Přejít na obsah

Tag Heuer Aquaracer 300m


Doporučené příspěvky

Omlouvám se, snad mám dnes trochu militantní náladu, ale reagovat musím. Ať se kdokoliv oběsí, pokud má tu potřebu, ale hodinky snad (doufám) nejsou věc, ke které se člověk musí chovat s citem resp. s citem, který popisuje Pavča. Nemůžu se zbavit dojmu, že odložení hodinek mimo sametovou podložku je chování za technickými možnostmi hodinek. Doufám, že většina lidí někdy své hodinky ze sametové podložky sundá :-)

 

To není o odkládání na sametovou podložku, to je o chování k mechanickému stroji. Do Lamba by sis dovolil nevyměnit olej a pak řval, že Ti zahořelo? ;)
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 247
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

:D Na základě toho, co psal Vlastimil, se to dá toto vlákno zjednodušit asi takto - pokud se budete usilovně potápět, lézt po Alpách, dobývat Afriku a potit v páře, tak vám hodinky vydrží cca 2 roky a něco. Ovšem, pokusíte-li se o trojku ve sprše, tak hodinky zrušíte hned! ;)
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

:D Na základě toho, co psal Vlastimil, se to dá toto vlákno zjednodušit asi takto - pokud se budete usilovně potápět, lézt po Alpách, dobývat Afriku a potit v páře, tak vám hodinky vydrží cca 2 roky a něco. Ovšem, pokusíte-li se o trojku ve sprše, tak hodinky zrušíte hned! ;)

 

Ta trojka ve sprše by i za ty hodinky stála :D
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Omlouvám se, snad mám dnes trochu militantní náladu, ale reagovat musím. Ať se kdokoliv oběsí, pokud má tu potřebu, ale hodinky snad (doufám) nejsou věc, ke které se člověk musí chovat s citem resp. s citem, který popisuje Pavča. Nemůžu se zbavit dojmu, že odložení hodinek mimo sametovou podložku je chování za technickými možnostmi hodinek. Doufám, že většina lidí někdy své hodinky ze sametové podložky sundá :-)

 

No vůbec jsi nepochopil, co jsem tím chtěl naznačit, ale to je asi jedno.

 

edit: omlouvám se, nedočetl jsem to dále a tak děkuji gougymu za doplněk, ano, asi tak je to myšleno.

Upraveno uživatelem pavča
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Takže firma Tag Heuer nezklamala a zachovala se tak, jak jsem očekával :notworthy: Myslím, že to poukazuje pouze na to, že některé výkřiky zde tipu, jseš podvodník, já bych tě poslal z reklamací někam a podobné, že se m¨áme ještě hodně co učit, jak se chovat k zákazníkovy :cheers:

E-mail od Fa. Hanák:

 

Dobrý den pane .......,

po naší dohodě jsme minulý pátek odeslali stroj z Vašich hodinek Tag Heuer CAF1010 k výměně do Švýcarska.

Po Vašem dopisu, který jste do fa Tag Heuer Swiss odeslal, nám švýcaři přislíbili, že stroj pro Vaše hodinky vymění zdarma.

 

Pouzdro hodinek musí být přetěsněno, tj. dodána nová: korunka, krček, těsnění skla, těsnění víka, těsnění tlačítek, nat. hřídel a baterie, toto vše v ceně: 2.800,-Kč +144,-Kč za poštovné, pojistné. Záruka na opravu 1 rok, díly nutno objednat, termín dodání 1 měsíc, poté doba na práci.

 

Prosím o Váš souhlas, děkuji předem.

 

 

S pozdravem

 

hodinarsky servis

 

asistentka

----------------------

Fr. Hanak

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidávám se ke gratulantům.

 

Jestli jsem to dobře pochopil, tak z původních hodinek zůstane jen kompletní pouzdro se sklíčkem a tah?

 

Tak, tak, pochopil jsi dobře" Kalibr dají funglovku a všechny díly vyše uvedené, takže v podstatě nové hodinky" Ještě by mě zajímalo, zda-li mě vrátí ty rezavé díly, včetně toho kalibru, no uvidíme"

 

Jinak díky všem za podporu, by jsem s toho docela smutnej, a dokonce mě i přítelkyně na motoexpedici zakázala vzít si sebou Seamasterky, když viděla, jak to prožívám :rolleyes:

 

Budu mít trochu stres a asi je nebudu brát na potápění, jelikož mě stále nedocvaklo, co se tam mohlo odehráti. Byli na 100% vodotěsné, a vytáhnout korunku u tohoto modelu 10m pod vodou si myslím, je nad lidské síly" Kdo je má, ví o čem mluvím" Asi se mnou budou chodit jenom do divadla :whistle:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak, tak, pochopil jsi dobře" Kalibr dají funglovku a všechny díly vyše uvedené, takže v podstatě nové hodinky" Ještě by mě zajímalo, zda-li mě vrátí ty rezavé díly, včetně toho kalibru, no uvidíme"

