Přejít na obsah

Leštenie sklíčka na hodinkách Seiko


Doporučené příspěvky

Nedávno som si obstaral tuto na fóre pekné potápky Seiko. Predchádzajúci majiteľ ma predom upozornil na vlasové škrabance na sklíčku, čo mi v podstate ani vôbec nevadilo. Na hodinkách kupovaných z ruky to nie je nič nezvyčajné. Keď hodinky dorazili, tak naozaj šlo o jemné škrabance, ktoré boli viditeľné iba pod určitým uhlom pohľadu. V podstate len zo zvedavosti som prehľadal fórum, či existuje spôsob ako preleštiť hardlexové sklíčko, ktoré Seiko v tomto modeli použilo. Našiel som niekoľko článkov, kde majitelia použili diamantovú pastu a boli s výsledkom spokojní. Tak som sa rozhodol, že to vyskúšam - opakujem, nie pre to, že by mi škrabance vadili ale proste som si to chcel vyskúšať. S postupom aj výsledkom sa chcem s vami podeliť.

 

1. Diamantová pasta. Zvyčajne bola na normálne škrabance použitá 2 mikróny + 1 alebo 0,5 mikrónu na doleštenie. Vzhĺadom na povahu "mojich" škrabancov som zvolil použitie iba 1 mikrónovej. Obstaranie pasty bolo cez eBay tu. Predajca je v pohode, cenu som ani lepšiu nenašiel a pasta prišla za cca 10 dní.

2. Ochrana lunety pri leštení. Vyrobil som si zo starej nálepky jednoduchú šablónku, ktorú som následne nalepil na lunetu. Fungovala bezchybne.

3. Nástroj na leštenie. Bál som sa použiť akéhokoľvek elektrického pomocníka. Hlavne kôli teplote, ktorá pri vysokých otáčkach môže vzniknúť. Nerád by som praskol sklíčko. A škrabance neboli veľmi veľké. Takže použil som vatové odličovacie tampóny a svoje ruky.

4. Priebeh leštenia. Na tampón stačí naniesť minimálne množstvo pasty a krúživými pohybmi rozotrieť po sklíčku v miestach škrabancov. Následne ale začína naozajstná drina. napriek tomu, že škrabance boli naozaj nie hlboké, ich rozleštenie si vyžiadalo cca 20 minút čistého času a na konci ma boleli všetky prsty na ruke. Pastu som použil cca 5 krát. Predpokladám, že použitie nejakej vŕtačky a filcového kotúčika by ušetrilo spústu času aj moje prsty by nedostali zabrať :smile_anim: . A asi je naozaj lepšie použiť na začiatok hrubšiu pastu a následne doleštiť s jemnejšou.

5.Výsledok. Nič to ale nemení na tom, že výsledok stojí jednoznačne za to. Škrabance sú preč a sklíčko celkovo sa leskne ako nové. Mám zo svojho výkonu radosť a postup môžem ostatným len odporučiť. :clap: Je to zároveň aj celkom pekný fitnes tréning...

6. Najlepšie je ukázať foto. Upozorňujem, že foto pred leštením je urobené na slnku v protisvetle, škrabance sú tým pádom kontrastné a hrôzostrašné...

post-12146-078196100 1322917507.jpg

post-12146-001124100 1322917517.jpg

post-12146-024805700 1322917525.jpg

post-12146-060622300 1322917535.jpg

post-12146-059222700 1322917543.jpg

post-12146-015458800 1322917551.jpg

post-12146-006022900 1322917560.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po letech...
  • Po letech...

Uplne super robota !!!!!! Veľký obdiv.... chcem sa ťa spytať mam škrabanec cez cele hodiny a citim ho na dotyk nechtu použil by si najprv 2,5 pastu a potom jednotku na doleštenie ?? alebo radšej 1,5 pastu a trapiť sa tych 20 minut :) vopred dakujem za odpoved

Použij napřed hrubou, ale zas takovej rozdíl v čase to nebude. Já používám šmirgl 2000 na kov. Leštím až potom.

 

Je možné, že sa tým leštením nejak naruší vodotesnosť hodiniek?

Nemyslím, to bys musel probrousit půlku skla, a to bys dělal ručně tak týden.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...