Přejít na obsah

Gérald Genta Gefica Safari


mrakodrap

Doporučené příspěvky

Gérald Genta Gefica Safari

 

Temnota je protkaná přehršlí tajemných zvuků a já cítím obrovský respekt. Čekám na rozednění, kdy slunce vykoukne za vzdálenými kopci a první sluneční paprsky pohladí africkou krajinu. Po tisíce roků se každé ráno odehrává tohle dokonalé a dech beroucí představení a vždy se stejnou okázalostí a pompézností. Uvědomuji si , že podobné pocity mohl mít Gérald Genta když se svými kamarády při výpravě za lovem ?velké pětky? v africké pustině diskutovali nad myšlenkou vytvořit dokonalé lovecké hodinky. Výchozí požadavek byl, aby odlesk slunce od hodinek neprozradil lovce v tu nejméně vhodnou chvíli. Jako správný materiál pro výrobu pouzdra se ukázal bronz, slitina mědi a cínu, jejíž objevení se datuje více než 4000 let do minulosti. Samotný název hodinek je odvozen od prvních dvou písmen jmen Gentových kamarádů, s kterými se vydal na lov. Geoffroy, Fissore a Canali tedy GEFICA.

 

post-1369-074962300 1317719589.jpg

 

V roce 1988 Gérald Genta představuje první Gefica a v roce 2007 pak spatřuje světlo světa novinka, kterou Genta označuje jako model pro 21. století.

 

post-1369-025505600 1317719636.jpg

 

Vzpomínám si na svoje první setkání s těmito hodinkami, když jsem šel kolem výlohy ve které byly vystaveny, uzavřeny ve skleněné krychli na vysokém podstavci. Jedny jediné hodinky prezentované v celé výloze. Spatřiv je, nešlo odolat a musel jsem si je důkladně prohlédnout. Odcházel jsem s pocitem, že jsem našel ty nejdokonalejší hodinky na světě a že jednou přijde čas a já je budu mít. Následovalo období hledání, zjišťování a těšení. Od té doby neuplynulo ani půl roku a dnes zdobí mé zápěstí.

 

post-1369-084323000 1317719646.jpg

 

Design, konstrukce a použitý kalibr.

Design hodinek považuji za naprostý vrchol díla Géralda Genty. Promyšlenost jednotlivých tvarů inspirovaných pradávnou domorodou architekturou, přírodními barvami Afriky a matky Země je uchvacující. Hlavním rysem hodinek je dvoubarevnost mohutného pouzdra, kombinace pradávného bronzu, moderního titanu a celková nápaditost a plastičnost ciferníku. Ten je ve dvou barevných provedeních. Bílé a černé. Původní záměr Genty byl vyrábět pouze model s krémově bílým číselníkem. Krémový číselník přirovnával k barvě oparu nad Kilimanžárem před západem slunce. Genta byl však managmentem firmy přesvědčen vyrábět i variantu s černým číselníkem. Argument byl zde zcela rozumný, vždyť hodinky s černým ciferníkem jsou všeobecně více oblíbené. Nakonec se ukázala správnost tohoto rozhodnutí a černá verze předčila očekávání prodejů. Možná je to částečně dáno i tím, že všude na propagačních materiálech byla předváděna právě tato verze číselníku.

 

post-1369-007013400 1317719658.jpg

 

Zpět však k vlastnímu pouzdru. To je z větší části vyrobeno z bronzu a má průměr 46,5 mm. Ten se vyznačuje vysokou hmotností a schopností oxidovat a vytvářet na svém povrchu charakteristickou patinu. Pouzdro tedy časem mění svoji barvu majiteli doslova před očima. Genta umožňoval svým zákazníkům v záruční době zdarma patinu s pouzdra odstranit, popřípadě odstranit patinu svépomoci díky přiloženému speciálnímu štětci vyrobeného ze skelných vláken. To mně však nepřipadne rozumné, vždyť právě díky patině, získávají hodinky svoji nezaměnitelnou tvář a starobylý nádech.

 

post-1369-049411300 1317719764.jpg

 

Skvěle s barvou a tvarem bronzového pouzdra korespondují titanové části, které obepínají po obvodu lunetu, dýnko a korunku. Vzdáleně připomínají cvočky afrického bubínku.

 

post-1369-052010500 1317719682.jpg

 

Horní sklo je safírové, silně klenuté s antireflexní vrstvou. Spodní pak také safírové a ploché. Číselník je rozdělen na dvě části. Horní ukazující čas a spodní informující o datumu. Hodiny se zobrazují v ,, jumping hour,, okénku na pozici 12 a minuty pak na retrograde stupnici v horní části. Datum pak také na retrograde stupnici, ale ve spodní části.

 

post-1369-009996200 1317719671.jpg

 

Odpočet hodin chce trochu cviku a já si na to zvykal asi den. Dnes to však zvládnu letmým pohledem, jako u běžného zobracení času. Stupnice minut a data jsou provedeny v černé matné barvě a jakoby se svažují od okraje skla ke středu číselníku. Číslice jsou tištěny krásným protáhlým fontem. Velice pěkně je proveden střed číselníku. Barva koresponduje s barvou bronzového pouzdra a po obvodu jej lemuje měděný proužek s drobou stupnicí doplňující hlavní černé stupnice. Velice povedeným detailem je okno, informující a hodině. Font číslic je totožný s fontem minutové stupnice a je tištěný v rudé barvě stejně jako vteřinová ručka. Kulaté okénko hodin je velice pěkně orámováno chromovým kroužkem.

