Přejít na obsah

Pozor při nákupu z Velké Británie - zásilka může podléhat DPH!


Patrik

Doporučené příspěvky

V diskusi na finančním serveru http://forum.finexpert.e15.cz/viewtopic.php?f=319&t=1146192&p=8294918#p8294918 jsem narazil na případ, kdy byl balíček zasílaný z Velké Británie celníky zadržen a byla na něj uvalena DPH! Obchod na to nemusí výslovně upozornit a vy se pak můžete dočkat nepříjemného překvapení.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no jo, pravda. taky jsem byl prekvapeny, ze se tam (a od tamtud) musi delat regulerni celni papiry a celni rizeni. ale zase tam toho neni tak moc k nakupovani.

 

p.s. podle frekvence mych cest na postu si ale myslim, ze vetsina zasilek z uk jde pres mou adresu, takze to ma vetsina clenu v pohode :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Toto je prostě kravina. Při pohybu zásilek v rámci EU, zboží které je ve volném oběhu, tedy většina běžných věcí, nepodléhá zboží celnímu dohledu. Tedy pokud to opravdu poslal z EU, tak se měl bránit, že clo a dph je neoprávněné. Spíše věřím tomu, že to nešlo z EU.

 

Viz. třeba ZDE! Jestli nevěříte, klidně někde vygooglím i přesné znění zákonů.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nedalo mi to a našel jsem to. ZDE je přesné znění zákona č. 47/2011. Je to v paragrafu 71 a odstevec 4. písmena B).

 

Tady jsem to vytáhl, kdo to nechce hledat.

 

(4) Od daně je dále osvobozen dovoz zboží

 

B) uskutečněný subjekty Evropské unie, a to v mezích

a za podmínek upravených v protokolu a v dohodách

o jeho provádění nebo v dohodách o umístění

sídla těchto subjektů, pokud tím není narušena

hospodářská soutěž,

 

 

Zde se mluví jen o DPH, ale clo je úplný minimum, kdysi jsem hledat clo za hodinky a to bylo mimo EU v rámci korun, ne-li méně. A clo upravuje jiný zákon.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jirko, divam se na stranky HM Revenue & Customs, tedy kralovskeho celniho a danoveho uradu, a je to fakt pravda. Z obou zminenych teritorii se pri dovozu PLATI dph a clo. Maji statut "Zvlastni uzemi v ramci EU". Do toho spadaji nasledujici teritoria (kopiruji ze stranek): "The EU 'Special Territories' are The Aland Islands (Finland), The Canary Islands (Spain), The Channel Islands (UK), The French Overseas Departments of Guadeloupe, French Guiana, Martinique and Reunion and Mount Athos also known as Agion Poros (Greece)" Kdyz se nad tim zamyslis, tak to logiku ma. Jinak by se za EU musela povazovat fakt treba i ta Francouzska Guyana... coz je od Evropy celkem flak cesty ;-)

(odkaz)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak územní působnost zákona o DPH řeší par.3. Takže z ostrova Man DPH nee...z toho druhého asi ano.

 

§ 3 Územní působnost

(1) Pro účely tohoto zákona se rozumí

a) tuzemskem území České republiky,

b třetí zemí území mimo území Evropského společenství,

c) územím Evropské unie území stanovené příslušným právním předpisem Evropských společenství.1)

(2) Pro účely tohoto zákona se považují za třetí zemi také tato území Evropského společenství, která jsou součástí celního území Evropského společenství

a) hora Athos,

b Kanárské ostrovy,

c) francouzské zámořské departementy,

d) Alandy,

e) Normanské ostrovy.

(3) Pro účely tohoto zákona se považují za třetí zemi také tato území Evropského společenství, která nejsou součástí celního území Evropského společenství

a) ostrov Helgoland,

b území Büsingen,

c) Ceuta,

d) Melilla,

e) Livigno,

f) Campione d´ Italia,

g) italské vody jezera Lugano.

(4) Území Monackého knížectví se pro účely tohoto zákona považuje za území Francouzské republiky a území ostrova Man se považuje za území Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, území Akrotiri a Dhekelie se považují za území Kypru.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jirko, divam se na stranky HM Revenue & Customs, tedy kralovskeho celniho a danoveho uradu, a je to fakt pravda. Z obou zminenych teritorii se pri dovozu PLATI dph a clo. Maji statut "Zvlastni uzemi v ramci EU". Do toho spadaji nasledujici teritoria (kopiruji ze stranek): "The EU 'Special Territories' are The Aland Islands (Finland), The Canary Islands (Spain), The Channel Islands (UK), The French Overseas Departments of Guadeloupe, French Guiana, Martinique and Reunion and Mount Athos also known as Agion Poros (Greece)" Kdyz se nad tim zamyslis, tak to logiku ma. Jinak by se za EU musela povazovat fakt treba i ta Francouzska Guyana... coz je od Evropy celkem flak cesty ;-)

(odkaz)

 

Todle chápu a přijde mi to normální, ale kolik e-shopů je v těchto oblastech. To je jako by z Nizozemských antil (Karibik), chtěl zásilku bez cla a PDH. Asi jsem na hlavu já, ale to co jsi vypsal, bych stejně za EU nebral. ZDE na konci jsou všechny ostrovy mimo EU vypsány i ty které patří mimo celní zónu!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Malé upřesnění - nadpis tohoto vlákna je nepřesný a politicky velmi nekorektní.:sad01_anim:

 

Normanské ostrovy se dělí na dvě správní oblasti, zvané anglicky bailiwicks (česky zhruba něco jako rychtářství) ? Bailiwick of Guernsey a Bailiwick of Jersey. Tyto oblasti netvoří část Spojeného království, ale jsou, podobně jako ostrov Man, državou britské koruny. Jejich hlavou je britská královna Alžběta II. z titulu normanské vévodkyně. Obě ostrovní državy mají rozsáhlou autonomii, včetně vlastních zákonodárných sborů a měny. Nejsou součástí Evropské unie!

