Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Grand Seiko SBGW031


 • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
81 odpovědí na toto téma

#1 Sorbus

Sorbus

  Kandidát závislosti

 • Member_50
 • 387 příspěvků(y)

Publikováno 10.květen.2012 - 06:36

Občasné neprozíravé návštěvy zdejší sekce Japonské hodinky mne uvrhly do pokušení, jemuž jsem nakonec neodolal. Výsledkem je nákup hodinek SBGW031 z mechanické řady Grand Seiko. Nákup jsem uskutečnil v internetovém obchodě pana Seiya Kobayashi (link). Seiya-san, který je zde na fóru dobře znám, ochotně odpovídal na všechny mé dotazy, kterých nebylo málo, a po podání objednávky jsem měl hodinky v EMS balíčku do týdne doma. Jeho obchod mohu jen doporučit.

Model SBGW031 byl uveden na trh v únoru tohoto roku a jak indikuje písmeno "W" v jeho označení, má manuálním nátah. Hodinky nemají datumovku, ze které jsem slevil kvůli celkové čistotě jejich designu. Ten plně odpovídá ustálenému stylu mechanické řady Grand Seiko a navazuje na předchozí manuální model SBGW001. Jako všechny hodinky Grand Seiko pochází z hodinářského ateliéru Shizuku-ishi, který je součástí Morioka Seiko Instruments Inc. a nachází se v prefektuře Iwate na severu ostrova Honšú (link). Průměr hodinek je 35.8 mm, výška 11.6 mm, rozteč nožek 19 mm, váha 61 g a vodotěsnost 3 ATM (30 metrů).

Číselník má barvu světlé slonové kosti. Minutové indexy jsou tištěné, zatímco hodinové indexy jsou z leštěného kovu. Dauphinové ručky hodin a minut doplňuje útlá vteřinovka. Všechny ručky jsou rovněž leštěné a na koncích mírně zahnuté směrem k číselníku. Cylindrické mírně konkávní safírové sklíčko s vnitřním antireflexem dodává hodinkám na půvabu. Mám cylindrická sklíčka rád. Na číselníku nevznikají žádné odlesky, světlo jakoby se do jeho měkce matného povrchu vsakovalo. To vytváří vysoký kontrast s kovovými indexy a ručkami. Díky této skutečnosti a díky dokonale průzračnému sklíčku je čitelnost hodinek výborná.

Pouzdro je z leštěné oceli, nožky mají na horní vnější straně úzké fasety. Všechny linie nožek i dýnka jsou velmi propracované a měkkce zaoblené, není tu nikde žádná ostrá hrana. Dýnko zdobí plastická obruba a nesmí chybět ani slavný lev, symbol Grand Seiko užívaný od jeho vzniku v roce 1960. Ten je umístěn v safírovém skle průhledu dýnka, ale pohledu na strojek nijak nebrání, protože se ukáže jen při pohledu ze strany z určitého úhlu. Nápisy umístěné mezi obroubou a průhledem jsou filigránsky jemné. Samotná ozdobná obruba je velmi úzká a elegantní. Korunka nese plastická písmena GS a výborně padne do ruky.

Uvnitř pouzdra pracuje strojek nového kalibru 9S64, který měl premiéru v loňské limitované edici k oslavě 130. výročí prvopočátku Seika (modely SBGW033, SBGW039 a SBGW040 v oceli, zlatě a platině, link). Pan Kintaro Hattori, zakladatel firmy Seiko, totiž zahájil svou hodinářskou dráhu v roce 1881, kdy si ve věku dvaceti dvou let otevřel v Tokiu malou prodejnu a opravnu hodin. Průměr strojku je 28.4 mm, výška 4.9 mm, frekvence chodu 28800 půlkmitů za hodinu (4 Hz), počet kamenů 24 a počet součástek 146.

Pero je ze slitiny SPRON 510 a vlásek setrvačky ze slitiny SPRON 610. Oba materiály byly, jak také jinak, vyvinuté firmou Seiko. Strojek má jeden perovník, který poskytuje rezervu chodu 72 hodin. Provedl jsem zkoušku a od plného natažení do zastavení hodinek jsem naměřil 75 hodin a 45 minut. Samotné natahování je velice hladké, korunka neklade po celou dobu až do úplného natažení prakticky žádný odpor. Pro plné natažení zastavených hodinek je potřeba necelých 60 otočení korunkou, což při pravidelném denním natahování znamená zhruba 20 otáček. To se může zdát hodně, ale vzhledem k minimálnímu odporu je to rychlý a příjemný proces.

