Přejít na obsah

Kalibry Prim - můstky a šasi - materiály


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 41
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Prioritní je se vrátit k vlastní výrobě mechanického strojku!

 

To je alfou a omegou naší snahy. Až druhotné je, s jakými parametry.

 

Mám představu o alternativě s manuálním nátahem, stejně jako o verzi s automatem.

a) s mimostřednou vteřinovou ručkou a datumem

B) s centrální vteřinovou ručkou a datumem

 

Jediná komplikace o které uvažujeme je datum a rezerva chodu.

 

Z našeho pohledu není nutné dělat nějaký Hi-Tech strojek, ale je třeba dbát na to, aby se jednalo o spolehlivý a dobře seříditelný kalibr s vysokou odolností.

To je ovšem naprosto skvělé!!! Ve které pětiletce ;) se na to můžeme těšit? Alespoň hrubý odhad, prosím...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V první!:)

 

Doufám! Pokud nám budou hvězdy nakloněny, tak první krůčky byste mohli pozorovat již za rok, ale je to běh na dlouhou trať, protože je to vše jen a jen o financích. Momentálně navyšujeme základní jmění, ale ani zamýšlené navýšení nebude pro takto velkou investici stačit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zrovna čtu o těch LG phillips v hranicích a otvírá se mi kudla v kapse. Oni dostanou pozemky zadarmo, dotaci 1 milion na 1 zaměstnance, nemusí 10 let platit daně, a když jdou logicky do kopru (klasická obrazovka se mi už dlóóuho zdá sázkou na mrtvého žokeje), zaplatíme jim i materiál na výrobu. A to jsou to jihokorejci - všechen zisk jde pryč! Kdybych já a ostatní češi , samosebou i vy, měl takovéhle podmínky podnikání - máme rozkvetlou zemi!

Hlavně, ža má Škromach zaměstnaný lidi a to ostatní ho nezajímá. Holt socdem. Pryč o tohoto tématu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak zpátky k tématu! Konečně už vím, odpověď na primární otázku tohoto vlákna:

 

materiál na mustky a základny se podle všeho používal stále stejný a to MOSAZ ( Boylat Ms 59 Pb -- * značka Pb označovala přídavek olova kvůli drobivosti třísky při obrábění). Mosaz se pokusně zkoušela i od tuzemských výrobců, ale neměla stejnorodou strukturu ani slitinu.

 

Dále jsem také delší dobu dlužil odpověď na otázku čím se liší jednotlivé šarže (výrobní série) kalibrů, které se liší třetím číslem (za číslem kalibru):

 

toto číslo značí různé modifikace - například:

* druh nárazuvzdorného uložení

* můstek minutového kola (šroubované ložisko s příložkou pro sekundové kolo nebo ložisko přímo zalisované)

* počet šroubů můstku pérovníku

* typ setrvačky (dvouraménková, tříraménková)

* můstek se zpruhou stavěcí páky

* hoblované (broušené) nebo pouze chemicky leptané vrchní strany můstků

* leštěné nebo pouze soustružené šroubky

 

Určitě toho je daleko více, ale obecně se dá shrnout, že čím je stroj novější, tím byl vždy výrobně jednodušší, levnější a v konečném důsledku i méně hezký.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

No chystám se to trochu sepsat, respektive rozepsat ty moje kousky. Ale už je polovina února.. co ty web-fotky? Už by to chtělo aktualizaci a tady to rozlišení třetího čísla za kalibrem- to bude ta třešnička , ne? Ať už se bavíme trochu konkrétně na úrovni, co kdo má.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak konečně jsem našel čas na to, abych na web nasázel první várku fotek kalibrů. Dvojice 50/52, 55/57, 66/68, 200/210 mají stejný obrázek, protože se při pohledu zezadu neliší. Možná později připojíme i foto zepředu, ale na těch toho skutečně není mnoho k vidění.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Zdravím Vás.

Nie som tu po prvý krát, ale dnes som sa zaregistroval. Tiež mám dvoje hodiniek v Elto-ne na zreštaurovanie. Ale teraz som chcel skôr ohľadom tých kalibrov na stránke www.prim.cz.

V roku 1985 som dostal prvé hodinky Prim Quartz. Mám dojem, že v popise na stránke je zlý rok vzniku pri kalibre 200. Tie Prim Quartz, čo som mal ja nemali dátumovku. A tam je uvedené, že kaliber 210 mal dátumovku a vznikol v roku 1983 a kaliber 200 v roku 1988. V tom prípade som musel vlastniť predpremiérový kus. :-)

Nebude tam teda chyba?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejspíše tam nebude chyba. Asi máte jeden z kousků, které nemají originální český kalibr. Bylo by zajímavé hodinky vidět. Je možné, že v nich je kalibr Myiota. Už jsem jedny takové hodinky viděl. Překvapilo mne to, ale skutečně v prvních quartzových primkách byl použit japonský strojek.

 

O tomhle kalibru však nemám detailnější informace. Tuším, že měl dva ložiskové kameny. Tak by se dal odlišit i po jednoduchém otevření hodinek. Navíc na sobě měl signaturu Myiota.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to Prim: Bohužiaľ hodinky už nemám roky, ale veľmi dobre si pamätám, že strojček vyzeral presne tak ako ten kaliber na stránke www.prim.cz. Aj Myiota mal takto vyzerajúci strojček a používal ten IO U18MD?Pamätám si ho do detailov, dokonca aj veľmi nešikovné uchytenie napájacieho článku, ktoré sa v mieste pri skrutke rýchlo ulomilo. Stalo sa tak pri výmene článku. Mojou vlastnou chybou sa stalo, že sa mi raz šmykla ruka pri nejakej manipulácii s hodinkami a pretrhol som na cievke nbiekoľko závitov. Od vtedy si nepamätám kde som tie hodinky založil.

Všetky detaily tohto pohľadu svedčia o tom, že som mal akurát ten kaliber. Ten nastavovací trimer so šípkou pri aretačnom kolíčku, ten inegrovaný obvod,a aj veľmi dobre si pamätám tú cievočku, ktorá bola fixovaná tým bielym lakom. Ak ale aj ten Myiota bol navlas rovnaký, tak potom nemožno vylúčiť omyl. A koniec-koncov na podpis Myiota si vôbec nepamätám.

Hmmm....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Identické kalibry nebyly, ale vizuálně jsou si všechny tyto kalibry velice podobné. Na vlastní oči jsem viděl pouze ten kalibr s ukazately dne v týdnu a data, takže nemohu zodpovědně posoudit jak velká podobnost je mezi kalibrem 200 a užívanou Myiotou. Zřejmě to bude ještě trochu práce pro historiky.:)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Když už se tady bavíme o kalibrech, jaká by měla být přesnost kalibrů Prim? Lépe řečeno, s jakou přesností se vyráběly? Mám na mysli především kalibry 66/68. Například mám tady teď nově zrenovované Prim SportII s kalibrem 68 a když hodinky přišly z Eltonu, první den měly odchylku +5s. Po asi 14 dnech chodu se odchylka stabilizovala na cca +17s na den a vypadá to, že už se dál nemění. Protože strojek předtím dlouho stál, tak si po vyčištění a promazání o opětovném rozchození "sedá". Přemýšlím, že bych to ještě nějakou dobu (2 měsíce) nechal a pak to poslal znovu na seřízení. Má něco takového smysl? Předpokládám, že podobné to bude i u Ch.L.E., proto by to mohlo zajímat více lidí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...