Přejít na obsah

Prim Automatic kal.97


Doporučené příspěvky

Ať jsem hledal jak jsem hledal, tak se mi nepodařilo najít vlákno, které by se věnovalo hodinkám Prim Automatic se strojkem kal.97 z roku 1979.

Pokud některý z administrátorů o tomto vláknu ví, nechť tam prosím tento můj příspěvek přesune, abych zbytečně nezaplevoval Chronomag.

 

Hodinek Prim Automatic s dvojitým datumem se vyrobilo velmi malé množství. Přesné číslo se nepodařilo zjistit, ale půjde řádově o desítky kusů.

Strojek kal.97 pochází z rodinné řady strojků kal.90,91,96 a 97 z které se do sériové výboby dostal pouze kal.96.

 

Pro ty z vás, kteří máte tyto zajímavé hodinky ve své sbírce a nebo hodinky Prim sbíráte uvádím tři modely, které byly v Eltonu ovzorovány a nafoceny.

post-1228-007842300 1293900614.jpg

post-1228-018513200 1293900633.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejkrásnější jsou ty první, televize. Mě by zajímala i informace ohledně stavu, v jakém jednotlivé kusy máte, jestli je někdo opravdu náhodně a nevědomky nosil, nebo to byly kusy, které byly již tehdy pečlivě uloženy ve skříních a vitrínách. A další dotaz, komu funguje bez problémů překlápění dne? A dotaz na accutrona: dostaly se některé kusy Prim s cal. 97 do běžné prodejní sítě a za jakou cenu? Na všechny příspěvky se v tomto novém vlákně moc těším a díky za jeho založení. A hlavně: fotky, fotky, fotky:smile_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky se mi nejvíce líbí "televize ve dřevě" - spolu s původními Orlíky jsou to pro mne Primky z kategorie nedostižných "dream watch".

A stejně jako mischu mne zajímá, jestli se hodinky s kal. 97 dostaly oficiálně do prodeje a jaká byla jejich cena.

Upraveno uživatelem ricous
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejkrásnější jsou ty první, televize. Mě by zajímala i informace ohledně stavu, v jakém jednotlivé kusy máte, jestli je někdo opravdu náhodně a nevědomky nosil, nebo to byly kusy, které byly již tehdy pečlivě uloženy ve skříních a vitrínách. A další dotaz, komu funguje bez problémů překlápění dne? A dotaz na accutrona: dostaly se některé kusy Prim s cal. 97 do běžné prodejní sítě a za jakou cenu? Na všechny příspěvky se v tomto novém vlákně moc těším a díky za jeho založení. A hlavně: fotky, fotky, fotky:smile_anim:

 

 

Překlápění dne bylo problematické od samého počátku. Z tohoto důvodu se hodinky montovaly nikoliv na hlavní výrobní lince, ale u repasážníků a v pokusné dílně. Domnívám se, že to byl i důvod proč se nikdy nedostaly do běžné výroby.

 

Navíc mezi sběrateli koluje několik kousků, které byly dělány doma na koleně a překlápění data nefungovalo od samého počátku.

Důvodem je skutečnost, že bastlíři používali misto originálních dílů datového ústrojí ke kal.97 díly od kal.96.

 

Nemám zprávy o tom, že by se Prim Automatic kal.97 prodávaly v běžné obchodní síti. Všechny hodinky, které mi prošly rukama pocházely od bývalých zaměstnanců Eltonu. Pokud někdo máte tyto hodinky vč. originálního paragonu budu velmi rád pokud sem dáte jeho oskenovanou kopii.

Upraveno uživatelem accutron
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To Accutron:

Ty tvoje dva prototypy mě vždy dostanou :D. Nevíš prosím kolik se udělalo celkem variant těch kal.97 ?

 

To Mischa:

Překlápění dne mi na těch 97čkách funguje bez problémů, pravda je ale že ho raději moc nedráždím.

 

To Kibi:

Ta fotka s pruhovanou kravatou je dokonalá, zejména jak proužky zrcadlící se na boku pouzdra přecházení plynule v pruhy číselníku. Fakt krásné :notworthy: .

Tematicky se mi líbí i fotka s Rudým právem.

post-9970-050741900 1293906996.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Slimty, slimty..... A fotky jsou suuuuper.

Ohledně těch bastlířů: znamená to, že vybastlovali i ciferník, nebo se to týká jen oprav nefunkčních původních 97? Nebo bylo možné sehnat samotný cifr na dvojité datum a zbytek už nějak dovyřešit?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Kamil

Ohledně těch bastlířů: znamená to, že vybastlovali i ciferník, nebo se to týká jen oprav nefunkčních původních 97? Nebo bylo možné sehnat samotný cifr na dvojité datum a zbytek už nějak dovyřešit?