Podobně jako v ostatních nových kalibrech řady 9S má krokové kolo zvláštní skeletonizovanou podobu, která snižuje jeho hmotnost, a konce zubů mají malé žlábky, které slouží jako zásobárna maziva. Krokové kolo a kotva jsou vyráběny technologií MEMS (Micro Electro Mechanical System), která proti jiným postupům umožňuje vytvářet složitější tvary a současně zvyšuje kvalitu zpracování. Informace k technologii MEMS lze najít na stránkách Seiko Instruments Inc. (stručné vysvětlení: link, použití k výrobě hodinkových součástek: link, výhody této technologie: link).

Garantovaná přesnost je -3/+5 sekund denně v klidové poloze a -1/+10 sekund denně při běžném užívání, kdy jsou hodinky část dne na ruce a část dne v klidu. Všechny strojky Grand Seiko prochází 17-denním testováním v šesti polohách při teplotách 8, 23 a 38 stupňů Celsia. Test Grand Seiko, který se v dnešní podobě užívá od roku 1998, je ve všech měřených parametrech buď stejně přísný nebo přísnější než švýcarský COSC. V praxi eviduji odchylku zhruba +1 s za den, pokud jsou plně natažené hodinky odložené v klidu číselníkem nahoru, a zhruba +3 s za den, pokud jsou přes den na ruce a v noci odložené číselníkem nahoru. Hodinky mám ale krátce, strojek není zaběhnutý a také jsem ho neměl možnost sledovat po delší dobu. Na jakékoliv hodnocení přesnosti a stability chodu je proto zatím brzy.

Vzhledově strojek spojuje technickou pragmatičnost s perfektním zpracováním. Tříčtvrteční hlavní můstek a můstek setrvačky jsou rhodiované a zdobené tzv. "tokijskými pruhy". Ty vytváří intenzivní hru světel a stínů, která vyvolává dojem, že povrch můstku je plasticky zvlněný. Plocha můstku je kromě toho využitá pro popisy kalibru a identifikační údaje. Západkové kolo perovníku je profilované a nezvyklým prvkem je velký kámen pod západkou. Za pohled určitě stojí z části viditelné skeletonizované krokové kolo, ale k vychutnání jeho složitého tvaru už potřebuji lupu.

Podtrženo a sečteno, zpracování všech částí hodinek je bezchybné. Měření času zajišťuje moderní strojek, který je vyráběn s použitím nových materiálů a technologií. Vzhledově se hodinky vyznačují barevnou střídmostí oživovanou vysokým leskem kovových prvků, přičemž čitelnost času je bezproblémová. Jejich design je zdánlivě prostý, ale ve skutečnosti velmi promyšlený a propracovaný. Seiko prohlašuje, že cílem Grand Seiko bylo a je nabízet "the best basic watch in the world", u kterých forma následuje funkci a které mají vše podstatné a nic nadbytečného. SBGW031 jsou myslím klasickou ukázkou této koncepce elegantní účelnosti.


1. Hodinky na ruce (obvod zápěstí 17.5 cm). Barevné odlesky jsou odrazem okolní zeleně (fotografie byla pořízena venku).
[attachment=198661:sbgw031_1.jpg]


2. Číselník.
[attachment=198662:sbgw031_2.jpg]


3. Pohled ze strany.
[attachment=198663:sbgw031_3.jpg]


4. Detail hrany sklíčka a indexů.
[attachment=198664:sbgw031_4.jpg]


5. Bok pouzdra a korunka.
[attachment=198665:sbgw031_5.jpg]


6. Spodní část pouzdra a průhled na strojek. I ze spodní strany jsou všchny linie pouzdra měkké. Některé části strojku působí na snímku jako černé, ale ve skutečnosti jsou kovově stříbřité.
[attachment=198666:sbgw031_6.jpg]


7. K hodinkám je kromě certifikátu o absolvování testů, manuálu k modelům s kalibrem 9S64 a záruční knížky přibalena také brožurka o obecné péči o mechanická Grand Seika a o vlivech na jejich přesnost, tzv. Mechanical Watches Hand Book. Tato brožurka je psána velice půvabným stylem. Zde je pro ilustraci úvod anglické části.
[attachment=198667:sbgw031_7.jpg]


8. Zde ještě pro zajímavost pravidlo č. 6 ze stejné brožurky.
[attachment=198668:sbgw031_8.jpg]

Tento příspěvek byl upraven od Sorbus: 10.květen.2012 - 06:47

ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
Prim & Grand Seiko


#2 Vit

Vit

  MegaXXLzávislák

 • Member_50
 • 9 539 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:MORAVA

Publikováno 10.květen.2012 - 06:46

Petře, gratuluju ke krásným a elegantním hodinkám a děkuji za pěknou recenzi.
Když člověk čte: necelých 36mm, tak si říká, že to budou malé hodinky, ale z fotek působí na Tvé ruce spíše větším dojmem.