 

Jinak díky všem za podporu, by jsem s toho docela smutnej, a dokonce mě i přítelkyně na motoexpedici zakázala vzít si sebou Seamasterky, když viděla, jak to prožívám :rolleyes:

 

Budu mít trochu stres a asi je nebudu brát na potápění, jelikož mě stále nedocvaklo, co se tam mohlo odehráti. Byli na 100% vodotěsné, a vytáhnout korunku u tohoto modelu 10m pod vodou si myslím, je nad lidské síly" Kdo je má, ví o čem mluvím" Asi se mnou budou chodit jenom do divadla :whistle:

 

Měli by ti vrátit jenom díly z pouzdra, protože stroj si ve Swiss nechají a za starý ti dají nový! Prostě takový čenč.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Měli by ti vrátit jenom díly z pouzdra, protože stroj si ve Swiss nechají a za starý ti dají nový! Prostě takový čenč.

 

ako pise remove soul,stroj si nekupujes ale dostavas,tak stary si nechaju a tiez gratulujem k "novym" hodinam :smile_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Předmět: Jak výrobci dělají výstupní kontrolu hodinek na voděodolnost? Část 1.

 

Na základě příspěvků, které tady postnul Vlastimil7664 o dvou různých hodinkách a co psal o servisu Remove soul, se mi na mysl vkrádá nepříjemné poznání, jak moc málo toho víme o kvalifikačních/certifikačních testech a výstupní kontrole (voděodolnosti) u hodinářských výrobců.

 

S použitím některých dalších informací jsem si pracovně rozdělil kontrolu voděodolnosti hodinek u výrobců do šesti různých kategorií.

 

Otázkou pro skutečné znalce je, do jaké kategorie (kategorií) patří konkrétní výrobce respektive model jeho hodinek.

 

Hodně úzce s tím souvisí to, co píše Remove soul - hodinky řady značek se v servisech kontrolují jen suchým testem (přetlak vzduchu do 10 atm + podtlak). A pokud se podíváte na mnou stvořené kategorie, vyjde z toho, že pro první čtyři z celkem šesti kategorií bude tento suchý test dostačovat.

 

Někomu se to bude zdát překvapivé, ale úzce to souvisí s těmi normami na testování voděodolnosti, které jsem dlouze už popisoval.

 

Kategorie 1 - ?extrémem? voděodolnosti budou hodinky, které žádné testy sdělnosti neabsolvovaly a výrobce si tam hodnotu jen tak napsal. Bohužel bude to asi častější, než bychom rádi viděli. Kolik podobných výrobců a značek je dnes na trhu?

 

To že se na hodinky napíše nějakou WR xxx totiž nikdo úředně nehlídá. Pravděpodobně jen Švýcaři si hlídají kvalitu, že vše co je ?SWISS MADE? plní minimálně švýcarské oborové standarty NIHS nebo mezinárodní ISO. Ale jestli to opravdu dodržují všechny švýcarské značky, tak to opravdu nevím. Normy NIHS/ISO/DIN jsou doporučením a pokud výrobce nic o jejich použití netvrdí, tak to po něm nemůže nikdo požadovat. Zkuste se pak s takovým výrobcem hádat v záruce, že do nich nateklo v nějaké malé hloubce.

 

Testování suchým testem do 10 atm v servisu je pak dokonce více péče, něž tomu věnoval ?nepoctivý? výrobce. Bohužel pro servis, po přezkoušení těsnosti by měl asi na sebe přebrat záruku na voděodolnost.

 

Kategorie 2 ? výrobce nekvalifikuje voděodolnost hodinek podle NIHS 92-20/ ISO 2281(0)/DIN 8310, ale aplikuje vlastní postup (zpravidla jednoduší a levnější než ten standardizovaný). Příkladem je například český výrobce Elton hodinářská a.s. Ani v ELTONU ani V ČR není přístroj pro mokrý test, natož kompletní zkušební laboratoř. Takže jim asi nezbývá nic jiného, než voděodolnost ověřovat pouze suchým testem do 10 atm. Zda testují pouze kvalifikační vzorky nebo každý vyrobený kus, tak to nevím.

 

Testování suchým testem do 10 atm v servisu je pak přesně to, co dokáže vlastní výrobce.

 

Kategorie 3 ? hodinky jsou kvalifikovány podle specifikace NIHS 92-20/ ISO 2281(0)/DIN 8310 (výrobci se bráni slovu certifikovány neb v jejich případě chybí nezávislý certifikační úřad). Požaduje se testovat jen kvalifikační vzorky (případně někdy i výrobní vzorky). Norma ale nepožaduje žádné testování voděodolnosti u každého jednotlivého kusu vyrobených hodinek. Odhaduji, že to bude případ těch utopených Festin WR 100.

