Přejít na obsah

Dýmky


Doporučené příspěvky

Přátelé, potřeboval bych poradit s několika dotazy z oblasti nehodinkové, ale stejně gurmánské. Pokud je tady někdo, kdo se vyzná v dýmkách, mohl bych poprosit o pár informací?

 

Jde mi o výběr dýmky, ale je tady pár věcí, které bych si rád nechal vysvětlit někým zasvěcenějším.

 

Ve vší úctě bych poprosil opravdu jen kolegy, kteří se vyznají - ne Tadu, který se vyzná ve všem... nic ve zlém.

 

Pokud už to tady někde bylo, tak se omlouvám - hledal jsem, hledal, ale nenašel.

 

Díky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to forum jsem našel, ale kvuli jednomu dotazu se registrovat zas nekam dál... už takhle jsem na motorkarich, notebooku, tady a na firesportu...

 

díval jsem se na dýmky cca před dvěma měsíci, jako vánoční dárek pro otce.... kouří cigarety a když si to holt nechce odpustit chtěl sem ho aspoň "posunout" výše... ale po zjištění že má dýmka X rozměrových parametrů, všude uvádí jak je zakouření alchymie nacpávání atd. jsem se na to vykašlal...

 

takže by mě nějaký shrnutí jaký rozměr dýmky, zakouření, dělká kouření atd. rychlokurz taky zajímal :)

Upraveno uživatelem Lion
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přátelé, potřeboval bych poradit s několika dotazy z oblasti nehodinkové, ale stejně gurmánské. Pokud je tady někdo, kdo se vyzná v dýmkách, mohl bych poprosit o pár informací?

 

Jde mi o výběr dýmky, ale je tady pár věcí, které bych si rád nechal vysvětlit někým zasvěcenějším.

 

Ve vší úctě bych poprosil opravdu jen kolegy, kteří se vyznají - ne Tadu, který se vyzná ve všem... nic ve zlém.

 

Pokud už to tady někde bylo, tak se omlouvám - hledal jsem, hledal, ale nenašel.

 

Díky.

 

Nevím jak kolegové dýmkaři ale já si dýmky raději kupuji sám, je lepší si ji osahat, prostě musí sednout, musí být hezky vykreslená (rozhodně nekupuji přes e shop) atd atd.....co třeba nadělit poukázku na nákup?..... Takže ti vůbec nezávidím, hodně štěstí při rozhodování a výběru

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to forum jsem našel, ale kvuli jednomu dotazu se registrovat zas nekam dál... už takhle jsem na motorkarich, notebooku, tady a na firesportu...

 

díval jsem se na dýmky cca před dvěma měsíci, jako vánoční dárek pro otce.... kouří cigarety a když si to holt nechce odpustit chtěl sem ho aspoň "posunout" výše... ale po zjištění že má dýmka X rozměrových parametrů, všude uvádí jak je zakouření alchymie nacpávání atd. jsem se na to vykašlal...

 

takže by mě nějaký shrnutí jaký rozměr dýmky, zakouření, dělká kouření atd. rychlokurz taky zajímal :)

k dýmce musíš mít vztah, je to jako s hodinkama, těžko někoho posunout od cigaret k dýmce (to je jako vyměnit časomíhu na mobilu za náramkové hodinky)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

TO: little -w

 

Tak já to zkusím, i když poradit o dýmce není lehké:

 

Je to kuřák dýmky již zkušený, nebo začátečník? Pokud zkušený, víš, jakou značku či typ již má? Dýmka bude na ven, nebo na doma? Je dotyčný kus chlapa, nebo ještě nemá trofejní váhu? Jak velký má palec? Má čas si dát 90 minutovou siestu, nebo sháníš nějakou "hubopalku"? Je to člověk, který si dýmku hýčká, nebo ji hodí do tašky společně s klíčema a dalším bordelem? Chce kouřit bez filtru, nebo si třeba oblíbil filtr balzový? .... Zkus na těchto pár otázek odpovědět, třeba SZ, určitě něco vymyslíme :-)

Upraveno uživatelem Bert
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já bych mohl poradit jen v oblasti dýmek elektronických. Ale kdysi jsem dýmky na tabák kouřil a výběr dýmky je silně individuální záležitost. Jako dárek někomu bych dýmku kupovat nechtěl. Chce to zajít do obchodu, svou novou dýmku si osahat. V drtivé většině případů jedna dýmka nestačí. Je třeba, aby po kouření pořádně vyschla. Mě třeba vyhovovala dýmka tvaru bent, byla to myslím Savinelli. Jako drobný off topic si dovolím vložit link na jednu pěknou galerii dýmek