Autor zastává myšlenku, kterou zároveň vyvrací.

 

Plavecké: Timex Ironman
Vintage: Prim, Doxa, Digitálky Lucerne, Seiko 5
Kapesní: patent Remontoir, Thiel, Omega, Doxa

HISTORIE:
Precista "ITALIAN" - PRS-20, Poljot Navigator alarm, Omega Geneve, Eterna Matic 1948, Alpha skeleton, Rainer Brand Panama, Vintage Doxa náramkkové, Waltham, Vintage Doxa náramkové z kapesních, Oris Artelier Big Date, Kemmner Marine, Precista PRS-9 CAF, LÜM-TEC V1, Seagull 1963, Edox Les Bemonts, Dievas Flieger, Frederique Constant WORLDTIMER, Zenith Port Royal V Dual Time, Tissot Heritage Chronometre, Glycine Airman 1953 LE, Breitling Navitimer, Perrelet Turbine,Schaumburg Urbanic MooN,
 

PRODÁVÁM

MAURICE LACROIX čtvercové kolo,

Nic, sám mám málo.


ZAJÍMAVOSTI
Zajímavé články o hodinkách, Hod. ikony a jejich vyzyvatelé, Milníky značky RolexBRONZOVÁ L.E. Lum-Tec , LUM TEC RR2 ,LÜM-TEC B34, Corum Bubble,

Přeložil jsem knihu ROLEX SUBMARINER STORY a pracuji na překladu knihy STORY ROLEX EXPLORER, TURN-O-GRAPH (DATEJUST), MILGAUSS A YACHT MASTER do češtiny. Pokud by jste měli zájem, ozvěte se mi, ukázky ZDE.


#3 Sorbus

Sorbus

  Kandidát závislosti

 • Member_50
 • 387 příspěvků(y)

Publikováno 10.květen.2012 - 06:50

Díky. Ten větší dojem je myslím dán kombinací světlého číselníku a jeho velikosti vzhledem k průměru pouzdra.

ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
Prim & Grand Seiko


#4 quest987

quest987

  Megazávislák

 • Member_50
 • 4 012 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Praha

Publikováno 10.květen.2012 - 06:50

Jednoznacne palec nahoru, pekne pocteni o jeste hezcich hodinkach.To dýnko a zdobení strojku je super :smile_anim:

"Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody"
"Zkusil jsi to. Selhal jsi. To není důležité. Zkus to znovu. Selži znovu. Selži lépe."


#5 organic

organic

  * * * * *

 • Member_50
 • 7 574 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Neuvedeno

Publikováno 10.květen.2012 - 07:12

V minulosti jsem měl dvoje Grand Seika a tak precizně zpracované hodinky jsem u jiných značek neviděl. Manuální nátah je jejich plus. Skvělá volba.

#6 Harlequin

Harlequin

  Učedník

 • Member_50
 • 149 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž

Publikováno 10.květen.2012 - 07:14

Svůj stej příspěvek jsem si šetřil pro nějakou zvláštní příležitost a ejhle, mám ji. Fantazie kolego, skvělý výběr, kterej tak vyčnívá ze standartnějších nákupů.

Zajímavá recenze.

Díky.#7 MarcelG

MarcelG

  akirosaito

 • Member_50
 • 1 487 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž

Publikováno 10.květen.2012 - 07:21

Perfektní, děkuji.
Kvůli tomuhle je a měl by být Chronomag Chronomagem!!
Více takových počinů.
Děkuji

TEMPUS FUGIT                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          "THE TRUTH IS OUT THERE" 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

 

 

 

 


#8 Arthur N.

Arthur N.

  Megazávislák

 • Member_50
 • 2 371 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Západní Čechy
 • Fanoušek značky:už asi jen SEIKO:)

Publikováno 10.květen.2012 - 07:46

jseš frajer, už mě nebavilo furt koukat zde na rolády, omegy a ....
gratuluji a ať dělají radost

#9 Arthur N.

Arthur N.

  Megazávislák

 • Member_50
 • 2 371 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Západní Čechy
 • Fanoušek značky:už asi jen SEIKO:)

Publikováno 10.květen.2012 - 07:47

ten strojek je mlaskózní!!!!!!

