Přejít na obsah

Fotka
- - - - -

Mazání strojků

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
30 odpovědí na toto téma

#21 Bert

Bert

MegaXXLzávislák

• Root Admin
  • 6 202 příspěvků(y)
  • Pohlaví:Muž

Publikováno 14.leden.2020 - 22:27

The Practical Lubrication of Clocks and Watches. Pro dementy vysvětleno na straně 15.

Typický PRIMitiv, a proto mi dělají upřímnou radost Ladičky, Orlíky, Spartaky, 97-čky, 96-ky, Diplomaty,Eleganty, Traktory, všemožné Sporty, Bauhausy, Hindy, Linee a dalších několik kusů všemožné havěti, jako třeba Piaget, Rolex, Panerai, Omega, či Perrelet .....

#22 Jeronimo

Jeronimo

®

• Member_50
  • 6 389 příspěvků(y)
  • Pohlaví:Neuvedeno
  • Bydlí:Status varování
  • Fanoušek značky:Status varování

Publikováno 14.leden.2020 - 22:38

Že je někdo hodinář ještě neznamená, že to dělá správně.  Viděl jsem na hodináře co plynul na ciferník Diplomatů aby utřel špínu. Skoro to fungovalo. Viděl jsem druhého hodináře co nemá vibrograf a zkouší hodinky tím, že si je dá druhý den po servisu na ucho, podívá se z okna na hodiny kostelní věže a řekne: Dobrý to je... Nějak to funguje. 

Já chci svoji práci dělat správně. Je mi jedno jestli jsou to Primky nebo Omegy. Ztotožňuji se s hodinářem, jehož koment z FB jsem tady zveřejnil ohledně mazacího plánu. Chtěl jsem ještě aby se tady pod to podepsal nezávisle někdo jiný. Nejlépe hodinář nebo člověk perfektně znalý věci. 

Na přiblblé debaty o sekačkách a autech kašlu. Proto už roky nechodím ani dolů do: Ostatní diskuze a zábava. 

Možná to vypadává z kontextu toho co píšu. Já věřím, že to myslíš se mnou dobře, ale to co píšeš není pořád to co potřebuji vidět, číst nebo slyšet. :)

Tento příspěvek byl upraven od Jeronimo: 14.leden.2020 - 22:38

#23 Jeronimo

Jeronimo

®

• Member_50
  • 6 389 příspěvků(y)

Publikováno 14.leden.2020 - 22:42

The Practical Lubrication of Clocks and Watches. Pro dementy vysvětleno na straně 15.

Nemáš tam něco pro analfabety ? Neumím anglicky. 

Edit: Ale umím odezírat, takže to poberu. 

Tento příspěvek byl upraven od Jeronimo: 14.leden.2020 - 22:42

#24 Bert

Bert

MegaXXLzávislák

• Root Admin
  • 6 202 příspěvků(y)

Publikováno 14.leden.2020 - 22:46

Hájek 1963 je bohužel málo konkrétní :-) Ve zkratce: každá část hodin vykonává práci o jiné charakteristice (rychlost, tlak, moment,) zaslouží si tedy jiný olej. Specifikum je pak samozřejmě situace, kdy části hodin jsou z jiných materiálů a na jejich povrchu dochází k odlišné reakci.

Typický PRIMitiv, a proto mi dělají upřímnou radost Ladičky, Orlíky, Spartaky, 97-čky, 96-ky, Diplomaty,Eleganty, Traktory, všemožné Sporty, Bauhausy, Hindy, Linee a dalších několik kusů všemožné havěti, jako třeba Piaget, Rolex, Panerai, Omega, či Perrelet .....

#25 Jeronimo

Jeronimo

®

• Member_50
  • 6 389 příspěvků(y)

Publikováno 14.leden.2020 - 22:52

Hájek 1963 je bohužel málo konkrétní :-) Ve zkratce: každá část hodin vykonává práci o jiné charakteristice (rychlost, tlak, moment,) zaslouží si tedy jiný olej. Specifikum je pak samozřejmě situace, kdy části hodin jsou z jiných materiálů a na jejich povrchu dochází k odlišné reakci.

V tom jsem právě do dnes žil. Tak snad je pořád svět ještě v pořádku. 

#26 orol

orol

• Member_50
  • 1 101 příspěvků(y)
  • Bydlí:Tatry

Publikováno 15.leden.2020 - 07:39

Namazat všechny čepy/ložiska jedním olejem si dokážu představit a asi by to i fungovalo.

Ale ty další věci mazat tím samým (řídkým) olejem - tam už se budou projevovat nežádoucí 

vedlejší efekty.

Ano, je to správně tak, jak to děláš.