Edit: Já jsem chodil slintat do výlohy trafiky Baker Street v Celetné

Upraveno uživatelem organic
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kluci, moc dekuji za reakce. Takze upresnim... dymka je pro me. Je mi 38 let (dcera jde na vysokou, "zralej" jsem snad uz dost) ja nejsem orezavatako, ale taky zadnej zapasnik Suma :) Vztah k temhle vecem mam asi od otce... to je kurak vyberovych doutniku uz od mladi. :)

 

K dymce BYCH (podminovaci zpusob je na miste, neb ji jeste nevlastnim) mel rozhodne spis uctivy vztah. Zadne mrsknuti do tasky. A jelikoz to je - alespon s doutnikama - pro me spis radostna udalost, kterou si chci vychutnat (nekdy petkrat tydne, nekdy jednou za tyden), tak si nato udelam tolik casu, kolik je potreba.

 

No a k tem dalsim otazkam nemam co rict ze zkusenosti, spis jenom z vycteninek na internetu. Rad bych zkusil balzovy filtr, jelikoz jsem o nem necetl nic spatneho, jenom samou chvalu. Organicu, zatim jsem vyber zuzil prave na Savinelli. Dival jsem se na Duca Carlo... ale rad si necham poradit.

 

Diky moc za nazory... Ted kdyz mate vic detailu, klidne do me!

 

P.S. A naliju cisteho vina i co do rozpoctu. Je mi jasne, ze to je stejne jako s hodinkama - dostanu co zaplatim. Takze moznost tech kukuricnych dymek jsem vyloucil, stejne jako dolarovych suntu z eBaye. Ale nechci za tenhle rozmar utracet zase zbytecne moc. Idealne jsem si rikal tak 50 dolaru. Je mi jasne, ze to zadna hitparada neni... ale nejaka Savinelli se za to uz poridit da... pripadne kdyz pritlacim, tak treba Peterson. Ale jestli mate konkretni navrhy, poslete mi je, pekne prosim!

 

EDIT: Vinohradska trznice ani Celetna neprichazi v uvahu. Ziju v Anglii. Ale do Londyna me taky neposilejte - to mam taky trochu z ruky. :)

Upraveno uživatelem little_w
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ziju v Anglii. Ale do Londyna me taky neposilejte - to mam taky trochu z ruky. :)

Tak kurnik snad tam v te dire mate nejakou trafiku, kde se da dymka koupit? Nekupuj na internetu, osahej si ji. Musi ti sednout do ruky, musis citit, ze je to ta prava. Vztah dymky a kuraka je intimni zalezitost. az vyberes ten spravny kus, pomalicku si ji nakouris. Nekdo dymku vymazava medem, nekdo alkoholem. Je treba postupne zvysovat mnozstvi radove cca po tydnech, az se ti v kotelne udela uhlikova vrstva. Je to kumst, treba zacni nejakou knihou nedriv, teorii, a az pak dymkou.

Mimochodem Petersonka je taky vyborna volba a ve tvem veku (stejnem jako mem).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nevymazávat ničím!Se to připeče a pak to stejně budeš vyškrabovat.Zakuřovat přímo tabákem pro který bude určená.Je jen otázka zda budeš chtít tabák čistě přírodní či aromatizovaný /ochucený/.První dýmku si kup cca do 1000-1200kč,hlavně si ji vyzkoušej jak Ti bude sedět a aby se Ti líbila.Pokud Tě to chytne můžeš si dokoupitnějakou zvučnějšího jména za víc peněz.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nazdar dýmkomilové, tak já ještě ze sebe zkusím něco dostat.

 

Ta řada dotazů, kterými jsem zahrnul našeho ctěného kolegu měla svou logiku v okamžiku, kdy jsem si myslel, že dýmka má být dárek pro někoho dalšího. Takhle je to mnooohem jednodušší.

 

Takže drahý little_w: Startuj do prvního šopu, a vyber si dýmku, která Tě na první pohled zaujme, a s níž se budeš cítit pohodlně. Protože dýmka, to je především pohodlí a klid. Ze zde zmíněných bych Ti doporučil právě zmíněnou Petersonku. Hned řeknu proč. Slavná firma s perfektní tradicí, nesmírně anglofilská, s dobrými cenami a perfektní kvalitou. Osobně preferuji již asi 15 let Bent Army.

 

Pefektní spojení mezi troubelí a náústkem je vyztuženo kovem (v mém případě stříbro, tuším, že dělají i obecný kov) takže si spoj nevyvikláš. Je krásně prohnutá, takže Ti nepáčí zuby ven z huby. Verš :-). Protože je to dýmka do nepohody, je pískovaná, nikoli leštěná. Opravy jsou tudíž v domácí režii naprosto v poho. Novější petersonky mají již průměr náústku i troubele uzpůsoben na filtr. Vhodným dotazem se o tom u prodavače ujistíš.

