Přejít na obsah

Frekvence hodinového strojku


Otto

Doporučené příspěvky

Slyšeli jste už někdy o tom, že tikot hodinek ( resp. jeho frekvence ) má vliv na člověka. Dokonce prý vědci zjistili vztah mezi tikotem hodinek a srdeční činností. A neplatí to pouze pro mechanické hodinky, ale prý i pro kvartzové ( krystal má taky svoji frekvenci ). Možná to souvisí i tím, že někdo raději instinktivně nosí hodinky na pravé ruce. A taky je to možná všechno blbost.

 

No a teď něco odbornějšího. Proč dříve měly hodinky frekvenci 18 000 kmitů za hodinu a dnes převážně 28 800

( vyšší frekvence je údajně přesnější, ale zase se víc strojek opotřebí). I když třeba u IWC s novým leteckým modelem se zase k těm 18 000 kmitů vrátili. TAG Heuer má dokonce 36 000 kmitů a Blancpain zase má strojky s 21 600 kmity. A pak ať se v tom prase vyzná.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

O tikotu nevím. Ale s těmi kmity je to opravdu tak, čím větší frekvence, tím více se namáhá materiál a dříve dojde k poškození a únavě materiálu. Dneska jsou materiály mnohem kvalitnější a skryté vady se lépe odhalují, proto se třeba i některé hodinkové části, které jsou namáhané, rentgenují.

 

U nových modelů je možné, že se prostě IWC rozhodlo že obětuje trochu přesnosti na oltář spolehlivosti a opotřebení. Nejsem si jistý, ale zrovna u těch IWC myslím to prodlužuje servisní interval, kdy s nimi musíte za hodinářem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V odborné literatuře jsem četl, že nejenom vyšší přesnost je u hodinek s vyšší frekvencí, ale tyto hodinky jsou také více odolné vůči nárazům, protože je krokové kolo s paletami kotvy častěji ve styku a tedy celé soustrojí je tužší. Ikdyž pravda, nejnáchylnější k otřesům je hřídel setrvačky, že?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...
  • po měsících...

Dotaz amatéra:

když chci mechanické hodinky, jejichž velká vteřinová ručička tiká rychleji než 60x za minutu t.j. nepochoduje po ciferníku v rytmu levá-pravá ale pěkně plynule "pluje" - snad víte co tím chci říct :-) - na co se mám dívat při čtení parametrů hodinek?

Nebo snad platí, že každé mechanické hodinky se strojkem ETA nebo Valjoux tuto moji představu splňují?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Odpověď amatéra :

Já si tedy myslel, že se ta plynulost u mechanik prostě rozumí...

I když je pravda, že za tu dobu co se po hodinkách dívám mi některý strojek přijde o něco malinko trhanější, než jiný.

Není to právě o té frekvenci ??? Ale u mě těžko soudit, já viděl živě pár kousků s různýma ETAma a Valjoux, Poljot a Rondu, tím myslím pomalu končím.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud vteřinovka přeskakuje 1x za vteřinu, tak to je jistě strojek quartz ( bateriový ). Plynule ať již jemněji nebo se zřetelným trháním ( mechanické strojky ) je dáno frekvencí oscilátoru - počet tiknutí do jedné vteřiny. Např. 5xdo vteřiny je frekvence 18000, 8xdo vteřiny je frekvence 28800. Říká se, že čím je rychlejší frekvence, tím je strojek přesnější. Zatímco dříve byly frekvence až na vyjímky právě těch 18000, dnes je nejčastěji u strojků ETA frekvence 28800. Škoda mně se zdá, že těch 18000 se lépe poslouchá.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...