Přejít na obsah

Report z dnešního drancovani bazarů a zastaváren..


Doporučené příspěvky

Tak jsem se konecne odstal do Ostravy a behem obihani poslednich darku a nakupu sekvoje maskovane za vanocni stromek, jsem stihnul obehnout par zastavaren a starozitnictvi vyptavaje se na PRIM hodinky ;) Ve starozitnictvi byly tradicne nejdrazsi, zkouseli na mne ruzne finty. Spartaky jsem nekoupil, protoze na nich nebylo nic extra..za 2000 ani omylem! Jinak byla uroda celkem bohata. Celkem jsem pritahnul 15 kusu hodinek z toho 3 komplet nefunkcni ale vypada to jen na praskle perko, jeden kousek obcas jde obcas ne a jednomu pri povytahnuti vypadne cela korunka, ale jinak jdou! :D Ostatni jsou vsechny funkcni.

 

Prave jsem povyhazoval vsechny reminky a kovove tahy, ktere byly vetsinou teda dost hnusne a udelal soupis strojku. Pri sepisovani jsem narazil na par zajmavosti, ktere mi snad pan Prokop vysvetli.

 

Tak celkem ted mam:

5x kal. 66

3x kal. 50

3x kal. 68

1x kal. 96

 

no a ted par podivnych cisel (vsechno manualni natah)..

1x typ 010 - pekny strojek, lehce zabrouseny rovnym brusem a ozubene kola jsou zkosena.

1x typ 011 - u toho je zajimave, ze tam bylo vyrazeno 012, ale 2 je evidentne prerazena na 1!

1x typ 014 - tenhle je velmi pekny navic uplne jiny nez ostatni kalibry. Ma i pekny cifernik, ale nema vterinovku a bohuzel ani nejdou. Ale strojek jako takovy vypada moc pekne. Dokonce ma i neco jako lehke zabrouseni, v tomto pripade rovne.

 

Co je taky zajimave, ze nektere strojky stejneho kalibru nemaji zadnou povrchovou upravu ani napis, jine zase maji lehke kruhove/rovne zabrouseni a napis na ozubenem kole. Taky mne zaujalo, ze nektere kalibry maji za cislem kalibru bud cislo 3 nebo 4, pricemz 4 je vetsinou bez napisu "PRIM czechoslovakia" a bez brouseni.

 

Ted jedna vesela (nebo spis ani ne) prihoda. V jednom starozitnictvi Primky nemeli, az na jedny PRIM Sport, ty puvodni s Orllik rucickama. Celkove dost osoupane a poskrabane pouzdro, trochu i luneta a paradne praskle sklicko, ale tak, ze zbytky zustaly na ciferniku. Sice sly, ale jen do chvile, nez rucicka narazila na zbytky skla. Kdyz si uvedomim, jak silne to sklicko bylo, musely dostat poradnou supu. Na mou otazku "kolik za ne?" pan "ja-znalec-nejvetsi" hodinky otevrel, nakouknul a povida 600. Ja bych vzhledem k stavu dal tak 400, navrhnul jsem kompromis 500. Na ta slova pan "prodavac-majitel-a-znalec" povida, "ze to kdyz clovek neni znalec, tak to nic", ze nema cas mi vsechno ukazovat a zacal arogantne skladat ostatni hodinky do supliku, aniz bych mel moznost si je vubec prohlidnout..no chovani reznickeho psa a to tomu psovi krivdim!

 

No zkratka, tam uz teda nepachnu. Maji tam sice par peknych kousku, ale s takovym chovani at si je sezerou! Ty Sporty jim tam jinak lezi uz hooodne dlouho, stejne tak jako vetsina ostatnich hodinek, ktere jsem mel moznost videt. Sice bych ty Sporty bral protoze po renovaci by to mohly byt moc pekne hodinky, ale radeji si je sezenu jinde. Uz byly i na ebay a v podstatne lepsim stavu a neprodaly se ani za 5 EUR (tehdy jsem na to zapomnel), co uz je teda pod cenou. Ale 600 za stav ktery jsem videl teda urcite ne. Tech 200 by mne nezabilo ani omylem, zvlast kdyz renovace stejne vyjde tipuju na takove 3-4 tisice. Ale snad poznam stav a moznosti za kolik to muze prodat, ne? A to chovani bylo mimoradne "profesionalni"..

 

Takze tolik dnesni zazitky..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejsem znalec :) , ale vím, že číslo 1 - 4 za číslem kalibru je série, např. první 66 jsou moc hezké, broušené, s nápisy. taková 4 je bez nápisů, celá matová a změny jsou myslím i ve strojku (upevnění kamenů nebo tak).

Doufám, že tu nepíšu hlouposti. Já sehnal první Prim sport za 300Kč, stav odpovídá stáří a drsnému používání, ale fungují. Největší problém je se svítící barvou ručiček, je zhnědlá, místy chybí.....renovace asi levná nebude.

Jinak ty podivné čísla bych rád znal taky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V rychlosti zareaguji:

 

Předně bych zatím nekupoval hodinky, které jsou dražší 300,-Kč. Zatím jich je dostatek a nemá smysl zbytečně zvyšovat cenu. To na co jste narazil už je možná trochu důsledek našeho všeobecně zvýšeného zájmu o hodinky a strojky PRIM. Bohužel i obchodníci začali cítit, že by na tom mohli začít rejžovat. Chování toho prodejce je trestuhodné, ale jediné, co můžeme udělat, je jeho prodejnu napříště ignorovat.