 

Pokud bych já šel do filtru, asi by to nebyla balza, ale aktivní uhlí. Táta, když s tím kdysi dávno experimentoval, tak u něj vyhrál Vauen a jeho perle. K velikosti těla a dýmky: ten dotaz byl cílený. Dýmka se Ti musí dobře držet. A to nejen v jedné pozici. Uvědom si, že jako začátečník budeš mít plné ruce práce s její obsluhou. Ležerní odložení dýmky, či její pobafávání v koutku úst přenech laskavě Sherlocku Holmesovi, nebo nám zkušenějším. HM... to jsem si krásně pohladil ego :-).

 

S velikostí dýmky je úzce spjata i velikost toho kam cpeš tabák, anglicky tedy POT. Sory. já opravdu nevím, jak je to česky. Ať Tě ani nenapadne si koupit velikost XXL. Dýmku nikdy nedokouříš celou, dole Ti zůstne zbytek s močkou, ta Ti dýmku rozmočí, pak si ji podpálíš, a .... a jseš v háji. Nechci být škarohlíd, ale počítej s tím, že první dýmka Ti nevydrží na věky, odpráskneš ji tím, jak z ní nebudeš umět kouřit.

 

Dostávám se k poslední praktické radě: při koupi si zkontroluj, jestli je dobře navrtaná. To poznáš tak, že vrt směřuje přesně na spodek a střed potu. Dýmka, která je nadvrtaná je na nic, a brzy jde do háje. Telegraficky: zapalu aspoň na dvakrát, klidně připaluj, jenom dej pozor ke konci. Pokud zapalovač, tak spešl, se šikmým plamenem. Kup si pucátka. Na výhrubník se vykašli, stejně asi nevíš co to je :-) Používej dusátko. Kuř pomalu. Nemyslím, že by bylo vhodné cokoli do dýmky dávat, kromě tabáku, při zakuřování. Začni na lehčí směsi. Latakii se zatím vyhni obloukem.... Atd, atd. Až Ti to nepůjde, nepiš mi nasrané SZ.

 

Vítej do klubu. BERT

Upraveno uživatelem Bert
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

...Ležerní odložení dýmky, či její pobafávání v koutku úst přenech laskavě Sherlocku Holmesovi, nebo nám zkušenějším. HM... to jsem si krásně pohladil ego :-)...

 

Si zabil... :gora:

 

 

Ale tak nějak to je, jak píšeš... (POT je hezky česky "kotlík", v některých případech kotel jako kráva :lol: ). Pro začátek bych šel do rustikální povrchové úpravy - líp to odvádí teplo... Co se tepla týče - když je dýmka rozpálená (nedejbože tak, že už ji sotva udržíš v ruce), tak je to moc :) Měla by být v ruce příjemně teplá, nic víc.

 

Jinak pro bentky od Petersonu ještě hovoří i jejich (patentovaný) systém asymetrického navrtání kanálku, čímž se vytvoří jakási "odpadní jímka pro močku", což především začátečníkovi zpříjemní kouření. A močkovat ti to prostě bude :yucky:

 