 

Pokud tedy výrobce hodinky během výstupní kontroly už nijak netestuje, tak nemá význam po servisech chtít něco více než suchý test do 10 atm.

 

Kategorie 4 ? Výrobce hodinky kvalifikoval podle NIHS 92-20 / ISO 2281(0) / DIN 8310, ale navíc v rámci výstupní kontroly přetestuje každý vyrobený sériový kus. Nejlevnější cestou je použít stejných přístrojů, jako mají servisy (jiné se ostatně ani sériově nedělají). Tedy na sucho, maximálně do přetlaku maximálně 10 atm.

 

Servis pak se svým vybavením kontroluje jen to, co konkrétní hodinky už jednou zvládly, když opouštěly výrobní linku. A jestli jsou to hodinky s WR 200 nebo 300 m je jedno. Kromě kvalifikačních vzorků žádné vyrobené hodinky na tak vysoký tlak nikdo netestoval, a proto je asi zbytečné chtít to po servisech.

 

Kategorie 5 - Extrémním případem péče o výstupní kvalitu jsou pak výrobci, kteří kvalifikovali své hodinky podle NIHS 92-20 / ISO 2281(0) / DIN 8310 a navíc během výstupní kontroly ještě znovu testují voděodolnost mokrým testem + kondenzační test. Přesto výrobce nejdříve udělá ten suchý test, který slouží jako bezpečnostní pojistka před tím, než se kompletní hodinky strčí do vodního tlakového válce. To by mohl být případ Omegy a Tag Heuer? (můj odhad, jistě to nevím).

 

Pak už by servisní testování jen suchým testem do 10 atm bylo méně důkladné (hlavně u hodinek s WR 200 a 300m) než, když opouštěly výrobní závod. Otázkou pro znalce je, kolik takových důkladných značek vůbec existuje?

 

Kategorie 6 - Hodinky splňující potápěčskou normu NIHS 92-11 / ISO 6425 / DIN 8306 jsou bez diskuze. V rámci výstupní kontroly absolvují mokrý test na 125% nominální hodnoty a kondenzační test. Aby to fungovalo i po servisních prohlídkách, musí to servis zopakovat, kdykoliv hodinky otevře. A podle toho co psal Remove soul tuto schopnost v rámci ČR asi nikdo nemá.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Předmět: Jak výrobci dělají výstupní kontrolu hodinek na voděodolnost? Část 2.

 

Asi nebude na škodu se podívat na ten suchý test. Z pohledu kontroly těsnosti to není vůbec špatná testovací metoda, ba naopak. Je bezpečná pro hodinky při ztrátě těsnosti, je bezpečná pro obsluhu, je rychlá (i když to může být kontraproduktivní) a díky relativní nenáročnosti zařízení může být opravdu v každém servisu. Fyzika také říká, že molekuly vzduchu jsou ?pronikavější? než molekuly vody, takže kontrola přetlakem/podtlakem vzduchu je vlastně ?agresivnější? než mokrý test. Základem technologie suché kontroly je měření průhybu víka pouzdra - tlak uvnitř pouzdra a v okolním prostředí uvnitř testeru je odlišný, a tak se víko pouzdra prohýbá. Pokud dojde k rychlému průniku vzduchu netěsností, nastane vyrovnání tlaku uvnitř a venku pouzdra, a tak nedojde k průhybu víka.

 

Nepochybuji, že by se suchým testem do 10 atm nenašla netěsnost. Měl bych spíše připomínky k tomu, že standardně suchý test trvá jen nějakých 30 sekund až 5 minut, zatímco kvalifikační mokré testy začínají na jedné hodině. Za nedostatek metody také považuji absenci kondenzačního testu. Nedělám si iluze, že by snad drtivá většina výrobců nebo servisů uzavírala pouzdra hodinek v místnostech s řízenou čistotnou a vlhkostí vzduchu. U nás je to možná okrajová záležitost, ale co když hodinky vyrobili nebo servisují ve velkých subtropech Asie nebo Jižní Ameriky?

 

Na jedné straně moderní technologie v posledních cca 15-20 letech umožnily vzniknout kompaktním vzduchovým testerům na 10 atm, které měří průhyb pouzdra v desetinách mikrometrů (tedy desítitisícina milimetru!!!). Na druhou stranu technologie (přesné CNC obrábění pouzder a jiných součástek, kvalita materiálu a rozměrová přesnost těsnění, ?) umožnily stejně snadno vyrábět velkosériově hodinky, které vydrží přetlaky vyšší než dříve dobrých 10 atm (100m). Dnes se komerční hranice sportovních hodinek posunula na nějakých 200 a 300 m. Jakoby ?marketingový sprint? hodinek do stále větších hloubek nechal za sebou vývoj testovacích zařízení.

