Přejít na obsah

Seřízení přesnosti hodinek


Jerryl

Doporučené příspěvky

Rád bych se s vámi podělil o mé zkušenosti s amatérským seřizování přesnosti chodu mých hodinek.

Vlastním třetím rokem automaty Seiko nejlevnější řady 5. Vůbec je kromě koupání nesundavám a tak se na pouzdře a i sklíčku pár šrámů najde.

Donedávna jsem bojoval s jejich předbíháním o cca 10s/d. Vím že tato hodnota není nijak mimo normál a kdybych byl normální člověk, tak to nechám bejt.

Jenže já jsem šťoura a do všeho se rád podívám. Bylo tomu tak u mejch starejch Orientů a Seika taky nakonec neunikly.

Nejhorší pro amatéra je se do nich dostat a nepoškodit víčko. V tomto ohledu jsem trochu zklamal a vhodný přípravek jsem si vyrobil až po 2. šrámu. Příště budu chytřejší.

 

Hodinky jsem zatím seřizoval asi 5x běhen 14ti dní, než jsem se dostal na dnešní hodnotu, která je zhruba 0 až +1s/d. sledováno posledních 5 dní. Jen mě zaráží že 1. den odchylka dělala -5s a těď jak malinko zrychlují tak jsem na -3s od počátečního času 0.

 

Kalibr hodinek je docela známý 7S26 a při štelování jsem se pěkně rozčílil, jak je provedená konstrukce toho mechanismu na seřizování. Je to hrozně necitlivý. Uvítal bych seřizování šroubkem nebo tak něco.

 

Možná mi to vyvrátíte, ale myslím si, že přesně seštelovat mechanický hodinky sériově prodávaný je prakticky nemožný, protože každý zákazník má jiný životní styl, někdo hodinky na noc sundavá někdo ne atd., takže původních +10 nebyo až tak špatnejch.

 

A ještě se chci zeptat, jestli nemůže poškodit stroj jemný dobržďování sekundový ručičky při seřizování přesnýho času.

 

Snad to někoho pobaví. Za připomínky dík.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Víčko jsem nepovolil ani přípravkem, tak jsem je zanesl k hodináři k povolení. Mám ETA se šroubkem a oproti klasice se to krásně šteluje. Na třetí pokus a druhý den jsem byl hotov. Velikost denní odchylky je +/- 0,5s až 1,5s. Dělá mi to to samé jako tobě. V rozmezí -4s až +5s mi kolísá odchylka od počátečního času 0 (opakovaně asi 8-10 dennní cyklus od kraje ke kraji), takže konečná odchylka je šul nul a jde mi to přesněji než quartz :-) Tak vynikající výsledek jsem od mechaniky opravdu neočekával.

Původní odchylka byla +8s. Opravdu mechaniku nejde ve výrobě nastavit univerzálně pro všechny. Teď je mám seřízené na svůj životní styl a kdybych ho dlouhodobě výrazněji změnil, tak je můžu seřizovat znovu :-(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To Kamil:

No náhodou z Prahy jsem, ale precizní seřízení těchto kousků mi zabralo asi 14 dní a tak bych u vás musel chvíli bydlet :)

 

To šarik: Taky uvažuju o švýcarech. Ty nejlevnější co se mi líbí jsou Tissoty Le Locle (někdo je tu má) a ty stojí 12000,- Těžko budou seřízený jako mý Seika teď, ale do nich bych asi moc nerejpal vzhledem k ceně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky jsem váhal jestli se do toho dám. Ale když jsem si tady na fóru přečetl jak švýcary můžou jít, tak cena necena jsem se do toho dal a vůbec toho nelituju. Tady není co zkazit. To u klasiky kdyby ti ujela ruka tak je po hodinkách. Tady nasadíš vhodný šroubováček do šlicu a není co zkazit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po letech...

Lepší k hodináři, mít je otevřené takto dlouho není dobré. Toho prachu co všude lítá. Po zaběhnutí jsem donesl do Koscomu a jelikož byly v záruce, tak 15 minut čekání stálo za to. nic jsem neplatil. Odchylka 9 den 1 sec do plusu.

Fakt riskujete , že se něco podělá. Nepoučuji, ale konstatuji z vlastní zkušenosti.:-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...