Přejít na obsah

Šatleny ke kapesním hodinkám


long

Doporučené příspěvky

Hledal jsem a nenašel, tak zakládám novou složku s : FOTO ŠATLENŮ

Případně lze přidávat foto kličků ke kapesním klíčovým hodinkám (nejlépe s ráčnou)

 

POPISEM

MATERIÁLEM A STAVEM

DATACÍ

PŘÍPADNĚ FOTO S HODINKAMI KE KTERÝM PATŘÍ

HISTORIÍ JE LI ZNÁMA ? (ta se počítá)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 101
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Délka 32 cm

Puncované stříbro a to jak šatled tak i korbel (Rakousko uhersko)

Na skákacím kroužku plně funkční odklápěcí korbel

Rok cca 1900

Stav 100% jak šatlend tak korbel, tedy neodřený, neobouchaný a nezdeformovaný

Koupil jsem ho roku 1988 nebo 89 ve Starožitnostech bez hodinek

post-965-086856900 1312185928.jpg

post-965-013351700 1312185955.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jen jsem Vám chtěl přátelé říci, že jste banda líná !!!

 

DALŠÍ KOUSEK :

 

 

 

Délka 32 cm

Puncované stříbro a to jak šatlen tak i srdíčko (Rakousko uhersko)

Na konci šatlenu je duté srdíčko (Srdce) cca 3,7 x 3,5 cm

Rok cca 1910

Stav 100% jak šatlend tak i srdíčko, které je opravdu moc pěkně zpracované.

Řetízek sám o sobě má neskutečný detail a stejně tak i kvailtu zpracování

Koupil jsem ho tak před 15 lety

long Posted Image

post-965-085950000 1312362663.jpg

post-965-009494000 1312362685.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím,

 

len pre zaujímavosť, čo znamená "Šatleny"? Jendá sa o retiazky všeobecne alebo ide o ozdobu na jej konci ? V tomto prípade srdce a krígeľ? Lebo mám doma par vreckových hodiniek s retiazkami ale žiadna nemá takú ozdobu ako je na tých Vašich :)

 

 

 

 

Hledal jsem a nenašel, tak zakládám novou složku s : FOTO ŠATLENŮ

Případně lze přidávat foto kličků ke kapesním klíčovým hodinkám (nejlépe s ráčnou)

 

POPISEM

MATERIÁLEM A STAVEM

DATACÍ

PŘÍPADNĚ FOTO S HODINKAMI KE KTERÝM PATŘÍ

HISTORIÍ JE LI ZNÁMA ? (ta se počítá)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím,

 

len pre zaujímavosť, čo znamená "Šatleny"? Jendá sa o retiazky všeobecne alebo ide o ozdobu na jej konci ? V tomto prípade srdce a krígeľ? Lebo mám doma par vreckových hodiniek s retiazkami ale žiadna nemá takú ozdobu ako je na tých Vašich :)

 

Šatlén (Chatelaine) byl původně řetízek, který nosily bohatší baby kolem pasu a měly na něm navěšený drobný vercajk pro údržbu domácnosti - takový dámský multitool, rozšířený od 17. století a v 19. století na vrcholu. Postupně se z toho stala ozdoba, kterou převzali i chlapi. Takže je to celý řetízek k hodinkám s navěšenými ozdůbkami. Ty symbolizovaly vztah majitele k něčemu - grandle (myslivost), korbel (chlast) atd. Vím např. o jednom šatlénu po dědovi - horníkovi s hornickými kladívky.

post-3826-032826500 1312443541.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Šatlén (Chatelaine) byl původně řetízek, který nosily bohatší baby kolem pasu a měly na něm navěšený drobný vercajk pro údržbu domácnosti - takový dámský multitool, rozšířený od 17. století a v 19. století na vrcholu. Postupně se z toho stala ozdoba, kterou převzali i chlapi. Takže je to celý řetízek k hodinkám s navěšenými ozdůbkami. Ty symbolizovaly vztah majitele k něčemu - grandle (myslivost), korbel (chlast) atd. Vím např. o jednom šatlénu po dědovi - horníkovi s hornickými kladívky.

 

TAK TAK

 

Nakulte sem ty fotky a nedělejte drahoty.:smile_anim: :smile_anim: :smile_anim:

 

Ten šatlen se nosil tak, že na očku před koncem byli hodinky, které byli v kapsičce a na tom uplném konci byla nějaká ta ozdoba, který sloužila jako dekorace a nebo třeba i rp krácení dlouhé chvíle, tedy když tam byl napřiklad polodrahokam který se volně otáčel na čepu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ďakujem za vysvetlenie :)

 

 

 

 

Šatlén (Chatelaine) byl původně řetízek, který nosily bohatší baby kolem pasu a měly na něm navěšený drobný vercajk pro údržbu domácnosti - takový dámský multitool, rozšířený od 17. století a v 19. století na vrcholu. Postupně se z toho stala ozdoba, kterou převzali i chlapi. Takže je to celý řetízek k hodinkám s navěšenými ozdůbkami. Ty symbolizovaly vztah majitele k něčemu - grandle (myslivost), korbel (chlast) atd. Vím např. o jednom šatlénu po dědovi - horníkovi s hornickými kladívky.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tak uz vim co je satlen. ted jeste "grandle". :D

 

Co třeba zuby z jelena(nebo jiného zvířete) zasazené ve zlatě nebo i stříbře jako šperk ? :smile_anim:

post-965-003312900 1312446519.jpg

Upraveno uživatelem long
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Šperky s grandlema se běžně točí na aukcích. Tato je od Meissner Neumann.