 

post-1369-034180800 1317719834.jpg

 

Standardně dodávaný řemen je ručně šitý aligátor doléhající až k pouzdru, kde má šířku 26 mm a u spony pak 20 mm. Spona je mistrovské dílo sama o sobě. Je asi ta nejlepší, kterou jsem měl možnost vidět. Preciznost jejího propracování asi lépe poodhalí fotografie. Zapínání jde velice lehce a jenom umocní celkový luxusní dojem z hodinek.

 

post-1369-077800500 1317719772.jpg

 

post-1369-025830300 1317719796.jpg

 

post-1369-052271600 1317719786.jpg

 

Pro tento model použil Genta kalibr GG1004 jehož základem je Girard-Perregaux GP3100 doplněný o bi-retrograde nástavbu GG7726. Takto upravený kalibr má průměr 26 mm a je 5 mm vysoký. Frekvence je 28.800 VPH a rezerva chodu 45 hodin. U svých hodinek jsem naměřil odchylku zhruba 0,5 sec./den. Ta byla měřena, když jsem měl hodinky přes den na ruce a během noci odložené sklem dolů. Stroj je zdoben perličkováním stejně jako rotor z 22kt bílého zlata.

 

post-1369-035626300 1317719737.jpg

 

post-1369-095532600 1317719716.jpg

 

Hodinky působí jako magnet na oči. Mám rád výraznější modely, ale nikdy jsem se nesetkal s takovým ohlasem okolí. I lidé, kteří nemají o hodinkách žádné, nebo mají pouze malé podvědomí se na ně se zájmem ptají. Ti co znalí práce Géralda Genty znají, vnímají hodinky s velkým respektem.

 

post-1369-097895400 1317719805.jpg

 

 

Pokud bych měl říci, jaké jsou hodinky Gérald Genta Gefica Safari, tak by se hodila slova nadčasové, technicky zajímavé, neobyčejné a nebál bych se ani použít slova dokonalé, nebo fascinující.

 

post-1369-050737500 1317719820.jpg

 

 

Ještě snad pár slov o tvůrci?

Výpis všech úspěchů Géralda Genty by byl velice dlouhý a tak jich zde uvedu pouze pár.

 

Tento člověk byl ztělesněním toho pravého Švýcarského hodinářství. Za svého života vytvořil jedny z nejprodávanějších modelů všech dob a s téměř půl stoletím hodinářských zkušeností patřil a navždy bude patřit k těm nejlepším, které hodinářský svět kdy měl.

 

post-1369-030033200 1317719844.jpg

 

Život Géralda Genty v kostce:

Narodil 1.5.1931 v Ženevě. Jeho matka pocházela ze Švýcarska a otec ze severní Itálie.

V roce 1951 dokončuje Genta šperkařskou školu a získává diplom. Po škole je zaměstnán u firmy Genta Universal Gen?ve SA. V následujících letech se věnuje práci pro různé hodinářské firmy a podílí se na vývoji modelů Omega Constellation (1959), Patek Philippe's Golden Eclipse (1968). Audemars Piguet's Royal Oak (1970), IWC's Ingenieur (1976); Patek Philippe's Nautilus (1976) a Cartier's Pasha de Cartier (1997).

V roce 1969 zakládá svoji vlastní firmu a značku Gérald Genta. Pod ní produkuje celou řadu zajímavých hodinek, jako jsou například Gérald Genta Octo Granda Sonnerie Tourbillion, nebo Grande Sonnerie Retro. V roce 1980 získává Genta speciální licenci od společnosti Walt Disney a vyrábí hodinky s Mickey Mouse, Minnie Mouse, Donald Duck, Scrooge a Goofy.

V roce 1999 prodává firmu společnosti BVLGARI a dál se věnuje malování. V roce 2001 zakládá novou firmu pod názvem Gerald Charles ve které spojuje obě svoje vášně, tedy hodinářství a malování. Pod značkou Gerald Charles vytváří opět spoustu zajímavých a komplikovaných modelů.

Umírá 17. Srpna 2011ve věku 80 let.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Začal jsem Tvůj článek číst na mobilu, ale pak jsem se musel posadit na p...l. Tohle je opravdu těžký kalibr, který v mých očích překonává již Tebou okusené Jerromy DNA. Gentu mám rád, a spolu s Hayekem ho považuji za své osobní bohy.

Koukat na tolik retrogade stupnic v chodu musí být dechberoucí. Vlastně na těch hodinkách je jen klasická vteřinovka, jinak vše překopané. Celý Genta! Závidím a obdivuji zároveň... :notworthy:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Určite bez obáv napíš, že sú fascinujúce, lebo také sú! Mne trošku vadia "bradavičky" na okraji puzdra, ale to je taký pidi detail. U Genty ma vždy berie totál typické ručičky a koncipovaný ciferník.

 

Už to tu niekto spomínal, že práve tieto pôsobia Verneovsky.

 

edit: chybky

Upraveno uživatelem StanoBare
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...