 

Cla a daně se na mezinárodní úrovni řídí mezinárdními dohodami/smlouvami o dvojím zdanění. Ani jedno z Rychtářství nemá takovou smlouvu uzavřenou s ČR nebo EU jako celkem. Více o uzavřených mezinárdních smlouvách rychtářství Jersey je na tomto odkazu.

 

God Save the Queen!:king:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

JiříR: "Vtip" je v tom, že ty si vybereš zboží v "anglickém" eShopu kvůli zajímavé ceně a teprve když to dorazí na celnici tak zjistíš, že to poslal z ostrova Guersey (což je součást UK, takže obchod nelhal, "jen" podléhá jinému celnímu a daňovému režimu) a ty budeš muset platit DPH a případně clo.

Přesně tohle se stalo diskutujícímu, na kterého jsem dával odkaz na začátku vlákna. Takže při nákupu z "anglického" eshopu se to chce navíc ujistit, zda je zboží již celně odbaveno na území EU.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

JiříR: "Vtip" je v tom, že ty si vybereš zboží v "anglickém" eShopu kvůli zajímavé ceně a teprve když to dorazí na celnici tak zjistíš, že to poslal z ostrova Guersey (což je součást UK, takže obchod nelhal, "jen" podléhá jinému celnímu a daňovému režimu) a ty budeš muset platit DPH a případně clo.

Přesně tohle se stalo diskutujícímu, na kterého jsem dával odkaz na začátku vlákna. Takže při nákupu z "anglického" eshopu se to chce navíc ujistit, zda je zboží již celně odbaveno na území EU.

 

 

To pak ano, ale nějak doufám ve férovost obchodů a toto budou mít napsáno. Protože když toto zjistí více lidí, tak by tomu prodejci mohli začít dělat problémy, tudíž toto uvádět je pro prodejce lepší.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Definice rozdílného statusu držav britské koruny (ostrova Man a Normanských ostrovů) v českých a britských zákonech je O.K.

 

Základem právního stavu držav britské koruny vůči EU je přístupová smlouva (do evropského společenství, tzv. Římské dohody) Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z roku 1972. Konkrétně se jedná o protokol č. 3. Ten definuje, že uvedené državy nebudou řádnými a ani přidruženými členy evropského společenství/EU, ale stanou se členy celního území (customs territory) evropského společenství/EU a bude zajištěn volný pohyb osob a zboží, atd.

 

Od roku 1972 ale uplynula dlouhá doba a jednotlivé, velmi nezávislé državy se vydaly svoji vlastní cestou ohledě své legislativy (daňové/celní, trestní, atd.). Na ostrově Man začala jejich legisltiva splňovat direktivy EU (respektive legislativu UK) do takové míry, že ostrov "povýšil" do lepšího statusu. Nyní jsou celně považovány za "jako" území UK (zdůrazňuji pouze celně z pohledu EU/UK/CZ legislativy, jinak jsou formálně mimo UK). Na Normanských ostrovech si naopak v řadě klíčových věcech šli svoji tradiční cestou a zůstávají stále velmi nezávislí.

 

Z pohledu platby DPH při dovozu do CZ je tedy stav následující:

 

ostrov Man - je opravdu "jako" UK a DPH se neplatí

Normanské ostrovy - je pouze součástí celního území EU (má ale svoji daňovou politiku) a DPH se platí

Upraveno uživatelem Petr_P
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po roku...

Cus, procetl sem tu vsechny ty prispevky v tomto vlakne a snad tomu cim dal tim vice nerozumim. Jak to teda prosimVas bude, kdyz si budu chtit objendat (nejsou to teda hodinky, ale 2tricka). Adresu maji psanou nejak takto:

Unit C2, St.Vincent's Trading Est., Feeder Road, Bristol, BS2 0UY, United Kingdom

 

Nasel sem, ze za posovne z VB budu platit asi 2 a pul libry a co dal?? asi jeste postovne za CR a nejake to CLO nebo dalsi DPH, nebo jak?

 

dekuju moc za odpovedi :D

Upraveno uživatelem (ms)
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co na tom nechapes? Zadej tu adresu cos sem prdnud do google maps kdys nevis kde to je a hle , je to v kontinentalnim UK, takze vyse uvedena debata se te netyka, zadne DPH ani clo ti vymereno nebude.

 

Jinak vyse zminovany Bailiwick of Guernsey, kupoval jsem odtud sve Omega PO a zadne DPH jsem nedoplacel. Tim nechci rict, ze jsem nemel stasti z nevedomosti...

 

Edit: Ivan byl rychlejsi...

Upraveno uživatelem Seamaster
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Niektoré územné časti britskej koruny majú zvláštny status ako viď. Jersey, Guernsey, Gibraltar atď. Sú časťou koruny ale zároveň nie sú časťou EU. Je tam určitá snaha to docieliť, lebo uvedené krajiny sú OFFSHORE krajinami, kde sa buď alebo vôbec neplatia dane zo zisku. Práve z tohto dôvodu sa tam registrujú väčšie firmy (hlavne i kvôli anonymite) a z dôvodu, že sú súčasťou koruny na rozdiel od ostatných offshore krajín ako seychely, sv. vicent a grenadíny, belize atď. Tesco presunulo sídlo na Kajmanské ostrovy napr. Takže nie len DPH ale aj clo :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...