A jak se píše na dýmkofóru - přeju ti chaldný kouř :speak_cool:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No vítej v klubu....taky si přisadím. Já třeba preferuji dýmky rovné neboli biliard. Vypadají tak nějak elegantněji :). S Petersonem rozhodně chybu neuděláš, ale opravdu to chce si dýmku osahat, musí Ti padnout do oka. A jestli chceš začít kouřit opravdu, tak si kup hned dva kousky. Dýmka musí po akci odpočívat, měla by se kouřit max jednou denně. Dále kup dusátko, mě se osvědčilo to klasické, naše za pár kaček, i když na trhu je jich spousta. Od levných až po šíleně drahé. Tak jako dýmky. Dále čističe, takové ty chlupaté drátky a obyčejné papírové kapesníčky na vyčištění náustku, troubele a vnitřku hlavičky. Později i výhrubník, na odstranění přebytečné karbonové vrstvy. Věz, že dýmka opravdu potřebuje péči, jinak zhořkne a můžeš ji vyhodit a pokud se o ni budeš starat, tak se ti odmění nádherným pocitem z kouření. Doporučuji z jedné dýmky kouřit jeden druh tabáku. Tzn. nemíchat v dýmce třeba aromatik s latakii či přírodním tabákem. Ideální je na každou značku tabáku jedna dýmka..to je zase finančně náročné :) . Cesta k dýmce je pořádně trnitá. Od spáleného jazyka, přes občasné srknutí močky až nedejbože k propálení dýmky. Kuř zásadně pomalu, tzv z ruky /pokud hlavičku dýmky udržíš v ruce je to v pořádku, pokud začne hodně pálit, je to špatně/. Na zapalování doporučuji obyčejné sirky a i když existují speciální dýmkové zapalovače, sirka je nejlepší :). Zapoměň na vykouření dýmky na jednu zápalku. Já kouřím dýmku asi dvacet let a jestli se mi to podařilo dvakrát. Jednou za čas je třeba udělat generální údržbu dýmek. Prostě je to věda. Od výběru dýmky, nacpání dýmky, přes zakuřování /vytvoření ochranné karbonové vrstvy/, výběru vhodného tabáku až po generální údržbu. Ale pocit to je nepřekonatelný. Bydlíš v Anglii, což je Mekka kuřáků dýmek takže by neměl být problém si tam nějakou kvalitní dýmku zakoupit. A třeba se časem dopracuješ k nějaké krásce od Dunhilla, kde ty ceny jsou někdy astronomické, ale je to kvalita. Na trhu je miliarda dýmek a pokud Tě to opravdu chytí, jsi ztracen. Tada doporučoval fórum dýmka ( http://www.dymka.net/bb/ ). Zde čti, je to opravdu studnice vědomostí ohledně dýmek, tabáku a všeho okolo. A nakonec ti pošlu foto mé snové dýmky o které vím, že ji nikdy mít nebudu, ať už ohledně ceny a taky proto, že bude už stěží k mání. Přeji chladný dým :D

post-5298-001386400 1355229475.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V podstatě vše již bylo napsáno, tak snad jen pár osobních postřehů někoho, kdo kouří deset let. Dusátko doporučuju z briáru, kov odebírá teplo a zhasíná mi to s ním. Chlupaté drátky (na čištění po kouření) doporučuju co nejsavější a s minimem tvrdých umělých vláken. Filtry doporučuju aktivní uhlí, Vauen je pro mě nej. Dýmku doporučuju Hodula. Pokud máš možnost osobního nákupu, je to zážitek. Svojí první dýmku jsem zničil špatným kouřením. Ani po deseti letech nejsem schopen dýmku dokouřit na první zapálení a je mi to jedno. Ani po deseti letech jsem si nevybral na kouření jenom jeden tabák a jsem rád. Na testování mám testovací dýmku, na ty svoje dva tři favority vždycky jednu dýmku na jeden tabák. Nedokouřenou (rozuměj už jí nebudu dnes dokuřovat) dýmku nenechávat nikdy nevyčištěnou, zasmrádne. Na zakouření ničím nevymazávat, med udělá tvrdou vrstvu a dýmka nesaje vlhkost vznikající při kouření. Alkohol (kvalitní) hoří, dýmku popálí. Navíc obé ovlivňuje chuť. Latakie je něco, do čeho jsem ani po deseti letech aktivního kouření nedorostl.

 

A závěrem. Na kouření je vždycky dobré si zajistit dostatek času a nenechat se nikým a ničím rušit. Já si ještě naleju portské a při kouření k němu občas přivoním. Piju až delší dobu po kouření, abych si nekazil chuť tabáku. Tož tak asi za mě.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Asi ted jeste OT, ale jestli tomu propadnes, nemohu nezminit hoodne dobreho vyrobce ceskych dymek http://www.volny.cz/...es/katalog.html

Kolega z fora jednu ma a to dokonce unikat. U Krsku zapomeli na sve logo, takze dymka je neco jako Modry Mauricius:-) Jedina sveho druhu, co vim tak bez loga odmitl dymku i pres neslychanou nabidku ceny vypustit ven.

 

Ja mam zkusenosti s dymkama minimalni, jen me prekvapuje spor ohledne zpusobu zakoureni. Treba pan Vachta co ma dlouha leta tabacnictvi a vede i dymkarsky klub u nas http://spcprachatice.webnode.cz/ dava k nove dymce takovy uplne zakladni navod jak dymku kourit, a na zakurovani doporucuje bud med nebo alkohol. Ted fakt nevim, abych mu nevlozil do ust neco co nerika. Je to tak, ze tyto zpusoby i ten zakurovat rovnou tabakem jsou spravne a maji sve pro a proti, nebo uz je znam nekompromisni duvod proc zakurovat jenom tabakem? Rekl bych, ze i zakladatel vlakna by tyto informace mohl ocenit.

post-3003-050030000 1355235339.jpg

post-3003-022804500 1355235346.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...