#27 Jeronimo

Jeronimo

®

• Member_50
  • 6 389 příspěvků(y)

Publikováno 15.leden.2020 - 09:03

Dobrá, díky Orle. :)

Edit: Teď to po sobě celé čtu a vidím, že už mám problémy i češtinou. Asi půjdu ke Karlosovi na doučování. 

Tento příspěvek byl upraven od Jeronimo: 15.leden.2020 - 09:06

#28 Lookyn

Lookyn

Pokročilejší začátečník

• Member_50
  • 96 příspěvků(y)
  • Bydlí:Praha, Golčův Jeníkov

Publikováno 15.leden.2020 - 11:38

Že je někdo hodinář ještě neznamená, že to dělá správně.  Viděl jsem na hodináře co plynul na ciferník Diplomatů aby utřel špínu. Skoro to fungovalo. Viděl jsem druhého hodináře co nemá vibrograf a zkouší hodinky tím, že si je dá druhý den po servisu na ucho, podívá se z okna na hodiny kostelní věže a řekne: Dobrý to je... Nějak to funguje. 

...jednoznačně do pamětihodností!  :clap:

#29 Seamaster

Seamaster

Megazávislák

• Member_50
  • 2 111 příspěvků(y)
  • Bydlí:Brno
  • Fanoušek značky:Omega

Publikováno 15.leden.2020 - 13:19

Zdar borci nechci zakládat nové vlákno s totožným názvem, tak oživím mrtvolku. 

Jde mi o mazání hodinek a dejme tomu klidně obyčejných Primek cal.66/68. Osobně používám na namazání takového stroje tři druhy oleje a jednu vazelínu od Moebiusu.

Zvlášť mažu ložiska s rychlými koly a incabloky. Zvlášť ložiska kde jsou pomalá kola s velkou zátěží. Hřídel a ložiska perovníku. Zvlášť krok a vazelínu používám na stavěcí mechanismus a třecí plochu datumové západky. 

Muj mazaci plan je v podstate identicky jako tvuj. Po debate tady a zpovidani ruzne vyspelych hodinaru jsem dospel k tomu co ty. JInak lidova tvorivost je nekonecna a ze nekdo maze vse 1 olejem me neprekvapuje, nekdo zas resi vse Koch3 atp...

Mám info od jednoho kolegy z FB, cituji:

Na pomalý kola HP500,na rychlý kola 9010,na kotvu 9415, vazelína molicote a na těsnění je dobrý fomblin,... To je mazací plán přímo z Eltonu, ale těm umělcům to nemá cenu vysvětlovat

Tady mi to dává smysl, jen místo HP500 používám HP1000. Ještě co sleduji, tak se těší u hodinářů velké oblibě D5.

Von ten D5 se vsude zminuje, ale uz je to outdated mineral co se nedela, ted dela Moebius vse v syntetice, ktera drzi 5 let, nahradou D5 je tusim HP1300, ale lepe overit, nemam to v hlave.

Omega De Ville Hour Vision 431.33.41.21.01.001 - Omega Seamaster Professional Planet Ocean 2900.50.91 Omega Seamaster Professional 300m Diver 2254.50.00 - Omega Seamaster Chrono-Quartz 196.0052 - Omega Constellation Marine Chronometer 198.074 - Omega Seamaster 600 Professional aka Ploprof 166.077 - Omega Speedmaster Professional 145.022.69.ST - Omega Constellation Calendar 2943 1SC Omega Medicus 23.4 SC 

#30 Jiří9

Jiří9

Závislák

• Member_50
  • 798 příspěvků(y)
  • Fanoušek značky:Mechanika,elektrika,elektronika,modelářství a astronomie.

http://astrofotky.cz/~Jirka

https://www.facebook.com/jiri.spilka99

Publikováno 15.leden.2020 - 18:17

Já osobně mažu Moebiusem 9010 komplet Qartz a mechanické hodinky,  rychleji se točící díly u kapsáčů   ,

9020 pomaleji se točící díly minutové kolo u hodinek

a 9104 jestě pomaleji se točící, nebo díly,ložiska perovníků  nebo ty co se o sebe třou,   Pera a natahování u kapsáčů, zatím ještě mažu olejem NDR3.   Je to na uvážení každého hodináře a podle toho, na co je olej určený.

Je fakt, že dřív se hodinky mazaly NDR2  (kamem na kamen a ocel na kamen) NDR3  mosaz na ocel a hodiny a budíky. NDR 4 byla na větší hodiny a to bylo všechno a taky to chodilo.

Tento příspěvek byl upraven od Jiří9: 15.leden.2020 - 18:23

#31 Jeronimo

Jeronimo

®

• Member_50
  • 6 389 příspěvků(y)

Publikováno 15.leden.2020 - 19:25

Díky za postřehy.