#10 michal_45

michal_45

  Kandidát závislosti

 • Member_50
 • 254 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Liberec / Lvov
 • Fanoušek značky:nic me nenapada

Publikováno 10.květen.2012 - 07:58

... velmi zajimave a osvezujici cteni, pekne fotky, jednoduche a pri tom nadherne hodinky ... :smile_anim:

#11 gougy

gougy

  čím dál tím víc vintage

 • Member_50
 • 8 392 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:jak je třeba

Publikováno 10.květen.2012 - 08:03

Špička, nic to neumí, jenom ukazovat čas, ale ta forma..;) Gratuluji k Patekům východu :smile_anim:

#12 JiPoLit

JiPoLit

  Učedník

 • Member_50
 • 152 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž

Publikováno 10.květen.2012 - 08:08

Krásné počtení, krásná recenze, krásné hodinky.

#13 Sorbus

Sorbus

  Kandidát závislosti

 • Member_50
 • 387 příspěvků(y)

Publikováno 10.květen.2012 - 08:11

Díky všem. Obzvláště si vážím Harlequinova stého příspěvku :-)

Ještě k velikosti na ruce. Uvědomil jsem si, že můj snímek v recenzi je trochu zkreslený tím, že jsem zápěstí fotil příliš zblízka, jak jsem se pořád soustředil na hodinky. Mělo mi to dojít hned, ale nedošlo. Udělal jsem teď proto jiný snímek ze vzdálenosti, v jaké člověk normálně svou ruku vidí, a z něho následně výřez. Teď je velikost hodinek vůči zápěstí podána věrně.


[attachment=198675:sbgw031_9.jpg]

ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
Prim & Grand Seiko


#14 misoo

misoo

  Megazávislák

 • Member_50
 • 4 134 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Bratislava

Publikováno 10.květen.2012 - 08:11

krasne su, gratulujem ! ked budem velky (schudne mi ruka a stucnie penazenka), tak si taketo nejake kupim !! :thumbsup_anim:

#15 Dantechno

Dantechno

  Vycucjogurt od vedle

 • Member_50
 • 9 289 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Ano
 • Fanoušek značky:Přikázaný směr jízdy

Publikováno 10.květen.2012 - 09:05

Sorbus: Krasne hodinky. Opravdu... a dekuji moc za vycerpavajici recenzi.

    Seiko.jpg                   https://www.instagram.com/jelenihlen/


#16 Chumpus

Chumpus

  It's a fucking Seiko

 • Member_50
 • 5 637 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Praha

Publikováno 10.květen.2012 - 09:21

Díky za pěknou recenzi. Nadšení z těchto hodinek jsem vyjadřoval už tady, teď je ještě větší :)

Seiko discontinues better pieces than most manufacturers sell.

 

---> Hodinkový Ginza Gin


#17 Sorbus

Sorbus

  Kandidát závislosti

 • Member_50
 • 387 příspěvků(y)

Publikováno 10.květen.2012 - 09:36

Nadšení z těchto hodinek jsem vyjadřoval už tady, teď je ještě větší :)

No právě, tím to všechno začalo. Nebýt přesně tohoto Tvého příspěvku, tak jsem nemusel kupovat dalši hodinky :-)

ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
Prim & Grand Seiko


#18 gas

gas

  Megazávislák

 • Member_50
 • 4 455 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž

Publikováno 10.květen.2012 - 10:27

krasne hodinky ! a zajimava recenze, je to prvne co jsem na chronomagu docetl neco delsiho nez pet vet ;)
uz vim proc se mne tak tyhle seika libi, jsem to ale vul :D to je podoba :)

Tento příspěvek byl upraven od gas: 10.květen.2012 - 10:27

Fake_Watches1.jpg

#19 Peta-Biker

Peta-Biker

  ŠTAJGR

 • Member_50
 • 4 587 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Ostrava

Publikováno 10.květen.2012 - 11:28

Gratuluju, máš skvělý cit pro volbu decentních a přitom nadčasových hodinek. Blancpain, GS, to vše je jasný důkaz.


Díky za recenzi


ฅʕ•̫͡ᴥ•ʔ       

_______

 

Na konci cesty...

 


#20 jacob

jacob

  Nezávislák

 • Member_50
 • 3 655 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž

Publikováno 10.květen.2012 - 12:32

Jsou krásné. Stroj je špičkový, ciferník je střídmý a na tvojí ruce sedí opravdu skvěle :). Opravdu jsou mně sympatičtí lidé, kteří nepodlehnou módě velikých hodinek a koupí si hodinky, které jim přirozeně sedí :).

Pražské hodinářství - proklik

FB skupina Nosíme hodinky! - proklik