního skladu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

To je zajímavé povídání ! Co všechno se v Dobrušce opravovalo a jak dlouho- odkdy- tam servis fungoval ?

V Dobrusce jsem vyrostl:).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Zdravím a pozdravuji

S jedním pivkem jsem to celé přehltal najednou.  Nebojím se vyslovit názor, že se jedná o diplomovou práci.  Pokud ne, tak obdivuji zápal.

Jediné snad co je mínus a to mé mínus je, že jsem si ujasnil že dobudoucna budu dál preferovat styl B. uhren. Ač patriot a měl jsem jako kluk prim sport,  tak za mě mě české pilotky nesedí. 

Ovšem....   každý jsme jiný,  a jako hold českému hodinářskému umění naprosto vyčerpávající pojednání.  Díky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Z Nového Města nad Metují putovaly hodinky do vojenského skladu při 2. výzbrojní základně (VÚ 1117) v Jaroměři, který zásoboval západní vojenský okruh (Čechy a Morava). Není vyloučeno, že část hodinek šla také na Slovensko.

 

Na Slovensko šly stoprocentně, vím o minimálně dvaceti kusech, které unikly ze skladu armádních přebytků kdesi na Slovensku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
  • Po roku...
  • po měsíci...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...