Prsten, ČECHY, PÍSEK, K. WEBER30. ? 40. léta 20. stol., zlato žluté a červené, hmotnost 5,80 g btto, ryzost 585/000, hlava osazena grundlí mezi dubovými lístky a žaludy, velikost 57, opatřeno ČS puncovní značkou, původní etue.

Vyvolávačka 2 200, šla za 3 400.

post-3826-078897800 1312447264.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě jeden kousek. Vypadá jako stříbrnej, ale nenašel jsem punc. Kámen je docela pěkně broušenej a háže pěkný odlesky. Povrch není poškrábanej, takže by to nemuselo bejt sklo, ale něco trochu lepšího. Ale nejsem odborník, každopádně vypadá docela pěkně. Zakoupeno jak jinak, než bez hodinek a stáří neznámé.

post-12888-033630100 1312671356.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě jeden kousek. Vypadá jako stříbrnej, ale nenašel jsem punc. Kámen je docela pěkně broušenej a háže pěkný odlesky. Povrch není poškrábanej, takže by to nemuselo bejt sklo, ale něco trochu lepšího. Ale nejsem odborník, každopádně vypadá docela pěkně. Zakoupeno jak jinak, než bez hodinek a stáří neznámé.

 

Tenhle je krásnej, zdobnej.

U toho prvního ti kousek chybí, bo by tam nešly dát ty hodinky, když je tam ta kobyla, chybí vlastně kousek řtízku s dalším kroužkem na hodinky.

 

Tenhle je fakt krásnej a hází proto, že se jich hodně dělalo s polodrahokamy , což je asi tvůj případ, když není ten kámen omlácený na hranách

Upraveno uživatelem long
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Šperky s grandlema se běžně točí na aukcích. Tato je od Meissner Neumann.

Prsten, ČECHY, PÍSEK, K. WEBER30. ? 40. léta 20. stol., zlato žluté a červené, hmotnost 5,80 g btto, ryzost 585/000, hlava osazena grundlí mezi dubovými lístky a žaludy, velikost 57, opatřeno ČS puncovní značkou, původní etue.

Vyvolávačka 2 200, šla za 3 400.

 

Podařil se ti kouzelnej překlep,kdyby tam byla jak píšeš grundle,byla by to pravděpodobně ozdoba Podskalských měšťanů kde se smažené grundle-drobné rybky prodávaly.

 

Jinak grandle jsou ne všechny zuby,ale špičáky spárkaté zvěře,čím tmavší hnědá-pálení tím cennější

 

BTW pokud by jste chtěli někoho obšťastnit......

 

http://www.zlatnictvibolekpisek.com

 

 

Upraveno uživatelem Conrad
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podařil se ti kouzelnej překlep,kdyby tam byla jak píšeš grundle,byla by to pravděpodobně ozdoba Podskalských měšťanů kde se smažené grundle-drobné rybky prodávaly.

 

Jinak grandle jsou ne všechny zuby,ale špičáky spárkaté zvěře,čím tmavší hnědá-pálení tím cennější

 

BTW pokud by jste chtěli někoho obšťastnit......

 

http://www.zlatnictvibolekpisek.com

 

Nepodařil se mně, ale aukčnímu katalogu Meissner Neumann. Já mám dobře "grandle", text s "grundlí" je CTRL-C z katalogu. Věděl jsem o tom, nechal jsem to úmyslně, ale zapomněl na odkaz.

http://www.aukce-neumann.cz/

Aukce 1/2011, položky 486, 530, 532, 533, 545, 549

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podařil se ti kouzelnej překlep,kdyby tam byla jak píšeš grundle,byla by to pravděpodobně ozdoba Podskalských měšťanů kde se smažené grundle-drobné rybky prodávaly.

 

Jinak grandle jsou ne všechny zuby,ale špičáky spárkaté zvěře,čím tmavší hnědá-pálení tím cennější

 

BTW pokud by jste chtěli někoho obšťastnit......

 

http://www.zlatnictvibolekpisek.com

 

 

 

Aháááááááááááááááá tak to jsem tedy nevěděl.

Když se mi dostanou do ruky budu vědět, že jen tmavě hnědé. :-))))

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nepodařil se mně, ale aukčnímu katalogu Meissner Neumann. Já mám dobře "grandle", text s "grundlí" je CTRL-C z katalogu. Věděl jsem o tom, nechal jsem to úmyslně, ale zapomněl na odkaz.

http://www.aukce-neumann.cz/

Aukce 1/2011, položky 486, 530, 532, 533, 545, 549

 

Nemyslel jsem to osobně,bral jsem to jako přeťuk,který se mi moc líbil-kouzlo nechtěného :cheers:

 

post-227-001671300 1312874519.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...