 

Co se týče označování strojků. Lukáš to popsal v zásadě správně. Není možné to úplně zevšeobecnit, co znamená které číslo, protože u každé řady má dané číslo jiný význam. Například u kalibrů 66 je rozdíl mezi jednotlivými šaržemi strojků mimo dekorací i v tom, jestli používali protinárazové uložení setrvačky systému Incablock nebo KIF. Tomu musely odpovídat i jiné díly, které jsou mezi strojky z různých šarží nezaměnitelné.

 

Máme v úmyslu tyto věci zpracovat a publikovat, ale bude to dlouho trvat, protože naše archivy jsou takřka bezedné. Pokud byste někdo věděl o studentovi, který by si to vzal jako téma své diplomové práce (dokumentaristika nebo tak něco), milerádi mu zprostředkujeme veškeré zdroje informací a poskytneme dostatečnou podporu. To by mohlo tyto všechny informace pomoci osvětlit výrazně rychleji, než bychom to udělali sami.

 

Renovace číselníku děláme a není to v zásadě problém, jen tu radioaktivní barvu tam už nebudeme moci dát.:)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja jsem vcera kupoval vse do 200KC. Nekter funkcni kousky dokonce za 50! Zatim je toho celkem dost, takze zaden problem sehnat. Jeslti znovu sezenu ty stare Sporty, tak si je urcite necham zrenovovat, protoze se mi opravdu libi jak velikostne, tak vzhledove. Ty novejsi verze uz bohuzel tak pekne nejsou.

 

K tem cislum strojku, jasne, ze neni treba zjistovat vse. Pokud jde o zname kalibry jako 66 a podobne, tak jsem pochopil i ja, ze je to dalsi cislo neco jako minor cislo verze u SW ;) Docela by mne ale zajimaly ty "nezname" kalibry. Ty si zatim necham, zbytek vam, jak bylo dohodnuto, odprodam, pripadne si necham nektere pekne na renovaci. Urcite to neni posledni varka strojku, ktere jsem sehnal. To je jen takovy zacatek..site jsou rozhozeny ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Samozrejme, ale az po svatcich. Momentalne jsem u rodicu a zpomnel jsem si vzit fotak. A mobilem to nema vyznam.

 

Jinak dnes jsem ziskal dalsi kousek a ten ma pro zmenu oznaceni "typ 0111". Bohuzel opet nefunkcni. Ale jinak pekny strojek i cifernik.

 

Mimoto jsem dostal hrst podivvnych hodinek (asi proto, ze jsem chtel mechaniske primky). Nejzajimavejsi ovsem byl kousek, ktery mel z nejakeho mne neznameho duvodu pod sklickem krasne naaranzovanou vysusenou vcelu :D Lidova tvorivost je mocna, i kdyz fakt netusim, co tim chtel autor rici?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To PRIM: kdyz budou nevadi, ale ty hodinky vypadaji tak na konec 50, zacatek 60 let. Delaly se experimenty uz tehdy? Vsechno to jsou hodinky s mimostrednou vterinovkou, teda az na jedny, ktere vterinovku vubec nemaji. Jsou to ty 014. Ty maji i strojek v jednom miste podstatne vyvyseny. Jak rikam, uplne jiny nez ostatni. Apk poslu fotky.

 

To Eda..

"Kuri rynek". Hodinek hromada..primky jen jedny..chovani otresne..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přesně jak píše odklízeč, jsou to hodinky tak 60.léta. Já mám všechny mimostředná vteřinovka + jedny bez vteřinovky. Dvoje z nich jsou myslím Incablok. Neřekl bych, že se jedná o asijskou produkci, zpracování a kvalita je podle oka Primácká. Přesto, že číslo kalibru bylo na strojku rozdílné, zařadil jsem hodinky podle specifikací (velikost strojku, počet kamenů atd.) do běžné Prim produkce.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To odklizec: K těm strojkům. Musím to vidět, ale podle toho co popisujete půjde o naší původní výrobu a ješte spíše o půjde o nultou sérii, tedy skutečný začátek produkce strojků. V tehdejší době se experimentovalo pouze se strojky zahraniční výroby, ale spíše po stránce technické inspirace.:)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kdo chce videt opravdu ulet v cenach, at navstivi Zlatou ulicku v Praze. Po zaplaceni 50,- Kc Vas pusti do ulicky, a Vy muzete zirat. Zlata Ostrava. V Zlate ulicce uvidite spoustu Primek, casto i zbastleny hodinky, nepuvodnimi ciferniky v jinych pouzdrech, rucicky - co dum dal. Ceny lidove od 1.000,- za damske, pouzivane 80.leta za 3.500 Sport prvni generace, s rucickama z druhe generace, a s nepuvodnim sklickem. Pan doktor - majitel a obchodnik zrejme prosperuje. V krame je narvano a japonci kupuji jak divi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No ano, to je také kousek zralý k renesanci.:-) Má stejné pouzdro, jako tu někde prezentoval chronomag, které už je u nás na renovační kůře.:)

 

Všimněte si ručiček. Jsou to ty šípové, profilované, které jsem nabízel jako alternativu k ručkám modelu Linea pro CH.L.E.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...