 

Klíčová otázkou je, zda vůbec pro sportovní potřebu potřebujeme hodinky s WR větší než 100m. Kolik lidí, které si koupí hodinky, je někdy v praxi vystaví tlaku 10 atm? U profi potápěčských hodinek se počítá s rezervou 25% (stárnutí, rozdílné teploty a hustoty vody, pohyb rukama ? nicméně jednou za rok na zkoušku těsnosti). Pokud to aplikujeme na 100 m hodinky, jsem na provozní hloubce 75 metrů. Tam se ale žádný běžný potápěč nikdy nepodívá. Pravidla limitují maximální hloubku ponoru s normální výbavou na 30-39 m. A to jsou skutečně hloubky už pro (polo)profesionály ? jinými slovy zkušené a vytrénované borce.

 

V rámci tohoto vlákna o hodinkách TAG Heuer stojí za připomenutí, že například TAG Heuer povoluje u svých hodinek s WR 100 m potápění s dýchacím přístrojem. Čistě technickým pohledem na hodnoty přetlaků je vidět, že hodinky s WR100 mají z hlediska přetlaku stále obrovskou rezervu mezi testovací hloubkou a ?běžně? dosažitelnou provozní hloubkou potápění. Ale kdo to riskne s velmi drahými hodinkami?.

 

Bohužel jiní výrobci přístrojové potápění s hodinkami WR100m zase zakazují, atd. Tento zmatek je podle mého názoru dán extrémně nešťastnou volbou označování voděodolnosti hodinek (WR30, 50, 60, 100,? metrů a podobně). To značí pouze a jen hodnotu tlaku, kterému byly hodinky během kvalifikačních testů podle ?nějaké? metody vystaveny. Nic to neříká o povoleném použití hodinek. Myslí si snad někdo, že u potápěčského vybavení (nebo u tlakových nádob) někdo píše zákazníkům nějaké hodnoty z kvalifikačních zkoušek, které jsou v praxi k ničemu?

 

Opak je pravdou, píšou se tam garantované limity provozních tlaků či hloubek, do kterých se může zařízení bezpečně používat. Je škoda, že to není případ i náramkových hodinek (patrně s výjimkou ISO 6425/NIHS 92-11). Výrobci hodinek pak volí opatrnou cestu. Chtějí totiž minimalizovat svá rizika a náklady se záručními opravy nebo ztrátou reputace. A tak každý podle svého uvážení omezuje uživateli použití hodinek ve vodním prostředí. Někteří se s tím ani nenamáhají a radši neříkají nic.

 

A proto vznikly velmi konzervativní tabulky voděodolnosti hodinek (mimochodem prý je vymysleli klenotníci na Novém Zélandě). V těchto nezávazných doporučeních mě vždycky iritovalo tvrzení, že WR 30m - jinými slovy testovací přetlak 3 atm - je dobrý tak akorát na mytí rukou. Pokud to výrobce pořádně otestoval, tak se s tím dá plavat a potápět do pár metrů. Zrada je v nutnosti opravdu pravidelné kontroly těsnosti.

 

Ale jak užo tak v životě bývá, mohu s tím nesouhlasit, mohu protestovat :taz: , ale to je tak asi všechno, co se s tím dá dělat. :P :D :lol:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dík za pěkné počtení. Docela by mě zajímalo, jestli jsou tyto věci uvedeny v papírech k hodinkám. Já osobně jsem tohle třeba u žádných hodinek neměl, dokonce ani u Fortisek, naopak u Damasko je v papírech napsáno vše.

 

Vodotěsné dle DIN...

Nárazuvzdorné dle DIN...

Antimagnetické dle DIN...

 

A to je taky jeden z důvodů proč je mám na ruce! :D

 

Nevím jestli je to náhoda, ale Němci jsou častěji na tyhle precizní "blbinky" (Sinn, nebo "poloviční" Němci - Kobold).

 

Naprostým unikátem jsou pak kanadsko-švýcarské Marathony, kde i obyčejné hodinky za pár desítek dolarů, mají vládou USA všechno detailně specifikováno, včetně způsobu testování voděodolnosti. Marathon je nenápadná firma, mimo mainstream, ale jejich potápky jsou všechny podle ISO 6425! A ještě za "neobyčejně" nízký peníz.

 

Ale švýcarské výrobce bych nepodceňoval, technické možnosti jejich hodinářského průmyslu jsou prakticky "neomezené". Ostatně všechny ty standardy vymysleli asi oni (ne náhodou je sídlo ISO také ve Švýcarsku). To co proniká od Omegy nebo i od TAG Heuer naznačuje, že to moc dobře znají. Bohužel z nějakého důvodu to nevytrubují o sobě do světa.:shutup: :shutup: :shutup:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...