Přejít na obsah

seřízení hodinek "doma"


Doporučené příspěvky

Ahojte,

před nedávnem jsem si pořídil první automaty, primky s calibrem 96. Počítal jsem s tím, že nebudou přesné jako quartz, ale dělají mi rozdíl 5 sekund za hodinu, což není málo. Neb je seřízení potřeba provádět pro potřeby nositele, rozhodl jsem se, že než abych je opakovaně nosil na dolaďování, pokusím se o to sám. Na internetu jsem se dopátral způsobu, jak hodinky regulovat, vizte například: Odkaz.

 

Co mě ovšem zarazilo je, že hodinky po seřízení jedou například 3 hodiny na sekundu přesně a pak během dalších dvou hodin nabírají zpoždění až k -9 sekund za hodinu. Znamená to, že trvá nějaký čas, než se změna ustálí? Anebo je vychýlený ten druhý jezdec? Dále bych se rád zeptal, jak se může projevit poškození péra neklidu? Popřípadě, musí být toto poškození opticky pozorovatelné? Bohužel se mi o něj podařilo lehounce zavadit (respektive o jeho obvodový kroužek).

Vím, že jsem se do toho raději neměl vrtat, ale jsem už takový... Díky, Ada

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj, díky za nakopnutí směrem k vibrografu. Jinak, kdyby se jednalo o hodinky s dražším strojkem, neriskoval bych... Samozřejmě máte pravdu.. Na druhé straně jsem v dnešní době už skeptik a po pár zkušenostech si např. auto taky servisuji sám.... Auto a hodinky se samozřejmě srovnávat nedají a nějaký rozdíl bude i v hodinářích vs. mechanicích... Ale tak nějak jsem zvyklý, že co si člověk neudělá sám, to pořádně nemá. Jenže ne všechno sám zvládne..

 

Edit: pro zajímavost, hodinky od toho "kolapsu" dále drží čas přesně s odchylkou půl sekundy na hodinu...

Upraveno uživatelem Ada_CZ
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Seřizovat si primky sám není žádný problém, naopak je to dobrá zábava, jen to chce mít strojek vyčištěný a promazaný, bez toho nebudeš mít nikdy jistotu co jsi vlastně seřídil a jestli tak půjdou i zítra. Ve strojku je všelijaký bordel a prach, různě se to vozí na kolečkách, pak se to někam dostane... to je prostě na nic.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jasně, už mobilizuju síly a známosti, doufám, že se podaří postavit Hw k SW vibrografu... S tím prachem je mi jasné, asi máš pravdu... Hodinky mi drží čas několik hodin, a pak (večer) celkem výrazně zničehonic zmeškají... Asi tam bude nějaký bordel, i když čištěny byly... Nejspíše nebyly zcela rozebrány.. Uvidím, jak dlouho budu odolávat, než je rozhodím sám..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po letech...

Trochu tohle téma oživím, kdysi jsem se na téma vibrografu zajímal, v teoretické rovině, ovšem po těch létech zjištuju, že Biburo softvér asi kompletně padnul a všechny odkazy vedou již na neexistjící stránku.

Ovšem objevil jsem jiný program, Watch-o-scope , funguje pro Win i OS X , ale především i pod wine v Linuxu (ten já rád).

Postavil jsem si jednoduchý předzesilovač s j-fet

 

zde:

http://makezine.com/wp-content/uploads/2011/12/piez-preamp-v1.gif

 

jako j-fet posloužil šuplíkový BF245 a už to fičí, zatím to zkouším s quartz hodinkami (beat 3600bph), citlivost je výborná.

Později tu hodím nějaké screeny, ale hlavně, dá se ještě někde stáhnout Biburo?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak tady je nějaký výsledek, vše použito ze šuplíkových zásob a za hodinku spájené na kousku tišťáku. Schéma je standartní, jen doplněno o ochranné dvě antiparalelní diody na gate tranzistoru, z důvodu, že špičkové napětí Ugs u BF245 je max. 2,8 - 7V, piezo element, když se do něj hodně třiskne, udělá na vysokoimpenačním vstupu klidně i 10V (měřeno osciloskopem), napájeno 9-ti voltovkou s neměřitelným odběrem.

 

post-25430-0-28526700-1493551037_thumb.jpg

 

jako hodinky pro test jsem použil Timex quartz a takhle to tiká, citlivost je celkem velká a i odstup šum-špička je velmi dobrá

 

post-25430-0-40708900-1493550832_thumb.png

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na jak dlouhý časový bázi se to na tom vibrografu vyhodnocuje? Čím delší, tím asi lépe...?

 

Já vždycky pár dní vyhodnocoval manuální zápis o přesnosti (měřeno cca 3x až 4x za den při nošení a sundání na noc) pak trochu hejbnul páčkou a zas vyhodnocoval výsledek. Trefit se třeba do 5 s za den dalo docela fušku, trvalo to třeba 14 dní, než to člověk dal.

 

Teď jsou v "prádle" Poljoty. Koupil jsem je s tím, že byly u hodináře, ale moc tomu nevěřím...anebo to bylo slušný pako...

Jdou minus minutu denně, navíc mají spatně naúhlovanou lunetu k ciferníku.

Jinak vypadají čistě, žádné stopy zaschlého maziva, výkmit setrvačky se zdá také OK.

 

post-3458-0-98611500-1494536643_thumb.jpg

 

post-3458-0-94968600-1494536654_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A ještě jedno seřizování...trochu z jiného soudku...

Podařilo se mi po vyčištění a dalších drobných zásazích do modulu před nějakým časem zprovoznit tenhle první model CCCP digitálek Elektronika B6-02 z roku 1978 (viz. data na krystalu a displeji).

 

post-3458-0-40453900-1494538526_thumb.jpg

 

Bohužel se trochu předbíhají, tak točím trimrem a zkouším to doladit. Uvidíme, zda to zafunguje........

 

post-3458-0-92114400-1494538576_thumb.jpg

 

post-3458-0-74181400-1494538590_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

orol: Šlape, normálně, pokud se navíc zkalibruje zvuková karta, je to pak velmi velmi přesné.

 

mkshort: Ano, chce to udělat delší vzorkování, pak to pruměruje přesněji. Co jsem testoval celkem dost sedí.

 

 

Zde náhled, na hodinky Poljot 17 jewels (calibr 2414), jestě před seřízením přesnosti (nyní přesnost +14s/den)

 

post-25430-0-70901200-1495050524_thumb.png

 

A zde sejmutý zvuk:

 

https://ulozto.cz/live/!VANogaWEeyyT/poljot-2414-mp4

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po letech...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...