 

Nevím, nevím. Kde by vzali věnec se dny?
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Slimty, slimty..... A fotky jsou suuuuper.

Ohledně těch bastlířů: znamená to, že vybastlovali i ciferník, nebo se to týká jen oprav nefunkčních původních 97? Nebo bylo možné sehnat samotný cifr na dvojité datum a zbytek už nějak dovyřešit?

 

Číselník je samozřejmě originál, stejně jako denní věnec, ale datový můstek je zpravidla z kal.96. No a pak nastupuje improvizace a dle zručnosti bastlíře se to buď nějak rozpohybuje a nebo ne. Při prodeji zájemci se uvede, že "datum trochu zlobí, ale je to jen nějaká drobnost" a je vyděláno.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidávám se k všeobecnému slintání. Takže si dávat bacha na zlobící posun dne v týdnu při nákupu, díky. A kdybych si takhle naběhl, je nějaká šance to opravit - sehnat díly do správného datového můstku? Vycházím z toho, že samozřejmě základ strojku bude kal.97.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kamile, no přece si ho za pár kaček nechali natisknout na plast, na plech, na tričko, dneska je to jednoduché...

accutrone, znamená to tedy, že cifrů se vyrobilo více, než pak hotových hodinek? A jaký je v tom správný datový věnec, když ten z cal. 96 není ten pravý a přitom asi dost podobný? Jak se to řešilo přímo při montáži ve firmě? Psal jsi, že i u Vás to dělali jen ti nejšikovnější a také nebylo nic jednoduchého rozchodit to.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidávám se k všeobecnému slintání. Takže si dávat bacha na zlobící posun dne v týdnu při nákupu, díky. A kdybych si takhle naběhl, je nějaká šance to opravit - sehnat díly do správného datového můstku? Vycházím z toho, že samozřejmě základ strojku bude kal.97.

 

Pokud je zádrhel jen v nesprávném datovém můstku, tak to lze řešit. Podmínkou ale je, že vše ostatní je od kal.97

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

znamená to tedy, že cifrů se vyrobilo více, než pak hotových hodinek? A jaký je v tom správný datový věnec, když ten z cal. 96 není ten pravý a přitom asi dost podobný? Jak se to řešilo přímo při montáži ve firmě? Psal jsi, že i u Vás to dělali jen ti nejšikovnější a také nebylo nic jednoduchého rozchodit to.

 

číselníků se vyrobilo více než hodinek.

datový věnec kal.97 je totožný s datovým věncem od kal.96. Nezaměňovat prosím s denním věncem, který ukazuje dny v týdnu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U svého prvního příspěvku v tomto vlákně jsem zmínil rodinu strojků kal.90,91,96 a 97.

Pro lepší představu zde uvadím oskenované dobové fotografie prototypů těchto strojků a hodinek. Omluvte prosím jejich sníženou kvalitu. Chyba není ve skeneru, ale v nekvalitní předloze.

post-1228-049922200 1293973839.jpg

post-1228-016838500 1293973860.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

taky zkusím přihodit polénko do krbu...

 

nejsem sice Kibi, ale zkouším taky fotit, tak snad není zase tolik kvalita fotky k nekoukaní.

 

EDIT: omlouvám se, fotka patří do jiného vlákna, tohle je kalibr 96 :crying_anim02: pokus se nepletu

post-13676-021924300 1293979662.jpg

Upraveno uživatelem sodik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Číselník je samozřejmě originál, stejně jako denní věnec, ale datový můstek je zpravidla z kal.96. No a pak nastupuje improvizace a dle zručnosti bastlíře se to buď nějak rozpohybuje a nebo ne. Při prodeji zájemci se uvede, že "datum trochu zlobí, ale je to jen nějaká drobnost" a je vyděláno.

 

Já nerozumím tomu kde teda ti firemní "bastlíři" vzali těch několik dalších kalibrů 97 a proč k nim dávali součástky z kalibru 96? A to ty kalibry 97 nebyly kompletní?
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já nerozumím tomu kde teda ti firemní "bastlíři" vzali těch několik dalších kalibrů 97 a proč k nim dávali součástky z kalibru 96? A to ty kalibry 97 nebyly kompletní?

 

Když se vyrábí hodinky, tak to nefunguje podle toho kolik kusů hodinek tolik sad dílů. Je to trochu složitější. Od každého dílu se vyrobí různé množství. Je to dáno tím, že u číselníků je například díky velkému počtu výrobních operací poměrně vysoká zmetkovitost a tak se jich najede více. U základen je to s minimálním výpadkem. Jiný výpadek je u pouzder,ozubených kol, můstků u pák a podobně.

 

Takže když se smontovalo co mělo, tak vždy zbyly nějaké díly navíc. Nejvíc zpravidla číselníků.

Upraveno uživatelem accutron
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...