Přejít na obsah

další hodinky od začátku do konce - papi-knives # 20


Doporučené příspěvky

Zdravím všechny,

 

po docela dlouhé době ve výrobě už jsou moje hodinky #20 skoro hotové, tak mě napadlo, proč nehodit nafocený postup výroby na fórum, ať z toho taky něco máte :)

 

Takže...

 

Trochu nelogicky jsem nezačal pouzdrem, ale ciferníkem, protože musel projít speciální úpravou, a to docela trvá. Takže aby měl náskok před zbytkem pouzdra, byl první na seznamu.

 

taky je nahrubo vytočený na přípravku do soustruhu

Posted Image

 

a samotný polotovar, zde i s datumovým okénkem

Posted Image

 

Jak jste si asi přečetli, je to nerezový damašek od Chada Nicholse, a ten se musí pro správné vlastnosti zakalit. Takže ciferník šel do kalírny, a zatím se pracovalo na zbytku hodinek

 

Tady je ještě položený na materiálu na hodinky - titanu gr.5

Posted Image

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 48
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

pokračování:

 

pohled na šablonu 2:1, vyrobenou na cnc fréze u kamaráda v dílně.

Posted Image

 

a tady je pohled na samotný výrobní proces - šablona a obrobek upnuté na stoly pantografické frézky

Posted Image

 

prvních pár špon, pro kontrolu uchycení a polohy na obrobku

Posted Image

 

a jede se na ostro, až do kompletního profrézování skrz. Mějte prosím na paměti, že tenhle proces není řízen cnc, ale opravdu u té mašiny musí někdo (já) kolem tří hodin stát, a celou dobu se soustředit, aby to nekoplo, a všechno bylo tak, jak to být má

Posted Image

 

po odřezání přebytečných zbytků okolo pouzdra. Ten masivní kus titanu na zadní straně pouzdra se ještě bude hodit :)

Posted Image

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Následuje soustružení:

 

celé pouzdro se za ofrézovanou kulatou část uchytí...

Posted Image

 

a zadní strana se nejdřív srovná...

Posted Image

Posted Image

 

a pak se přebývající materiál osoustruží do tvaru použitelného pro uchycení k dalšímn operacím

Posted Image

 

přebrousí se nástroje, protože hrubování už je hotovo, a musí být co nejostřejší, aby dosažený povrch nebyl hrubý, potrhaný, a rozmazaný

Posted Image

 

a pouzdro, tentokrát uchycené za před chvílí opracovaný válec, se opracuje ze spodní strany. tady se ukazuje, proč jsem frézoval na pantografu skrz celý blok titanu, a ne jenom nějakých 6mm - tlouštku samotného pouzdra. Bylo to proto, abych měl na spodní straně něco málo navíc, a mohl jsem nožky sklonit dolů, pro lepší ergonomii, vzhled, a pohodlnější nošení.

Posted Image

 

zadní strana je víceméně hotová

Posted Image

 

následuje srovnání přední strany, opracování kapsy pro strojek, a osazení pro ciferník.

Posted Image

 

ještě jeden pohled na zadní stranu

Posted Image

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

co dál?

 

spousta vrtání. Nejdřív se pouzdro uchytí do svěráku na frézce, a pomocí frézy s kulovou hlavou a vrtáku o průměru 0.8mm se připraví otvory pro stěžejky

Posted Image

Posted Image

Posted Image

 

Posted Image

 

Musí se i navrtat díra pro korunku

označí se správná výška (podle pozice stopky na strojku) a střed

Posted Image

 

frézou se udělá první vrt

Posted Image

 

který se vrtáky dovrtá a rozšíří, aby se do něj vešlo těsnění

Posted Image

 

a je to... víceméně

Posted Image

 

Posted Image

 

a tady už je ciferník zpátky z tepelného zpracování. teď je z něj potřeba odříznout 0.5mm silný plátek. Proč až po kalení? Aby se tak tenký plátek kovu při extrémních teplotách tepelného zpracování nezdeformoval. Jak na to? Opět zasahuje kamarád, tentokrát s EDM řezačkou.

Posted Image

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mezitím pokračuje práce na pouzdru.

 

Pouzdro se uchytí na sklíčidlo vycentrované na otočném frézovacím stole...

Posted Image

 

a označí se pozice pro šroubky

Posted Image

 

to samé se pak provede s kolečkem titanu gr5, 3.5mm tlouštky, ze kterého bude luneta.

Posted Image

Posted Image

 

do té se zároveň označí i indexovací dírky

Posted Image

 

následuje vrtání, zahlubování, řezání závitů... až je pouzdro sešroubované a připravené na další kolo v soustruhu

Posted Image

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

vysoustružená luneta, zatím ještě dost nahrubo

Posted Image

Posted Image

 

luneta se použije jako šablona pro dýnko. Je to jednodušší než dýnko spotovat na otočném stole, a trvá to kratší dobu.

Posted Image

Posted Image

 

dýnko se vyřeže, nahrubo obrousí, provrtá, zahloubí... a přišroubuje na základ pouzdra, aby bylo možné ho taky opracovat v soustruhu

Posted Image

 

takhle

Posted Image

 

mezitím se vrátil polotovar na ciferník, takže se sešroubuje pouzdro s lunetou a ciferníkem, a vnitřní lem, který byl dost tenký a zvlněný se dotlačí na plochu ciferníku a vyrovná

Posted Image

Posted Image

 

pak následuje kvantum nudného (pro diváky :) ) broušení, leštění, a leptání, a výsledkem je (skoro) finální podoba lunety, ciferníku a pouzdra

Posted Image

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mezitím se na tomhle kousku stihl vytáhnout i Ondra Šíma, který dodal opravdu luxusní řemen

Posted Image

 

U těchto hodinek pak následuje jenom opískování a nre-finiš některých součástek, výroba korunky

Posted Image

 

a odeslání všech hlavních součástí na pokrytí povrchem DLC.

Posted Image

 

jakmile se součástky vrátí, bude následovat poslední akční post v tomto vlákně - skládání hodinek.

 

Díky všem kteří si našli čas na kouknutí a případné komentáře.

 

S pozdravem,

Ondřej 'papi' Berkus

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je nářez... Ze začátku sem si řikal, že z toho bude nějakej amatérskej pokus o hodinky, a postupem času s přibývající mírou opracovanosti jenom kroutim hlavou. To musí bejt stráááášně pracný. Těšim se na finální vzhled, ale už teď paráda :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky pánové :-)

 

Něco se rýsuje, nemůžu se o tom sice ještě šířit, jednak abych to všechno nezakřikl, ale hlavně proto, že mám trochu informační embargo, ale dovíte se všechno včas :-)

 

Ale zpět k tématu. Konečně mám doma všechny součástky, takže jsem se dneska mohl pustit do skládání hodinek.

 

Obrázek ještě ze včerejška, zákazník chtěl matné černé ručky... i stalo se :)

Posted Image

 

Tady jsou všechny součástky vyskládané na stole. Všimněte si černého datum-kroužku na strojku - přece na celé černé hodinky nedáme bílý, no ne? :)

Posted Image

 

A poslední obrázek, tedy poslední, který budu fotit já. :)

Posted Image

 

Pokračování lepšími fotkami... brzo :)

 

Díky za kouknutí, mějte krásnou Neděli

O'p'B

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...